Skocz do zawartości
Zeraw

Kostka [380L] + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

myślę że najwyższa pora podzielić się nowo powstającym projektem a jednocześnie podpytać o dobór sprzętu czy też posłuchać cennych rad. Akwarium powstaje trochę powoli ale do przodu ;) mam nadzieję że uda mi się je w miarę szybko uruchomić, wszystko zależy oczywiście od funduszy. Na starym mieszkaniu był zbiornik 126L bez sumpa przy przeprowadzce na nowe lokum zredukowaliśmy obsadę i "na przetrwanie" remontu stanęła kostka 64L która działa do dziś ale czas najwyższy ruszać z nowym większym akwarium, szkło już stoi i czeka, sump jest, lampa jest i narazie reszty brak, z racji tego że sprzęt z poprzedników nie będzie nadawać się do nowego, trzeba zakupić nowy i tu pojawiają się pytania i dylematy - jaki wybrać? Mam prośbę do Was o pomoc w doborze sprzętu

Zbiornik:

- Akwarium: 80x80x60 - front i prawy bok Opti z kominem wewnętrznym

- Sump: 75x50x40

Sprzęt:

- Lampa: Chinka LED 120w kolorowa

- Odpieniacz: Deltec 1455 

- Pompa obiegowa: Jebao DCP 6500

- Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

- Dolewka grawitacyjna Aqua Trend

Co do pompy obiegowej myślę o Jebao DCS-4000 albo DCS-7000,

cyrkulacja 2x RW-8 a może 1x CP-40 tylko nie wiem jak to by się sprawdziło w kostce,

odpieniacz myślałem o Deltecu SC1456 a może wystarczy Deltec SC1351 ??

Oczywiście dobór sprzętu na tą chwile jest jeszcze luźny i jestem otwarty na wszelkie propozycje

Obsada jaką planuję to głównie LPS + miękkie - lubimy jak zbiornik faluje ;) choć i jakiś SPS możliwe że się znajdzie

Pozdrawiam

Zeraw

Edit 1: doszla pompa obiegowa

Edit 2: cyrkulacja wybrana

Edit 3: odpieniacz dodany

Edytowane przez Zeraw (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś podpowie ? Na tą chwilę najważniejsze to wybrać obiegówkę bo to będzie teraz najbliższy zakup, także proszę podpowiedź którą wybrać

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zastanawiasz się nad dcs 4000 i 7000 to proponuję 7000 bo zapas się przyda a pracując na mniejszej wydajności będzie cichsza.

Edytowane przez To tylko Ja (wyświetl historię edycji)

100/40/50h sump 90/39/45h obieg: jebao dc3000. cyrkulacja: 2x rw8.

RO PS1000int, reaktor bp twistman lampa diy 170W led + 2x39W t5

Robi się: 145/70/50h sump 98/60/40h, obieg: jebao dct12000, cyrkulacja 2x rw8 + 10x loc line 1/2" w około akwarium, odpieniacz RO PS3000 na pompie dct6000, reaktor bp twistman, reaktor wapnia twistman, światło ATI Sunpower 8x54 + 2x54W led RB, dopełnieniem sterowania jest Apex w wersji gold... C.D.N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy podobny rozmiar akwa, z tym, że moja kostka to 80/70/60. U mnie świeci hybryda 2 x Chinka + 3 x T5 (głownie SPS i LPS). Chinki świecą 25% biały i 70% niebieskie (zastanawiam się nad wymianą diod ciepłych białych na 15000 K, czerwone na Royal Blue, a zielone na UV). Odpieniacz to Deltec SC1351 zazwyczaj pracuje na poziomie 6, do tego za filtrację robi DSB i refugium plus 5 l siporaxu i 13 kg suchej skały - karmie korale i ryby. Przez długi czas miałem NO3 i PO4 na poziomie 0,0 - jednak po awarii pompy w odpieniaczu ( dwa tygodnie bez), NO3 lekko podskoczył. Za obieg robi Jebao DCT 6000 - pracuje na 50%-60%, a cyrkulację zapewnia Maxspect Gyre XF130 - działa na 80% mocy, co na chwile obecną jest wystarczające, polipy SPS-ów są majtane i raczej nie ma stref martwych - jak zabraknie mocy to dołożę. Liczę, że pomogłem w dokonaniu wyboru.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, owszem nakreśliło to jakiś kierunek, mam jeszcze mieszane uczucia co do pompy obiegowej bo mógłbym wziąć większa i skręcić na mocy ale ta pompa DCS-7000 ma zakres między 5000-7000 l/h i czy to nie będzie za dużo patrząc że ty skręcasz pompę o 50% co daje jakieś 3000-3500 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo pompa ma zasilacz 24V zawsze mozesz dac mniejszy lub zastosowac jakis regulator napięcia . Możliwości jest wiele.


100/40/50h sump 90/39/45h obieg: jebao dc3000. cyrkulacja: 2x rw8.

RO PS1000int, reaktor bp twistman lampa diy 170W led + 2x39W t5

Robi się: 145/70/50h sump 98/60/40h, obieg: jebao dct12000, cyrkulacja 2x rw8 + 10x loc line 1/2" w około akwarium, odpieniacz RO PS3000 na pompie dct6000, reaktor bp twistman, reaktor wapnia twistman, światło ATI Sunpower 8x54 + 2x54W led RB, dopełnieniem sterowania jest Apex w wersji gold... C.D.N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a cyrkulację zapewnia Maxspect Gyre XF130 - działa na 80% mocy, co na chwile obecną jest wystarczające, polipy SPS-ów są majtane i raczej nie ma stref martwych ...

Norbi a jaki masz komin wewnętrzny czy zewnętrzny, bo to napewno ma znaczenie przy ustawianiu cyrkulacji, najlepiej podrzuć jakieś fotki swojego baniaka może być na PW

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin w moim akwarium jest na środku tylnej ściany i jest zewnętrzny. Gyre umieszczony jest na kominie w 3/4, a nawet 2/3 wysokości akwarium i chyba jest to najbardziej optymalne ustawienie. Wieczorem podrzucę fotkę.

Edycja:

Fotka robiona telefonem, co skutkuje słabą jakością. Ustawienie cyrkulatora widać :)

post-26392-0-27533300-1474219797_thumb.jpg

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę, tak cyrkulację widać u mnie jest ta różnica że mam komin wewnętrzny ale chyba też by było dobrze z tak usytuowana cyrkulacją

Pozdrawiam, Zeraw

Edit: ile Ci weszło piasku i jakiego użyłeś ?

Edytowane przez Zeraw (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę, tak cyrkulację widać u mnie jest ta różnica że mam komin wewnętrzny ale chyba też by było dobrze z tak usytuowana cyrkulacją

Pozdrawiam, Zeraw

Edit: ile Ci weszło piasku i jakiego użyłeś ?

Ja użyłem Nature s Ocean Bio-Activ Live Natural White. Dwa worki po 9 kg.

Pamiętaj, aby zrobić na tyle szeroki komin by zmieścił się magnes CP-40. W moim przypadku jak patyki się rozrosną to planuję dodać dwie RW-4.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jak duży jest magnes od cp40 ? Komin juz sklejony, akwa stoi juz w domu także zmian juz nie wprowadzę

Pozdrawiam, Zeraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jak duży jest magnes od cp40 ? Komin juz sklejony, akwa stoi juz w domu także zmian juz nie wprowadzę

Pozdrawiam, Zeraw

Wymiary CP40 to: 29.5 cm x 6.5 cm x 4.5 cm. W taki razie jak chcesz ustawić pompę w poziomie to potrzebujesz minimum 29 cm szerokości wewnętrznej komina. Jak pionowo to komin musi być wysoki przynajmniej na 40 cm, żeby pompa nie była pod samą powierzchniom wody. Lub zamontować pompę na innej ścianie - boczne lub przednia. Zostają jeszcze klasyczne cyrkulatory.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jakiej szerokości mam komin jutro zmierzę ale wydaje mi się coś kolo 25-26cm, tak patrzę na zdjęcia tego CP40 i tam magnes wydaję się być mniejszy niż cala pompa wiec może by się do komina zmieścił no chyba że nie można tak mocować falownika że będzie wystawał poza komin z każdej strony po ok. 2cm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie, z baniakiem jakieś zmiany na plus się dzieją, ale strasznie mozolnie to idzie najważniejsze jednak że idzie do przodu :)

Doszły pompy obiegowa i cyrkulacyjne, akwarium stoi w końcu w swoim miejscu, szafka w trakcie budowy ale już woda powoli ciurka do baniaka także zaczyna cieszyć fakt że zbliżam się do startu.

Sól zakupiona - AF ReefSalt, piasek zakupiony wybór padł na "żywy" Nature's Ocean White 2x9kg, skała w trakcie zakupu trochę już mam ale to nie wszystko, bynajmniej startuje na suchej skale + przerzucę to co działa od roku w obecnej małej kostce.

Muszę jeszcze wymyślić jakąś nogę/mocowanie do lampy żeby opierała się na szkle bo nie chcę wiercić dziur w ścianach czy suficie, zrobić koronę no i dokończyć szafkę no ale już chyba bliżej niż dalej więc niedługo start ;)

Edytowane przez Zeraw (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest, akwa wystartowało 01.02.2017, woda zasolona, skała ułożona na dniach wsypie jeszcze piasek i niech się kręci :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja również wystartowałem tego samego dnia co ty;)

tylko kostka 50x50x60 plus sump 63l

start na suchej skale marco rocks oraz  natures ocean white sand - dostałem również 30l wody z działającego zbiornika

a teraz czekam na dojrzewanie ;)

powiem że tak pusto i nic się nie dzieje w akwa;p

skąd jesteś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to prawda jak sie patrzy na takie świeże akwa to tak pusto i nudno aż się chciało by zaraz coś tam wrzucić ale spokojnie na wszystko przyjdzie czas, mi aż tak trudno nie jest się powstrzymać od zakupów bo mam działającą drugą kostkę, co prawda znacznie mniejszą ale mogę oko nacieszyć a tu niech sobie dojrzewa  

Jestem z Konina także względnie blisko :)

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.