Skocz do zawartości
piterpan_tm

Nadmiar Xeni, plaga na całego...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dość spory kłopot z nadmiarem Xeni. W którymś momencie przestałem panować nad tą plagą i wszędzie już się dostała, praktycznie na każdym kawałku skały jakieś "paszcze" są.

Do mechanicznego usuwania już straciłem cierpliwość, niby oderwie się całe "drzewko" a za kilka dni w tym miejscu kolejne pulsujące ryje się pojawiają i tak w kółko.

Pomyślałem że może jakiś zwierz, kreweta sexy, brzydki albo jakaś rozgwiazda mógłby jakoś pomóc.

Dlatego zapytuję o doświadczenia w tym temacie.

Zdaję też sobie sprawę z tego że "czyściciele" mogą zainteresować się resztą życia w baniaku

ale może zdążą oczyścić skałę zanim potrzebna będzie eksmisja.

140L, kilka sps-ów, dunca, caulastrea, zoa, sinularia, claidella i mooooorze Xeni.

Pozdrawiam


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki nie znajdziesz pogromcy, usuwaj ręcznie bo stracisz spsy i inne.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam dość spory kłopot z nadmiarem Xeni. W którymś momencie przestałem panować nad tą plagą i wszędzie już się dostała, praktycznie na każdym kawałku skały jakieś "paszcze" są.

Do mechanicznego usuwania już straciłem cierpliwość, niby oderwie się całe "drzewko" a za kilka dni w tym miejscu kolejne pulsujące ryje się pojawiają i tak w kółko.

Pomyślałem że może jakiś zwierz, kreweta sexy, brzydki albo jakaś rozgwiazda mógłby jakoś pomóc.

Dlatego zapytuję o doświadczenia w tym temacie.

Zdaję też sobie sprawę z tego że "czyściciele" mogą zainteresować się resztą życia w baniaku

ale może zdążą oczyścić skałę zanim potrzebna będzie eksmisja.

140L, kilka sps-ów, dunca, caulastrea, zoa, sinularia, claidella i mooooorze Xeni.

Pozdrawiam

Nie wiem jaką masz obsadę i co Ci radzić, bo za wielie nie opisałeś. Xenią i podobnymi miękkasami dość chętnie się chaetodony zajadają... ale może ci też inne korale zacząć skubać - nie wiem na czym ci zależy a upodobania tych rybek są też skrajne. Ja u siebie z premedytacja 3mam kleinego żeby mi właśnie protopalythoa i róże trzymał w ryzach. Mam dużo SPSów a miękkasy mam żeby mi gołą skałę w mało doświetlonych miejscach zarastały i spody skały tak więc gdyby nie ich pogromca to pewno już dawno by mi SPSy miękkie stłamsiły.

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz za dużo, z chęcią przyjmę, może być na kilogramy :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia nie jest najtrudniejszym zwierzakiem do kontrolowania. Zaopatrz się w nożyczki chirurgiczne z ostrzem wygiętym ku górze. To świetne narzędzie. Xenia ma "pień", takimi nożyczkami dasz radę ciachnąć przy samej podstawie. Jeżeli masz inne korale w pobliżu to zasłonią jej światło i się nie odrodzi. W sprzyjających warunkach drzewko (do wielkości "ścinkowej") urośnie ponownie za miesiąc lub dwa. W tym czasie nie będzie przeszkadzać innym koralowcom. Akwarystyka morska uczy cierpliwości i systematyczności .

Edit: Wiem co mówię, mam grubo ponad setkę sporych drzewek :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydal i po xeni ;)


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj brzydal nie tyka ani zoa ani xenii, tez zastanawiam się jak ja exterminowac bo mu zoa zarasta powoli - czy to co zostanie po przycinać nie będzie gniło i syfilo do baniaka?

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz za dużo, z chęcią przyjmę, może być na kilogramy :D

Jak przyjedziesz osobiście i sam będziesz rwał to już odpalaj i kierunek Wa-wa :D

Xenia nie jest najtrudniejszym zwierzakiem do kontrolowania. Zaopatrz się w nożyczki chirurgiczne z ostrzem wygiętym ku górze. To świetne narzędzie. Xenia ma "pień", takimi nożyczkami dasz radę ciachnąć przy samej podstawie. Jeżeli masz inne korale w pobliżu to zasłonią jej światło i się nie odrodzi. W sprzyjających warunkach drzewko (do wielkości "ścinkowej") urośnie ponownie za miesiąc lub dwa. W tym czasie nie będzie przeszkadzać innym koralowcom. Akwarystyka morska uczy cierpliwości i systematyczności .

Edit: Wiem co mówię, mam grubo ponad setkę sporych drzewek :).

Stary, nożyczkami? Ja pęsetą odrywam od skały tak że tylko w sumie ślad po niej zostaje i co? Za 2-3 tyg. kolejne małe paszcze kłapią. Skałę odwracałem to z piachu wylazły. Z zacienionych miejsc poprostu szybciej się przemieszczają w kierunku światła, łatwiej wtedy oderwać. Tylko "wróg" naturalny...

Brzydal i po xeni ;)

Ku temu najbardziej się skłaniam zoa mam niewiele najwyżej przełożę do małego akwa na czas masakry :)

Ale zeżre najpierw zoanthusy.

Powiem tak, nie mam ich za wiele ale nawet gdyby zeżarł zoa i 80% tego chwasta to mu medal zafunduję.

Nigdy Brzydkiego nie miałem (za brzydki :) ) i nie wiem czy każdy "zaopiekuje" się chwastem, jak to u Was wygląda?


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ryba smakosz to jest kwestia osobnicza , jeden brzydal będzie skubał inny nie . ja mam imperatora który uwielbia xenie i choć podoba się mi ten koral to doputy mam tego konkretnego imperatora o xeni w zbiorniku mogę zapomnieć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puki co dałem ogłoszenie, może ktoś ma takiego co gustuje.


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo dużo xenii i miałam brzydala, który ją skubał, ale niestety tylko te pulsujące "płatki". Nie ruszał grubszych fragmentów. A był naprawdę dobrym zjadaczem aiptazji. Obecnie pozostaje wyrywanie ( tu najlepiej sprawdzają się długie paznokcie :thumbup: )

Mam też kilka odmian euphilii i niektóre z nich mocno parzą xenie. Podobnie działa ukwiał. Może tak spróbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tam gdzie usuniesz polipy zakleić skałę np milliputem. Potem oderwiesz klej jak już zadusi korala w tym miejscu.

U mnie rhodactis sp7 sprawnie panuje nad xenią, więc możesz iść i w tym kierunku, żeby jakoś koral trzymał ją w ryzach.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skale z xenia musiałem wywalić do kosza bo pozbyć się nie szlo,dlatego nigdy nie wsadzę tego szajsu do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, 3 kawałków muszę się pozbyć ale reszty mi szkoda. Może jednak młodą xenią Brzydki nie pogardzi, spróbuję.


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego wypalić wodorotlenkiem wapnia? Nabierasz w strzykawkę, wyłączasz pompy, pokrywasz tym Xenie na kilka-kilkanaście minut i nie ma prawa Ci nic w tym miejscu wyrosnąć. Byle nie za dużo na raz, bo pH może skoczyć za mocno, najlepiej rozłożyć sobie kurację na kilka dni.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miejsce gdzie mi zależało na ostatecznym usunięciu xenii zaszczepiłem parazoanthusem żółtym i teraz xeni nie ma jest za to jeszcze gorszy i parzacy jej wspomniany zastępca :mellow:

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup brzydala i ne karm morozonkami :) mi cala zjadl

Czy po wszamaniu całej nie było odrostów? Niektórzy piszą że tylko skubie i zostawia. Jeżeli jest w stanie zeżreć młode osobniki w całości to już go lubię :)


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenią i podobnymi miękkasami dość chętnie się chaetodony zajadają... ale może ci też inne korale zacząć skubać - nie wiem na czym ci zależy a upodobania tych rybek są też skrajne.

Wpuściłem małego cheatodona aurigę, po za polowaniem na skale wrąbał małą montiporę :) Dam mu jeszcze szansę może się opamięta :) Xeni jak dotąd nie skubnął, ale też nic po za nieszczęsną monti nie rusza.


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ostateczności możesz spróbować zaciemnić akwarium na 1 dzień powinno dac sie ja rwać łatwo wtedy, ostatnio zaciemniałem i moja bardzo zmarniała częściowo tez sie odrywała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuściłem małego cheatodona aurigę, po za polowaniem na skale wrąbał małą montiporę :) Dam mu jeszcze szansę może się opamięta :) Xeni jak dotąd nie skubnął, ale też nic po za nieszczęsną monti nie rusza.

Montipora musiała być naprawdę mała. Ja mam paręnaście krzaczków montipory chyba 7 rodzajów i żadnej nie rusza. Przez tydzień uparł się na milkę ale jak mu się udało to może 1 polip skubnął i reszta się schowała i była bezpieczna. Z moich obserwacji widzę że może trochę męczyć SPSy uparcie je skubiąc ale w moim szkiełku żadnemu jeszcze nie zrobił krzywdy. Rębie za to mężnie miękkasy a róże już wybitnie. Jak odwróciłem jedną małą skałkę do góry nogami bo pod spodem aiptasia się przyplątała to ją 5-6h pędzlował aż po róży tylko wspomnienie zostało. Możesz jeszcze rybkę zainteresować xenią jak jej (xeni) igłą wpuścisz jeden z roztworów ballinga (CaCl2) do środka - z xeni zrobi się flaczek którym chaetodon na pewno się zainteresuje.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja aipazji nie widziałem od prawie roku (wundermanki wyżarły) więc tego nie podje sobie. Monti fakt malutka, już wylizana do zera, puki co tylko ona ucierpiała, milkę omija seriatopory i pociloporę też. Wieczorem silularię dziabnął 2 razy ale tylko tyle.

Muszę "zwiędnąć" xenię może wtedy ruszy.

Dalej szukam brzydkiego.


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja aipazji nie widziałem od prawie roku (wundermanki wyżarły) więc tego nie podje sobie. Monti fakt malutka, już wylizana do zera, puki co tylko ona ucierpiała, milkę omija seriatopory i pociloporę też. Wieczorem silularię dziabnął 2 razy ale tylko tyle.

Muszę "zwiędnąć" xenię może wtedy ruszy.

Dalej szukam brzydkiego.

Jak tam walka z xenią???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie z aurigą, bo jak jej coś strzeli do głowy, po potrafi w krótkim czasie narobić sporo szkód.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.