Skocz do zawartości
karpin88

116 z Waszym wsparciem...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów i mam nadzieję moich zbawicieli :)

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie założenie pierwszego akwarium morskiego.... ciągle walczę z wątpliwościami ale po zrobieniu pierwszego kroku odwrotu myślę nie będzie.

Co posiadam :

Akwarium OW 116l - jak na razie zaaranżowane na słodkowodne

Filtr kaskadowy - ale to raczej będzie nieprzydatny szmelc przy tym projekcie

Belkę oświetleniową t5 - 3x18w

- Grzałka

- Marzenie stworzenia morskiego piękna :)

Niestety pozwolić sobie nie mogę na eldorado na zakupach więc przydatne okaże się wasze wsparcie i doświadczenie. A może trafi się również Warszawiak z okolic Grochowa z którym będę mógł powspółpracować.

- Rekomendowanym rozwiązaniem zapewne będzie stworzenie sumpa? trochę mnie to przeraża ale krok po kroczku poradzimy.... Czy macie szczególne uwagi na czym powinienem się skupić i wziąść pod uwagę żeby poźniej nie lamentować nad rozlanym mlekiem?

- Odpieniacz, Filtr itp? macie dostawców i marki które możecie z czystym sumieniem zarekomendować?

- Oświetlenie - napewno muszę zmienić świetlówki w belce, ale to będzie mało? Myślicie że lepiej dokupić drugą podobną belkę czy uzupełnić to ledami?

To na razie tyle z początku moich rozważań, najmilej byłoby jakbym znalazł osobę która za kilka piw w miłym towarzystwie udzieliłaby wstępnej prelekcji :)

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie to eldorado jest duze. Ja swoje odpalalem jako strasznie uproszczone a i tak pewnie ok 1000 wydalem na start i to bez testow bez, bez RO i z niepelnym swiatlem.

U mnie na poczatek byla skala (sucha), zywy piasek, swiatlo 24x2 i bakterie no i falowniki i to jeden na poczatku. Reszta dochodzila stopniowo. Ale pozniej doszy nastepne swietlowki drugi falownik, filtr ro, odpieniacz i to wszystko z niższej polki. I pewne z tys zlapalo. Ale po roku akwa wygladalo juz ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zamknąć się w całości ok 3k... optymalnie jakby udało się wydatek zrobić w turach :)

jak to widzicie ? w którą stronę powinienem skierować pierwsze kroki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj wymiar szkla jakie masz. Co masz do szkla? Szafke? Pokrywe? Da rade wstawic sumpa pod akwarium?

Belka pewnie do wymiany bo 18W to raczej t8, nie t5. Jezlei masz pokrywe to da sie ogarnac swiatlo bez kupowania lampy. Gotowe lampy sa strasznie drogie.

Musisz okreslic czy ma byc sump, czy nie. Sump to wygoda i mozliwosci, a do tego wyglad i przestrzen w akwa. Mozna tam wrzucic grzalke, odpieniacz i cala reszte sprzetu, ktory normalnei by wisial w akwarium psujac efekt i zmniejszajac przeztrzen.

Sprawdz szklo. Zbiorniki takiej wielkosci nie sa drogie. Jezeli ma jakies wady, rysy, zacieki, osady.... lepiej je zmienic juz teraz, niz pozniej zalowac, ze efekt koncowy psuje jakas rysa czy cos... Tymbardziej, ze wydasz (albo masz zamiar wydac, to sie okaze ;)) niemala kwote i szkoda byloby gdyby oszczednosc rzedu 100pln za nowy zbiornik zrujnowala caly efekt. Wszelkie poprawki czy ponowne zakupy to ogromny koszt.

Jak juz podejmiesz decyzje czego oczekujesz, wtedy mozna dobierac sprzet.

Sumpa mozna zrobic samemu. Ja otwory pod przeloty wiercilem sam, i sam tez kleilem sobie sumpa. Bylo to moje pierwsze podejscie do wiercenia i klejenia i nie bylo zle. Moze spoiny nie sa super eleganckie, ale i tak to stoi zamkniete w szafce i nie widac. Mozna tez kupic jakies gotowy zbiornik o ile podpasuje wymiarami. Jezeli umiesz powiesic szafke w kuchni, przybic gwozdia czy przykrecic kontakt do sciany, to raczej dasz rade.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Twojej wiadomosci nastąpiło sporo zmiennych akwarium okazało się mieć raptem 105l - 75x40x35

Belka oświetleniowa jest t5 z tym że 3x 24w.

Jeżeli chodzi o sumpa, stoi na szafce gdzie da się przygotować...

Szkło jest bez skaz... chociaż ta wielkość.... minimalna.... nie mam jednego a już kusi większe :)

Akwarium do tej pory było otwartę z belką oswietleniową podpartą na nóżkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belkę bym zostawił. Na początek i tak pójdziesz w korale miękkie a dla nich to wystarczająco światła. Ja bym dał 2 niebieskie i jedną białą albo aktyniczną, niebieską i białą.

Jak jest miejsce na sump to idź w sumpa.

No i dobrze się zastanów nad rozmiarem. Bo szkoda dwa razy kasę wydawać. Wielu z nas to przerabiało.

Wysłane z mojego Moto G (4) przy użyciu Tapatalka


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie muszę pozostać przy tym... będzie dobre pole szkoleniowe... za rok czeka mnie przeprowadzka.... może będzie to impuls do zmian... popartych doswiadczeniem....

Czy Wasze doswiadczenie pozwoli wyprognozować ile środków powinienem zarezerwować na wystartowanie solanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony, wiekszy zbiornik z czasem sie pojawi, wiec po co wydawac pieniadze 2 razy. Z drugiej... Ile wiekszy zrobi? 2 razy wiekszy? To juz sporo wiekszy koszt. Pompa obiegowa nie 200pln, a 500. Cyrkulator nie jeden, a 2. Swiatlo nie 3x24 tylko 4x56... i sie zrobi 7K.

Przy Twoim szkle:

-pompa obiegowa 200pln

-cyrkulator koralia 1600 125pln, ewentualnei 2x koralia 900 150pln

-swietlowki 3x60pln, 180pln

-sump 50-100pln (zalezy od kreatywnosci)

-przeloty 150pln

-zawor splywu 40pln

-reszta hydrauliki rury, kolanka, do 50pln

-klej do PVC ze 30pln

-gzrebien 30-40pln

-szklo na komin, zaleznie od szklarza 20-30pln

-silikon ze 30pln

-piasek 4,5kg, 70pln

-wiadro soli 8kg 80pln

-dolewka 200-300

i mamy okolo 1350-1450pln

-skala 10 do 15kg, sucha po 35, zywa po 50, czyli od 350 do 750

Mamy od 1700 do 2200

Przydadza sie:

-przynajmniej splawik czy uchylny salimetr-50pln, refraktometr-200pln

-testy, komplet ph, ca, mg, kh, no2, no3, po4, nh4- 250pln

-bakterie i pozywka, 60pln

-RO, rozsadne okolo 250pln + zywica na start litr 40pln

Wychodzi 650 do 800, w sumie od 2350 do 3000

Potzrebne beda:

-odpieniacz

-przydalaby sie jakas korona chociaz

-drobne nieprzewidziane rzeczy

-cos na szczepki na start

Wiec jezeli bys startowal na suchej skale... to i na odpieniacz zostanie.

Ceny podalem takie +/- orientacyjne i lista wydaje mi sie kompletna. Wiadomo, tzreba zalozyc pewien margines bledu, pewne kwoty na koszty wysylek, czy na wydatki nieprzewidziane.

Jezeli ktos ma uwagi to prosze mnie uzupelnic, poprawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie, dobra robota i mam dużo lepszy pogląd na co się porywam :)

mysle 2 tygodnie i biore sie za realizacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega mnap86 wszystko ci ładnie opisał ale jak to i tak za dużo to możesz zamiast sumpa polecieć na razie na filtrze kaskadowym FZN-3. Nówka to jakieś 130 zł a używka około 80 zł. Odpieniacza też na razie nie musisz mieć. Ja tak wystartowałem w swojej 112. Tu masz link do podglądu:

http://nano-reef.pl/topic/86149-nowa-solniczka-112-l/

A zanim kupiłem porządny cyrkulator to używałem starego sprzętu z akwarium słodkowodnego. Zresztą poczytasz to zobaczysz...


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pozniej jakby mial sie jednak sump pojawic, bedzie problem i kombinacje z hydraulika.

Ja bym jednak zostawil sumpa, a wystartowal w calosci na suchej skale, nowej wodzie bez wody z podmianki i ewentualnie zywym piachu.

Chociazby po to aby nie przytargac slimakow osiadlych na dziendobry.

Sam wystartowalem na mieszance suchej i czesci zywej.... i teraz tego zaluje. Trzeba bylo startowac na suchej i uwaznie ogladac wszystko co sie kladzie do baniaka + dip.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.