Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeprowadzce powstało nowe akwarium, dylemat był spory odnośnie wymiarów jak i sposobu wykonania. Na rynku pojawił się bardzo korzystny produkt w postaci Red Sea Reefer XL, szafka z akwarium, sumpem i dolewką grawitacyjną, czyli zestaw podstawowy do dobrego rozwoju.

Wymiary 120x55,7x55 332L + sump 90L całość 422 L

Do tego zabiegu przygotowywałem się ponad pół roku i resztę skompletowałem w postaci:

- obieg AM DC Runner 5.0 najmocniejsza pompa DC z regulacją, cicha i wydajna z miękkim startem.

- grzałka Eheim 200W

- za mieszanie odpowiada Maxspect Gyre 130

- oświetlenie Maxspect Mazzara P 4 moduły + komputer

- odpieniacz docelowy (obecnie działa jeszcze w starym zbiorniku) Deltec SC 1455, na starcie Mini BK 160 DIY

Zależało mi na czystości sprzętowej zbiornika, tak aby nie był widoczny oraz ilości, a tym samym wytwarzaniu ciepła i hałasu.

Oryginalna dolewka została zastąpiona beczką 60L zamontowanej za ścianą z czujnikiem Aquastat 1001 załączającym elektrozawór od RO/DI z membraną 100GPD.

Dolewka następuje grawitacyjnie przez zawór pływakowy. Instalacja wodna została ułożona pod podłogą w czasie remontu.

Wymiana wody następuje przez tą samą beczkę, w której dodatkowo zamontowana jest grzałka i Tunze 6025 do przygotowywania solanki oraz pompa do wymiany Aquael cyrkulator 2500. Pozostaje ręcznie wsypać sól.

Całość nadzoruje komputer zarządzający całym domem Fibaro HC2 gdzie akwarium występuje jako osobne pomieszczenie. Mam możliwość zarządzania każdym urządzeniem elektrycznym, tworzeniem scen, reguł jak i jest system dostępu przez telefon lub komputer wraz z powiadamianiem sms, e-mail lub push.

System wystartował 12 marca na skale ceramicznej, która bardziej mi się podobała niż jakakolwiek żywa czy sucha z licznymi pułkami, grotą i mniejszymi kryjówkami. Mam zaplanowane ułożenie posiadanych korali tak aby tworzyło to zgrabną kompozycję. Dlaczego? Obecny zbiornik jest tak zarośnięty, że nie widać na czym są korale i tylko dlatego.

Na dno koniecznie Live sand Samoa Pink.

No i meritum sól :) Aqua Forest Reef Salt oraz pozostała gama tego producenta (np. bakterie). Używam tej soli jak i całej gamy produktów od 15 miesięcy i jestem w pełni zadowolony, nie mam zamiaru eksperymentować tym bardziej, że uważam iż powinno stosować się jednak konkretną linię, a połączenie samych The Best produktów z różnych "fabryk" wcale nie przyniesie sukcesu.

W moim przypadku jest dokładnie przez AF rozpisane co z czym stosujemy i po doświadczeniach wiem jak to działa.

73ca78d4fdaddc484c4d0dedbf7c9fd0.jpg

798200521e1c8c61d705e8dbabc42c78.jpg

Jeszcze rzut oka na działające

04df590cb7979eb14faa2d007f2576ee.jpg

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ miałem stary odpieniacz gdzie było świetne body na wzór BK 160 mini postanowiłem dać mu drugie życie kupując do niego pompę Jebao DC 4000 z nowym koszykiem mesh.

Wyszło mi potwornie świetnie urządzenie, które zostanie już w tym akwarium, obecnie pracuje na 40% mocy, poniżej film z 50%. Dodałem oryginalny tłumik ATI, na filmiku jest jeszcze bez tłumika, gdzie już była wspaniała cisza. Obecne wytłumienie jest bardziej niż zadowalające jak i całość dB akwarium jest bardzo, bardzo przyzwoita.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo Panie Leszku taki update w stolicy po cichaczu żeś zrobił? ;)

Powiem Ci że sam dla siebie szukam od dłuższego czasu dobrej suchej skały bo niestety coraz bardziej liczę się z wymianą i między innymi trafiłem na tą skałę która masz i Ty. Kupiłem sobie ten najmniejszy kawałek na testy przerobiłem go trochę diamentem i kręci się już chyba drugi miesiąc. Trochę mnie zmartwiło to że po przecięciu okazało się że niesetny porowata jest tylko na zewnątrz w środku zero kanalików - po prostu lita ceramiczna cegła :(

Jak byś chciał ją obejrzeć na żywo to zapraszam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za ciekawe aplikacja do sterowania akwarium?

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody ma za dużo, pewno im każą do domu wynosić żeby normy wyrobić :thumbsup:


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin za zaproszenie, skała miała być Marco Rocks. Zamówiłem i zapłaciłem ale dostawa się przeciągała, a ja już wszystko miałem gotowe, pech chciał :) że byłem w Erybce i ją dotknąłem. Nie liczyłem na to ze przez cały przekór będzie porowata, ale spora część i półki powinny. Dlatego w sumie jest konstrukcja z kanału wentylacyjnego (0,5m) wypchana na maxa siporaxem. Ruch wody wewnątrz wymusza wylot z odpieniacza.

d803b9bc702641c9d60108c109ade02a.jpg

Do sterowania jest wykorzystany system FIBARO, łatwo znaleźć na YT czy tez stronę firmy. Jest do automatyki domu, akwarium to taki piko dom :) wiec tym tez może sterować.

Poniżej 7 dzień od zalania, na skale zaczynaja się pojawiać brązowe paskudztwa

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek trafiło do środka pierwsze zwierze, wcześniej było kilka korali. Chyba w samą porę bo wówczas NO3 było wykrywalna, a dzisiaj już zjechało do zera. W środę zamieszka jeszcze babeczka i jak tylko usune skały z działajacego zbiornika zacznę przenosić stopniowo ryby. Woda nie jest jeszcze kryształ ale z każdym dniem znacząco się klaruje.

0569a8d2d9416ee6bcbd73f7d22e23b0.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbsup:

Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedziele przesiadły się Błazenki, pozostało do przeniesienia tylko 6 chromisów i escenicus midas. Korale, które miały być już są, teraz tylko ewentualnie coś fajnego jak mi wpadnie.

482fddc85690a85e00517f3335be1c5e.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł z tym siporaxem .. jak to "działa" w praktyce ?


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawy pomysł z tym siporaxem .. jak to "działa" w praktyce ?

Zwyczajnie :), chodziło mi o zachowanie przepływu wody przez złoże i odizolowanie od światła jak to jest w filtrach kubełkowych oraz przepływ wody bez detrytusu czy innych mechanicznych zabrudzeń aby pory siporaxu się nie zapychały. Zobaczę jak będzie się to sprawdzać. Dodatkowo wykorzystanie przestrzeni pod odpieniaczem, który podniosłem do minimalnego zanurzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda. Teraz tylko czekać aż korale porosną.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z lewej chce mieć głównie sps a z prawej różne euphylie, które bardzo mi się podobają

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mawiała jedna z moich nauczycielek w szkole średniej "bardzo pierwszorzędnie" :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Grzegorzu, co praktyka to praktyka. Znając swoje podejście do chęci posiadania wszystkich korali i ryb na świecie w założeniu dałem takie skały aby uniemożliwić sobie wsadzanie zbyt dużej ilości, a rybą pozostawić przestrzenie do pływania. Dodatkowo w tych filarach w podstawach są "fabrycznie" porobione groty, w których mogą zamieszkiwać krewetki lub tak jak w moim przypadku ślizg Escenicus midas.

Na film z bliskich ujęć jeszcze za wcześnie, lokatorzy akwarium nadal każdy ruch potrafią odebrać za zagrożenie wiec nadal oswajam ich z otoczeniem i pozwalam na zapoznanie z nowym domem gdyż akwarium nowe i mieszkanie nowe wiec widoki, światło, cienie to jak wyprawa na księżyc dla nich.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebrałem suchy pokarm dla ryb, który widziałem w akcji. Długo utrzymuje się w toni przez co nie zalega i na każdej głębokości można go złapać. Przy tym nie wpływa na poziom PO4.

83237dd8ce61d5cf2afd887af6dfb876.jpg

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zrobił byś zdjęcia zawartości

54496e8acaa47de5593d038f6833c5c9.jpg

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka cena i kto je sprzedaje?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr1 na crazycoral.pl są do kupienia tylko menu sklepu coś szwankuje, trzeba wejść w pokarmy dla ryb i później nad obrazkami wybrać pokarmy -> jakoś dziwnie to działa no ale zamawiałem przez stronę i doszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualny look akwarium, kilka korali doszło jakiś czas temu, strasznie mi zjadło mg i ca, zwiększyłem dozowanie na pompach pomału koryguje.

614534e1658711fcd854693d7455b681.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem... u mnie wywaliło okrzemki, oczywiście zaraz można by chcieć obwiniać sól ale wiem, że to moja indywidualna zasługa. Skała z ukwiałem przestawiona w inne miejsce, po południu słońce zagląda do akwarium, zacząłem zwiększać karmienie korali, doszły kolejne, zapchała się rureczka od powietrza do odpieniacza nie wiem ile chodził dni na przypchanej :( oraz będąc w sklepie nie mogłem wyjść bez ryby, dam słowo że Chelmon puścił mi oko choć nie ma powiek :), no i razem wróciliśmy do domu.

Na początku bałem się, że nie będzie chciał jeść więc dawka x2 ale teraz idzie kostka bo pięknie goni za jedzonkiem.

Ech... i bądź tu cierpliwy.

Zdjęcie trochę ciemne, idzie zachód..

c4026d271d231b28139deb0e762ae919.jpg

3dbeb28e127f5484d639ced2fe1750ec.jpg

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z dziś

87ffa5dc9a67d6e5f3ea06787bddbba4.jpg

442fdc56073b05b13e166fb460b2a9fc.jpg

bc508b9cd9ca5f16d24736ecced1479a.jpg

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ta struktura skał. Jakie odczucia odnośnie zestawu Red Sea? W Polsce niepopularne, w UK natomiast uwielbiane akwaria.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.