Skocz do zawartości
keikan

Dodatkowa lampa LED w ReeMaster LED

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Podziwiałem ostatnio wiele akwariów kolegów z forum i wydaje mi się, że mają dużo mocniejsze oświetlenie niż moje standardowe reefmasterowe.

Chciałbym to u siebie poprawić.

W pokrywie, w jej przedniej części mam spokojnie miejsce na jeden moduł oświetleniowy Aquael Leddy tube.

Można go zamontować bez ingerencji w pokrywę (za pomocą dedykowanego uchwytu na taśmę dwustronną - co jest dla mnie najważniejsze, gdyż akwarium wciąż mam gwarancji).

Jest kilka opcji tych modułów w w mocy 6 W:

1/ Sunny

2/ Plant

3/ Marine

4/ Actinic

Wg. mnie te dwie pierwsze odpadają z uwagi na rodzaj widma raczej dla słodkowodnego i roślin.

Myślę nad Marine lub Actinic.

Aktualnie u siebie mam układ :Marine + Actinic + Marine.

Leddy Tube Aquaela mają : Marine 10.000 K (zbliżone do światła naturalnego), Actinic: 20.000 k (aktyniczne i więcej widma niebieskiego)

Według Waszych doświadczeń i wiedzy, który z nich powinienem u siebie doinstalować, aby mieć właśiwie wybarwione i szczęśliwe koralowce?

Cena obu praktycznie ta sama (różnią się o kilka złotych).


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam Reef Mastera LED i myślałem o dołożeniu światła. Celowałbym zdecydowanie z Actinic, bo jak dla mnie jest teraz troszkę zbyt biało a dokładając Marine jeszcze się pogorszy.

Orientujesz się czy można dodatkowy moduł dołożyć do istniejącego zasilania i sterowania czy trzeba samemu coś kombinować? Jeśli się da dołożyć to do obu kanałów czy tylko niebieskiego - tutaj by był minus, że od razu światło nocne się wzmocni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję dołożyć lampę (tez właśnie myślałem bardziej o Actinic) i kabel doprowadzić do osobnego zasilania sterowanego programatorem czasowym i ustawić godziny tak, aby pokrywały się z aktualnym ustawieniem czasów świecenia aktyniki w ReefMax. Chyba najprostsze rozwiązanie bez konieczności "grzebania" w elektryce pokrywy.


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja planuję dołożyć lampę (tez właśnie myślałem bardziej o Actinic) i kabel doprowadzić do osobnego zasilania sterowanego programatorem czasowym i ustawić godziny tak, aby pokrywały się z aktualnym ustawieniem czasów świecenia aktyniki w ReefMax. Chyba najprostsze rozwiązanie bez konieczności "grzebania" w elektryce pokrywy.

To chyba najrozsądniejsze rozwiązanie. Co do włączania i wyłączania- można ją też ustawić żeby się włączała godzinkę przed całą resztą i gasła godzinę po, no ale wybór oczywiście należy do każdego i jest jedynie kwestią indywidualnych preferencji. Ja bym zrobił właśnie w ten sposób.

P.S. Przy okazji zapytam: JAK jest w najnowszych RM LED ze sterowaniem czasowym? Aktynika i białe są programowane czasowo osobno, czy też odpalają się razem i nie ma możliwości programowania poszczególnych kanałów?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba najrozsądniejsze rozwiązanie. Co do włączania i wyłączania- można ją też ustawić żeby się włączała godzinkę przed całą resztą i gasła godzinę po, no ale wybór oczywiście należy do każdego i jest jedynie kwestią indywidualnych preferencji. Ja bym zrobił właśnie w ten sposób.

P.S. Przy okazji zapytam: JAK jest w najnowszych RM LED ze sterowaniem czasowym? Aktynika i białe są programowane czasowo osobno, czy też odpalają się razem i nie ma możliwości programowania poszczególnych kanałów?

Witam. Miałem RM led i sa programowalne osobno. Światło nocne świeci się cały czas i nie ma możliwości go wyłączenia z programatora, ni chyba że wyjmjesz wtyczkę od światła z gniazdka. Rm trzyma w pamięci godziny świecenia wiec nie będziesz musiał za każdym razem programować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym trzymaniem w pamięci jest różnie. Zdarzyło mi się, że po restarcie nie było ustawień, albo że zgubiła się aktualna godzina a ustawienia zostały.

Co do Aquaelowych Ledów - te Leddy Tube to tylko 6W czyli jak pół jednej belki w RM (w każdej belce jest po dwa moduły 6W). Mają za to nowość "Leddy Tube Retro Fit" czyli coś do stosowania zamiast T5/T8. Najmniejsze mają 10W i powinny całkiem fajnie długością pasować. ale nie widzę żeby gdzieś były w sprzedaży.

//edit

Ok, znalazłem na alledrogo. Więc zostaje jeszcze kwestia grzania się.

Edytowane przez GlupiRobal (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tym trzymaniem w pamięci jest różnie. Zdarzyło mi się, że po restarcie nie było ustawień, albo że zgubiła się aktualna godzina a ustawienia zostały.

Co do Aquaelowych Ledów - te Leddy Tube to tylko 6W czyli jak pół jednej belki w RM (w każdej belce jest po dwa moduły 6W). Mają za to nowość "Leddy Tube Retro Fit" czyli coś do stosowania zamiast T5/T8. Najmniejsze mają 10W i powinny całkiem fajnie długością pasować. ale nie widzę żeby gdzieś były w sprzedaży.

Może miałeś akurat taki model h mnie ani razu nie zgubił pamięci. Albo to ja miałem jakiś wyjątkowy model. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym trzymaniem w pamięci jest różnie. Zdarzyło mi się, że po restarcie nie było ustawień, albo że zgubiła się aktualna godzina a ustawienia zostały.

Co do Aquaelowych Ledów - te Leddy Tube to tylko 6W czyli jak pół jednej belki w RM (w każdej belce jest po dwa moduły 6W). Mają za to nowość "Leddy Tube Retro Fit" czyli coś do stosowania zamiast T5/T8. Najmniejsze mają 10W i powinny całkiem fajnie długością pasować. ale nie widzę żeby gdzieś były w sprzedaży.

//edit

Ok, znalazłem na alledrogo. Więc zostaje jeszcze kwestia grzania się.

Tak, ale w ich przypadku pozostaje jeszcze kwestia zamontowania, a nie ma już czwartego wolnego gniazda na tą belkę LED. Trzeba by już modyfikować pokrywę i zamontować w niej odpowiednią oprawkę.

W sumie 60 PLN za Leddy Tube Actinic 6W to nie drogo, więc spróbuję. Powiadomię o efektach (czy jest jakaś znacząca różnica)


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leddy Actinic 6W + uchwyt - zamówione.

Myślę, że koło wtorku dam znać jaki efekt.


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oferta Aquaela w tym temacie (jakby kogoś interesowało...) Tyle że chyba bez ingerencji w elektronikę te "zamienniki" nie będą od ręki pracowały z programatorem w RM.

post-24587-0-83423100-1475228290_thumb.png

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informuję wszem i w obec, że lampa Aquael Leddy Tube 6W Actinic dołozona do oryginalnej pokrywy ReefMastera (bez żadnej ingerencji) robi KO LO SAL NĄ róznicę!

Jest warta każdej złotówki.

Przykleiłem ją na dedykowanym uchwycie (taśma dwustronna) w przedniej części pokrywy (jest duuużo miejsca) i podłączyłem do sterownika czasowego, aby mieć nad nią kontrolę.

Efekt POWALAJĄCY!

Naprawdę polecam taką modyfikację. Korale nabrały barw, a nocą efekt nawet na samej tej lampie jest niesamowity.

Ustawiłem ją tak, że załącza się godzinę przed oryginalną aktyniką, a wyłącza godzinę po.

Niby 6 W, a robi różnicę ( w sumie to 50% więcej mocy :) )


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim póki co wymieniłem jedną białą na niebieską, barwa mi teraz dużo bardziej odpowiada. Może za jakiś czas pomyślę o dołożeniu mocy chociaż równie dobrze może się skończyć na zdjęciu pokrywy i czymś że sterowaniem sciemnianiem itd

I małe sprostowanie co do mocy wyżej (jakby ktoś nie znający RM czytał) +50% mocy, ale niebeiskiego. Standardowo jest 12w niebieskiego i 2x12 białego. Ja mam teraz odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przykleiłem ją na dedykowanym uchwycie (taśma dwustronna) (...)

fot01.jpg

taki uchwyt z poliwęglanu na allegro kosztuje .. złotówkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fot01.jpg

taki uchwyt z poliwęglanu na allegro kosztuje .. złotówkę

Ale jak widać trzeba wkręcić w pokrywę, a właśnie tego chciałem uniknąć (żadnych cięć, wierceń itp).

Mnie uchwyt kosztował 5 PLN (przy zakupie wraz z lampą, więc i przesyłka gratis)

I małe sprostowanie co do mocy wyżej (jakby ktoś nie znający RM czytał) +50% mocy, ale niebeiskiego. Standardowo jest 12w niebieskiego i 2x12 białego. Ja mam teraz odwrotnie.

Oczywiście - chodziło mi o 50% więcej aktyniki ;)

Czyli teraz mam:

12 W Marine + 18 W Acitinic


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24W Marine + 18W Actinic

Prawda! Dzięki za czujność ;)


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiałem nad tą lampą do reefmastera jako dodatkowe led tak więc teraz już mam pewność, że będzie fajnie :)

A jak waszym zdaniem oświetlenie nocne ? mi się wydaje że trochę mocne jest. Robicie coś z tym czy tak u Was świeci jak producent zrobił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja mam rm na t5 jeszcze i w tym modelu nocne można wylaczyc recznie pstryczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.