Skocz do zawartości
Dawid006

refraktometr kalibracja komu wierzyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sytuacja następująca z refraktometrem Blue Treasure:

- Pierwsza kalibracja na wodzie ro i pomiar wody w akwarium - wynik 40 promili. Lece wówczas porównać z innymi akwariami i spławikami i refraktometr zawyża o 4 promile/ lub o 1,004 w stosunku do spławików

- Następna próba - rozrobiłem świeżą solankę dokładnie odmierzając sól a następnie kalibracja. Kolejno pomiar w akwarium i wynik 35 promili czyli wygląda ok. Przeliczając na logikę w stosunku do pierwszej kalibracji wychodzi na to, że spławiki pokazywały dobrze.

Między czasie skonsultowałem się ze sprzedawcą w sprawie wyników i rada- kupić tylko i wyłącznie płyn kalibracyjny.

-Trzecia próba kalibracji na płynie saliferta refracto check i zasolenie w akwarium wykazało 38 promili.

Ręce opadają, lecz bardziej ufam próbie kalibracji na świeżej solance i obstawiam, że płyn kalibracyjny jest walnięty.

Pozdrawiam

Edytowane przez Dawid006 (wyświetl historię edycji)

600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przeprowadzam kalibrację na wodzie destylowanej.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

płyn - najpierw porządnie wymieszaj

potem pierwsze 3 - 4 krople "w kanał" i dopiero kapnij na szybkę

odczekaj 30 sek i dopiero patrz co pokaże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie praktyki były wykonane w miarę możliwości poprawnie i zgodnie z instrukcją również twoja Marku kilkukrotnie i odlewałem kilka kropel nie podchodzę do tego na odpi.... no staram się.

Pozdrawiam


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo:) rada: olej ile jest dokladnie i po prostu trzymaj stale zasolenie

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,panowie a jak myślicie,czy temperatura otoczenia i refraktometru ma tu znaczenie?oczywiście że ma.Na tym refraktometrze płyn saliferta w temperaturze 25 st C pokaże dokładnie 35 promili i 1,0263 S.G ale w innej temperaturze już nie.Trzeba najlepiej posłużyć się tabelą do przeliczania i wtedy będzie ok.Salifert tego nie pisze bo to jest oczywiste że w różnych temperaturach zawsze będzie ten płyn miał 35 promili bo tyle jest w nim soli,ale jego S.G będzie się zmieniać wraz ze zmianą temperatury i jak kalibrujemy ten refraktometr np.w temperaturze 22 st C to płyn ma pokazać 1,0272 bo w temperaturze 25 st C ten wynik będzie miał 1,0263 i 35 promili.Dla tego panowie tabela przelicznikowa i będzie wszystko ok.ATC tego refraktometru odnosi się do temperatury otoczenia 20 st C i w takiej najlepiej go skalibrować ,wtedy ustawiamy płyn saliferta na 1,0277 i po ogrzaniu do 25 st C powinien pokazać 1,0263 i tyle pokazuje:)Nigdy nie sugeruje się prawą stroną skali.Sprawdzałem to z solą RSS i po rozpuszczeniu 382 gram w 10 litrach wody w temperaturze 25 st C refraktometr ten pokazuje 1,0267 wychodzi wtedy 35,5 promila.Tak naprawdę to nie wierze w to ATC które jest nalepione na tym refraktometrze;)

Edytowane przez arturo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturo wydaje mi się ze przekreciles o spadku zasolenia wraz ze wzrostem temp. Ale wiem o co Ci chodzi, tylko moje rozbieżności w zasolenia wynoszą o 4 promile i tu szukam przyczyny. Reefhub-A i pokrewne tematy przeczytałem i szukam dalej.


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepła woda-gęstość maleje,zimna woda-gęstość wzrasta,ot i tyle trzeba zapamiętać.Koniecznie przestudiuj jeszcze raz temat z linków które Bartek wkleił.Dodam że córka zrobiła dla mnie płyn kalibracyjny w warunkach laboratoryjnych z użyciem wagi aptekarskiej i wskazania są identyczne jak płyn saliferta,więc wątpię w to aby sknocił salifert tak łatwy w przygotowaniu płyn do kalibracji refraktometru.

Edytowane przez arturo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podziękować za pomoc i za poradą jednej osoby skalibrowałem refraktometr płynem wzorcowym saliferta na 37 promili i to okazało się strzałem w ''10''. 

Testowałem jeszcze refraktometr w stosunku do spławików i tu pojawiały się rozbieżności do 5 promili inne refraktometry pokazały takie same wskazania w stosunku do mojego pomiaru.

 


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Dawid006 napisał:

Chciałem podziękować za pomoc i za poradą jednej osoby skalibrowałem refraktometr płynem wzorcowym saliferta na 37 promili

Salifert Refracto Check Płyn kalibracyjny do refraktometrów jest na 35 a nie 37ppt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy salifert jest dokładny? Jak to sprawdzisz? Po skalibrowaniu na 37 i porównaniu z innymi sprzętami okazało się że mam prawie identyczne  wskazania. 

Edytowane przez Dawid006 (wyświetl historię edycji)

600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

płacę za to żeby był dokładny :)

a jeżeli firmowy refraktometr przekłamuje to należało go reklamować - do skutku (lub zwrotu gotówki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma refraktometr do tego?


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, Dawid006 napisał:

A co ma refraktometr do tego?

przeczytaj swój pierwszy post

ja swój kupiłem bezpośrednio z chin na RO pokazuje zero a na płynie 35 - czyli tak jak powinno być

a skoro Twój na RO pokazuje "cuda" ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie płyn referencyjny 35ppt,nawet jesli producent zaleca kalibrowanie na zerowej wodzie RO/DI

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.