Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba mam z nią do czynienia w zakupionej skale od gościa, który likwidował zbiornik.Teraz wiem już dlaczego to robił. Powiem tylko że na razie skała leży i moczy się w beczce z grzałką i cyrkulacją. Co powinienem zrobić z tym diabłem? Czy wywalić skałę i nie ryzykować włożeniem do zbiornika głównego, czy może nie poddawać się i zwalczyć w jakiś sposób ustrojstwo?

Help :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Strzykawka i wrzątkiem w sam środek jak ją nabijesz.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. A co jeśli nie się pochowa i nie widać wredoty na skale gołym okiem bo na przykład siedzi w jakiejś szczelinie? Czy w jakiś sposób wyjałowić skałę i jednocześnie pozbyć sie aiptasii? Czy warto ryzykować wkładaniem takiej skały do zbiornika na start ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jedną / dwie jest zapewne ich setki.

Jak fajny kawałek skały możesz zaryzykować i później dodać do systemu naturalnych "zjadaczy"

Nie da się nie mieć różyczek w baniaku, prędzej czy później zawitają w każdym systemie.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup preparat aipstasiaX i je wytruj. Dosyć skutecznie zabija aipstasie. Tak jak ci kolega napisał wcześniej tej paskudy nie unikniesz, wcześniej czy później i tak przywleczesz na jakiejś szczepce. Najskuteczniejsze w walce z aipstasiami są naturalni wrogowie - brzydal, chelmon, berghia, kraweta.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś na etapie moczenia skały to albo skałę wyrzucić albo ubić całe życie wrzątkiem.

Po prostu zelej 2-3 krotnie skałe wrzącą wodą - na 100% wyplenisz aiptasie ale niestety równiesz wszystko inne.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda aiptasia zawsze będzie z nami.Tak jak kolega pinki ci napisał ten środek działa,ja raz na dwa tygodnie bawię się w lekarza strzykawka i igła i nie dłużą dawką zawsze kila załatwię.A po drugie jak nie ma plagi to się nie ma co przejmować kilkoma sztukami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

falconf16 ma rację...zresztą wszyscy macie rację. Jakiś za bardzo zgodny dzisiaj jestem:).

A tak na poważnie to też jestem zdania, że jak nie zaryzykuje to nie będę wiedział. I co płacisz za skałę jak za złoto i mam ją wyrzucić albo zabić całe życie. Jakoś tego nie widzę. Z kolei podoba mi się opcja z ekipą zżerającą:) szczególnie brzydal wymiata w tym temacie lol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogódź się z tym że aiptazja będzie zawsze w baniaku. Czasami mniej czasami więcej ale zawsze się będzie gdzieś czaić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie preparaty są bardzo mało skuteczne polecam krewetki kukenthali wurdemanni lub chelmona .... ja bym sobie darował tą skalę ni chyba że ja wysuszysz i ozywisz bo tak jak piszą inni widzisz jedna a setki zarodników czai się w jej porach... a jak włożysz to do baniaka to po ptokach...

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seicodriver, dzięki za odpowiedź. A czy nie można dać jakiejś krewetki np. boksującej żeby uporała się z problemem. Może przy okazji smacznego wieloszczetowego obiadu, spróbuje też asterii.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skała się moczy, masz do niej dostęp to możesz spróbować usunąć ją ręcznie. Oczywiście te egzemplarze, które siedzą w dziurach nie da się wyciągnąć ale część można ( ja wytłukłam dziadostwo nawet z dziur).

Kiedyś miałam jej plagę. Wyjmowałam skałę po skale i gdzie widziałam taką galaretkę ( zwiniętą aptasia) to nożykiem do tapet delikatnie skrobałam skałę pod nią aż usunęłam. Następnie ręcznikiem papierowym przecierałam miejsce gdzie była a potem płukałam w solance ( oczywiście tą wodę potem wylewałam). Może mało profesjonalny sposób ale tak pozbyłam się większości. Resztę załatwił brzydal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki edytabv za "przepis" :). Brzydal to mój faworyt jeśli chodzi o tego typu zadania. Myślę że zlecę jemu robotę i zobaczę jak sprawy się potoczą:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki edytabv za "przepis" :). Brzydal to mój faworyt jeśli chodzi o tego typu zadania. Myślę że zlecę jemu robotę i zobaczę jak sprawy się potoczą :).

Tylko uważaj, bo "brzydal" gustuje również w niektórych koralach.


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie je ani aiptasi ani korali.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam krewetki wurdemanni. Mam takie 2 skutecznie zwalczyły w głównym aiptasie przytargane z koralami. Za to w sumpie mam kilka aiptsi. Jak się jaka pojawia w głównym baniaku to ją zaraz zjedzą. A ryby to loteria, do tego mogą podgryzać korale.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AIptasi trudno uniknąć. Ja miałam prawdziwą plagę, którą zlikwidowała auriga. Aurigi musiałam się potem pozbyć, bo zaczęła interesować się koralami, ale aiptasie kontroluję za pomocą brzydala i stadka krewetek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydal nie likwiduje róży on je tylko skubie a one się chowają jak brzydala eksmitujesz to róże na 100% wyjdą z tego samego miejsca


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając aiptasie trzeba się liczyć, że brzydal lub krewetki zostają, u mnie dopóki brzydal nie wyskoczył, różyczek nie było widać, teraz mam krewetki i w moim baniaku nie sprawdzają się.

Pytanie z drugiej strony,czy robiąc sterylne akwarium: sucha skała, wszystkie korale bez podstawek można uniknąć aiptasi?

Bo jeżeli zarodniki są również w wodzie to kupując ryby wprowadzimy to paskudztwa aklimatyzując je. W takim wypadku czy jest sens kupować suchą skałę i wyrzucić tą na której mam aiptasię przy zakładaniu nowego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z drugiej strony,czy robiąc sterylne akwarium: sucha skała, wszystkie korale bez podstawek można uniknąć aiptasi?

Bo jeżeli zarodniki są również w wodzie to kupując ryby wprowadzimy to paskudztwa aklimatyzując je. W takim wypadku czy jest sens kupować suchą skałę i wyrzucić tą na której mam aiptasię przy zakładaniu nowego zbiornika.

Ja startowałem na suchej skale, suchym piasku i nowej solance a i tak aipstasie złapałem dosyć szybko. Miałem je do czasu aż chelmon się nimi zainteresował. Skuteczność 100% i tempo ekspresowe, niestety nie każdy chelmon będzie nimi zainteresowany.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem ostatnio Chetodon'a Kleini, rewelacja, były sobie róże...


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem ostatnio Chetodon'a Kleini, rewelacja, były sobie róże...

Były sobie zoaski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie. U mnie pływa już jakiś czas i nie widze, żeby coś sie z zoasami działo.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jak tak, sam mi pokazywałeś obtarmoszone łby :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.