Skocz do zawartości
magu

Automatyczna dolewka - AQma Refill by magu

Rekomendowane odpowiedzi

Ty masz ten obrazek chyba na pulpicie zapisany :D Fajnie, że się komuś chciało tylko gdzie tu potem zabawa i czar tego hobby :p


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz Shellik, masz rację, trzeba jeszcze włożyć czwarty czujnik do zbiornika dolewki, wtedy będę wiedziała, czy już panikowac czy jeszcze nie :) natomiast powiadomienie o przelaniu sumpa odebrałabym, jako awarię pompy lub zanik prądu, to już są rzeczy warte gnania do domu nawet z łóżka samego keanu reeves'a przed końcem łóżkowania:)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nik@ - zamiast "nastu czujników" ustaw dobrze kamerkę i widzisz on-line co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe funkcjonalności wersji zaawansowanej :)

Dolewka wyposażona jest w przycisk (microswitch) uśpienia, po naciśnięciu którego zaczyna mrugać dioda sygnalizacyjna (podczas normalnej pracy dioda świeci) i AQma Refill wyłącza pompę dolewki i przestaje reagować na odczyty z czujników. Po upływie zadanego czasu (domyślnie 10 minut, zmienna sleepTime) dolewka zacznie pracować normalnie. Możliwe jest ręczne "wybudzenie" urządzenia poprzez ponowne kliknięcie przycisku uśpienia. Po ręcznym wprowadzeniu urządzenie w stan uśpienia lub wyjściu z niego AQma Refill wyda nosowy, krótki dźwięk beeep (żeby nie trzeba było wsadzać czaszki do szafki z sumpem celem oglądania migającej diody).

AQma Refill wyposażona jest w funkcję alarmu przed zbyt długim, ciągłym dolewaniem wody. Jeżeli pompa pracuje dłużej niż zadaną ilość sekund (domyślnie 60, zmienna maxRefillTime) włączony zostanie alarm. Alarm można ręcznie wyłączyć poprzez dwukrotne kliknięcie przycisku uśpienia. Alarm nie deaktywuje się a jedynie zaczyna się ponowne zliczanie jak długo trwa dolewanie, jeżeli będzie ono trwało zbyt długo alarm włączy się ponownie.

Oczywiście wszystko napisałem w ten sposób, że wgrywając kod do Arduino bez żadnych przeróbek czy zmian będzie działać wersja podstawowa (z jednym czujnikiem, bez guzików, diod i buzera).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja kodu 1.4.3, poprawiłem kłopot z buzzerem. Teraz piszczy głośno i wyraźnie bez skrzeczenia. W prototypie nie używałem buzzera, jedynie samej diody, dlatego umknęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość sterowania tej dolewki drugim czujnikiem tak aby drugi czujnik mi ją wyłączał , bo z tego co rozumie przy jednym czujniku dolewka będzie dosyć często się włączała .Chodzi mi o to aby była mi w stanie dolać wody do komory z pompą przynajmniej z 1cm  


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka jest tak zaprojektowana, żeby nie włączała się zbyt często, ma zaimplementowany doskonały (zresztą wymyślony przeze mnie :)) mechanizm silky smooth refill, masz możliwość modyfikacji ilości cykli, po których włączy się dolewanie (pomimo raportowania niskiego stanu wody przez czujnik). Zmienna rDelayStart (max 255). Dodatkowo podczas dolewania AQma mimo zaraportowania przez czujnik prawidłowego poziomu wody poczeka chwilę (max 2 sekundy) i dopiero wtedy wyłączy pompę. Będziesz zadowolony. 

Tak na marginesie, AQma Refill w wersji ze strony (bez żadnych modyfikacji) u mnie włącza się kilka razy dziennie.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, erda napisał:

Czy jest możliwość sterowania tej dolewki drugim czujnikiem tak aby drugi czujnik mi ją wyłączał , bo z tego co rozumie przy jednym czujniku dolewka będzie dosyć często się włączała .Chodzi mi o to aby była mi w stanie dolać wody do komory z pompą przynajmniej z 1cm  

dajesz 2 czujniki w szeregu - proste :) ten drugi odwrócony (i czujnik i pływak) - żeby odcinał mimo że dolny jest zamknięty (zawieszony) -  mam tak zrobione od początku (zabezpieczenie przed przelaniem)

dolewka dolewa 3-4x dziennie po mniej więcej "szklankę" na mniej więcej 70l wody w obiegu

 

SH-BI-189-4.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magu, czy moge zasilić arduino zasilaczem 5v z pominięciem kondensatorów? taki na usb? mam tak podłączone nano do lampki (rónież twój projekt). I jeszcze jedno, mam arduino uno, wcześniej używane do aquma led control, jednak zasilanie puszczone było przez przetwornice step-down z 24v na 10v powodowało to ciągłe wieszanie, problemy z połaczeniem idt zmieniłem na nano i zasilacz 5v i juz trzeci miesiąc spokój, ale do rzeczy czy uno może być uszkodzone? komp wykrywa, programy da się wgrać... jest jakieś narzędzie diagnostyczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory nie są obligatoryjne, ja je stosuje dla świętego spokoju. Jeżeli w pobliżu nie będziesz miał urządzeń, które sieją to pewnie będzie ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do pojedynczego przekaźnika SSR podpinamy tylko - i + z D11 i zostawiamy wolny CH1 ? Bo mi nie chce zadziałać przekaźnik SSR , 5V mi dochodzi  do SSR-a po zadziałaniu czujnika poziomu wody .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo  , działa :) .  Już zajarzyłem ,  zasilanie 5V na SSR  mamy cały czas z  Arduino  z GND - i + z  5V a sterowanie z D11 na CH1 :) .Ja po schemacie myślałem że sterujemy czujnikiem wody który załącza nam zasilanie 5V do SSR    i po podaniu napięcia zamyka nam styk SSR  :)


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi raz mi się zawiesił i wlał wodę do akwarium . Czujniki odpadają bo są trzy szeregowo podłączone ,  po wyłączeniu i ponownym załączeniu napięcia wszystko działa .Czy możliwe że te zawieszenia spowodowane są tym że mam zwykły zasilacz a nie transformatorowy ?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możliwe,  pompkę masz na 230V czy np. 12 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 230 V

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikrokontrolery ATmegi są bardzo wrażliwe na piki w obwodzie zasilania... O ile przy kontrolerze LED można sobie odpuścić, bo wiele się nie stanie, o tyle przy dolewce czy pompach dozujących uważam, że zasilanie musi być porządne. Ja zazwyczaj oprócz zasilacza transformatorowego daję kondensatory na 5V (i Vin jeżeli tam podawane jest napięcie). Konieczne jest też podłączenie wszystkich mas (GND) nawet tych nieużywanych. Kolejna ważna rzecz, jako elementu wykonawczego nie można używać przekaźników magnetycznych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś tak prostego zepsułem... zasilanie 8.7 V na arduino, 12V dla pompki, TIP122 zamiast 120 niestety nie mieli innego i dioda zamiast, 1N4004 - 1N4007. I cos niebardzo działa najpierw rozlutowalo się połączenie myślę coś zrypalem patrzę diode przylutowalem na odwrót. Ok poprawione ale Arduino już nie mruga ledami. Wpierw coraz słabiej świeciły teraz wcale. Po połączeniu z kompem działa niby dobrze tzn można wgrać łączy się ładnie świeci. Podłączyłem wcisnalem reset, odżył. Jednak nie na długo z 5 min. I znowu nie świeci. Problem też że po zmontowaniu i zresetowaniu dioda "L" nie mrugala.


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy miał ktoś problem z dolewka takiego typu, składałem 2 dolewki tak samo połączone i wgrane te same oprogramowanie jedna działa bez zarzutu A druga tak jakby na odwrot tzn jak wylańcza pompę to dioda dolewki się świeci po czym po chwili zaczyna migać i znów dolewa, w pierwszej co składałem jest całkowicie na odwrot tzn jak dolewa to świeci dioda A jak przestaje to gaśnie. Całość skladana na bordzie od Maga. Ja już glupieje z nią i nie mam pomysłu co może być nie tak

 

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś by mógł podać link do sprawdzonych czujników do tej dolewki ?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ktoś by mógł podać link do sprawdzonych czujników do tej dolewki ?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


Ja kupuje na Ebay po 1$ są spoko :) znajomemu z grupy szturmowej także montowalem na tych czujnikach i Sobie chwali

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Czy mogę prosić o podpowiedz w jaki sposób montujecie czujniki w sump. Nie mam żadnego doświadczenia i chciałbym skorzystać z jakiejś podpowiedzi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
40 minut temu, MsNoBody napisał:

Witam 

Czy mogę prosić o podpowiedz w jaki sposób montujecie czujniki w sump. Nie mam żadnego doświadczenia i chciałbym skorzystać z jakiejś podpowiedzi. 

 

a choćby tak

holder.jpg

albo na jakimś dedykowanym uchwycie

21044f6c29eebda330cea4a8f1f0d024.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.