Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nazywam się Piotr i mieszkam w Warszawie. Swoją przygodę z akwarystyką słodkowodną zacząłem dwa lata temu. Dzisiaj, po przeprowadzce nadal chce kontynuować to wciągające hobby ale chcę iść poziom a może kilka wyżej. Tak oto zdecydowałem się na uruchomienie akwarium morskiego. Czytając forum oraz oglądając filmiki na youtube dot. morszczyzny zdecydowałem się iż nie będę uruchamiał akwarium morskiego w posiadanym 112 litrowym akwarium AP tylko w większym litrażu.

Na chwilę obecną posiadam:

1) akwarium Aquael Glossy 215 litrów [100x40x63],

2) szafka Juwel Rio,

3) filtr kubełkowy zewnętrzny Aquael Unimax 250

4) oświetlenie ledowe SUNNY 100 (było w zestawie z akwa, domyślam się że na 100% będzie do wymiany).

post-27262-0-05544700-1471856836_thumb.jpg

Proszę o pomoc przy dalszym doborze sprzętu, gdyż w najbliższym czasie będę dokańczał jego kompletowanie:

w planach jest:

1) odpieniacz HYDOR Slimskin 250.65

2) pompa cyrkulacyjna HYDOR 3G,

3) docelowe oświetlenie 4x T5 (actinic + reef white?) i jedno punktowe nocne

i oczywiście:

1) żywa skała,

2) żywy piasek

jak mi się wszystko rozkręci i parametry unormują będziemy obsadzać, ale wszystko z czasem ;-)

z góry dzięki za pomoc,

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mądra decyzja większy zbiornik, ja już po nalaniu słonej wody do 100l żałowałem że nie ma tego więcej :-) Trzymam kciuki


f4fc37bd4c51737c867e8946fc5b9fd4u1395a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, witamy w szeregach :)

Dopisz jeszcze co planujesz w swoim akwarium. Z tą informacją łatwiej będzie udzielić Ci porady odnośnie sprzętu.

* Akwarium jest dość wysokie, może Ciężko się operować przy dnie - ale to wyjdzie praniu :)

* szafka jest jakoś wzmocniona? Przynajmniej płyta na tył by się chyba przydała...

* rozumiem ze nie planujesz sumpa?

* kubełek odpada - schowaj do szafy - na kolejne akwarium słodkowodne bedzie jak znalazł :)

* odpieniacz Hydor - no i tutaj pytanie o to co chcesz trzymać w akwarium. Mam/miałem tego hydora w akwarium 144l, obsada koralowa mieszana z nastawienie na LPS, około 9 ryb. Parametry były OK ale nigdy nie idealne (mam na mysli NO3). Nie wsadziłbym go do akwarium 200l. Nie da rady.

* oświetlenie - to samo - pytanie o obsadę :) tak czy siak na start jakaś belka 4x39W powinna wystarczyć.

* jakies tło by się może przydało, czarne ładnie by się komponowało z koroną :)

powodzenia i pozdrawiam,

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcję,

mała aktualizacja :yes

W kwestii wysokości od samego początku interesowało mnie wyższe akwarium i możliwość stworzenia piętrzącej się rafy, z odstającymi lub falującymi koralowcami. Szafka jest wzmocniona płytą od tyłu, na środku, boki tyłu szafki są wolne i przeznaczone na kable, węże i cały sprzęt. Szafka wg producenta przeznaczona jest do 500kg obciążenia, więc się zmieszczę :thumbsup:

post-27262-0-55755400-1471859369_thumb.jpg

Na chwilę obecną nie planowałem sumpa. Chciałem zainwestować w gotowca.

Od rana trochę poczytałem na ten temat i szczerze mówić siedzi mi to w głowie.

Pytanie jakie są minimalne wymiary sumpa do takiego akwa. Zastanawia mnie też dlaczego sugerujesz zrezygnować z filtra kubełkowego? W jaki sposób filtracji najlepiej iść?

Odpieniacz Hydor - kierowałem się przewidywanym litrażem, co do obsady planuje kilka ryb, koralowce mieszane, na początek chce zacząć od czegoś prostego żeby sukcesywnie się uczyć i rozbudowywać

Co do oświetlenia - od początku byłem nastawiony na 4 świetlówki, moc będzie dostosowana do obsady ;-) a tło, pomyślimy ;-)

Obsada którą planowałem to:

2 błazenki,

1 pokolec królewski lub Canthigaster Emilamprus

2 krewetki Blood Red Fire

Turbo ślimaki

Sand Sifting Sea Star

Jeżeli chodzi o koralowce to będzie obsada mieszana.

Edytowane przez piteros22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam idzie zbieranie sprzętu i odpalanie zbiornika?

podjąłes już decyzję czy będzie SUMP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolec królewski w 200l - raczej nie bardzo;)

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jak narazie nabyłem odpieniacz wewnętrzny Tunze Comline Skimmer 9012 i filtr wody RO. W tym tygodniu będzie przerabiana instalacja wodna w mieszkaniu - montaż filtra RO, doprowadzenie do baniaka pod akwa i automatyczna dolewka.

Jak już będzie powyższe będę startował z wodą, solą, żywym piaskiem i skałą.

Co do sump'a to na razie się wstrzymuje. Może z czasem. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem dowiedzieć się ile wynosi wysokość pojemnika na piane od górnej części grzebienia ? zadaje takie pytanie bo chcę upewnić się czy zamknę pokrywę . Mam akwarium 240l a odpieniacz Hydor Slim-Skim 250.65 i mieści się w sam raz

Witam chciałem dowiedzieć się ile wynosi wysokość pojemnika na piane od górnej części grzebienia ? zadaje takie pytanie bo chcę upewnić się czy zamknę pokrywę . Mam akwarium 240l a odpieniacz Hydor Slim-Skim 250.65 i mieści się w sam raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.