Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Mam na imię Krzysztof i właśnie stałem się posiadaczem drugiego akwarium w mieszkaniu, a pierwszej solniczki o pojemności 80 litrów.

Akwarium o wymiarach 40x40x50 cm ustawione na wykonanej przeze mnie szafce. Oświetlenie oparte na diodach Cree typu xte w ilości 9 sztuk. Maksymalna moc tracona to ok. 56W, obecnie jest to 20W. Oświetlenie wykonane tylko z możliwością regulacji mocy świecenia całości.

Akwarium zostało wyposażone w sump o wymiarach 35x35x35 podzielony na trzy komory, czyli zrzut z odpieniaczem, rufugium i komora pompy.

Akwarium wystartowało 12 września na 10 kg żywej skały i 100% wody ze zbiornika - podziękowania dla sklepu Jonafish.

Pojedyncze skały pójdą do sumpa a później dojdzie żywy piasek.

Trochę życia już jest: Aiptasia :veryangry: , wieloszczety, wężowidło, ślimaki, malutka rurówka i chyba Xenia.

W planach dużo życia na poziomie skorupiaków(refugium) i oczywiście koralowce i ryby, ale wszystko w swoim czasie.

Wczoraj robiłem testy Salifertem na kh, NO3 i PO4, ale wyszło chyba coś nie tak, więc będę powtarzał. Jedynie kh jest miarodajne na poziomie 10.

Nie ustrzegłem się oczywiście błędów konstrukcyjnych, wykonałem komin bez rewizji, więc będzie problem z utrzymaniem równego poziomu wody i dolewką.

Pozostałe technikalia to:

- pompa obiegowa Jebao AC 2500 stłumiona zaciskiem (coś trzeba z nim zrobić)

- cyrkulacja Koralia nano 1600, mam jeszcze 900 lub dokupię większą jak będzie potrzeba.

- odpieniacz Tunze 9004

- grzałka 75 W

- salimert

Pozostałe rzeczy widać na foto:

6a188571e8498f00gen.jpg

c4e03a2697dad2cfgen.jpg

3618ead36e63eba3gen.jpg

370490c068f261f3gen.jpg

5f7e6426410d2031gen.jpg

53311e441dd2a144gen.jpg

b5d2d84252b7c8f9gen.jpg

00522b29ba38dfe3gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada, ciekawe ułożenie skały :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna lampka, pytanie czy wieczorem nie razie w oczy skoro tak wysoko umieszczona?


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu. Szafka jest ustawiona w narożniku i siedząc na kanapie znajduje się z boku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ta opaska uciskowa od pompy obiegowej na rurce.Ja bym osobno puścił obieg pompy obiegowej a w kominie bym dał jednak rewizję będziesz spał spokojnie.Na pewno w kominie masz dwa otwory wywiercone.P.S.Przepraszam nie przeczytałem na początku posta trzeba było kupić za tą samą cenę.Masz tu linka https://reef-poznan.pl/jebao-dc1200-z-kontrolerem-p-783.html Jebao DC-1200 z kontrolerem

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym osobno puścił obieg pompy obiegowej a w kominie bym dał jednak rewizję będziesz spał spokojnie.Na pewno w kominie masz dwa otwory wywiercone.

Dziękują za radę, jutro zaczynam poprawki.

Co do pompy, to mogłem od razu kupić model DC-2000 z kontrolerem i było by git.

Najpierw kupiłem Newa Jet 1700 (32W) okazała się za silna i strasznie głośna, więc postanowiłem kupić Jebao AC 2500 (22W) kierując się różnicą w mocy, a nie deklaracjami producenta. Jebao okazało się jeżeli nie silniejsze to przynajmniej tak samo wydajne. Pewnie zasługa kierunkowego wirnika.

Trzeciej pompy na razie nie kupię, zrobię baipas z zaworem, a wodę skieruję do refugium, niech trochę dodatkowo miesza. Przy przepływie ok. 1000l/h prawie nie widać ruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

W akwarium został dosypany piasek.

Wykonałem rewizję, a powrót na osobnej rurze na zewnątrz.

W sumpie trochę więcej zmian:

- wykonałem bajpas, pompa daje dodatkową cyrkulację w refugium

- zakupiłem pierwszy makroglon - zobaczymy co będzie.

- zamontowałem dodatkowy malutki zbiornik dla fito.

idea jest taka by każdego dnia pobierać pewną porcję fito i wlewać do akwarium, a w to miejsce dolewać wodę z akwarium.

Czy tak może być, bo otrzymałem w instrukcji, że woda powinna mieć nieco mniejsze zasolenie.

Czekam jeszcze na pokrywę z pleksi, by ograniczyć trochę parowanie wewnątrz szafki i zostało jeszcze dokupić dolewkę

1422a20ce998ad84.jpg

Edytowane przez kichnu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.