Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Komedio-dramat :) nadaje się do programu usterka hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzet po lewej stronie z którego jest piana ma napis "Tunze Aquarientechnik", ten bardziej na środku Deltec FR509.

Od poczatku chcielismy zeby znajomy z Warszawy czuwał nad naszym akwarium, ale mieć też serwisanta, bo wiadomo że na odległośc nie wiele się zrobi. Ale serwisant chyba się bał, żeby ktoś patrzył mu na ręce i się oburzył, że musze mu ufać bezgranicznie i jeszcze sie z tym nie spotkał, żeby ktoś go sprawdzał. Teraz tak sobie myślę, że widocznie nie jest pewien tego co robi wiec się bał kontroli nad swoją pracą. Uznałam, że mu zaufam i jak widać wyszłam na tym jak Zabłocki na mydle.

"zamontowanie statecznika powyżej lustra wody, na jakichś wkrętach może się źle dla Ciebie skończyć (licz, że jest dobrze przykręcony)

Przedłużacze są fajne ale nie widziałem jeszcze profesjonalnie (mam na myśli sklepy) stawianych baniaków na przedłużaczach"

Też zwrócilismy z mężem na to uwagę, ale serwisant się upierał, że wszystko jest tak jak powinno.

Od znajomego z Warszawy wczoraj kupiłam te krewetki, mrożonki i lek ziołowy na ospę, a dziś poprosiłam o wysłanie mi miernika zasolenia, czyścika i testów (i chyba sól).

Komedio-dramat :) nadaje się do programu usterka hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Dla mnie to komedio-dramat przez łzy. Wiem, że to wszystko śmiesznie wygląda patrząc z boku, ale uwierz mi, że mi do śmiechu nie jest:(


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak już napisałem problemem było szybkie wpuszczenie życia w takiej ilosci a nie zadna choroba. dopuszczanie ryb czy krewetek to blad ktory tylko skomplikuje sprawe a ostatecznie wiecej istnien skonczy zywot. sens miałoby oddanie ryb znajomym na przetrzymanie albo chociaż suplementacja bakterii i odrzywek dla nich. azot i fosfor już są w dużej ilości a brakuje węgla. przez to namnazanie bakterii jest limitowane. nawet nie muszę robić testów żeby to wiedzieć. to oczywiste.

na dziś życie jest już na tyle zatrute ze nie znajdziesz chętnego żeby wziął coś do siebie i małe szanse żeby coś przeżyło. ryby i korale są już raczej stracone.

pośpiech już nic nie da i nie ma sensu robić restartu itd. żadnych cudownych specyfików z chemii. podłącz odpieniacz cyrkulację i światło. akwarium za 2-3 tygodnie się ustabilizuje, woda wyklaruje a plagi zaczynał odchodzić. po wyklarowaniu wody można zacząć testy na azot i fosfor i kiedy będą niewykrywalne można wpuścić pierwsze ryby i korale. Ale to na start nie więcej niż 5 rybek i kilka korali. za kilka dni testy. azot i fosfor nie wykrywalny wiec mozna wpuscic znow kilka rybek i korali. itd.

nie wolno wpuszczać życia za szybko ani za wolno. żywa skala potrzebuje jesc inaczej sie wyjalowi i nawet mala ilosc zycia spowoduje znowu dojrzewanie.

oczywiście że niektórzy wpuszczają obsadę na raz do świeżego zbiornika ale robią to sami i codziennie obserwują sytuację a w razie czego szybko i skutecznie reaguja.

jeżeli dojeżdżam na kontrolę raz na tydzień albo rzadziej to nie ma szans na powodzenie takiej akcji. akwarium może zupełnie się wyłożyć nawet w 1 dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium nie ma prawa smierdziec!

mozesz poszukac konkretnego zrodla zapachu? Tak jak pisali poprzednicy - to moze byc odpieniacz - wtedy po wyczyszczeniu kubka zapach zniknie.

Jesli nie zniknie to juz zle...

Na wszelki wypadek zacznij przygotowywac wode na podmianke - mam nadzieje ze masz wlasna osmoze i sol.

U mnie to pierwszy krok prze problemach - zwiekszona podmiana wody. Zwykle jest to 5% na tydzien przy probelemach - 10 - 20% (w 5% dawkach bo takie mam wiadro) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% podmiany w komorze gazowej jak to opisujesz to w ogóle strata czasu, tyle to można podmienić w ustabilizowanym normalnym baniaku.

Żadne siateczki i inne herbapole nie pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czasu na pisanie, albo Autorka skupi się na jednej osobie doświadczonej, najlepiej ze swojego miasta, albo dalej będzie traciła ryby i miała bagienko. A jeśli chce ieć na swoim sumieniu kolejnych naciętych ludzi, niech dalej osłania serwisanta.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos Mowiłas o zielonej pianie w odpieniczu . Czy przypadkiem kubek nie jest przepełniony i przelewa piane do wody ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...mysle ze cala ta historia to schema..ktos die dobrze bawi...to sie kupy nie trzyma...pozdrawiam

Witam...mysle ze cala ta historia to sciema..ktos sie dobrze bawi...to sie kupy nie trzyma...pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylu wujków dobra rada,a nikt nie zaproponuje pomocy osobiście, niech ktoś koleżance napisze priv i zaproponuje zerkniecie na zbiornik.

Czytanie forum bez zrozumienia,nie ma sensu.

Dobra rada albo Skorzystaj z pomocy i rady jednej osoby która jako mentor poprowadzi cię krok po kroku żeby wyprowadzić zbiornik.

Albo niestety zaufaj serwisantowi.

Sorry że to napisze ale ktoś tu już kiedyś o tym wspomnial,nie kupuję się auta bez prawa jazdy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...mysle ze cala ta historia to schema..ktos die dobrze bawi...to sie kupy nie trzyma...pozdrawiam

Witam...mysle ze cala ta historia to sciema..ktos sie dobrze bawi...to sie kupy nie trzyma...pozdrawiam

A co nie trzyma ci sie kupy?

Moze ty masz tyle wolnego czasu ze marnowalbys go na wymyslanie takich sciem, ja wolalabym ten czas spedzic z dziecmi gdyby problem nie byl dla mnie wazny i PRAWDZIWY!

Tylu wujków dobra rada,a nikt nie zaproponuje pomocy osobiście, niech ktoś koleżance napisze priv i zaproponuje zerkniecie na zbiornik.

Czytanie forum bez zrozumienia,nie ma sensu.

Dobra rada albo Skorzystaj z pomocy i rady jednej osoby która jako mentor poprowadzi cię krok po kroku żeby wyprowadzić zbiornik.

Albo niestety zaufaj serwisantowi.

Sorry że to napisze ale ktoś tu już kiedyś o tym wspomnial,nie kupuję się auta bez prawa jazdy.

Jeden z forumowiczow podal mi juz namiary do 3-ech akwarystow w Szcz. Dzieki:)

Cos Mowiłas o zielonej pianie w odpieniczu . Czy przypadkiem kubek nie jest przepełniony i przelewa piane do wody ????

Tak. Masz racje. Faktycznie tak bylo. Szkoda tylko ze inni zamiast pomoc woleli krytykowac.

"Sorry że to napisze ale ktoś tu już kiedyś o tym wspomnial,nie kupuję się auta bez prawa jazdy". Tylko prawo jazdy mozesz zdac nie majac samochodu a gdzie ja mialam sie uczyc akwarystyki? Czytalam o tym troche ale mialam nadzieje ze duzo naucze sie od serwisanta. Skad moglam wiedziec ze tak wyjdzie?:(


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze nie ma/nie miała akwa to nie znaczy ze nie poprowadzi sama dobrze zbiornika. Wszyscy zaczynali z 0 wiedzą a to co się działo bylo wypadkową szczęścia, przypadku nazywacie to jak chcecie. Wszyscy piszą o spokoju itd. Ja tez chciałbym morszczaka i wiem że rzucam się na głęboką wodę bez wiedzy. Ale czytając forum widzę ze większość tych co teraz piszą dobrze radzi w innych wątkach i w tym też. Bądźcie jednogłośni to tylko pomoże.

A ty zanim cokolwiek zrobisz z tego co ci radzą forumowicze przeczytaj 10 razy i poszukaj odp na innych wątkach. Tu jest tyle wiedzy że TRZEBA tylko umieć wyciągnąć to co nam jest potrzebne.

Mleko się rozlalo uczymy się na błędach.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc skoro dostalas namiary na mieszczaka z okolicy,skontaktuj się,zapros na kawkę,napewno dowiesz się wielu ciekawlstek.A sama raczej nic nie rób,jedynie co bym zrobił to skierował cyrkulatory je na tafle wody żeby lepiej napowietrznyc wodę.

Początki są trudne,ale dasz radę,jak nie to weź iboprom...

Pzdr.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze nie ma/nie miała akwa to nie znaczy ze nie poprowadzi sama dobrze zbiornika. Wszyscy zaczynali z 0 wiedzą a to co się działo bylo wypadkową szczęścia, przypadku nazywacie to jak chcecie. Wszyscy piszą o spokoju itd. Ja tez chciałbym morszczaka i wiem że rzucam się na głęboką wodę bez wiedzy. Ale czytając forum widzę ze większość tych co teraz piszą dobrze radzi w innych wątkach i w tym też. Bądźcie jednogłośni to tylko pomoże.

Dziekuje za wsparcie i mile slowa. Tak wlasnie jest ze kazdy jakos zaczynal tylko niektorzy o tym zapomnieli. Ja zakladajac akwarium bylam pewna ze wszystko bedzie mi robil serwisant wiec w kwestiach technicznych nie bede musiala sie znac. Nagle sie okazalo ze serwisant robi sporo bledow i musze zajac sie wszystkim sama. Tak jak mowisz jest to niespodziewany skok na duza wode.

A ty zanim cokolwiek zrobisz z tego co ci radzą forumowicze przeczytaj 10 razy i poszukaj odp na innych wątkach. Tu jest tyle wiedzy że TRZEBA tylko umieć wyciągnąć to co nam jest potrzebne.

Mleko się rozlalo uczymy się na błędach.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Tak wlasnie robie, slucham roznych rad i opinii i staram sie wyciagac wnioski i sprawdzam wszystko po kilka razy.

Więc skoro dostalas namiary na mieszczaka z okolicy,skontaktuj się,zapros na kawkę,napewno dowiesz się wielu ciekawlstek.A sama raczej nic nie rób,jedynie co bym zrobił to skierował cyrkulatory je na tafle wody żeby lepiej napowietrznyc wodę.

Początki są trudne,ale dasz radę,jak nie to weź iboprom...

Pzdr.

Taki mam plan, zeby zaprosic innego doswiadczonego akwaryste, porozmawiac z nim, pokazac swoje akwarium i moze cos ciekawego sie dowiem.

No wlasnie slyszalam juz jedna opinie ze cyrkulatory sa zle ustawione (rozwiewaja mi caly piasek) i ze sa za mocne na to ilosc skaly. Dostalam porade zeby tymczasowo jeden wylaczyc i uruchomic go w przyszlosci jak doloze wiecej skalek.

Moje rybki dostaly dzis czosnek (Garlic Oil), witaminki Atvitol, zaczelam 10-dniowa kuracje Herbatana, zostal swiezo wlany biologiczny preparat pielegnacyjny (Special Blend) i zobaczymy co sie bedzie dalej dzialo.

P.S. W deltecu te woreczki sa z weglem


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatkujaca wez zadzwon do kogos z okolicy z forum z duzym starzem zeby do Ciebie jak najszybciej podjechal i na to popatrzyl fachowym okiem i Ci wytlumaczyl fachowo jak to wyprowadzic i co trzeba robic, bo tak dalej nie dasz rady. Po drugie po co Ci serwisanci jak sama wszystko dasz rade zrobic jak tylko masz checi i czas. Potrzeba tylko zeby Ci ktos podstawy wytłumaczyl. Tu nie ma nic skomplikowanego, po co placic serwisantowi?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatkujaca wez zadzwon do kogos z okolicy z forum z duzym starzem zeby do Ciebie jak najszybciej podjechal i na to popatrzyl fachowym okiem i Ci wytlumaczyl fachowo jak to wyprowadzic i co trzeba robic, bo tak dalej nie dasz rady. Po drugie po co Ci serwisanci jak sama wszystko dasz rade zrobic jak tylko masz checi i czas. Potrzeba tylko zeby Ci ktos podstawy wytłumaczyl. Tu nie ma nic skomplikowanego, po co placic serwisantowi?

Tez wychodze z takiego zalozenia. Nie planowalam sama prowadzic akwarium ale zaczyna mnie to wciagac. Potrzebuje tylko zeby ktos mnie poduczyl i byl "pomocna reka" w razie "w". Dwa tygodnie temu pytalam serwisanta o to, czy mnie podszkoli z obslugi aquarium ale powiedzial ze to bardzo trudna sprawa i trzeba miec bardzo duze doswiadczenie i ze sama na pewno nie ogarne tego tematu. Coz...chyba sie bal ze straci zarobek.


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie ten serwisant niech ci powie/pokaże jak czyścić odpieniacz i jak ty masz sama zadbać o akwa. Niech Ci ustawi te cylkulatory. Jak będzie u ciebie niech pokaże testy jak je robi i czyta wynik. Zweryfikuj wyniki z nami na forum i z tym co on powie. Cierpliwości to podstawa nic na gwałt. Jak juz korzystasz z jego "uslug" to niech się przyda i pokaże ci coś przydatnego za nim przyjedzie ktoś naprawdę kompetentny i mający dobre intencje a nie głęboką kieszeń.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał, że tak to jest jak ktoś się chce bawić bo na nadmiar pieniedzy a sie nie zna. Słuchaj, ja sie nie chciałam tym bawić i żeby zdychały mi rybki. Wiedziałam, że sie na tym nie znam i dlatego zapewniłam akwarium opiekę wydawało mi się że specjalisty, który miał się wszystkim zająć.

Tysiąc myśli jeden wątek. Nie chciałem ani nie miałem zamiaru cię urazić. Uogólniłem problem jakim jest posiadanie żywego zwierzaka. Smolić to, najważniejsze w tym całym ambarasie jest to że podjęłaś walkę o swoje akwarium i z klientki masz szansę stać się akwarystką. Co do krycia osoby która ci doradzała nie do końca się zgadzam, jeśli uchodzą mu na sucho takie akcję i ma na tym kasę to będzie kwestia czasu zanim trafi tu kolejna osoba z podobnym problemem - moje zdanie nie koniecznie muszę mieć rację. Jeszcze raz życzę powodzenia i wyprowadzenia zbiornika na prostą.

@Ben_sage - niestety Szeryf nam nie pomoże dostał bana , a szkoda bo by sytuacje opanował w 15min :baby:


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wspomniał juz a jeszcze raz zajrzyj do działu dla nowicjuszy masz tam przyklejone wątki w których znajdziesz mnóstwo info no i plus wątki w naszych akwa. Jak zaczynali swoje zbiorniki zobaczysz jakie błędy zrobił serwisant. Zresztą wszystko już napisali poprzednicy

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie ten serwisant niech ci powie/pokaże jak czyścić odpieniacz i jak ty masz sama zadbać o akwa. Niech Ci ustawi te cylkulatory. Jak będzie u ciebie niech pokaże testy jak je robi i czyta wynik. Zweryfikuj wyniki z nami na forum i z tym co on powie. Cierpliwości to podstawa nic na gwałt. Jak juz korzystasz z jego "uslug" to niech się przyda i pokaże ci coś przydatnego za nim przyjedzie ktoś naprawdę kompetentny i mający dobre intencje a nie głęboką kieszeń.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Serwisant byl dzis. Cylkulatory wg niego dzialaja ok, wg mnie nie. Juz go prosilam o nauke 2 tyg temu i nie chcial bo uznal ze i tak sama tego nie zrobie i juz. Nie bede sie go wiecej prosila i poszukam rad/nauki u kogos innego. Za 3 tyg ma przyjechac do mnie specjalista z Warszawy i wtedy pokaze mu wszystko od A do Z, ale do tego czasu musze z 2 razy sama zrobic serwis. Mam nadzieje ze osoba miejscowa do ktorej dostalam kontakt bedzie w stanie mi pomoc

Ktoś wspomniał juz a jeszcze raz zajrzyj do działu dla nowicjuszy masz tam przyklejone wątki w których znajdziesz mnóstwo info no i plus wątki w naszych akwa. Jak zaczynali swoje zbiorniki zobaczysz jakie błędy zrobił serwisant. Zresztą wszystko już napisali poprzednicy

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Na pewno zajrze. Dzieki

Tysiąc myśli jeden wątek. Nie chciałem ani nie miałem zamiaru cię urazić. Uogólniłem problem jakim jest posiadanie żywego zwierzaka. Smolić to, najważniejsze w tym całym ambarasie jest to że podjęłaś walkę o swoje akwarium i z klientki masz szansę stać się akwarystką. Co do krycia osoby która ci doradzała nie do końca się zgadzam, jeśli uchodzą mu na sucho takie akcję i ma na tym kasę to będzie kwestia czasu zanim trafi tu kolejna osoba z podobnym problemem - moje zdanie nie koniecznie muszę mieć rację. Jeszcze raz życzę powodzenia i wyprowadzenia zbiornika na prostą.

@Ben_sage - niestety Szeryf nam nie pomoże dostał bana , a szkoda bo by sytuacje opanował w 15min :baby:

Nie wiem kto to jest Szeryf:)

O akwarium walcze i bede walczyla bo choc rybki mam dopiero 2 tyg to sa dla mnie moimi domowymi zwierzakami tak samo jak moj pies i zalezy mi na ich zdrowiu i kondycji.

Nie chce nic pisac na serwisanta bo wierze ze zna sie na serwisie slodkowodnym ale nie morskim. Nie chce mu zaszkodzic, nie jestem taka...


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prowadzeniu zbiornika jest sama satysfakcja i o to w tym hobby chodzi zeby samemu to prowadzic a jak serwisant to robi to akwarium to jest tylko jak mebel wg mnie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz mu zaszkodzić... rozumiem. A chcesz brać na swoje sumienie czyjeś inne akwaria? gdzie weźmie kasę i zrazi mniej cierpliwych?

Taki ktoś nie jest wart Twojej ochrony. Serwis, serwisem, ale podstaw powinien nauczyć - jak czyścić, co i jak działa itp... Na wypadek awarii nawet.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrze widzę ze filtr RO jest bez żywicy?

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym kierowałas się wyborem serwisu?ich poprzednimi projektami,itd...

Jak znalazlas firmę serwisowa?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do auta bez prawa jazdy, to dlaczego nie można mieć? jeśli mnie stać, to mogę sobie kupić jakie zechcę, zatrudnić kierowcę, żeby mnie woził gdzie mi się zamarzy, a naprawy powierzyć serwisowi. Porządny serwis, kiedy zakłada mi koła to wierzę, że są dobrze dokręcone i nie zabiję się na pierwszym szybszym zakręcie. Uwierzcie mi, nigdy nie sprawdzałam po serwisie kluczem dynamometrycznym, czy koła są dobrze dokręcone! Przy każdej zmianie kół powierzam komuś w 100% moje własne życie. Kiedy już zaczęłam jeździć, to z czasem zaczęłam więcej się interesować, czytac instrukcję, żeby wiedzieć jakie ciśnienie mam mieć w oponach, jaki olej, jakie filtry i nawet z jaką siłą ma być dokręcona nakretka w kole :)

Podobnie zrobiła nasza koleżanka. Zatrudniła specjalistę, zapłaciła za wszystko, co jej poradził, bo mianował się dobrym kierowcą i serwisantem i z tego co czytam, zamierzała się od niego uczyć, by z czasem przejąć pełna kontrole nad zbiornikiem. Niestety, zatrudniony kierowca okazał się mocno niekompetentny i rozbił jej cacko na pierwszym zakręcie i skrzywdził przy tym niewinne życie.

Poczatkująca, nie zrażaj się :) Droga, którą obrałaś nie była zła, jedynie przewodnik trafił się beznadziejny. Choc tutaj w Twoim wątku nie w każdej kwestii byliśmy jednomyślni, ale za to wszyscy jak jeden mąż stwierdziliśmy i Ci z długim i z krótkim stażem w morszczyźnie, że przez Twojego kierowcę zostały popełnione straszne błędy. Wszyscy odradziliśmy miedź i wszyscy jesteśmy zdania, żebys ujawniła, kto jest tym kierowcą. Nie po to, by go linczować, ale po to, by ktoś inny nie musiał przez niego tak, jak Ty płakać z każdą martwą rybką.

Mam nadzieje, że uda Ci się znaleźć dobrego mentora, który pomoże Ci poskładać do kupy Twoja wymarzona rafę. My tutaj próbowaliśmy doradzić ad hoc nie widząc, nie znając parametrów, może dlatego rady były tak rozbieżne, ale każdy chciał pomóc. Poza kilkoma osobami, które wolały tylko spuścić jad z wątroby, ale to na każdym forum się zdarza ;) Każde Forum to zawsze bardzo pomieszana społeczność, nie trzeba się zrażać takimi przykrymi wpisami, gdy ktoś ocenia Cię na podstawie kilku postów, kompletnie Ciebie nie znając. W gruncie rzeczy większość osób stoi po Twojej stronie i życzy jak najlepiej.

Mnie się bardzo spodobała Twoja reakcja. Zamiast siedzieć bezczynnie czy liczyć straty w portfelu, próbujesz z całych sił pomóc swoim podopiecznym. Nie są dla Ciebie tylko dekoracją mieszkania, źle zainwestowaną kasą, której nikt Ci nie zwróci, ale widać, że bardzo przejęłaś się ich losem i chcesz im pomóc. Masz do tego serce, a to już bardzo dużo. Wiedzę z czasem nadgonisz i będziesz się za jakiś czas cieszyć piękna rafą i zadowolonymi mieszkańcami. Czasem cos pójdzie nie tak, bo tak to już jest w tym hobby, ale ogólnie japa się cieszy, kiedy koral ma nowa głowę, ukwiał się podzieli, krewetka włazi na rekę, czy ślimak złoży jaja. Może ten huragan jeszcze Ci cos odbierze, ale w końcu się uspokoi, nie poddawaj się :)

Aaa i jeszcze bardzo mi sie spodobało, że znasz polskie nazwy swoich rybek! :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.