Skocz do zawartości
dawa27

Augustowska solniczka 255l bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że kompletuje jakiś czas już sprzęt a warunki w domu nie pozwalają chwilowo na założenie akwa z sumpem podejrzałem troszkę tematów z takimi akwariami bez i zacząłem działać jak na razie uzbierałem taki sprzęt

Akwarium 255l 110x50x50 ściana przednia i boczne z opti dno i tył float tył oklejony czarno folią

Odpieniacz Deltec MCE 600

Filtr Tunze Comline Streamfilter 3163

Cyskulacja 2x Jebao RW8

Lampa led Aqua Trend Spectra 2 (216W z tego co pamiętam)

Filtr RO + DI

Zdania są podzielone ale postanowiłem startować na bogatej soli Aquaforest Probiotic Reef Salt do filtra wrzucę siporax i watę użyję chyba również bakterii aquaforest i teraz pytanie ile dać żywej skały i czy skała z erybki jest ok ktoś może podzielić się tako wiedzą? jak tylko ustawie coś na miejsce wrzucę fotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fanem dużej ilości skały w akwarium i stwierdzam, że max 10% w stosunku do pojemności akwarium więc w Twoim wypadku to 25kg. Oczywiście to zależy od samej skały bo skała skale wagowo nie równa. Kup na początek tyle ile uważasz, pokombinuj z ustawieniem, dokupić zawsze możesz. Miej na uwadze to, że nie masz sumpa więc proponuje wybranie skały "odgazowanej" czyli nie takiejprosto z dostawy. Jakby to powiedzieć, odgazowana skała pozbawiona jest już wszystkiego co zdechło i zgniło podczas jej transportu z natury.

http://nano-reef.pl/...wac-zywa-skale/

Albo pójdź w inną strone, załóż swoje akwarium na tufie wapiennym. Z powodzeniem oczywiście. Tutaj na forum widziałem udane zbiorniki bez żywej skały albo z małą ilością. Możesz od kogoś wziąć wode po podmianie żeby zaszczepić swoje akwarium bakteriami. Nie widze sensu kupowania bakterii we fiolkach, taka moja biologiczna natura. Jak ja zakładałem swoje akwarium w 2007roku to grama chemii nie użyłem i do dzisiaj zbiornik funkcjonuje, nadal bez dodatków.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego filtra dużo siporaxu nie wejdzie. Mam taki sam i ledwo wchodzi ok. 0,5 litra wkładu. Na początku będzie puszczał dużo bąbelków powietrza co jest denerwujące ale po pewnym czasie jak pokombinujesz z głębokością zanurzenia to minie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego filtra dużo siporaxu nie wejdzie. Mam taki sam i ledwo wchodzi ok. 0,5 litra wkładu. Na początku będzie puszczał dużo bąbelków powietrza co jest denerwujące ale po pewnym czasie jak pokombinujesz z głębokością zanurzenia to minie.

a zmieniasz siporax czasami albo płuczesz czy nie ruszasz nic?

Nie jestem fanem dużej ilości skały w akwarium i stwierdzam, że max 10% w stosunku do pojemności akwarium więc w Twoim wypadku to 25kg. Oczywiście to zależy od samej skały bo skała skale wagowo nie równa. Kup na początek tyle ile uważasz, pokombinuj z ustawieniem, dokupić zawsze możesz. Miej na uwadze to, że nie masz sumpa więc proponuje wybranie skały "odgazowanej" czyli nie takiejprosto z dostawy. Jakby to powiedzieć, odgazowana skała pozbawiona jest już wszystkiego co zdechło i zgniło podczas jej transportu z natury.

http://nano-reef.pl/...wac-zywa-skale/

Albo pójdź w inną strone, załóż swoje akwarium na tufie wapiennym. Z powodzeniem oczywiście. Tutaj na forum widziałem udane zbiorniki bez żywej skały albo z małą ilością. Możesz od kogoś wziąć wode po podmianie żeby zaszczepić swoje akwarium bakteriami. Nie widze sensu kupowania bakterii we fiolkach, taka moja biologiczna natura. Jak ja zakładałem swoje akwarium w 2007roku to grama chemii nie użyłem i do dzisiaj zbiornik funkcjonuje, nadal bez dodatków.

mam w mieście człowieka który ma 2000 litrów ale miał problemy jakieś ostatnio więc nie chciałem brać od niego wody ale może wyprowadził zbiornik już to nie jest zły pomysł ale jedna kupie skałę chyba nie tuff a powiedz mi kupować żywy piasek czy strata kasy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy problemy? Jeśli poleciały mu parametry to żaden problem, u Ciebie przez pierwszy tygodnie też będą mocno się wahać.

Żywy piasek czy nie żywy ale morski, coś na dno wysyp. 2-3cm piasku starczy w zupełności.

Weź drobny piasek ale nie pył, taki 1-2mm jest optymalny. Co do koloru piasku, Twój wybór. Są białe, kremowe, czerwonawe a nawet czarne.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy problemy? Jeśli poleciały mu parametry to żaden problem, u Ciebie przez pierwszy tygodnie też będą mocno się wahać.

Żywy piasek czy nie żywy ale morski, coś na dno wysyp. 2-3cm piasku starczy w zupełności.

Weź drobny piasek ale nie pył, taki 1-2mm jest optymalny. Co do koloru piasku, Twój wybór. Są białe, kremowe, czerwonawe a nawet czarne.

z plagami jakimiś walczył trosze ryb mu popadało więc muszę rozpoznać czy już wszystko ok ostatnio zajęty był i nie wadziłem go

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, jak zalejesz świeża solanką też zbiornik ustabilizuje się szczególnie, że chcesz żywą skałę.

Zalać, zasolić, uruchomić urządzenia i badać parametry aczkolwiek po miesiącu czy dwóch bo wcześniej nie ma sensu.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrobinę to trwało ale w końcu startuje skała ma być na wtorek woda właśnie się produkuje takie pytanie do filtra wkładam siporax wlać bakterie do niego dołączone na zdjęciu?

post-25999-0-06335600-1472379408_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wszsytko wstawisz (skałą piasek itd) wtedy - wlej bakterie.

Na początku polecam Ci wspomagac system bakteriami co tydzień.

Dobrze też jak radzą wszyscy zaszczepić się na "cudzej wodzie"

Edytowane przez sebo8877 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wszsytko wstawisz (skałą piasek itd) wtedy - wlej bakterie.

Na początku polecam Ci wspomagac system bakteriami co tydzień.

Dobrze też jak radzą wszyscy zaszczepić się na "cudzej wodzie"

znajomy mówił że jeżeli odpalam na żywej skale odpuścić lanie bakterii ale pewnie i w tej materii ile osób tyle opinii

Edytowane przez dawa27 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa wystartowałem wczoraj 20 kg żywej skały bakterii nie lałem i dziś mleko jest odpieniacz wyrzuca powoli wszystko startuje teraz tylko cierpliwość piasek wsypie chyba za tydzień muszę najpierw kupić :p

skały jeszcze nie układałem poczekam aż zejdzie ten zakwit i takie pytanie przygasić światło czy zostawić samo to mleko zejdzie?

post-25999-0-40078800-1472646979_thumb.jpg

post-25999-0-88042100-1472646985_thumb.jpg

post-25999-0-14652000-1472646997_thumb.jpg

post-25999-0-71551000-1472647003_thumb.jpg

Edytowane przez dawa27 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.