Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po sprzedaży kotki 216 l w dobre ręce nie wytrzymałem długo i postanowiłem postawić "biurkowy" mobilny słoiczek. Po krótkim rozeznaniu rynku "malizny" wybór padł na Aquael NanoReef 30l.

Akwarium ma być w miarę możliwości mało obsługowe, a przy tym efektowne w związku z tym będzie prowadzone w konwencji zoa + lps.

Na chwilę obecną zestaw składa się z następujących elementów:

Aquael NanoReef 30l

Koralia Nano 900l/h

Siporax 1l

Żywa skała ok. 4 kg

Suchy piasek warstwa ok. 1,5 cm

Pierwsze "testy" wykazały słabą stronę zestawu - oświetlenie. oryg. zestawienie 6 W LED 10 000 K + 6 W LED 20 000 K zdecydowanie mi nie pasuje - zbyt żółto i korale bardzo wypłowiałe.

Już zamówiłem dodatkową tubę Leddy 6W 20 000 K wraz z kloszem, a jeżeli to nie pomoże to niestety wymiana oświetlenia. Ale myślę, że przy 2x 20 kK + 1x 10 kK powinno być w miarę OK.

Docelowo może dojdzie odpieniacz do kaskady. Na razie przygotowany forumowy "strzykawkowiec" leży w szafce.

Kilka fotek po wprowadzeniu pierwszego życia poniżej.

gallery_9736_3936_73079.jpg

gallery_9736_3936_159535.jpg

gallery_9736_3936_18232.jpg

gallery_9736_3936_58237.jpg

gallery_9736_3936_23375.jpg

gallery_9736_3936_151140.jpg

gallery_9736_3936_193277.jpg

gallery_9736_3936_238138.jpg

Poniżej jeszcze 2 fotki z telefonu.

gallery_9736_3936_481633.jpg

gallery_9736_3936_577946.jpg

Pozdrawiam.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna kosteczka jak i układ skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko kostka. Ile już ma od zalania ?

A powiedz co to za koraliki te najniżej po prawej ? Palythoa ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienidlo wrzuć. Sam prowadzę kosteczkę juz kilka lat i przerabiałem te tematy. Co do oświetlenia to mnie również nie pasowalo i wrzucilem 3x moduly aquela 20000K. Niedawno kupilem lampe led z diodami niebieskimi, bialymi, czerwona i UV. Oniemiałem. Nie zdawalem sobie sprawy ze moje korale mogą tak niesamowicie świecić. Przemyśl temat lampy zanim dokupisz kolejny modul. Kosteczka zapowiada się bardzo estetycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim zbiorniku, przy takiej planowanej obsadzie odpieniacz może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ja bym temat mocno przemyślał.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduły aquaela są względnie tanie i świecą wystarczająco dobrze dla początkujących ale w tej cenie nie ma co oczekiwać cudów.

Sam mam nad swoja kostką 3szt.(2x niebieski i 1x biały) i stwierdzam że dodanie drugiego niebieskiego było bardzo dobrą decyzją. Te niebieskie świecą jakby słabiej. Ponadto odnoszę wrażenie, że brakuje widma w zakresie fioletu i uv(choćby odrobiny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

Co do oświetlenia to dzisiaj przyszedł moduł 6W Actinic Aquaela i teraz w układzie 2xActinic 1xMarine jest o NIEBO lepiej i pewnie mogłoby być jeszcze lepiej, ale to oświetlenie jest względnie tanie, względnie estetyczne więc nie wymagam cudów, a to, że nie jest idealnie to doskonale wiem. Jak na razie najlepsze co widziałem to połączenie T5 + LED, ale to rozmowa na długie zimowe wieczory.

Od zalania 2 tygodnie, a prawy dół to mix Zoa + Paly i rurówki.

Gregor pochwal się (może być PW) co to za lampę teraz masz, chętnie zobaczę.

Co do odpieniacza to sam nie wiem. Planuję podmiany regularnie co 1-2 tygodnie (zobaczymy jak będzie z czasem i siłami).

Myślę, że póki co będę jechał bez odpieniacza i mierzył NO3. Jak nie będę w stanie utrzymać NO3 nisko na podmianach to odpalę odpieniacz na kostce lipowej.

Planowana obsada to wykorzystanie do granic możliwości baniaka:

2x Amphiprion Ocellaris (2-3 cm, a jak urosną za duże to odsprzedam i znowu wezmę malutkie)

1x Krewetka pistoletowa + jakaś mała babka np. Stonogobiops Yasha / Nematodes (tą kiedyś miałem bezproblemowa rybka)

1x Ecsenius bimaculatus

1x Lysmata Debelius

2x Trochus

Myślę, że taka obsada może wymagać odpieniacza, ale czas pokaże.

Kilka fotek z telefonu pod nowym światłem dla porównania i jeszcze kotka się załapała. Jestem ciekawy jak się będą wybarwiać koralowce po 2-3 miesiącach pod tym światełkiem.

IMG 20160829 200549 HDR (Large)

IMG 20160829 200605 HDR (Large)

IMG 20160829 200617 HDR (Large)

IMG 20160829 201926 HDR (Large)

Pozdrawiam,

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zrób sobie lampę led na diodach royal blue i założę się że po odpaleniu powiesz WOW! Korale które masz są fluo i w niebieskim świetle świecą a po drugie lepiej rosną ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie lampę led na diodach royal blue i założę się że po odpaleniu powiesz WOW! Korale które masz są fluo i w niebieskim świetle świecą a po drugie lepiej rosną ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

:detective:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to dokładnie wygląda w życiu ale czytałem troszkę o krewetkach pistoletowych bo też myślałem o babce symbiotycznej ale ludzie piszą, że są agresywne do innych krewetek. Dla tego połączenie pistolet i Debelius nie jest zbyt dobrym pomysłem.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alpheus Randalli nie jest groźny dla innych zwierząt w akwarium, inne gatunki pistoletowych bywają. Bardziej mnie martwi wymagana grubość warstwy piasku i chyba z tego powodu odpuszczę Randalli.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek tym razem głównie macro Canonem 70D + Tamron 90 mm F2.8 Macro.

zoa1

zoa2

zoa3

zoa4

oksy1

acana3

acana2

acana

akwa1

akwa2

Dla porównania kilka fotek moim Nikonem D80 + adapter M42 + pierścienie pośredniczące + jakiś ruski manual 135 mm F4.0 czyli zestaw ok. 4x tańszy :thumbup: Aczkolwiek oczywiście wszystko w manualu więc "komfortu" cykania nie ma, ale przy makro IMHO do przeżycia (ograniczenie tego zestawu to ruch, niestety długie czasy więc tylko do statycznych korali).

acana D80 1

acana 2 D80

oksy D80

Zoa 2 D80

Zoa D80

Pozdrawiam.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękna kosteczka też taką miałem teraz mam troszkę większe ale kiedyś planuje jako dodatek w sypialni . Mój aquael był mocno przerybiony dwa błazny plus dwa pterapogony , dziś dałbym na 100 procent dwa gobidony okinawe i z 5 krewetek sexi nie dlatego że ryby miały źle tylko dlatego że duża ryba w małym akwarium wygląda jak łysy kark w tico :) to samo z krewetkami


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też polecam przemyślenie różnych gatunków gobiodonów. Jest mnóstwo odmian w małych rozmiarach. Ja miąłem (przepraszam za nazwy ale nie będę wyszukiwał łacińskich) neon goby, clown goby, scooter blenny, bluebanded goby. Temat jest obszerny, sam myślę o założeniu kostki zoa plus gobiodony.

Edit. Znalazłem łacińskie nazwy - Trimma, Elacatinus, Eviota,

Edytowane przez Kelvezu (wyświetl historię edycji)

250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thor amboinensis wykluczone - sporo przypadków podgryzania Zoa, a tych będzie sporo w baniaku.

Nauczony doświadczeniem nie kupię już żadnego zwierzaka, który ma chociaż 10% szans na wyrządzenie jakiejkolwiek szkody w akwarium.

Gobiodony mi nie leżą poza okinawae i tą rybkę rozważam.

Błazny wpuszczę mikrusy 2-2,5 cm, a jak urosną to znowu podmienię na maluchy.

Poprzednie moje błazny w obu akwariach b. wolno rosły więc nie jest to duży problem, raczej 1-1,5 roku spokojnie pociągną :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gobiodony okinawki są ładne... ale mój jest potwornie strachliwy i widać go tylko jak się go "przyłapie". Nie wiem jak, by było gdyby miał partnera/partnerkę lub towarzystwo innego gobiodona ale u mnie to jest tak jakbym nie miał ryby...

Co do sexy shrimpów to u mnie raczej nie interesowały się zoasami (inna sprawa że zoasy od początku nie chciały u mnie rosnąć) ale wiem że zdarza im się coś podgryzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne ułożenie skały. Sporo możliwości aranżacji. Co do oświetlenia tak jak wspominał jeden z poprzedników po wrzuceniu lampy full led jak to było w moim przypadku na białych niebieskich czerwonych i uv, naprawdę kopara mi opadła. Ślicznie to wygląda ale dwa tygodnie od zalania to kolego ze 4 plagi masz jeszcze przed sobą. Ja nauczony czteroletnim doświadczeniem na kostce przesiadam się niebawem w 200l i wyciągnąłem wnioski z dotychczasowych perypetii. Były absorbenty, woda z działającego baniaka, dobra sol, żywy piach a i tak musiało sporo minąć zanim zwierzaki rosły i już nic mnie nie zaskakiwało z tych nieproszonych gości. Ktoś mi kiedyś powiedział ze udany epizod z solniczka zależy jak bardzo cierpliwy jesteś na początku. Trzymam kciuki a w kwestii odpieniacza. Resun 200 wchodzi bez obejmy idealnie w kaskadę. Wody podobno nie da się przepienić. Podobnie jak są zwolennicy jechania cały czas na węglu. Co do supli ja leje tylko Koral kolor z brightwell aquaristic i z Kenta pakiet dla nano A+B. Powodzenia. Bardzo ładne szkiełko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gregor zobacz moją historię to moje 3 szkło (teraz najmniejsze) więc w kwestii dojrzewania "czuję temat" :whistle:

Ja odpukać nie miałem problemów ze startem baniaków, a wszystko rosło jak na "koksie". W ostatnim było trochę dino przed likwidacją, ale gdybym ciągnął dalej w końcu by zeszło bo już odpuszczało powoli, a było w kontrolowanej ilości i nie drażniło korali :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej będę obserwował :) wcale nie wykluczone ze się czegoś nauczę od bardziej doświadczonego kolegi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja jeden FTS, doszły 3 szczepki Zoa i Favites.

Niestety o ile z fotek macro jestem względnie zadowolony tak z FTS mam duży problem.

Zarówno Nikonem jak i Canonem nie jestem w stanie uzyskać pożądanego obrazka :dizzy: Myślę, że Nikon z jakimś lepszym szkłem mógłby coś pokazać, ale póki co nie mam skąd wziąć szkła na testy.

DSC 7654 (Large)

I pod niebieskim światłem telefonem.

IMG 20160905 211521 HDR (Large)

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Wywaliłem piasek i tak już zostanie. Docelowo całe dno będzie wyłożone koralowcami zamiast piasku.

Doszło kilka korali i małe przemeblowanie, jeszcze muszę pobawić się w budowlańca i niektóre szczepki przykleić do skały tam gdzie nie ma szans na grawitacyjne mocowanie bo cyrkulacja, bo ślimaki itp.

Kilka fotek z ręki bez obróbki prosto z aparatu.

DSC 7708 (Large)

DSC 7707 (Large)

DSC 7713 (Large)

DSC 7719 (Large)

DSC 7731 (Large)

DSC 7735 (Large)

DSC 7737 (Large)

DSC 7738 (Large)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.