Skocz do zawartości
Ibuk

Kostka 64 L .Pierwsze kroki - Opolskie (Brzeg)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , właśnie zaczynam przygodę z nano rafą ,trafiłem na to forum szukając na początku jakiś informacji co jak i z czym i prawie zawsze moje pytania doprowadzały mnie do tego forum gdzie szybko odnajdowałem odpowiedź .Dlatego postanowiłem że właśnie tutaj będą moje pierwsze kroki( wzloty i mam nadzieję że nie upadki) . Dość dużo studiowałem nabywałem wiedzy na temat małych zbiorników morskich ale zawsze pojawia się to "ALE" dlatego liczę na pomoc od was bardziej doświadczonych.Akwarystyka morska zachwycała mnie od zawsze i marzyłem o tym by mieć mały skrawek morza w domu ,ale do tej pory moje myślenie ,zresztą jak się okazało błędne ,było takie : za drogie , nie mam miejsca na tak duże akwarium , jak to się robi tą wodę morską i skąd ta cała rafa .... i jeszcze wiele innych rzeczy które mnie odganiały od morza w akwarium.Dlatego też ponad 25 lat akwarystyka słodkowodna ,za młodego mały zbiornik w nim kilka mieczyków ,molinezji i oczywiście gupików .W latach późniejszych większy nawet parę zbiorników z lepszą obsadą trudniejsze gatunki rybek w utrzymaniu i w ostatnich latach próby z holendrami aż skończyło się na tą chwilę na dwóch akwariach :1.Krewetkarium 45 L. z Taiwanami (red i black) 2.60 L .Mcharium z hybrydami krewetek Crystal.A teraz czas na duży krok w stronę spełniania marzenia z dzieciństwa "Rafa w moim akwarium" ...

AKWARIUM:

40cm.x40cm.x40cm = 64 L FULL OPTIWHITE 40x40x40 6mm Polerowane.

OŚWIETLENIE:

Blau Mini Lumina 40(diody :SMD 5630,moc:24 W)

FILTR:

Kaskadowy Versa max fzn -3

+ Boyd Chemi-Pure Blue 5,5 oz (156 g)

+ Seachem Matrix 250 ml

+ Seachem PhosGuard 100 ml

+ Seachem Purigen 100 ml

+ cienkie warstwy orginalnego wkładu gąbkowego

Hydor Koralia Nano Evolution 1600

GRZAŁKA:

Eheim Jager 75 W

AKCESORIA:

Filtr RO+DI 75

Aqua Medic Areometr

JBL Termometr precyzyjny

SÓL:

Kent Marine Sea Salt 6,6kg

ŻYWA SKAŁA:

8 kg

ŻYWY PIASEK:

Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 4,54kg (dodany będzie po paru tygodniach od startu)

I tak to wygląda na tą chwilę w późniejszym czasie jak już wszystko ruszy po około 2 miesiącach dokupię odpieniacz i auto dolewkę .

Aktualnie czekam na dostawę zamówionego sprzętu ,jak wszystko dotrze postaram się na bieżąco dodawać posty i zdjęcia .

Teraz też proszę o pomoc od was jako że w akwarystyce morskiej jestem zielony ,porady co ewentualnie jeszcze na start potrzebne mi będzie ,co ewentualnie dodać a co kompletnie będzie nie potrzebne .

Pozdrawiam Ibuk (Tomek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie taką kostkę chcę kupić siostrzanowi. Do tej pory miał baniak ze szkła float. Jeśli można wiedzieć jaki był koszt baniaka z szyby optiwhite?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy zakupie ChemiPure zwróć uwagę, bo są jego rodzaje: klasyczny, Elite i Blue.Jak zobie zapodasz Elite czy Blue to zdublujesz Phosguarda czy Purigen. Bez sensu by to było.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ruftv- taka kostka z przesyłką to koszt 224 zł polecono mi tą strone: http://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/akwaria-optiwhite (dobre wykonanie i szklo z certyfikatem )

A co do tego Boyd Chemi-Pure Blue 5,5 oz (156 g) - czy to problem bedzie ze znajdzie się razem z innymi mediami czy można go zastosować ?

Jutro najprawdopodobniej będzie start zbiornika i pytanie czy te media filtracyjne mogą być ?

A i jeszcze jedno pytanie żywa skała ile czasu może być poza wodą by nie stała się martwa ? (chodzi i o transport i ewentualny czas kiedy bedzie przygotowywana woda ,bo w pośpiechu zakupilem w jednej paczce sól i skałę i nie wiem czy to nie pierwszy większy błąd .Skałka kupiona w sklepie eRybka .)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam taką samą kosteczkę, odpieniacz Hydor Slimskin Nano i zachciało mi się Phosguarda. Skutek? PO4 na zerze i wysokie NO3 (25-50) którego bez obecności PO4 zbić się nie da. Miałem tylko pół opakowania Phosguarda w filtrze. Wywaliłem go z filtra na śmietnik i tyle. Jest mi zbędny. Z N03 powoli doszedłem do ładu. Jak sobie zapodasz 100ml Phosguarda, Chemi Pure i odpieniacz... Nie jestem ekspertem, ale sądzę że może Cię spotkać podobny problem. Chemi Pure Blue zawiera już chemię działającą jak purigen i phosguard. Blue to jak Elite+Purigen. Samo Elite to Klasyczny ChemiPure+GFO (adsorbent fosforanów, czyli taki "Phosguard"). Ja do siebie kupiłem klasyczny ChemiPure plus Seachem Purigen mam osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@P1otr - ten sam odpieniacz planuje lub Tunze Comline DOC Skimmer 9004 jeszcze się zastanawiam ale to dopiero po dojrzewaniu zbiornika . Zastosuje na początek te media razem zobaczę jaki będzie efekt po testach przez pierwszy miesiąc i jak coś będzie nie tak wówczas będę działać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie start był na Real Reef Rock, więc objawów dojrzewania, skoków parametrów nie miałem i adsorbenty dałem po 2 tygodniach (Phosguard, Purigen Matrix Carbon), choć i tak nie wiem po co. Od początku miałem Siporax. Po niecałych 3 tygodniach miałem w zbiorniku 2 ryby, 4 ślimaki, krabika, 3 sexy shrimps. Wszystkie mają się dobrze do dziś. Co mam w filtrze obecnie? Siporax, polowę opakowania Purigenu i tyle. Za 2 tygodnie wrzucę zakupiony już Chemi Pure (ten klasyczny, bez "ulepszaczy") i zostawię Purigen. Oczywiście Siporax to podstawa u mnie.

P.S.

Minęło już 5 m-cy. Owszem jakiś tam drobny problem z NO3 mi po drodze wyskoczył, ale go ogarnąłem. Powodzenia. Trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20.04.2016r. -Akwarium już postawione i oczywiście nie obeszło się bez problemów ,trochę w tym moja wina ,moje zamówienie ,czyli 2 paczki jedna ze sprzętem i druga z żywą skałą miały przyjść do mnie w takiej właśnie kolejności ,niestety tak się nie stało i pierwsza paczka przyszła z żywą skałą a paczki ze sprzętem ani widu ani słychu .Po napisaniu do sklepu co z moją paczką dostałem odp."Nie było aktualnie wszystkich zamówionych towarów ..." -no to sobie zaplanowałem zakupy.Jutro przyjdzie wszystko łącznie z zamówioną solą .Musiałem szybko działać by moja żywa skała pozostała tą "żywą" .Uratował mnie właściciel sklepu akwarystycznego w Brzegu ,który odsprzedał mi swoją resztę soli wyszło 1 kg. Dobre i to będzie czym zalać skały by nie wymarło w nich życie , wyszło 31 l wody (zasolenia nie zmierzyłem bo oczywiście miernik idzie w paczce ,dałem według zasady 32g=1l ,jutro sprawdzę czy się nie pomyliłem ).I tak z małymi problemami przez mój pośpiech zalałem akwarium solanką w prawie 50% włożyłem skały na razie bez ładu i składu ,do czasu pełnego zalania ,wówczas coś z nich poukładam .Tak że jestem przykładem że pośpiech nie popłaca ;)

Tak to wygląda na tą chwilę :

CAM00272.jpg

CAM00273.jpg

CAM00276.jpg

21.04.2016r.-I wydaje mi się że moja szybka akcja nie poszła na marne dziś pojawili się pierwsi nowi lokatorzy ze skały (tutaj proszę o pomoc co to i co z tym robić) :

CAM00268.jpg

CAM00269.jpg

CAM00278.jpg

No i to by było na tyle jak na mój pierwszy dzień :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszych dwóch zdjęciach przypomina jakiś mały ukwiał, a na trzecim to wieloszczet. Zasolenie masz za małe powinno być tak około 40g na litr bo producenci soli zaniżają gramy. Sprawdź sobie na reefhub.pl test soli tam jest porównanie wielu soli i ile tak naprawdę trzeba tej soli sypać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 - to zasolenie "na oko" to tylko do jutra , jutro wyrównam wszystko doleje wody sprawdze zasolenie by było na dobrym już poziomie i wszystko ruszy jak powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś wszystko dotarło po małych kłopotach.Zaczynam wszystko dopinać by było jak należy .I tutaj mam pytanie czy do filtra od samego początku dać wszystkie media ?

Potem dam zdjęcie co udało mi się poukładać ze skałki i czy tak będzie mogło być .

Akwarium zalane ,wszystko podłączone ... A skałki tak ułożone (chyba z 200 prób było )

I moje pytania z tym związane :

1.Czy tak skałka może być ?

2.Czy lampka nie jest za wysoko?

3.Czy już wszystkie media dać do kaskady ?(foto niżej)

Całość ma się tak :

CAM00300.jpg

CAM00305.jpg

I to co chcę do filtra dać :

CAM00306.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kilka dni mam za sobą w zbiorniku jakiś większych zmian nie ma , pojawił się rdzawy nalot na szybach (delikatny nalot ,małe kępki ) , bardzo dużo drobnych organizmów podobnych do rozwielitki .

Dziś też włożyłem media do filtra i prócz dolewania wyparowanej wody nic nie robię w akwarium . Zastanawiam się nad piaskiem czy już można dać czy jeszcze się wstrzymać i obserwować zmiany w zbiorniku ?

A tak to wygląda po 13 dniach od zalania:

CAM00311.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syp piasek , nie ma na co czekać. Okrzemki same przyszły , same znikną.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chemi pure Blue ma w sobie węgiel, odpowiednik Phosguarda i Purigenu. Po co masz zamiar dublować te specyfiki? Lepiej wsadź więcej Siporaxu w to miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemi pure Blue ma w sobie węgiel, odpowiednik Phosguarda i Purigenu. Po co masz zamiar dublować te specyfiki? Lepiej wsadź więcej Siporaxu w to miejsce.

Już dałem wszystkie te media ewentualnie w przyszłości będę podmieniać stopniowo zobaczę jak to będzie funkcjonować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy światła nie będzie za mało ? I co tam planujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z lampki jesteś zadowolony?

Co do lampki to dużo nie jestem w stanie powiedzieć wybór padł na nią bo jest idealna wymiarami , daje bardzo ładne światło no i prosta regulacja z białego na niebieskie światło .

A czy światła nie będzie za mało ? I co tam planujesz ?

Tego nie wiem dlatego pytałem wcześniej ale zdania były różne ,wizualnie sprawia wrażenie na dość mocną (porównując lampkę Aquela w innym moim roślinnym akwarium).

Do akwarium trafią miękkie i LPSy -i to takie łatwiejsze na początek jak :Xenia,Anthelia,Briareum,Palythoa,Zoa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie kompletuję sprzęt ale do 30l i 2x6w doradzono mi że będzie mało żeby dodać 1 niebieską co daje mi około 0,6w/l a u cb niecałe 04,w/l ale może być też inaczej bo inna lampa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie kompletuję sprzęt ale do 30l i 2x6w doradzono mi że będzie mało żeby dodać 1 niebieską co daje mi około 0,6w/l a u cb niecałe 04,w/l ale może być też inaczej bo inna lampa

Co do lampki to właśnie mam też aquela 6w w innym akwarium roślinnym i jak mam włączoną tylko białą tą z Blau i lampke aquela to różnica jest ogromna .Czas pokaże czy nie będzie za mało światła (glony i koralowce mi wszystko powiedzą :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko należy pamiętać że z blau jest mocniejsza

nie wiem jak tam są kolory podzielone ale uznajmy ze po połowie

to biały jest 2 razy mocniejszy niż ten w aquaelu

I ta w roślinnym ma pewnie 6500k lub 8500k a ta w blau pewnie 10000k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie kompletuję sprzęt ale do 30l i 2x6w doradzono mi że będzie mało żeby dodać 1 niebieską co daje mi około 0,6w/l a u cb niecałe 04,w/l ale może być też inaczej bo inna lampa

zobacz te lampki ponoć są dobre do 30 L :

Lampa Zetlight NANO 1702 11W

Blau nano LED light

I nie będziesz potrzebować 3 lampek na tak małe akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Albo zrobić sobie samemu z diodek led 3w. Kawałek radiatora, klej termoprzewodzący i jazda.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że te z aquela dadzą radzą mi oświetlić 40x25x3h bo jakoś dziwnie wyglądało by gdyby końcówki nie doświetlało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.