Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Startuje z pierwszą solniczką 30l, akwarium zalane tydzień temu, żywa skała (wyciągnięta z dojrzałego zbiornika) i suchy piach, światła narazie nie świece (tak mi zalecono), odpieniacz ze strzykawek ale jeszcze nie pracuje ( musze kupic napowietrzacz i kostke lipowa). Pasuje zacząć kompletować resztę sprzętu, i tu moje pytanie...

Jakie testy wody na początek będą potrzebne?

Czy te testy muszą być specjalnie do wody słonej czy słodkiej może obojętne?

Pozdrawiam :)

Edytowane przez konrad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Startuje z pierwszą solniczką 30l, akwarium zalane tydzień temu, żywa skała (wyciągnięta z dojrzałego zbiornika) i suchy piach, światła narazie nie świece (tak mi zalecono), odpieniacz ze strzykawek ale jeszcze nie pracuje ( musze kupic napowietrzacz i kostke lipowa). Pasuje zacząć kompletować resztę sprzętu, i tu moje pytanie...

Jakie testy wody na początek będą potrzebne?

Czy te testy muszą być specjalnie do wody słonej czy słodkiej może obojętne?

Pozdrawiam :)

A zalałeś akwarium wodą słodką czy słoną?

Standardowe testy no3 i po4 i kh na sam początek wystarczą. I tak trzeba czekac na dojrzewanie i zamknięcie cyklu azotowego. Testu na no2 i amoniak użyłbyś pewnie góra dwa razy.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Amarant amoniak i azotany zrobisz w każdym akwarystycznym jak już będziesz podejrzewał, że cykl się skończył i wszystko się ustabilizowało względnie. Warto założyć temat o swoim akwarium, to w razie wątpliwości forumowicze pomogą

Dodałbym jeszcze pH test.

Zakładamy, że termometr i refraktometr już masz. Testy najlepiej kupować typowo pod słone ze względu na to, że będziesz miał lepszy support na forum. Gdzieś widziałem, że niektóre odczyty w słodkiej i słonej wodzie mogą się trochę różnić - chyba przy TMC.

W dalszej fazie będziesz pewnie jeszcze potrzebował Ca i Mg, ale nie śpiesz się z tym.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalane wodą słona ( dziwne pytanie bo myślałem że akwarium morskie zawsze zalewa się woda słona :p ) testy do ph i twardość mam ze słodkowodnego z ciekawości zrobię na nich test :) jakie powinny być wartości ph i twardość ?

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy kup saliferta. A test na PO4 niezależnie jakiej firmy są mało wiarygodne, tutaj najlepiej sprawdzi się fotometr.

PH na poziomie 8,2 - 8,4. KH zależy od soli jaką zastosowałeś a w późniejszym etapie od konsumpcji więc trzeba uzupełniać.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek samo NO3 wystarczy. Jak bedziesz lal bakterie azotowe to za 2-3 tygodnie sladu po amoniaku nie bedzie. Do PO4 tylko fotometr.

Do trojcy ballingowej jeszcze Ci dlugo.

Przy okazji tematu polecam artykul:

http://reefhub.pl/domowe-testy-akwarystyczne/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecił bym jeszcze to:

http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

i to

http://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/

I jeszcze trochę w dziale dla nowicjuszy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalane wodą słona ( dziwne pytanie bo myślałem że akwarium morskie zawsze zalewa się woda słona :p ) testy do ph i twardość mam ze słodkowodnego z ciekawości zrobię na nich test :) jakie powinny być wartości ph i twardość ?

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Pytanie było nieco ironiczne za co przepraszam. Niektóre testy ze słodkowodnego do morskiej wody nie będą się nadawać, na chemię i logikę. Wielokrotnie było to wspominane na forum. Prawidłowe wartości parametrów wody znajdziesz w dziale dla początkujących.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!! :)

Waszym zdaniem po ilu tygodniach kończy się proces dojrzewania? A może jest to indywidualna kwestia każdego zbiornika i dopiero po wykonaniu testów możemy powiedzieć, że proces dojrzewania sie kończy ?

Pan ze sklepu z akwarystyka morska mówił, żeby po 2 tygodniach przyjść z woda i zrobi mi komplet testów i wtedy bedziemy mogli coś wiecej powiedzieć czy juz czas na ekipe czy jeszcze nie.

Ciekawostka ( przynajmniej dla mnie)- mam dostęp do wody która jest wykorzystywana w procesie sterylizacji narzedzi medycznych . Jest to woda destylowana ( z tego co mi wiadomo)- testy wykazały ze jest lepsza od wody RO. Jeszcze muszę zanieść do badania wode destylowana+ DI z pracy, zobaczymy co wyjdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To indywidualna kwestia zależna głównie od stanu i pochodzenia skały.

Jak za testy płacisz to zrób najpierw NH3/NH4 - jak wyjdzie 0 to wtedy NO2, jak wyjdzie 0 to reszta.

Jak będą miały wykrywalne wartości to reszta testów niewiele Ci da.

Po dwóch tygodniach dojrzewanie jeszcze się dobrze może nie zacząć.

Destylowanej się nie używa ze względu na używany przy tym procesie sprzęt miedziany. Miedź jest trująca dla wielu stworzeń w akwarium. Jeśli chcesz używać takiej wody to lepiej kup sobie test na Cu.

Woda destylowana ma to do siebie, że z wodą odparowują również związki o niższej od H20 temperatury parowania.

Może to woda demineralizowana?

Są ludzie, którzy nawet kranówki używają do swoich akwariów. Czasami się udaje, a czasami płacą podwójnie za to. Sporo o tym na forum było już. Warto poszukać zanim się wleje.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!! :)

Waszym zdaniem po ilu tygodniach kończy się proces dojrzewania? A może jest to indywidualna kwestia każdego zbiornika i dopiero po wykonaniu testów możemy powiedzieć, że proces dojrzewania sie kończy ?

Konrad, powyższe pytanie świadczy o tym, że nie przeczytałeś artykułów linkowanych przez BAU. A szkoda, bo tam jest dużo o dojrzewaniu.

Tak jak napisał FunWorld, dojrzewanie zależy od wielu czynników i może trwać nawet do roku.

Jeśli zdecydujesz się na kupno ekipy sprzątającej, to czasami nie kupuj rozgwiazdy piaskowej. Ślimaki i kraby są spoko.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, nie czytałem bo nie miałem czasu żeby chwile przysiąść, w pracy byłem :p jak znajdę chwilę na pewno poczytam:) czemu mówisz żeby nie kupować rozgwiazdy?

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez konrad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo rozgwiazda musi coś jeść, a to co znajdzie w początkowej fazie życia akwarium to trochę mało.

Dodatkowo wymaga dosyć grubej warstwy piachu. Na początek ślimaki kopiące ci wystarczą.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, warstwa piachu u mnie to min 2 cm A w nie których miejscach pewnie że 3.

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

8f4465fd4565a4e4440cd17ffb3fa166.jpg

Zauważyłem dzisiaj coś takiego pelzajacego na szybie dł. Ok. 1,5 cm.

Ma ktoś pomysł co to może być ?

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

fa141f6f519bdc84b0dbdfafd1b36fa0.jpg

Jeszcze jedna fotka

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na testowaniu wody.. kh jest w porzadku po4 jeszcze odrobinę za dużo no3 troszkę za wysokie.. Jeszcze tydzień musimy zaczekać i ponowne badanie.

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Woda z pracy się nada. Mierzona na tds, wartość w granicy 37 więc można lać. Jednak dla wymagających korali się nie nada.. Ale nie zamierzam takowych hodować :)

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego twierdzisz, że jeśli TDS wskazuje 37 to woda się nada?

Większość z nas używa wody z 000. Ja wymieniam żywicę jak mam 001. Miałem bardzo duże problemy z okrzemkami mając odczyt 006.

Przepuść tę wodę przez żywicę i wtedy sprawdź na TDS jaki jest odczyt.

Te 37 cząsteczek na milion to może być miedź lub cokolwiek innego. Nigdy nie wiesz czym są groźne dla życia, czy to po prostu jakieś jony wapnia. Woda może być bardzo dobrej jakości i się bardzo dobrze nadawać do solanki, ale może być też bardzo słabej jakości zawierająca problematyczne związki. Twoje akwarium i Twoje ryzyko. Możesz też zrobić badania (np triton), które Ci powiedzą więcej o tej wodzie. W końcu chodzi o oszczędności, więc może sobie przeliczysz i wyjdzie Ci, że warto się dowiedzieć czym są te zanieczyszczenia.

I tu nie chodzi o wymagania korali ale o to czy zbiornik Ci nie zarośnie syfem, albo czy będziesz w stanie utrzymać na przykład skorupiaki.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"tylko" 37 ? lol ! tym bardziej destylowana - a tu często można spotkać miedziane elementy

u mnie po membranie mam "aż" 10 - 11

woda demineralizowana w "byle markecie" ma np. 003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"tylko" 37 ? lol ! tym bardziej destylowana - a tu często można spotkać miedziane elementy

u mnie po membranie mam "aż" 10 - 11

woda demineralizowana w "byle markecie" ma np. 003

Jeżeli znajdziesz w moim poście słowo ' tylko' to gratuluję... W takim razie skoro to jest dużo to mam jeszcze wodę ze sterylizacji do sprawdzenia..

A tak to cytuję gościa który zajmuje się akwarystyka morska. Mówił że wynik nie jest doskonały ale do mojego typu akwarium spokojnie powinno wystarczyć

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Woda jest destylowana + demiralizowana może podczas przelewania z beczki do beczki i do butelki coś poszło nie tak że odczyty są w granicy 37

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez konrad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Woda jest destylowana + demiralizowana może podczas przelewania z beczki do beczki i do butelki coś poszło nie tak że odczyty są w granicy 37

Mogło tak być. łatwo zanieczyścić próbki.

A tak to cytuję gościa który zajmuje się akwarystyka morska. Mówił że wynik nie jest doskonały ale do mojego typu akwarium spokojnie powinno wystarczyć

Nie wiem jaki typ chcesz prowadzić, ale chyba do żadnego w ciemno nie powinien tak powiedzieć. On sam nie wie co jest w tej wodzie i nawet profesor nie będzie w stanie tego stwierdzić bez testów.

Nic straconego. Załatw sobie żywicę i jakiś pojemnik przelewowy i sprawdź wtedy TDSem po żywicy. Być może żywica wyzeruje to co tam masz. Dodatkowo wizyta w akwarystycznym z próbką i test na Cu powinien pomóc.

Co do typu akwarium to jak pisałem tu nie chodzi o to, czy będziesz mógł trzymać dane korale, ale czy Twój zbiornik np przez krzemiany będzie wyglądał tak:

SuqOuJA.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogło tak być. łatwo zanieczyścić próbki.

Nie wiem jaki typ chcesz prowadzić, ale chyba do żadnego w ciemno nie powinien tak powiedzieć. On sam nie wie co jest w tej wodzie i nawet profesor nie będzie w stanie tego stwierdzić bez testów.

Nic straconego. Załatw sobie żywicę i jakiś pojemnik przelewowy i sprawdź wtedy TDSem po żywicy. Być może żywica wyzeruje to co tam masz. Dodatkowo wizyta w akwarystycznym z próbką i test na Cu powinien pomóc.

Co do typu akwarium to jak pisałem tu nie chodzi o to, czy będziesz mógł trzymać dane korale, ale czy Twój zbiornik np przez krzemiany będzie wyglądał tak:

SuqOuJA.jpg

Coś pomyślę. Dzięki za podpowiedź :)

Tak jak pisałem wcześniej, mam dostęp do wody stosowanej w sterylizacji narzędzi medycznych, ponoć ktoś kiedyś do niego przyniósł taką wodę i wyszła idealnie:)

Za tydzień następny test wody z akwa + test wody ze sterylizacji :)

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Myślałem, że może by założyć osobny wątek o starcie solniczki na pewno więcej bym się dowiedział bo narazie to nawet nie mam podstaw. Bazuje na tym kto mi coś podpowie :)

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to wszystko zależy od zbiornika, na młodym zbiorniku bym nie ryzykował z inną wodą niż rodi.

Bo łatwo zaburzyć równowagę biologiczną.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie to wszystko zależy od zbiornika, na młodym zbiorniku bym nie ryzykował z inną wodą niż rodi.

Bo łatwo zaburzyć równowagę biologiczną.

Poczekamy jeszcze tydzień.. zobaczymy czy parametry w akwa dojdą do normalności.

Jeżeli uruchomie odpieniacz to jest większa szansa że no3, po4 obniży się ? Czy po prostu trzeba czekać 'bo taka natura' przy starcie zbiornika ?

Wysłane z mojego G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy jeszcze tydzień.. zobaczymy czy parametry w akwa dojdą do normalności.

Jeżeli uruchomie odpieniacz to jest większa szansa że no3, po4 obniży się ? Czy po prostu trzeba czekać 'bo taka natura' przy starcie zbiornika ?

To głównie bakterie redukują nutreidy a odpieniacz wypienia ich nadmiar dlatego tak ważne jest podanie odpowiedniego szczepu bakterii i regularne podawanie pożywki oraz zapewnienia im miejsca do namnażania się.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To głównie bakterie redukują nutreidy a odpieniacz wypienia ich nadmiar dlatego tak ważne jest podanie odpowiedniego szczepu bakterii i regularne podawanie pożywki oraz zapewnienia im miejsca do namnażania się.

Bakterie są podawane 1 kropla na 2 dni :)nie wiem czy dobrze zrozumiałem... rozumiem że dobrze by było uruchomić odpieniacz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie są podawane 1 kropla na 2 dni :)nie wiem czy dobrze zrozumiałem... rozumiem że dobrze by było uruchomić odpieniacz ?

No pewnie że tak, odpieniacz oprócz odpieniania bardzo silnie natlenia wodę co jak wiadomo jest bardzo pożądane bo przekłada się na poziom PH wody.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.