Skocz do zawartości
waldek123blau

Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, Coltrane napisał:

elegancko Waldku, zanim zaczniesz coś nowego budować to rozważ przerobienei tego rollera aby odpływ był na rurze 50mm, mysle ze spokojnie 5tys przez niego wtedy puscisz. Ja będę to robił jak mi się rolka skończy

Podłączyłem ten nowy rollermat i bardzo mi się nie podoba sama konstrukcja - budowa Theilinga. W mojej sumpowni nie sprawdzi się nawet gdybym zrobił większy. Córka go dostanie pod choinkę. A ja przekonuje się coraz bardziej do budowy clarisea,  mógłbym u siebie zbudować giganta na rolki 30cm tak aby odległość między ściankami po których porusza się włóknina była dużo większa około 40cm a przez to wydajność bym zwiększył - tylko jedno mnie odstrasza a mianowicie sposób wymiany włókniny! Właśnie nad tym teraz główkuje!

W między czasie kupiłem silnik do napędu od grilla i czujnik pływakowy. Z próbami muszę poczekać do otrzymania zakupionych sprzętów. Plexi mam i dostęp do wycinania laserowego.

https://www.ebay.de/itm/Grillmotor-Rotisserie-Igor-2-Batterie-und-Netzbetrieb/323299359455?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

clarisea i theiling to zupełnie inna konstrukcja, każda ma swoje zalety, wady i trochę inne przeznaczenie. Clarisea to musi być na mokro w sumpie a theiling może stać niezależnie na sucho poza sumpem.  30cm to bardzo dobry wybór, akurat takie rolki są dostępne w handlu nic nie trzeba docinać.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Coltrane napisał:

clarisea i theiling to zupełnie inna konstrukcja, każda ma swoje zalety, wady i trochę inne przeznaczenie. Clarisea to musi być na mokro w sumpie a theiling może stać niezależnie na sucho poza sumpem.  30cm to bardzo dobry wybór, akurat takie rolki są dostępne w handlu nic nie trzeba docinać.

Mój rollermat musi stać na zbiorniku podmian i tam na wysokość nie ma za dużo miejsca dlatego zanurzona konstrukcja clarisea bardziej będzie odpowiednia. Zobacz na fotkę spływ jest u mnie w tym wąskim szkle po środku

15526551_14180397_IMG_0408.JPG

Tak sobie kombinuje żeby zrobić tak jak na schemacie poniżej:

15526577_3.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, inmar napisał:

Ja by zwiększyć wydajność clarisea powiększyłem wycięcia w tej rurce dopływowej.

Przez taki zabieg nie zwiększę przepustowości Clarisea do 21000 l/h  muszę powiększyć jeszcze komorę styku włókniny z wodą.

Inmar przy wymianie rolki jest sporo zachodu? Wyjmujesz sprzęt z sumpa?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana rolki trwa 10 sekund bo dopinam nową jak na filmach i pozwalam się przewinąć na drugą stronę,wtedy odcinam i zakładam nową na silnik.Jak nie chcę przegapić tego momentu to już wcześniej dokładam rolkę i kładę ją na ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, inmar napisał:

Jak nie chcę przegapić tego momentu to już wcześniej dokładam rolkę i kładę ją na ziemi.

Rozumiem że jak na filmach zszywasz koniec starej rolki z początkiem nowej zszywaczem i przewijasz. Ale jak nie chcesz przegapić to jak się dostajesz do końca starej rolki aby go zszyć z nową? Przecież koniec jest nie dostępny przykryty zwojami jeszcze nie rozwiniętej rolki.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczekuję kiedy mi się kończy  i wtedy odwijam tą resztę i do niej doczepiam kolejną rolkę,którą w sumie można założyć od razu na wałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, inmar napisał:

Wyczekuję kiedy mi się kończy  i wtedy odwijam tą resztę i do niej doczepiam kolejną rolkę,którą w sumie można założyć od razu na wałek.

ok wszystko jasne. Więc chyba wymiana rolki w Clarisea nie jest aż taka straszna. Poczekam na podzespoły zamówione i będę się brał za rezanie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego podrzucił mi chyba najprostsze rozwiązanie rollermata diy na priva. I to chyba jest dla mnie najwłaściwsze!

 

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Coltrane napisał:

no niby proste, ale lepiej o wiele gdyby to był wycinek walca lub litera V, tak jak nasi chłopacy robią

Tomku poeksperymentuje i wybiorę najlepszy projekt. Zrobienie takiej konstrukcji z plexi to chwila moment czy drugiej w kształcie litery V też. Jak silnik od grilla i rolki dojdą będę się bawił. Fotostory zamieszczę na pewno he he he


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieściłem nowy temat aby nie opisywać tutaj. Jak będę już miał gotowy filtr to i tu wkleję fotki a tak zapraszam do komentowania tutaj:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem rollmata i mam go już zamontowanego: Małe fotostory z prac i zamontowania sprzętu w sumpie:

15598464_IMG_1838.jpg

15598465_IMG_1839.jpg

15598467_IMG_1840.jpg

15598475_IMG_1841.jpg

15598476_IMG_1842.jpg

i kilka fotek po zamontowaniu w sumpie:

 

15598478_IMG_1852.jpg

15598480_IMG_1853.jpg

 

 

 

 

Rolka włókniny jest bardzo potężna ma 300 mb i szerokość 30cm trochę zasłania widok ale z boku widać jak się przesuwa - super działa.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mija 3 rok istnienia mojego sumpa. od grudnia 2016 roku działa nie przerwanie. Tyle czasu działają moje refugium i dwa DSB bez przerwy i bez żadnego czyszczenia. Pomyślałem o opróżnieniu i wyczyszczeniu sumpa a przy okazji przebudowie bo mam kilka nowych pomysłów. Wymianę złoża w DSB na nowe i czyszczenie sumpa muszę zrobić bez zakłócania pracy akwarium.  Planuję tą operację zrobić na wiosnę w okolicach marca - kwietnia gdy już zrobi się cieplej na dworze i będę mógł wynieść sump na ogród i wyczyścić go karcherem. Tak wygląda na dziś:

15600379_IMG_1855.jpg

Aby operację przeprowadzić bez zmiany parametrów wody - chodzi o NO3 i po4: chwilowo  przerobię zbiornik kwarantanny na sump. Przeniosę do niego odpieniacz, rollermat, reaktory i makroglony z refugium. W tym celu muszę wkleić kilka przegród do zbiornika kwarantanny tak aby można je było po całej operacji wyciąć i przywrócić pierwotną funkcję baniakowi.

Mam na te roboty kilka miesięcy do momentu rozpięcia starego sumpa z systemem. Ale już dziś odciąłem od systemu i spuściłem wodę ze zbiornika kwarantannowego a w poniedziałek zamówię odpowiednie przegrody u szklarza i później je wkleję.

15600338_IMG_1854.jpg

 

zdjąłem lampę z nad kwarantanny i przygotowuje go do wklejania przegród. Macie jakieś sugestie i rady to piszcie, nie chciałbym popełnić bŁędów i zniszczyć życie w akwarium dlatego piszę na forum i oczekuję na rady.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Roller zaje gratki, fajne bydle jak w stawie hehe, proponuję założyć jeszcze jakiś przekaźnik z czasowym opóźnieniem, chyba że to jest taki właśnie przekaźnik

EDIT:

jak planujesz mieć dalej glony w sumpie to pilnuj u mnie przyszedł dzień że sie po prostu rozpuściły w kilkanaście minut : /

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

Roller zaje gratki, fajne bydle jak w stawie hehe, proponuję założyć jeszcze jakiś przekaźnik z czasowym opóźnieniem, chyba że to jest taki właśnie przekaźnik

EDIT:

jak planujesz mieć dalej glony w sumpie to pilnuj u mnie przyszedł dzień że sie po prostu rozpuściły w kilkanaście minut : /

Przekaźnik z czasówką jest zamontowany, kupiłem gotowca na niemieckim eBayu:

https://www.ebay.de/itm/Leistungs-Schwimmerschalter-12V-230V-10A-Wasserstandsensor-Füllstandsschalter/153230965559?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=453093300243&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Co do makroglonów to oczywiście je zostawię ale będą przed rollermatem w nowym systemie sumpa. Zrzut wody będzie prowadzony najpierw do refugium i DSB później przez rollermat do komory odpieniacza i dalej do następnych komór. Rollermat będzie napędzany wodą czyli będzie bez silnika i całej elektroniki.

Roller rzeczywiście jak w stawie ma wymiary zewnętrzne długość 75cm x szerokość 33cm x wysokość 60cm


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

jeżeli zamontowałeś rollera nie widzę sensu posiadania na siłę glonidła ale twoja decyzja :) , jeszcze raz gratki za projekcik czekam na aktualizację z kołem młyńskim :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Paragon napisał:

jeżeli zamontowałeś rollera nie widzę sensu posiadania na siłę glonidła ale twoja decyzja :) 

To jeszcze jest w fazie projektu. Może i zlikwiduje refugium i makroglony? Ale trochę mi szkoda bo w nim jest tyle życia że aż miło popatrzeć a  jak wpuściłem tam 2 mandaryny przywieziony z Niemiec dla kumpla to żal było je odławiać tak dobrze im tam było!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
20 minut temu, waldek123blau napisał:

To jeszcze jest w fazie projektu. Może i zlikwiduje refugium i makroglony? Ale trochę mi szkoda bo w nim jest tyle życia że aż miło popatrzeć a  jak wpuściłem tam 2 mandaryny przywieziony z Niemiec dla kumpla to żal było je odławiać tak dobrze im tam było!

mi też było szkoda ale jak zaczęły się rozpuszczać i orp spadło do 100 z 400 to mi szybko przeszło na szczęście byłem w domu jak się zrobiło mleko akwarium gdzieś nawet wrzucałem filmik

czy dasz refugium przed czy za to bez znaczenia będziesz musiał dokarmiać i pilnować, nie wiem czy jest sens to tak jak montować filtr wody a potem brudzić wodę specjalnie :)  dwa systemy które mają podobne założenie działania będą ze sobą walczyć myślę że glony przegrają z filtrem możesz zrobić bypass i  nie czyścić całej wody ale....

EDIT:

ten przekaźnik mocno drogi 18EUR + wysyłka, szczerze u Maga dostaniesz juz elektronikę na arduino w podobnych pieniążkach, dużo więcej możliwości konfiguracji:

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&product_id=94

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

mi też było szkoda ale jak zaczęły się rozpuszczać i orp spadło do 100 z 400 to mi szybko przeszło na szczęście byłem w domu jak się zrobiło mleko akwarium gdzieś nawet wrzucałem filmik

To co radzisz?  Nie czekać i od razu zlikwidować makroglony? Ze zlikwidowaniem refugium nie będzie problemu ale z usunięciem DSB to już duży problem.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, waldek123blau napisał:

To co radzisz?  Nie czekać i od razu zlikwidować makroglony? Ze zlikwidowaniem refugium nie będzie problemu ale z usunięciem DSB to już duży problem.

musisz przemyśleć popytaj ludzi co mają rollery co zrobili z refugium, najlepiej podjąć taką decyzje na początku bo pisałeś że właśnie robisz porządki więc pora jest dobra roller najlepiej jak jest pierwszy w sumpie i woda spada z komina bezpośrednio do niego i według mnie masz dwie opcje:

1. roller zostaje 100% przepływu wody przez filtr i glony out

2. roller zostaje 60-80% przepływu wody przez roller, reszta bypassem do refugium glony zostają

EDIT:

Michał @katani zlikwidował i refugium i DSB popytaj go

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Paragon napisał:

Michał @katani zlikwidował i refugium i DSB popytaj go

Czytałem wątek Michała @katani   i wertuje w wolnych chwilach internet. Obecnie jeszcze nie wiem co zrobić z refugium. Nie chciał bym aby przez moje zbyt szybkie decyzje akwarium mi zaniemogło. Ale od decyzji czy refugium zostaje czy nie zależy jakie i ile przegród muszę wkleić do zastępczego sumpa. Dlatego muszę wkrótce się zdecydować co dalej robić i w jakim kierunku iść.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, waldek123blau napisał:

Czytałem wątek Michała @katani   i wertuje w wolnych chwilach internet. Obecnie jeszcze nie wiem co zrobić z refugium. Nie chciał bym aby przez moje zbyt szybkie decyzje akwarium mi zaniemogło. Ale od decyzji czy refugium zostaje czy nie zależy jakie i ile przegród muszę wkleić do zastępczego sumpa. Dlatego muszę wkrótce się zdecydować co dalej robić i w jakim kierunku iść.

dokładnie lepiej nic nie robić na szybko, tylko miej na uwadze że roller to głodówka dla glonów i DSB bez dokarmiania może być problem takie moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.