Skocz do zawartości
mgr

"Skrystalizowana" sól - ciekawość i herezja nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze: witam :-)

Słonowodne mini 45l mamy od kilku tygodni. W całości przejęliśmy go od poprzedniego własciciela i teraz głównie staramy się nie popsuć. Parametry w normie (kh mogłoby być troszkę wyższe, ale to nie problem i nie temat), podmiany jak trzeba, dolewki (ręczne). Ale ja nie o tym :-)

Ostatnio czytam i czytam: o parametrach, dolewkach, parowaniu i wpływie tego wszystkiego na akwarium. I pewne wątpliwości mnie nachadzą trącące nieco herezją. Być może o tym już gdzieś było, ale znaleźć nie mogę. Do rzeczy:

- woda paruje - ok

- to co w wodzie (bardzo uogólniajac) nie paruje, czyli zostaje w akwarium podnosząc swoje stężenia- ok

- czyli na chlopski rozum dolewamy RODI do zadanego poziomu stężenia wyrównując do początkowych

- teraz herezja: razem z parującą wodą z akwarium "wyłazi" trochę soli osiadając w postaci krystalicznej tu i ówdzie

- i teraz pytanie: a co z solą odkładajacą się w górnych rogach akwarium (ponad poziomem wody), pod wylotem kaskady, na szybie nakrywkowej (to akurat nie u mnie), na szybie lampki? Przecież ta skrystalizowana sól (niezależnie od tego co tam skrystalizowało i ile jej tam jest) zmniejsza ilość tego co skrystalizowało w wodzie. A dolewając czystej RODI nie uzupełniamy tych "skrystalizowanych" cosiów, czyli w gruncie rzeczy dolewki rozcieńczają to co w akwarium.

Ciekawi mnie, czy ma to jakikolwiek wplyw na parametry wody w długim okresie czasu (przypuśćmy po kilku latach działania akwarium) przy założeniu stałych podmian solą o zawsze takim samym składzie (nie niwelującym tych mikro-ubytków) i dolewkach czystej RODI tego co odparowało i bez dodatkowej suplementacji. Podejrzewam, że zagadnienie jest czysto teoretyczne, bo po to testy, aby w razie czego odpowiednio zareagować, ilość takich ubytków jest nieduża no i większość ludzi stosuje różne metody suplementacji, ale z drugiej strony przy małym akwarium i przy braku suplementacji i poleganiu tylko na podmianach według wskazań producentów soli jakieś efekty mogą się objawić.

Nakręciłem pewnie strasznie...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest banalnie prosta. Kontrola parametrów (zasolenia) . Nie trzeba tego robić codziennie . Ale podczas podmiany raz w tygodniu dowiesz się na refraktometrze wszystkiego .

Sądzę , że każdy to ma w jakimś stopniu , iż woda nie trzyma idealnego zasolenia.

Korekta następuje przy podmiane.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zasolenie sprawdzam raz na 2-3 podmiany i powiem szczerze jeszcze mi się nie zdarzyło żebym musiał zwiększać ilość soli do podmiany. No chyba że celowo.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.