Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co to jest za koral na gorze, po lewej stronie skały, taki rulonik czrno biały, trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do akwarium jak sie chce go zobaczyć, bardzo szybko sie chowa w skale,

To rurówka. Z czasem będziesz miał ich więcej rodzai. Reagują ucieczką na zmiany w natężeniu światła w otoczeniu. Po chwili wychodzą na zewnątrz znów.

http://nano-reef.pl/topic/61616-rurowki-kilka-slow-na-ich-temat/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!! :)

Waszym zdaniem po ilu tygodniach kończy się proces dojrzewania? A może jest to indywidualna kwestia każdego zbiornika i dopiero po wykonaniu testów możemy powiedzieć, że proces dojrzewania sie kończy ?

Pan ze sklepu z akwarystyka morska mówił, żeby po 2 tygodniach przyjść z woda i zrobi mi komplet testów i wtedy bedziemy mogli coś wiecej powiedzieć czy juz czas na ekipe czy jeszcze nie.

Ciekawostka ( przynajmniej dla mnie)- mam dostęp do wody która jest wykorzystywana w procesie sterylizacji narzedzi medycznych . Jest to woda destylowana ( z tego co mi wiadomo)- testy wykazały ze jest lepsza od wody RO. Jeszcze muszę zanieść do badania wode destylowana+ DI z pracy, zobaczymy co wyjdzie ;)

U mnie prawie okres dojrzewanie przechodził bardzo łagodnie, wiec pewnie to indywidualna kwestia. Po miesiącu od założenia juz pięknie zaczęły rosnąć koralowce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę życia dodane. Zmieniłem położenie skały bo krabik zaczął troszkę rozrabiać, brierum wylądowało na piasku po nocnych wędrówkach :)

Jak narazie to by było tyle z zakupów życia. Kusi mnie większy baniak, ale musze najpierw ten ogarnąć a póżniej moge pokusić się o coś większego, myślalem o jakiejś 60 l.

Fotki :

https://zapodaj.net/d25dfbffc6dd4.jpg.html

https://zapodaj.net/1cc8d7de05845.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest potrzeba zmiany ułożenia skały w pracujacym akwarium... co sie stanie gdy zaczne przemieszczac skałe w pracującym zbiorniku w którym zycie juz jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypłukasz trochę syfu przez co wzrosnąć mogą na jakiś czas NO3 i PO4. Dodatkowo jeśli na skale jest jakieś życie wymagające światła i ustawisz je na przykład do góry nogami bez dostępu do światła, to również obumrze i odda trochę nutrientów do wody.

Możesz też przygnieść ślimaki, kraby, rozgwiazdy etc... więc trzeba być uważnym. Poza tym to nic wielkiego stać się nie powinno i chyba większość ludzi musi od czasu do czasu coś zmienić.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze zmienic odrobine połozenie skał bo sa dosc nie stabilne i przy czyszczeniu szyb nieraz jakas tam trącilem to sie ruszała.

W takim razie po przekładce skał ustawie odpieniacz na mokro i moze nie bedzie tragedii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło trochę czasu od wystartowania, akwarium pracuje, ładnie wszystko się chowa, tylko mam mały problem z czyszczeniem szyb z glonów, wiem temat poruszany, czytałem, ale chce poznać opinie innych na świeżo.

Chodzi o to ze nasilił się problem z czyszczeniem szyb, teraz to pasuje czyścic co 2 dzień. Gdzie wcześniej to było raz w tygodniu przy podmiankach. Kiedyś myślałem ze wytrzyma tydzień ale nie dało rady.

Zauważyłem, że po czyszczeniu jest spokój na jakieś 12 godzin po czym zaczyna sie pojawiać zielony nalot.

Jakieś propozycje? Rady? Co ile wy czyścicie swoje szyby ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po urlopie spotkałem nie fajny widok.

Muszla Tectusa lezała do góry nogami... Slimaka w śroku nie ujrzałem.

Możliwe ze pustelnik wyeksmitował slimaka z muszli ?? Jak tak to po co? przecież muszla jest za mała na niego

Akwarium w ciagu tych 6 dni zarosło troszke bo nikt nie czyścił szyb, więc miał co jeść, drugi ślimak świetnie pracuje, czyści skałę ale na szyby nie wchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tego go przekręciłem zaraz po tym jak zobaczyłem ale juz chyba za późno... no nic trzeba bedzie zakupić ale może jakiegoś innego :) polecacie jakiegoś ślimaka który lepiej by sobie poradził z glonami na szybie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja :)

Fotka robiona ok miesiąc temu od tego czasu doszła euphyllia, xenia pulsująca, cryptocentrus cinctus, czekam na pistoleta do babki :)

Troszkę zmieniłem ustawienie korali :)

testy robione paręnaście minut temu No3 w granicach 3-5, PO4 -0

W miarę regularne podmianki 5 l co tydzień, odpieniacz diy ze strzykawek włączam raz na jakiś czas, wszystko puki co rośnie i ładnie się pompuje :)

Wszystko śmiga na wodzie tds ok 023 dolewki ok 033, ostatnio przestawiłem sie na wodę z Auchan 2,50 za 5 l :)

post-27017-0-83567000-1480421042_thumb.jpg

Edytowane przez konrad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dość długiej przerwie :) baniak prowadzi się bardzo dobrze lecz nie obyło się bez problemów w pewnym momencie po4 z nie wiadomych przyczyn zaczęło skakać, długo walczyłem na różne sposoby lecz bez skutku, zapadła decyzja o wprowadzeniu chemii do której bylem sceptycznie nastawiony, phosguard zrobił robotę :) walka z apitazja już przegrałem, opanowala cały zbiornik, szykuje się na kupienie slimaka beringa lub krewetki :) korale rosną jak szalone jedyne co to euphyllia dostała troszkę po du..pie z racji wysokiego po4 i ciągłego przestawiania jej w inne dogodne miejsca :) mam nadzieję że się zregeneruje :) kusi mnie na większy zbiornik cos w stylu reef maxa Ale jeszcze bije się z myślami [emoji14] czas na pytanie- co myślicie o wpuszczeniu do zbiornika jeszcze 1-2 krewetek ? Aktualnie jest jedna krewetka parę ślimaków i 2 blazenki

Wysłane z mojego HUAWEI G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Krewetki mają to do siebie że jak nie mają co jeść zjedzą całe drobnebżycie. Skaczą po koralowcach, a te sié stresując chowają. W małych zbiornikach jest to częste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z parametrami? Mogą się zachwiac jak w przypadku przerybienia zbiornika ?

Wysłane z mojego HUAWEI G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Nie, krewetki raczejnsą uważane jako część ekipy czyszczącej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie, krewetki raczejnsą uważane jako część ekipy czyszczącej.
Kto ci takich bzdur na opowiadał, że krewetki sa uważane za ekipę sprzątająca?

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a krewetka "czyszcząca"? - żarcik, ale ten przesąd pokutuje.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
2 godziny temu, Gothmog napisał:

Kto ci takich bzdur na opowiadał, że krewetki sa uważane za ekipę sprzątająca?

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka
 

Bo zjedzą wszystko co im wrzucisz? To ze glona nie bedą jadły nie znaczy że reszty nie zjedzą. I nie porôwnywałbym ryby do krewetki. Jeszcze nie słyszałem o pzekrewetkowaniu akwarium a o przerybieniu jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej żeśmy sie nie zrozumieli, chodzi o to czy można 'przekrewetkowac' akwarium morskie ? :D w sensie że parametry zaczną szaleć bo będzie za dużo krewetek?

Wysłane z mojego HUAWEI G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko co karmisz a krewetki musisz karmić, przyczynia się do obciążania systemu dodatkową organiką (karmienie) obciążającą system filtracyjny - jak fitracja da radę to przerobić to OK, a jak masz za dużo zwierzaków to wtedy można to nazwać przesadzeniem z obsadą - krewetki, kraby, ryby - wszystkie zwierze które dokarmiasz się liczą.


Korale się nie liczą bo je karmi się nie tak często (poza niefoto) dodatkowo koralowce pochłaniają No3 i Po4 - najbardziej szybko rosnące miękkie korale. 

 

nie karmione krewetki zjedzą wszystko co tylko da się zjeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że obciążają tylko nie wiedziałem jak bardzo :) dzięki za odp :)

Wysłane z mojego HUAWEI G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, konrad93 napisał:

Wiedziałem że obciążają tylko nie wiedziałem jak bardzo :) dzięki za odp :)

Wysłane z mojego HUAWEI G7-L01 przy użyciu Tapatalka
 

 

W sumie to ciężko stwierdzić jak bardzo, ale na pewno jakoś, i lepiej wprowadzać zwierzaki stopniowo - nie dużo na raz, i obserwować akwarium i parametry No3 i Po4, czy nie rosną za bardzo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo muszę wprowadzić krewetke na aipitazje, przegrałem walkę chemiczną, czas na naturalnego wroga [emoji14]

Szczerze mówiąc myślałem że korale tez jakoś obciążają zbiornik i im więcej korali tym więcej po4 i no3 :)

Wysłane z mojego HUAWEI G7-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, konrad93 napisał:

Pytam bo muszę wprowadzić krewetke na aipitazje, przegrałem walkę chemiczną, czas na naturalnego wroga [emoji14]

Szczerze mówiąc myślałem że korale tez jakoś obciążają zbiornik i im więcej korali tym więcej po4 i no3 :)

Wysłane z mojego HUAWEI G7-L01 przy użyciu Tapatalka
 

Myślę że spokojnie możesz wprowadzić takie krewetki - tylko nie przesadź z ich ilością - ja mam na 250 litrów 3x Wudermani 8x Sexy shrimp 1x  Lysmata Amboinensis.

Myślę że wszystkie rodzaje ładnie jedzą małe ukwiały i nie dają im się rozmnożyć, Sexy shrimp - Thor Amboiniensis jak się dużego ukwiała Aipitasia uszkodzi to nawet one jedzą, tylko nie można uszkodzić za wielu na raz, no bo przecież na ilu można skupić uwagę, a tak to na jednego się rzucą i będzie z nim spokój. 

Co do małych ukwiałków to nic nie trzeba robić, same sobie go wyszukują - tutaj nie chodzi o całkowite wybicie Aipitasia a ograniczenie rozrostu niekontrolowanego, a jak jest kilka sztuk ukwiała to nie ma wielkiego problemu, jak będzie wędrował w pobliże korali to go wtedy ciach albo dasz mu papkę typu Aipitasidol z Colombo a resztą zajmą się krewetki. Sexy shrimp u mnie lubią mieszkać w dużym ukiwale Aipitasia bo na chwilę obecną nie mam innego :) 

 

ps. Krewetki Wudermani z tego co się orientuje to stadne zwierzaki i lubią być w grupie , 3 sztuki to dobra liczba, albo 2  na tak małą kostkę to raczej 3 to będzie za dużo, może dwie bardziej i najwyżej będziesz dokarmiał jak zjedzą wszystkie ukwiały.

 

Co do korali to buduje się tak zwaną "masę koralową" by wprowadzić konsumpcję No3 i Po4 - im szybciej się ją zbuduje tym lepiej - jeśli chodzi o plagi, glony też zapewniają konsumpcję No3 i Po4 - dla tego są filtry glonowe. Oczywiście jak parametry są słabe dla SPS to lepiej ich nie wprowadzać i zacząć od miękkich ale tak by nie były bardzo inwazyjne bo później cieżko je wymienić na coś innego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.