Skocz do zawartości
mathom

A quaLED sterownik LED + termometry + LCD Nextion

Rekomendowane odpowiedzi

Poprawiłem trochę bugów w sofcie, dodałem symulację faz księżyca.

Zacząłem też montować sterownik na bazie płytek - tak to wygląda (niestety nie mam jeszcze gniazd i sterownika i2c)

IMG_20171205_2117075.jpg

IMG_20171205_2116579.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jaki sposób działa symulacja faz księżyca?
Oblicza aktualna fazę księżyca w skali 0-29 (dni) i dostosowuje jasność swiecenia zgodnie z jasnością księżyca w danej fazie. 100% to ustawiona wartość światła nocnego.

Jest tu sporo uproszczen, na dokładne obliczanie fazy i jasności są skomplikowane algorytmy w zależności między innymi od szerokości geograficznej. Wydaje mi się jednak że do naszych celów ten model wystarczy.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mathom ładnie to wygląda chociaż mam małe "ale"...

Czy płytka z MW wytrzyma takie obciążenie?? 8kanałów to sporo amper jak na taką płytkę nawet z pogrubionymi ścieżkami. 

Płytka z arduino ma wbudowane przekaźniki. Jak już kiedyś opisywał Magu sieją one takimi zakłóceniami, że arduino wariuje. Nie lepiej było zastosować przekaźniki ssr? 

Ale zabawa w takie projekty daje sporo frajdy więc życzę powodzenia!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=27261]mathom[/mention] ładnie to wygląda chociaż mam małe "ale"...
Czy płytka z MW wytrzyma takie obciążenie?? 8kanałów to sporo amper jak na taką płytkę nawet z pogrubionymi ścieżkami. 
Płytka z arduino ma wbudowane przekaźniki. Jak już kiedyś opisywał Magu sieją one takimi zakłóceniami, że arduino wariuje. Nie lepiej było zastosować przekaźniki ssr? 
Ale zabawa w takie projekty daje sporo frajdy więc życzę powodzenia!!!
Mam podobne płytki montowane przez chińczyk na 5 driverow. Zero problemów. Jedna ścieżka to 1amper więc nie powinno być źle.

Te przekaźniki stosuja wszyscy, nie ma z nimi problemów.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś używałem ich jako timera. Arduino, rtc i 4kanałowy zestaw przekaznikow no i miałem niemiłe doświadczenia. Arduino się zawieszało wypadałoby włączenia albo wyłączenia itp. Pomogło zasilanie z osobnej stabilizowanej przetwornicy. Mam nadzieję że u ciebie nie będzie to miało miejsca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja kiedyś używałem ich jako timera. Arduino, rtc i 4kanałowy zestaw przekaznikow no i miałem niemiłe doświadczenia. Arduino się zawieszało wypadałoby włączenia albo wyłączenia itp. Pomogło zasilanie z osobnej stabilizowanej przetwornicy. Mam nadzieję że u ciebie nie będzie to miało miejsca...
W działającej obecnie lampie od 10 miesięcy nic się nie dzieje. Teraz testuje na biurku nowa zasilanie z usb i jest zaletą. Nie podłączyłem tylko driverow bo czekam na gniazda dc.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.12.2017 o 21:23, mathom napisał:

Poprawiłem trochę bugów w sofcie, dodałem symulację faz księżyca.

Zacząłem też montować sterownik na bazie płytek - tak to wygląda (niestety nie mam jeszcze gniazd i sterownika i2c)

IMG_20171205_2117075.jpg

IMG_20171205_2116579.jpg

Mam pytanie czy dało by rade dodac w sofcie przypomnienie o podmiankach wody ustawiane z menu np ustawiam sobie zeby wyswietlalo mi alarm o podmianie co wtorek po wykonaniu podmianki reset i za tydzien sterownik znowu wyswietla alarm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak daleko jest kolega z softem? Nie myślałeś o stworzeniu jednej płytki która trzeba by było uzbroić? Wsadzić tam atmega32? Posiadam aktualnie skalara na mojej własnej płytce ale z programowaniem u mnie nie tak dobrze. A soft nie jest dalej rozwijany


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.10.2016 o 17:33, mathom napisał:

Witam

po zbudowaniu mojej lampy DIY i wrzuceniu do niej wyśmienitego softu MAGU zacząłem oczywiście ulepszać soft. Doszedłem do punktu gdzie od nowa napisałem sterownik zostawiając tylko kompatybilność bluetooth z AQMA by Magu.

0.jpg1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Uwaga! Grafiki wykorzystane w sterowniku są ściągnięte z netu, oczywiście nie mam do nich praw autorskich, są dodane poglądowo do użytku prywatnego. Fajnie by było gdyby ktoś zrobił własne i się podzielił ;)

Sterownik mieści się (ledwo) na Arduino Nano i do wykorzystania pełnych możliwości wymaga:

Sprzęt:

- Arduino Nano

- zegar RTC z baterią

- moduł bluetooth

- 3 termometry cyfrowe DS18B20 - ja używam tych na sondzie (cena ok 10 zł / szt)

- 3x przekaźniki do sterowania obwodami wiatraków (moduły na allegro po 2 lub 4, cena 20-30 zł)

- dotykowy wyświetlacz Nextion 2.8" - ~16USD z wysyłką na Aliexpress. Wyświetlacz warto podłączyć przez przetwornicę (5v) lub osobnym zasilaczem. Wydajność prądowa nano jest za mała.

- (opcjonalnie) przetwornice napięcia step-down, ja używam tych z LCD i potencjometrem do zasilania wszystkiego z jednego zasilacza i płynnej regulacji obrotów wiatraków napięciem (cena 35 zl / szt)

Oczywiście wszystko będzie działało również bez termometrów, przekaźników i wyświetlacza.

Możliwości:

- obsługa 6 PWM (z modułem i2c do 70)

- obsługa 3 termometrów

- obsługa 3 przekaźników uruchamiających obwody wiatraków przy przekroczeniu zadanej temp.

- podobnie jak u Magu - płynne wschody i zachody, ale dodatkowo płynne ściemnianie/rozjaśnianie przy każdej zmianie mocy.

- logarytmiczne ściemnianie i rozjaśnianie do wyboru w ustawieniach (przyjemniejsze dla oka - UWAGA! eksperymentalnie - mogą być problemy, pracuję nad tym)

- dodatkowy program dostępny z menu głównego (np. do aklimatyzacji lub oświetlenia sumpa)

- możliwość wyłączenia światła, włączenia oświetlenia nocnego (płynne przejścia)

- uruchamianie wiatraków w zależności od temperatury

- pełna konfiguracja na LCD, w tym godziny pracy, czas wschodów itd, data i godzina, temperatury, adresy termometrów, czasów płynnego rozjaśniania itd. itp.

- ekran z godzinnym harmonogramem pracy

- wygaszacz ekranu z godziną i temperaturą wody

- tryb test

- wszystkie ustawienia w pamięci lampy

UWAGA! Ze względu na inną strukturę EEPROM przy pierwszym uruchomieniu nastąpi wyczyszczenie pamięci.

Todo:

- czas letni :)

Oprogramowanie:

- standardowe Arduino IDE, wymagane biblioteki w paczce

- Nextion Editor (https://nextion.itead.cc/download.html)

Wyświetlacz NEXTION:

- komunikuje się z Arduino przez UART (łącze szeregowe) - należy podłaczyć Rx (arduino) - Tx (nextion), Tx (arduino) - Rx (nextion)

- co ważne - nie mając wyświetlacza można przetestować soft w symulatorze w środowisku Nextion Editor (https://nextion.itead.cc/download.html). Wystarczy podłączyć lampę po USB (115200 baud). Symulator jest w pełni funkcjonalny.

Mam nadzieję że Magu nie obrazi się o przeróbki totalne jakie dokonałem w jego sofcie. Zachowana jest kompatybilność z AQMA w obsłudze przez Bluetooth w zakresie wspólnych opcji. Gdyby Wam się soft spodobał to myślę że można by poprosic Magu o dorobienie reszty ;)

Sterownik w wersji 1.0 więc błędy mogą być, będę się starał naprawiać na bierząco.

Link do softu:

https://github.com/mathompl/***

Okablowanie:

wiring.jpg

 

Witam Mam takie pytanko Jak to wszystko poskładać w sofcie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Was szuka wentylatorów do chłodzenia?-  mam na sprzedaż po 5zł za sztukę 70mm x 70mm 

Dane techniczne

Wielkość wentylatora 70 mm
Maksymalna głośniość pracy 28 dB (A)
Przepływ powietrza 42 m³/h
Liczba obrotów (maks.) 2800 rpm
Rodzaj łożyska Łożysko ślizgowe
Podłączenie (wentylator) 3-pin
Kolor czarny
Szerokość produktu 70 mm
Wysokość produktu 70 mm
Głębokość produktu 15 mm

Moderator IRMINA usuwa moje ogłoszenia z targowiska więc sorki że w tym miejscu wpisałem.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20191010_235722.thumb.jpg.04536c58900dfd978b1ec10a45c748c9.jpg

Witam, 

Wróciłem do tematu po dłuższej nieobecności i po poskładaniu wszystkiego mam taki otóż problem. Kiedy zapisuję ustawienia PWM-ów  na wyświetlaczu nic się nie zapisuje.

Zostaje wszystko tak samo jak po włączeniu sterownika czyli default cyfry itp . Dodam ze ustawienia czasu, termometrow i inne ustawienia sie zapisują, chodzi tylko o PWM-y.

Powie mi ktoś co jest nie tak i jak to rozwiązać.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powiem Tobie że to super wyszło, co do elektroniki to warto poprawić. Kondensator elektrolityczny przy LM do zamiany miejsza pojemność na wyjściu, a więcej kondensatorów 100nF. Adresacja układu PCA, takie układy adresujemy na sztywno w magistrali I2C, da nam to że układ po resecie zawsze będzie czekał na adresie np. A0, co do magistrali I2C przez rezystory 10K pozwoliles sobie obniżyć prąd, może dochodzić do naruszeń ramek z danymi proponuję zastosować 4.7K, oczywiście konstrukcja będzie działać ale za jakiś czas wyjdą wszystkie problemy. Brawo :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Adresacja układu PCA, takie układy adresujemy na sztywno w magistrali I2C

Cos tam bylo kiedys. Jakimis zworkami to sie robi chyba.

Kondensatory jutro poprawie, dzis mi sie juz nie chce.

Wszystkie uwagi chetnie wyslucham bo ten projekcik zostanie dostepny

 

 

Wysłane z mojego LM-Q610.FGN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna moja sugestia Wojtku dlaczego zasosowales przekaźniki do sterowania wentylatorow, masz PCA to dlaczego nie PWM płynna regulacja obrotów. 

Edytowane przez piotr8704 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedna moja sugestia Wojtku dlaczego zasosowales przekaźniki do sterowania wentylatorow, masz PCA to dlaczego nie PWM płynna regulacja obrotów, a do przejrzystości ustawień zastosuj j. Polski. Ładniej to wyglada[emoji4]
Poniewaz tak autor zaprogramowal. Działanie zero jedynkowo. Jasne, ze pca i tranzystory byly by lepsze. Ale trzeba by to w kodzie pewnie zmieniać. Jakby autor chciał zmienic pod sterowanie pwm to rowniez sie doatosuje

Wysłane z mojego LM-Q610.FGN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ten wątek, bo poszukiwałem czegoś do mojego akwarium do którego pomału się przymierzam. W moim przypadku ma to być akwarium Malawi, ale bardzo mi się spodobał ten sterownik i chcę go wykorzystać do sterowania oświetleniem.

Mam tylko jedno pytanie, skompletowałem już wszystkie komponenty oprócz wyświetlacza. Odpaliłem całość i przetestowałem w Nextion Editor, działa.
Chciałbym zastosować wyświetlacz 3,2 lub 3,5". Czy w takim wypadku wystarczy jak sobie w Nextion Editor podmienię grafiki odpowiednie do rozdzielczości mojego wyświetlacza, a pozostałe Buttony, Slidery itp porozmieszczam odpowiednio do wielkości wyświetlacza i skompiluję, to wszystko będzie działać? 
Doszukałem się już że muszę wybrać w Device odpowiedni typ wyświetlacza, czy coś jeszcze muszę zmienić?
Czy jest to faktycznie takie proste :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, mathom napisał:

tak będzie działać, jeśli zachowasz oryginalne ID elementów. Jeśli nie zachowasz to można je podmienić w nextion.h.

sterownikowi jest obojętnie z jakim wyświetlaczem gada.

Dziękuję za szybką odpowiedź. To w takim razie działam dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry czy udało się komuś dostawić moduł PH i podzieliłby się jak to zrobić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.