Skocz do zawartości
Gotterdammung

Niskie stany Ca i Mg - ile dozować?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po długiej, bo miesięcznej nieobecności w domu poziomy Ca i Mg w moim zbiorniku drastycznie spadły. Na chwilę obecną parametry wyglądają tak :

Ca - 300 (!)

Mg - 960 (!)

KH - 7.7

No3 - 0

Po4 - 0

Szykuję się do wystartowania z Ballingiem ale najpierw chciałbym parametry te wyprostować. Do dyspozycji mam 2 środki : MgCl2 x 6H2O oraz CaCl2 x 2H2O. Objętość wody w akwarium to około 500l. Czy mógłby mi któryś z forumowych chemików tak "jak krowie na rowie" wytłumaczyć ile danego proszku rozpuścić w litrze RO, jakie ilości już rozpuszczonego preparatu lać do akwarium z jaką częstotliwością i w jakiej kolejności. Jeśli ktoś byłby tak miły i mi z tym pomógł byłbym bardzo zobowiązany.

Pozdrawiam

Gotter

PS. Przy okazji, czy powinienem się martwić tak niskimi stanami No3 i Po4? Wszystkie testy wykonywane Salifertem.


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ktoś wyprodukował taki arkusz Excela, w którym masz dokładnie co i jak. Jak nie znajdziesz- podaj maila na priva. Wyślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za kalkulatory ale mam oczywiście jak to zwykle ja, pytania uzupełniające. Po pierwsze, ile powinienem rozpuścić danego związku chemicznego w wodzie, bo mam tu wartości dowolne do wpisania... Po drugie, jak powinienem postępować z podnoszeniem tych parametrów. Czy najpierw ciągnąć Mg do zadanego poziomu a później Ca? Czy równocześnie ? No i jakie dawki w jakich odstępach czasu.

Dla przykładu. Chciałbym rozpuścić 250g MgCl2*6H2O w 1 litrze wody RO. Jakie ilości powinienem dodawać dziennie o jakich godzinach i w ilu dawkach? No wiecie, jak aptekarka pisze na tabletkach, tego typu informacji poszukuję :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W tym co Ci wysłałem masz opisane czego i ile dodać żeby sporządzić miksturę i jakie dawki dzienne stosować, by doprowadzić do pożądanego stanu. Już prościej się nie da. Wedle wszelkich prawideł- najpierw podnosimy Mg, potem Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy można prosić o link to tego kalkulatora o którym piszecie ?


7a614fd06c325499f1680b9896beedeb.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc. Pozostaje mi już jedynie jedna drobna kwestia. W kalkulatorze od Piotra jest napisane że roztwór podnoszący Mg powinien sie składać z 380g MgCl2*6H2O oraz 48g MgSO4*7H2O. Na stanie nie mam tego drugiego, czy można ten brak skompensować większą ilością MgCl2*6H2O ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam.

Czy można prosić o link to tego kalkulatora o którym piszecie ?

Nie mam linka. Gdzieś (?!?!?!, nie pamiętam gdzie) go kiedyś znalazłem i zachowałem na wszelki wypadek na dysku. Jak chcesz- odezwij się na priva i podaj maila. Prosty, przejrzysty. Na Ca i Mg only... ;) W info o pliku jest napisane że autorem jest L. Boleslawski. Mam nadzieję że autor do sądu mnie nie pozwie. ;)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc. Pozostaje mi już jedynie jedna drobna kwestia. W kalkulatorze od Piotra jest napisane że roztwór podnoszący Mg powinien sie składać z 380g MgCl2*6H2O oraz 48g MgSO4*7H2O. Na stanie nie mam tego drugiego, czy można ten brak skompensować większą ilością MgCl2*6H2O ?

można, ale bez siarczanu nie podniesiesz Mg tak aby był stabilny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można, ale bez siarczanu nie podniesiesz Mg tak aby był stabilny

Aha, no dzięki. W takim razie trzeba kupić gdzieś we Wrocławiu to MgSO4*7H2O i tyle :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siarczan jest nawozem do zbiornikow roślinnych. możesz kupic byle jaki techniczny, dajesz go tak mało, ze zanieczyszczenia sa nieistotne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko udało mi się zakupić, a ja jak zwykle jadę dalej z pytaniami. Jest jakiś szczególny sposób mieszania MgCl2*6H2O + MgSO4*7H2O w RODI ? Jakaś kolejność ? No i czy przygotowany roztwór musi jakiś czas poleżeć czy można od razu go lać do akwarium ? Z wyliczenia wyszło mi że powinienem lać około 100 ml dziennie. Można to lać "na raz" czy lepiej w partiach, oraz czy pora dnia ma znaczenie ?

Edytowane przez Gotterdammung (wyświetl historię edycji)

-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odmierzam określone dawki każdego i wsypuję do pojemnika / następnie uzupełniam wodą ro do określonej pojemności. Wszystko ładnie się rozpuszcza więc kilka minut potrząsania i po robocie. Pora dnia moim zdaniem nie ma znaczenia , wlewam zawsze przed sodką na Kh.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.