Skocz do zawartości
Pajutoja

Obciążenie - nie zawali się ?

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączę się do tematu. Planuje postawić akwarium około 700 w bloku na piętrze. Od administratora dostałem specyfikację:

https://www.dropbox....aracje.pdf?dl=0

Czy ktoś znający się na budowlance, jest w stanie z tego wywnioskować, czy strop to wytrzyma ?

Tak dla wyjaśnienia.

Nie dostałeś specyfikacji tylko deklarację zgodności producenta że wyroby są zgodne z PN-EN.

Jak to są prefabrykaty to wcale się nie zastanawiaj. Przykład na ile jest to bezpieczne w innym poście w tym wątku.

#18

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie masz przykład dobry. Blok z wielkiej płyty z końca lat 70tych.

Akwarium waży 200 kg. Stelaż stalowy obity płytą 135kg. Sump waży około 40kg. Skały mam 90kg. Piasku 50kg. Wody 902 litry łącznie.

Suma około 1417kg - a całość stoi na skrawku podłogi o powierzchni 0,6x1,9m = 1,14m2

Nic się nie dzieje, nawet odkształceń nie ma na podłodze, akwarium nawet o milimetr nie siadło względem ściany. Sprawdzałem bo porysowałem kontrolnie kreski.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno istotne są też wymiary samego akwa które Masz zamiar postawic tzn. upraszczając im dłuższe tym lepsze bo rozkłada obciążenia na większą powierzchnie. Poza tym nie wszystkie bloki z wielkiej płyty były kotwiczone na pewno tego typu łączenia występowały w systemie szczecińskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowej wylewki też bym nie robił bo kilkumilimetrowa niezbrojona i tak popęka, z kolei gruba solidna to dodatkowe kilkaset kilo obciążenia dla stropu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałoby to wyglądać mniej więcej tak, więc akwarium byłoby praktycznie po środku mieszkania, z dala od ścian nośnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak, kiedyś miałem podobny dylemat więc wybrałem się do administratora bloku z pytaniem o max obciążenie płyty (podłogi) w moim mieszkaniu, Pani techniczka ze zdziwieniem zapytała a o co konkretnie chodzi. Powiedziałem więc, że stawiam akwarium ok 700 kg i mam obawy czy strop wytrzyma. Pani się roześmiała i skomentowała tak: " a jak ludzie mają bliblioteczki w domach na całą ścianę pod sufit, to wie Pan ile to waży? na pewno więcej niż Pana wszystkie akwaria, więc spokojnie..." dodam, że mieszkam w wieżowcu na IVp.

Więc spokojnie, stawiaj baniak (chyba, że masz drewniany strop zżarty przez korniki) a te 700 kg też stoi u mnie przy ściance działowej, po środku mieszkania ;)

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie jak to by było w domu jednorodzinnym? Z tego co pamiętam to u mnie jest wytrzymałość 150kg/m2. Jak to się ma do akwarium powiedzmy 500l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie jak to by było w domu jednorodzinnym? Z tego co pamiętam to u mnie jest wytrzymałość 150kg/m2. Jak to się ma do akwarium powiedzmy 500l?

Pomnóż te 150kg przez powierzchnię pomieszczania. Dodaj wszystkie obciążenia zmienne typu meble ludzie itp to otrzymasz sumę obciążeń. Jak odejmiesz iloczyn od sumy jw. Będziesz wiedział jakim ciężarem możesz obciążyć strop w dowolnym miejscu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Patryk1977

U mnie w pokoju 12m2 stoii ponad 2000litrów w sumie,miałem też takie obawy ,pierwsze pietro :),budynek z lat 70,ponoć na płycie betonowej udzwig jest około 3 tony tak że jak dotad sie nie wali podłoga a akwarii przybywa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie jak to by było w domu jednorodzinnym? Z tego co pamiętam to u mnie jest wytrzymałość 150kg/m2. Jak to się ma do akwarium powiedzmy 500l?

Chyba 1500kg/m2, bo gdyby 150kg/m2 to nie moglbys zaprosic gosci;) o meblach nie wspominam;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja tego nie ogarniam, zawsze wpajano mi, że to 150 na metr... 1500 na metr to można słonia w klatce na piętrze trzymać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba 1500kg/m2, bo gdyby 150kg/m2 to nie moglbys zaprosic gosci;) o meblach nie wspominam;)

Silver, podano mu prawidłową wartość ale tzw. średnią nośności czy jakoś tak.

On ma po prostu wagę podzieloną na cały dostępny metraż :) dlatego może mieć te 150kg/m2 jako obciążenie statyczne.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do projektowania stropów przyjmuję się obciążenia użytkowe o wartości charakterystycznej = 150kg/m2, jest to obciążenie które jednocześnie działa na każdy m2 powierzchni.... Do obliczeń przyjmuje się wartość tz obliczeniową powiększoną o współczynnik bezpieczeństwa 1,5 co daje nam realną wartość 225kg/m2 jednocześnie obciążonego całego stropu. Ciężko tą wartość przekroczyć - chyba, że ktoś planuje magazyn na piętrze.

Warto zasięgnąć informacji/dokumentacji i doczytać jakie wartości użytkowe są przyjęte - ja np. mam dom z 1920 roku w którym w projekcie przyjęte jest 220kg/m2 obciążenia charakterystycznego - być może kiedyś były inne wytyczne lub przyjmowało się więcej ze względu np. na piece kaflowe - nie drążyłem tematu, więc trudno o jednoznaczną odpowiedź dlaczego w tedy było tyle. Na pewno dziś wg PN jest 1,5kN/m2.

W przypadku konstrukcji żelbetowych sprawa jest dość prosta do oszacowania, gorzej ze starymi konstrukcjami drewnianymi gdzie do tematu dochodzą zbutwienie, grzyby i robactwo panoszące się w belkach. Warto przy remoncie takiego domu zrobić odkrywkę i sprawdzić stan belek. Prawdopodobieństwo osłabienia jest w granicach "pecha" właściciela - głównym czynnikiem zniszczenia belek jest np., nie ogrzewanie przez lata domu lub np. dziura w dachu sukcesywnie zalewająca piętra...

Wg mnie postawienie zbiornika większego niż łączna masa=1000kg wymaga chociażby zasięgnięcia opinii budowlańca, mniejsze baniaczki w mojej ocenie nie stanowią problemu w dzisiejszym budownictwie.

Jeżeli są wątpliwości co do możliwości postawienia baniaka, podczas zalewania obserwujcie sufit i ściany piętro niżej. Pierwszym symptomem, że coś jest nie tak, jest ugięcie które charakteryzuje się rysami na tynku wielkości włosa. Dlatego warto przyjrzeć się wcześniej, zrobić sobie zdjęcie aby potem przez pół martwić się, czy ta ryska już była czy nie ;)

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu - czyli uważasz, że spokojnie w takim budynku dwudziestoletnim można stawiać akwarium o pojemności 600l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz strop żelbetowy, to ja bym nie widział przeciwskazań.

Ja tylko raz słyszałem o katastrofie budowlanej związanej z akwarium i co ciekawe na tym forum.... Był taki jeden użytkownik, co wymurował baniak - duży... (nie pamiętam gabarytów było to sporo czasu temu) w jego przypadku, z tego co pamiętam, to po zalaniu próbnym pękł fundament - jeśli ktoś pamięta nich sprostuje inforację ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem budowlancem w mojej ocenie spokojnie stawiasz baniak.Stropy wielkiej płyty sa grube kolo 45 cm,z czego polowa jest żelbet na to jest wylewka wylana bez steropianu takze jezeli masz krzywą podłoge wylej samopoziom i bedzie elegancko.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.