Skocz do zawartości
waldek123blau

Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Paragon napisał:

dokładnie lepiej nic nie robić na szybko, tylko miej na uwadze że roller to głodówka dla glonów i DSB bez dokarmiania może być problem takie moje zdanie

Zawsze można doraźnie zacząć dokarmiać refugium i dsb.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, waldek123blau napisał:

Czytałem wątek Michała @katani   i wertuje w wolnych chwilach internet. Obecnie jeszcze nie wiem co zrobić z refugium. Nie chciał bym aby przez moje zbyt szybkie decyzje akwarium mi zaniemogło. Ale od decyzji czy refugium zostaje czy nie zależy jakie i ile przegród muszę wkleić do zastępczego sumpa. Dlatego muszę wkrótce się zdecydować co dalej robić i w jakim kierunku iść.

Waldku, ja likwidowałem DSB, na działającym zbiorniku. Odciąłem obieg, odessałem piach, wymyłem komorę w której było DSB. W miejsce piachu włożyłem żywą skałę, uzupełniłem brakującą wodę i odpaliłem  obieg. Cała operacja zajęła ze dwie godziny i zero efektów negatywnych dla zbiornika.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, waldek123blau napisał:

Zawsze można doraźnie zacząć dokarmiać refugium i dsb.

Nic nie rób na razie. Jak zobaczysz, ze ci glony zaczynają zjeżdżać, a parametry są stabilne to można pomyśleć nad ich wywaleniem.

Odnośnie likwidacji DSB jako technicznej operacji - zamykasz obieg, zlewasz wodę znad piasku, usuwasz piasek, ruszasz obieg, i po zabawie. Odnośnie efektów likwidacji DSB napiszę dzisiaj w moim wątku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, waldek123blau napisał:

Zawsze można doraźnie zacząć dokarmiać refugium i dsb.

można tez zrobić by pass i też będzie ok

6 minut temu, norbi2222 napisał:

Waldku, ja likwidowałem DSB, na działającym zbiorniku. Odciąłem obieg, odessałem piach, wymyłem komorę w której było DSB. W miejsce piachu włożyłem żywą skałę, uzupełniłem brakującą wodę i odpaliłem  obieg. Cała operacja zajęła ze dwie godziny i zero efektów negatywnych dla zbiornika.

Michał zrobił tak samo i pisał że jest ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, norbi2222 napisał:

Waldku, ja likwidowałem DSB, na działającym zbiorniku. Odciąłem obieg, odessałem piach, wymyłem komorę w której było DSB. W miejsce piachu włożyłem żywą skałę, uzupełniłem brakującą wodę i odpaliłem  obieg. Cała operacja zajęła ze dwie godziny i zero efektów negatywnych dla zbiornika.

Sama likwidacja dwóch DSB u mnie będzie skorelowana z czyszczeniem sumpa i zrobię to najprawdopodobniej na wiosnę. Wtedy też chcę obniżyć ustawienie sumpa o jakieś 20cm aby nie używać więcej drabinki. Nie będzie z tym problemu bo regał paletowy na którym jest sump można dowolnie regulować.

Co do żywej skały to jest to strzał w dziesiątkę. Kupię kilka kg i włożę do sumpa aby przez ten czas do czyszczenia sumpa zaadoptowała się do mojej biosfery


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiając się nad kupnem żywej skały zamiast refugium wpadłem na pomysł że lepiej chyba kupić siporax i do czasu likwidacji makroglonów pomoczyć go w sumpie.

Myślę że to będzie lepsze rozwiązanie bo z żywą skałą można przytargać do systemu różne niepożądane rzeczy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Coltrane napisał:

50litrów kupisz w dobrej cenie

Podaj na priva gdzie jest najlepsza cena.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zainstalowaniu rollermatu w sumpie na zbiorniku podmian okazało się że nie mam wystarczającego miejsca. Rollermat jest po prostu za duży. Aby temu zaradzić zamówiłem nowe szkiełko o wymiarach 60cm x 60cm x 60cm grubość 12mm w Akwarium Szczecin u Przemka. Właśnie dziś je odebrałem i przywiozłem do domu. Robota jak zwykle zrobiona perfekcyjnie. Aż mi się gęba śmieje! Po nowym roku będę musiał je zainstalować a póki co kilka fotek nowego nabytku.

15659493_IMG_1883.jpg

15659554_IMG_1884.jpg

 

Pojemność została ta sama co w starym zbiorniku podmian tylko akwarium jest niższe i szersze. Będzie można łatwiej się dostać do wymiany rolki w Rollermacie .

Stary zbiornik podmian był wysokości 80cm x 40cm x 60cm i widać go na pierwszej fotce postu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziął byś lepiej podmienił akwarium u góry na takie 30-40cm szersze, akurat do tego słupka z lewej strony a nie tylko w tym sumpie grzebiesz ;) wnieść pomogę!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Coltrane napisał:

Wziął byś lepiej podmienił akwarium u góry na takie 30-40cm szersze, akurat do tego słupka z lewej strony a nie tylko w tym sumpie grzebiesz ;) wnieść pomogę!
 

No właśnie w niedzielę z Przemkiem rozmawiałem na temat wymiany akwarium. I że nie długo  będę chciał powiększyć akwarium bo korale już wyłażą ze zbiornika.

Ale najpierw robię restart sumpa. Bo jest bardzo brudny i zarośnięty.

I te moje dwa DSB mogą załatwić mi korale bo od 3 lat nie wymieniłem piasku a  przy rollermacie refugium też może mnie nie mile zaskoczyć.

W między czasie bardzo chcę zbudować rollermat napędzany kołem młyńskim bez elektroniki. Już pierwsze materiały zakupiłem tylko brak mi permanentnie czasu.

A nowe szkiełko nie będzie wnoszone tylko klejone w domu bo otwory okienne i drzwiowe są za wąskie!

Fascynuje mnie ta konstrukcja:

image.thumb.png.0de497beddd9672fdb05fff3cf9601a9.png


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zadowolony ze swojego rollermatu? Ile włókniny idzie na tydzień?

Pozdrawiam


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Zadowolony ze swojego rollermatu? Ile włókniny idzie na tydzień?

Bardzo zadowolony! Nie wiem ile idzie, - ale bardzo mało bo akwarium utrzymuje równowagę, szyby czyszczę co dwa trzy tygodnie więc nie ma co zapychać włókniny. Od zainstalowania rollermatu nawinęło się to co na fotkach poniżej - zdjęcia zrobiłem przed chwilą:

15664142_IMG_1890.jpg

15664143_IMG_1891.jpg

 

 

To co widać na zdjęciach to jest zużycie od 12 grudnia do dziś czyli urobek rollermatu przez okrągłe 20 dni! Myślę że te moje zapasowe 20 rolek włókniny przy takim tempie wystarczy mi do końca życia he he he

Poniżej film Przemka z "Akwarium Szczecin" z akcji sklejania mojego akwarium na zbiornik podmian. Film nakręcił Przemek a ja go tylko udostępniam.

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Sylwestrze pomyślałem sobie że trochę pracy dobrze mi zrobi. Przy okazji podmiany wody - (był mały poślizg z niedzieli na środę)  zainstalowałem nowy zbiornik podmian w systemie sumpa. Jeszcze trzeba trochę pracy włożyć ale już coś widać. Ot taka mała dłubanina na kaca - pierwsza w 2020 roku he he he

15667582_IMG_1896.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas posprzątać i trochę przemeblować w sumpie. Minęło już 3,5 roku jego istnienia i z obawy wysadzenia zbiornika przez moje dwa DSB postanowiłem je zlikwidować. Refugium też likwiduję ale na to miejsce stawiam ogromny filtr glonowy który obecnie sam robię a zamiast DSB będzie 50 litrów siporaxu. Od rana zabrałem się za czyszczenie połowy sumpa i likwidowanie jednego DSB musiałem podzielić sump aby system funkcjonował. Czyściłem sump a przez drugą jego część leciał sobie obieg. Tak wyglądał sump wcześniej:

Plik-002.png

Strasznie zarósł różnymi stworzeniami i glonem wapiennym, aż nie można było na niego patrzeć. Dziś od rana ostro zakasałem rękawy. Po zlaniu wody, wyczyszczeniu szyb i dna w dwóch komorach oraz zlikwidowaniu DSB nadszedł czas na wycięcie jednej przegrody aby obniżyć w niej poziom i wycięcie rurek które były pod DSB. Przenoszę odpieniacz z pierwszej komory do drugiej i dla tego musiałem tam obniżyć poziom wody. W pierwszej komorze będzie teraz automatyczny zbiornik podmian wody. Wcześniej miałem w planie obniżenie sumpa o jakieś 40cm na regale paletowym ale wiele czynników odwiodło mnie od tej myśli. Sump zostaje na swoim miejscu tylko trochę go przerobię. Czyszczenie odpieniacza i trzech pomp po 3,5 roku to straszna masakra

IMG-2365.jpg

IMG-2366.jpg

Po całym dniu pracy dwie komory sumpa wyglądają jak poniżej. Zostało tylko dopasować rolermat do pierwszej komory ale to już jutro zrobię. Najważniejsze że obieg już leci przez cały sump. Teraz przerwa w czyszczeniu  i za kilka dni będę czyścił drugą część sumpa. Nie chcę tak drastycznie od razu wprowadzić wszystkich  zmian w obawie na korale w akwarium.

IMG-2368.jpg

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale, że jak? Że 3,5 roku nie było czyszczone body odpieniacza? Nie wpłynęło to na jego gorsze działanie?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, goclik napisał:

Ale, że jak? Że 3,5 roku nie było czyszczone body odpieniacza? Nie wpłynęło to na jego gorsze działanie?

Tak przez 3,5 roku nic w sumpie  nie czyściłem. Przecierałem tylko przednią szybę w refugium aby widzieć te bogactwo życia. Body odpieniacza i jego 3 pompy wczoraj po raz pierwszy wyczyściłem. Jedynym wyjątkiem był kubek odpieniacza który był zawsze opróżniany i myty oraz pompa reaktora wapnia która się ze dwa razy zapchała ale dwie pompy obiegowe pracują już te trzy i pół roku bez czyszczenia. Mam odpieniacz na wyrost i zabrudzenia nie miały wpływu na jego działanie - może jego sprawność się o jakieś 30% zmniejszyła ale i tak wystarczał dla mojego systemu. Uważam że jak nie wkładam rąk do akwarium wszystko lepiej się kręci. Największą plagą w akwarium morskim jest sam akwarysta. Biologia sama sobie bardzo dobrze radzi. Testów wody nie robiłem od jakiegoś roku , -akwarium jest stabilne i wszystko rośnie na potęgę. Jedyną regulację którą wykonuję (na tak zwanego czuja) to zwiększanie przepływu z reaktora wapnia. Co jakiś miesiąc lekko zwiększam kroplowanie odcieku. Po wszystkich zmianach w sumpie oczywiście zbadam sobie wodę i ustawie nowy reaktor wapnia pod konsumpcje moich korali.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zlikwidowaniu refugium w sumpie postanowiłem zbudować filtr glonowy na makroglony które mi zostały. Kupiłem 60cm rury plexi o średnicy 25cm zamówiłem docinanie laserowe elementów filtra i dziś skleiłem ustrojstwo do kupy. Wygląda to tak:

IMG-2389.jpg

IMG-2390.jpg

IMG-2391.jpg

Na jutro zaplanowane mam czyszczenie drugiej strony sumpa.

10 mb taśmy LED czerwono-niebieskiej Grow do wzrostu roślin kupiłem teraz tylko czekać aż dojdzie i będzie można ustawiać filtr glonowy w sumpie.

Taki to zestaw:

https://allegro.pl/oferta/zestaw-tasma-led-300-grow-ip65-wzrostu-roslin-10m-7472955370


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pełna profeska , super

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden filtr glonowy skleiłem ale w razie potrzeby mam jeszcze jedną rurę plexi i w każdej chwili będę mógł zrobić drugi jak jeden nie wystarczy. Wszystkie części też mam powycinane laserowo.

IMG-2392.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldku że Ty zrezygnowałeś z refugium na rzecz filtra glonowego ?

:unsure:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Beti napisał:

Waldku że Ty zrezygnowałeś z refugium na rzecz filtra glonowego ?

:unsure:

Tak musiałem zrobić! Na żonę nie ma sposobu! Niestety kazała mi zlikwidować jedno przęsło regału w piwnicy aby można było się dostać do okna . Wcześniej miałem całą ścianę zabudowaną i dwa okna były nie dostępne. Przez te 3,5 roku zarosły brudem i w końcu się poddałem  i zrobiłem tak jak żona chciała.

Obecnie jestem na etapie usunięcia regału i przeniesieniu filtrów RO/DI, UV  i orurowaniu na nowo sumpa. Fotki z placu boju:

IMG-2393.jpg

IMG-2394.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, waldek123blau napisał:

Tak musiałem zrobić! Na żonę nie ma sposobu! Niestety kazała mi zlikwidować jedno przęsło regału w piwnicy aby można było się dostać do okna . Wcześniej miałem całą ścianę zabudowaną i dwa okna były nie dostępne. Przez te 3,5 roku zarosły brudem i w końcu się poddałem  i zrobiłem tak jak żona chciała.

Mus to mus :D

ale jak zawsze prezentujesz nam tu dział DIY perfekcja, fajny pomysł :clapping

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.