Skocz do zawartości
magu

Automatyczna dolewka - AQma Refill by magu

Rekomendowane odpowiedzi

AQma Refill to bardzo prosta do zbudowania i zaawansowana co do funkcji automatyczna dolewka zbudowana na bazie Arduino Nano.

W wersji podstawowej należy zmontować układ, do Arduino wczyać kod i to koniec pracy :).

Dolewka działa w dwojaki sposób. Jeżeli czujnik dolewki sygnalizuje niski poziom wody i robi to przez określoną ilość sekund (domyślnie 3, ewentualnie można dostosować w "rDelayStart") to dolewka włączy obwód i będzie go utrzymywać w tym stanie, dopóki nie zostanie zasygnalizowany prawidłowy poziom wody, wtedy dolewka poczeka sekundę i wyłączy obwód.

Drugi mechanizm „silky smooth refill” oparty jest o cykle. Czujnik dolewki testowany jest co sekundę. Jeżeli dokładnie w chwili testu czujnik będzie wskazywał potrzebę dolewki i taki stan wystąpi zadaną ilość razy (histereza dolewki, "rDelayStart"), w dowolnym okresie czasu i za ostatnim testem czujnik jest zwarty, wtedy dolewka zacznie dolewać, do momentu zaraportowania przez czujnik prawidłowego poziomu wody (reset licznika cykli). Taki mechanizm powinien zadziałać nawet z odpowiednio ustawionym waveboxem, bo kto bogatemu zabroni, montować go w sumpie? Minimalny czas na jaki pompa może się włączyć to ok. jedna sekunda.

Dolewka (w wersji zaawansowanej) ma możliwość podpięcia sygnalizacji i dodatkowego czujnika bezpieczeństwa teraz już dwóch czujników bezpieczeństwa, przycisku do uśpienia na zadany czas i ustawienia alarmu o zbyt długim laniu :) (więcej na mojej stronie) https://magu.pl/sterowniki-do-akwariow/aqma-refill-ato-v-2-0-automatyczna-dolewka-arduino-nano/.

Podstawowy schemat z jednym czujnikiem wygląda tak:

schemat_v2.2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, wygląda super, może wreszcie zorganizuję sobie jakąś dolewkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze dodać opcję podobną do "karmienie" w pompach. Np. przy podmiance bez wyłączania pompy obiegowej poziom wody spada. Aby nie trzeba było na ten czas wyłączać ani pompy obiegowej ani dolewki taka funkcja by załatwiła sprawę (dla tych, którzy mają sporą ostatnią komorę sumpa i podmianki robią w niewielkich baniakach).

Mnie osobiście by takie urządzenie się przydało zasilane akumulatorowo, aby przy zaniku prądu na przykład w nocy wszczęło alarm (wysoki poziom wody w sumpie), aby mieć czas zareagować. Niby są osobne urządzenia, ale gdyby z dwóch, albo trzech urządzeń zrobić jedno- lepsze wtedy by był konkretny profit z przebudowy systemu. Do tego może jakieś czujniki rozszczelnienia w 2-3 miejscach na wypadek przecieku. Takie tam pomysły...


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu, dopisz zabezpieczenie polegające na ustawieniu maksymalnej ilości dolanej wody w ciągu dnia. Inaczej jak padnie czujnik wleje Tobie całą zawartość dolewki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu, dopisz zabezpieczenie polegające na ustawieniu maksymalnej ilości dolanej wody w ciągu dnia. Inaczej jak padnie czujnik wleje Tobie całą zawartość dolewki.

W linku jest opcja z 2 czujnikami. To powinno rozwiązać problem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest około koszt wszystkich elementów potrzebnych do jej zbudowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Magu, dopisz zabezpieczenie polegające na ustawieniu maksymalnej ilości dolanej wody w ciągu dnia. Inaczej jak padnie czujnik wleje Tobie całą zawartość dolewki.

2 pływaki szeregowo - drugiego "odwrócić" i dać wyżej jako "poziom max"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie kupisz elementy:

Arduino Nano - od 13zł do 50zł.

Czujnik (za sztukę) - od 4zł do 40zł.

Gotowy moduł przekaźnika SSR - od 8zł do 20zł

Kondensatory (oba) - od 30gr do 6zł.

Zasilacz transformatorowy - od 5zł do (chyba brak górnej granicy :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli po najniższych kosztach można za jakieś 30-35zł?

A czy jest to jakoś trudne do zrobienia? Nigdy nie miałem styczności z arduino i nie wiem czy dam sobie rady.

Edytowane przez Pajutoja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jaki jest około koszt wszystkich elementów potrzebnych do jej zbudowania?

Zależy gdzie kupujesz

"Chińczyki" sprzedają pływaki po 1$ , arduino po 2.2 , przekaźnik SSR 1,8 $ :)

razem mniej więcej 5$ + pudełeczko zasilacz kabelki

ps. u mnie działa na zwykłym zasilaczu impulsowym :)

i wersja z pompą 12V :p (zamiast przekaźnika SSR - jest Tip120 bo nie mam SSRa na prąd stały)

(mam nadzieję @magu że nie popsułem Ci urlopu i jeszcze raz DZIĘKI za cierpliwość)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 pływaki szeregowo - drugiego "odwrócić" i dać wyżej jako "poziom max"

Bez odwracania: http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka (zaawansowany schemat, właściwie aż głupio go tak nazywać :)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy da się w prosty sposób rozbudować, żeby w razie braku możliwości wyrównania poziomu wody (wyschła butla i nie ma czego dolewać lub coś się popsuło w sterowniku i pompa nie chce przestać lać rodi, lub pompa obiegowa się wyłączyła i mamy zrzut wody z akwarium) jakoś psiejsko-czarodziejsko system wysłał powiadomienie na komórkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) lub pompa obiegowa się wyłączyła i mamy zrzut wody z akwarium

jak się wyłączy obieg to poziom w sumpie raczej wzrośnie :) czyli dolewka nie doleje

(w panelu też bo czujnik/pływaki są/powinny być w komorze z pompą )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

ps. u mnie działa na zwykłym zasilaczu impulsowym :)

i wersja z pompą 12V :p (zamiast przekaźnika SSR - jest Tip120 bo nie mam SSRa na prąd stały)

(mam nadzieję @magu że nie popsułem Ci urlopu i jeszcze raz DZIĘKI za cierpliwość)

Pierwszy raz pisałem kod bez dostępu do Arduino i jeszcze po pijaku :). Ale dzięki temu, po kilku poprawkach i testach polowych powstał ten projekt. Urlop uważam za produktywny :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Marcin - rozkręcasz się :) Pytanie: co jeszcze ?? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się wyłączy obieg to poziom w sumpie raczej wzrośnie :) czyli dolewka nie doleje

(w panelu też bo czujnik/pływaki są/powinny być w komorze z pompą )

Chodzi mi o to, żeby wykorzystać ten system dolewki nie tylko jako dolewke, ale jako monitoring poziomu wody.

Alarm o zbyt dużym lub zbyt niskim poziomie wody w sumpie, powstały z jakiejkolwiek przyczyny byłby dla mnie cenną informacją. Oczywiście nie chodzi o to, żeby wzbudzał się przy każdym załączeniu lub wyłączeniu dolewki, tylko wtedy, jeśli stan nie poprawi się na przykład w pół minuty ( dolewka uzupełniła poziom wody). Tylko nie wiem jak ogarnąc sytuację ze zbyt wysokim poziomie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, żeby wykorzystać ten system dolewki nie tylko jako dolewke, ale jako monitoring poziomu wody.

Alarm o zbyt dużym lub zbyt niskim poziomie wody w sumpie, powstały z jakiejkolwiek przyczyny byłby dla mnie cenną informacją. Oczywiście nie chodzi o to, żeby wzbudzał się przy każdym załączeniu lub wyłączeniu dolewki, tylko wtedy, jeśli stan nie poprawi się na przykład w pół minuty ( dolewka uzupełniła poziom wody). Tylko nie wiem jak ogarnąc sytuację ze zbyt wysokim poziomie wody.

Zerknij na opis i drugi schemat (ten zaawansowany) http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka

Czujnik zabezpieczający ma możliwość konfiguracji (włącza alarm albo przy za niskim, albo przy za wysokim poziomie wody, wedle uznania). Sytuację ze zbyt wysokim poziomem wody najłatwiej ogarnąć wieszając czujnik w powietrzu, jak woda do niego dojdzie i go podniesie to włączy się alarm (zacznie piszczeć albo mrugać, albo i to i to wedle inwestycji w buzzer i diodę :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu po przeczytaniu tego tematu poszłam na Twoją stronę i poczytałam o zaawansowanym :) Mnie chodzi o to, żeby pilnował wszystkiego i min i max, zachowując jednocześnie funkcję pływaka rezerwowego, ale po przemyśleniu chyba się nie da tego ustawić na 2 czujnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, przepraszam, nie zauważyłam tego trzeciego czujnika wcześniej, wczytałam się bardziej w treść, niż w schemat :(

No to przypaliłam głupa, ale o takie rozwiązanie systemu właśnie mi chodziło :thumbup:

Jeszcze tylko by się chciało, żeby z tych skrajnych czujników mogło pójść jakieś info na komórę.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej dolewce wydawało mi się że pomyślałem o wszystkim, trzy czujniki, histetezy, ciche alarmy zliczanie dolanych litrów itp.

Okazało się ze musiałem jeszcze dodać funkcję która zlicza ile razy dolewka działa podczas godziny i przy zbyt dużej liczbie włączeń odcina pompę. Przez moja nieuwagę, działając prawidłowo, wlała mi do baniaka 15l RO w 24h.

Aktualnie testuje program, mam też na wyświetlaczu licznik dolewkę w ciągu godziny.

System z dwoma czujnikami zadziała jako zabezpieczenie, trzeba tylko pamiętać że ten bezpieczeństwa musi być na tyle wysoko, żeby nie wszczynał alarmu np podczas kamienia(wylaczone pompy) bo wówczas poziom wody w sumpie rośnie. To z kolei powoduje, że warto pomyśleć o zabezpieczeniu o którym pisałem bo przy jakiejś blokadzie sporo wody może zostać dolane zanim czujnik bezpieczeństwa zadziała.

Jak zwykle świetna robota!

Magu jak zwykle wyznacza nowe standardy akwarystycznego DIY, gratuluję.

Na pytanie co jeszcze?

Oczywiście dedykowany dozownik płynów, taki na więcej niż trzy pompy itp.

PS Miłego urlopu! Jeśli jeszcze coś zostało :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, przepraszam, nie zauważyłam tego trzeciego czujnika wcześniej, wczytałam się bardziej w treść, niż w schemat :(

No to przypaliłam głupa, ale o takie rozwiązanie systemu właśnie mi chodziło :thumbup:

Spostrzegawczość jeden :). Dwa czujniki były do wersji AQmaRefill_v1.2.1, teraz jest AQmaRefill_v1.3.0 i trzy czujniki :)

Jak zwykle świetna robota!

Magu jak zwykle wyznacza nowe standardy akwarystycznego DIY, gratuluję.

Na pytanie co jeszcze?

Oczywiście dedykowany dozownik płynów, taki na więcej niż trzy pompy itp.

Dzięki, mam dozownik 6-kanałowy z programową regulacją wydajności każdej pompy i możliwością ustawienia do 66 dozowań na dzień (dla każdej pompy). Umożliwia też dozowanie kropelkowe. Wykorzystuje go w moim 5l akwarium. Ale nie przygotowałem jeszcze instrukcji, schematów, muszę poukładać interfejs i jeszcze kilka szczegółów w windowsianej aplikacji a trochę z tym schodzi. Pewnie w końcu trafi na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie tak źle z tą spostrzegawczością, skoro wydawało mi się, że wcześniej widziałam dwa ;) Nie miałam pewności, bo nie przyjrzałam się na tyle uważnie. Poza tym nie sądziłam, że w kilka minut zrobisz nowy schemat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ czy naprawdę chciałabyś info na komórkę? Ja też kocham swoje akwarium ale to ono ma być dla mnie, a nie ja dla niego.

Wyobraź sobie, że dostajesz info, że coś nie tak, że za niski poziom więc gnasz do domu z wycieczki z wizją zalanego mieszkania. Na miejscu okazuje się, że tylko brakło wody w dolewce i te kilka godzinek by jeszcze poczekało :) 4

Ja wiem, że to wszystko da się tak ułożyć, napisać, zaprogramować żeby działało kiedy trzeba ale czy o to nam chodzi? Żeby się czujnikami po obstawiać?

Ok koniec marudzenia :p


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.