Skocz do zawartości
Wojtesu

Oświetlenie Led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po dłuższej przerwie planuję odpalenie baniaka około 500L (170x70x50h) i mam duży dylemat dotyczący oświetlenia. Zastanawiam się czy moglibyście mi podpowiedzieć jaką lampę led zainstalować nad baniakiem. W baniaku docelowo będzie obsada mieszana, głównie LPS i niewymagające SPSy. Tak wiem, większość odpalających baniaki tak mówi. Są na forum koledzy mający tylko Ledy i prosiłbym ich o opinie i podpowiedzi, co waszym zdaniem się nadaje.

PS. wybaczcie ale osobą doradzającym T5 jako jedyną alternatywę wielkie dzięki.

PSS. Co powiecie na takie propozycje.

AQUA TREND - LAMPA LED SPECTRA-2 216W dwie sztuki.

MAXSPECT - RAZOR 320W 15 TYS K jedna sztuka.

Pozdrawiam Wojtek

Edytowane przez Wojtesu (wyświetl historię edycji)

650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO MAXSPECT - RAZOR 320W nie nadaje się do tak długiego zbiornika.


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa - maxpect ma 110 cm długości. Zbiornik ma 170 cm. Co daje 60 cm różnicy, Czyli po 30 cm na stronę. Ma 70 cm szerokości.

Jeśli zostanie tak powieszony by doświetlić przód i tył, boki też będą doświetlone w stopniu wystarczającym. Mam podobny układ modułów u siebie, świeciło ładnie. Widziałem też inne maxpecty nad długimi zbiornikami - 30 cm z boku, powieszona wyżej nad baniakiem, ogarnie od samej góry.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam wspomnianego razora 320w nad akwarium 130x58x60

Czy jest wystarczająca ? nie wiem :) narazie świece max na 85 % , za małe doświadczenie mam by coś powiedzieć o świetle,

z twardych mam tylko montipore talerzową dosyć wielką i ma sie dobrze ,reszta korali też ma sie dobrze .

Jeśli chodzi o sprawy techniczne lampy to widzę to tak

-za głośny zasilacz ,tzn,chłodzenie zasilacza to coś ala chodząca klima w aucie :))wentylatory daj po uszach , rozwiązałem ten

problem kupując przedłużkę kabla i przeniosłem zasilacz do piwnicy , najpierw dałem do szafki ale podniosło to tem. wody ,

- obsługa bardzo prosta

- plusem są uchwyty i zawiesie w komplecie

- dobrze wykończona , schludna,można powiedzieć ze wersja slim wśród lamp , nie straszy w domu :)


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie taki sam dylemat mam co do maxpecta i może lepiej byłoby by dać dwie sztuki mniejszego modelu? Martwi mnie jeszcze to co pisze dale. Czy wszystkie lampy led będą musiały wisieć wysoko żeby doświetlić front i tył akwarium?

Kris81 dzieki za opinię. Powiedz mi jak wysoko masz ją powieszoną nad taflą wody?

Edytowane przez Wojtesu (wyświetl historię edycji)

650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxspect ci nie doswietli boków w stopniu wystarczającym dla korali w tak długim baniaku... bierz dwie lampy..


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, to jest do sprawdzenia. Znasz kąt soczewek, rozrysuj sobie :) Poza tym weź pod uwagę że w wodzie też światło się rozprasza i załamuje. Jeśli chcesz mieć doświetloną powierzchnię wody, wtedy będziesz musiał powiesić je co najmniej 20 cm nad powierzchnią wody, potem, im niżej powiesisz, tym niżej będzie światło pokrywało całą powierzchnię.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 250l mam Zetlight 6600 200w. zbiornik mieszany rico rodaktisy Zoa ,lps eufilie ,dunka, calustree i troche nietrudnych sps milka hystrix caliendrium stylopora , jakas akropora montiopory mozesz zerknąć w mój temat zadnych plag a korale rosną jak szalone. , jestem z niej bardzo zadowolony. Tyle że na twój zbiornik musiałyby być 2 szt.

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Razor wisi 17cm nad tafla, taka wysokość jest na oryginalnych nóżkach, ale ja zawiesiłem na suficie i zostawiłem wysokość jak na nóżkach

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że przy mojej długości baniaka najlepszym rozwiązaniem będą dwie lampy Led. Problem polega jak zawsze na tym aby zdecydować się na którąś markę nie widząc jej na żywo.

Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe światełko nad swoim baniakiem inne niż te o których mówiłem to chętnie posłucham.

dale, tedeus63 dzięki za cenne uwagi i opinie.


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.