Skocz do zawartości
tomi1140

Siporax - pomysł na zraszanie.....?

Rekomendowane odpowiedzi

Został mi filtr przepływowy po absorbentach. Myślicie że nie narobię sobie szkody jeśli zasypię go siporaxem. Zasilany będzie z baypassu,obmywany z dołu do góry.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeśli ma być zraszany to raczej z góry do dołu przez jakąś "deszczownię"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma być zraszany to raczej z góry do dołu przez jakąś "deszczownię"

Wiem że ma być tak jak piszesz. A co złego może być jak będzie na odwrót? Zalega mi dość spory filtr myślałem że go wykorzysstam

Edytowane przez tomi1140 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ma być tak jak piszesz. A co złego może być jak będzie na odwrót? Zalega mi dość spory filtr myślałem że go wykorzysstam

Musisz przerobić by działało poprawnie, by zachodziły oba procesy. Ale to nie takie proste, by złoże było równomiernie zraszane.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak muszę przerobić? Myślałem puszczę z góry wodę a na dole wywiercę otwór na odpływ?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, cały wic polega na tym żeby zapewnić jednakowe zraszanie, czyli spływ kropelkowy wody. Nie zaś strumień z rurki. Oczywiście jeden z naszych kolegów robi takie cuda z sitka, butelki i kawałka rury kanalizacyjnej (koniecznie na arduino), ale ja jednak skłaniał bym się ku rozwiązaniom firmowym. Ale to pewnie dlatego że jestem snobem-gadżeciarzem, bo przecież czym się takie rozwiązania różnią od tego co możemy w garażu wystrugać....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na początek zrobię dam do filtra przepływowego niech obmywa wodą jak rowe itp rzeczy. A jak kasa będzie pasowała to filtr od Twistmana by pasował. Niektórzy trzymają siporax w czymkolwiek to na pewno filtr przepływka nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi. Ważne by woda przez to płynęła nie obmywała. Ja obecnie kombinuję nad takim złożem, bo mi niestety nie wejdzie taki filtr. Będzie ciężko niestety :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi. Ważne by woda przez to płynęła nie obmywała. Ja obecnie kombinuję nad takim złożem, bo mi niestety nie wejdzie taki filtr. Będzie ciężko niestety :)

Zobacz filtr przepływowy. Tam gdzie wylot wody robię zasilanie-czyli woda płynie z góry przez sitko po siporaxie,na dole robię pod sitkiem dolnym otwór wylotowy wody. Nie zadziała? Prawie to samo co twistmana ale na wykorzystaniu filtra przepływki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Widzisz, cały wic polega na tym żeby zapewnić jednakowe zraszanie, czyli spływ kropelkowy wody. Nie zaś strumień z rurki. Oczywiście jeden z naszych kolegów robi takie cuda z sitka, butelki i kawałka rury kanalizacyjnej (koniecznie na arduino), (...)

i tu się mylisz - bo ze zwykłej packi na muchy (do małej średnicy) albo ... "zabrać dzieciakowi" sitko z piaskownicy - łatwo dopasować używając zwykłych nożyczek - nie potrzebne cięcie "super nowoczesnym" laserem

oczywiście że arduino jest niezbędne w każdym projekcie DIY - żeby znów kogoś zaczepić

Zobacz filtr przepływowy. Tam gdzie wylot wody robię zasilanie-czyli woda płynie z góry przez sitko po siporaxie,na dole robię pod sitkiem dolnym otwór wylotowy wody. Nie zadziała? Prawie to samo co twistmana ale na wykorzystaniu filtra przepływki.

oczywiście że zadziała - tylko nie zapomnij o arduino :thumbup:

ps. chcesz ładne sitko ?

kosztuje 1,53zł

jak cos to podam adres sklepu na PW

sitko-pajak-pierscien-zestaw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko podeślij namiar. Leży mi filtr wysoki 60 szeroki 15 i szkoda mi go nie wykorzystać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomek właśnie wczoraj oddałem swój filtr zraszany był troszkę zadurzy dla twojego obiegu bo około 300l ale zawsze morzna zkleić mniejszy mój sprawdzał się super zabacze czy mam gdzieś fotki jak funkcjonował to ci wyślę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomek właśnie wczoraj oddałem swój filtr zraszany był troszkę zadurzy dla twojego obiegu bo około 300l ale zawsze morzna zkleić mniejszy mój sprawdzał się super zabacze czy mam gdzieś fotki jak funkcjonował to ci wyślę

Seba jesteś super. Jak możesz podeślij na pv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zróbmy przerwę i wróćmy do tematu jak zrozumiecie zasadę działania takiego zraszania....

ps. widzieliście na żywo jak działa prawidłowo takie sito zraszające?

Czy to przypomina sitko z piaskownicy?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukam właśnie serwisant oddał mi laptop bo mi padł

a co do zraszania konstrukcja była przerobiona z naj prostrzego 3trzykomorowego sampa na zrzucie wody ze zbiornika kratka lastrowa zawieszona lub podparta 5cm nad dnem naniej ułorzone biobale lub skała lub siporax na siporaxsie lub.... innych połorzyłem w idealnym poziomie płutkę plexisi z nawierconymi otworami by rozprowadzały idealnie na całom powieszchnię siporaxu wodę potem przwgroda na syf bu nie szedł na pompę no i komora z pompą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sitko do piasku kosztuje niecałe 2zł - nalej wody ... wyreguluj żeby ładnie kapało

przekonaj się sam

nie próbuję kopiować "superfantastyczniych i co nieco drogich" reaktorów (zwłaszcza że to w końcu ładnie zrobiona rura z dwoma deklami i sitkami)

DIY to DIY - ma działać dobrze (a nie idealnie) - wyglądać nie musi - siporaxowi to akurat nie robi różnicy że jest firmowa nalepka czy jej nie ma

sitko-do-piasku-3-elementy.jpg

ps. a jak nie będzie ładnie kapało to za 2zł dodam kolejne sitko albo pozaklejam niektóre otwory

nie ma prawa nie działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież najpierw były sitka i roboty divy żeby powstała ładna rura od Twistmana za co pochwała. Ja po prostu temu zaczołem temat bo własnie szukam prostych domowych rozwiązań co się sprawdzają. Jakbym miał kasiorke wbijam do twitmana i byłbym zadowolony. To jest hobby i proste pomysły cieszą. Przecież wszystko wymyślił człowiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chodzi o to czy twistman czy inny bk... Po prostu chodzi o konstrukcję sprawdzoną. Inaczej, z "2 zł" za sitko, szybko zrobi się "20 zł" na testowe sitka. Wiem bo przerabiałem to już. Ale każdy uczy się na własnych błędach, Mam tylko nadzieję że kol. Silva będzie na tyle odpowiedzialny by pokryć koszty swoich porad, jeśli nie sprawdzą się....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Polecasz firmowe .. "ciut droższe" sprzęty .. rozumiem że jak się nie sprawdzą to też pokrywasz koszty?

odpuść - nie mam nic do Ciebie a staje sie to po prostu nudne

zawsze można też wypróbować takie oto super zaawansowane technicznie urządzenie

post-23855-0-40857900-1475180070_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządnej firmie, możesz oddać jak nie ogarniesz. Poza tym masz pewność że działa (w końcu działa u innych).

Ale oczywiście nie chcę być powodem nudy u innych. Podziwiam wiedzę i doświadczenie, cenię doprawdy, cenię zapał z jakim trzymasz ten kaganek oświaty, cóż my biedni byśmy zrobili bez ciebie....

ps. miałem kliknąć ignorowanie usera, ale nie, nie odmówię sobie tej odrobiny błazenady... choćby i miernych lotów, ale docenić należy starania i chęci - warsztat nie zawsze dopisuje

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę musiał popsuć kilka rzeczy zmajstrowanych wg.pomysłów silvi, chociaż trochę mi szkoda bo działają bez zarzutu. Ale skoro chłop zwraca kasę za niewypały, hm trochę dodatkowego grosza zawsze się przyda :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Silva dobrze temat wyjaśnił...jak dziecku od podstaw od sitka . Znam co kupiją sprzęt z najwyższej półki i akwarium likwidują do pół roku bo nie rozumieją podstawowych zasad biologi i funkcjonowania akwarium. Czasem naprawdę wystarczy sitko by osiągnąć efekt,wszystko ludzie wymyślili proste,a ja szukam prostego rozwiązania by obmywać siporax.

Także każda porada mile widziana. Jakbym chciał iść na gotowce to wiem i znam strony w necie.Także luzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholercia muszę wywalić swoje 10l siporaxu bo mam nad nim sitko bez certyfikatu NASA na przepływ solanki, ale może uda się uratować sytuację bo mam akurat wolne 2kPLN ;)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.