Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, przeglądam to forum od paru miesięcy i … decyzja zapadła o postawieniu morskiego akwa. Najtrudniejsza sprawa (przynajmniej tak mi się wydaje) już za mną – czyli przekonanie :secret: mojej drugiej połówki, teraz już z górki :thumbup:

Od kilkunastu lat z przerwami miałem słodką wodę przyszedł jednak czas że stało się to trochę nudne w związku z czym spróbuję z morskim.

Niestety ze względu na ubogie zasoby lokalowe wygospodarowałem/wynegocjowałem akwarium narożne, w planie mam zakup akwa o wymiarach 85cm długość boków i 50 lub 60 cm wysokości, co daje około 210-250l.

Sump niestety odpada – to nie przejdzie!

Co do sprzętu to planuję:

Oświetlenie - maxspect razor 160w 16000k – to już mam

Cyrkulacja - Maxspect Gyre Generator XF-230 + Maxspect Gyre XF-230 Advanced Controller – nie wiem czy to nie jest przerost formy nad treścią do tego akwa

Odpieniacz

I tu mam problem, do wyboru DELTEC 400/600 lub TUNZE 9006/9012

Nie wiem który wybrać deltec jest zewnętrznym i co w przypadku zagotowania – woda na parkiecie + eksmisja akwarium. Tunze natomiast zajmuje miejsce w akwa. Jeśli jednak będzie to tunze to planuję go umieścić w jednokomorowym panelu (w narożniku o wymiarach po boku akwa około 34cm) i do tego jakaś pompa obiegowa. Ważne jest również żeby było cicho.

Co do reszty to poproszę o poradę później :on2long:

Obecnie mam małe słodkie H2O, planuje wystartować z solniczką po skompletowaniu sprzętu (nie śpieszy mi się) gdzieś około maja 2017r.

Co sądzicie o takim zestawie sprzętowym?


Akwa - 220l (90bok x 90bok x 120bok x 55wys. w trójkącie) + panel; Pienidło - Tunze 9012; Obieg - Blau Reef Motion 1K DC; Cyrkulacja - Jebao / Jecod Cross Flow Pump CP-25; Słoneczko - maxspect razor 160w 16000k

http://89450fa7a2f3c516f0b89d71210135bcu1603a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Co sądzicie o takim zestawie sprzętowym? " :thumbdown:

Naprawde mamy sie wypowiadac ?

To jest typowe nastawienie "slodkowodnych" ("Sump niestety odpada – to nie przejdzie!") i do tego "Ważne jest również żeby było cicho."

Od razu robisz sobie pod gorke, dlatego proponuje powazne zastanowienie sie, czy sump rzeczywiscie "nie przejdzie" i wlasciwie... dlaczego ?

Z sumpem bedziesz mial znacznie wiekszy wybor wsrod odpieniaczy (nie mysl, ze bedziesz mial zawsze "ten pierwszy"), bedzie gdzie zamontowac czujnik dolewki, powiesic grzalke, dozowac Ballinga, polozyc skarpete z weglem itp.

Kiedys mialem narozne akwarium (240 litrow) i prowadzilem je bez sumpa ( jedynie przez rok). Od tego czasu takie rozwiazanie nie ma dla mnie prawa nosic nazwy "morskie" i juz nigdy u mnie nie "zagosci".

Z pewnoscia warto miec "zwykly" komin i w szafce "zwykly" sump.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. Ja mam bez sumpa + Deltec 600 i co dzień jak patrze na to akwarium to chciałbym cofnąć czas...


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,jezeli jak piszesz sump nie przejdzie to chociaz zrob panel,zawsze mozesz pochowac w nim caly sprzet...Kiedys mialem panel i teraz jezeli robilbym go po raz drugi to wielkosci takiej albo prawie takiej jak samo akwarium by miec duuuzo miejsca do manewru...Jesli chodzi o wysokosc zbiornika to sa tu przedstawiciele roznych gustow,ja nie robilbym wyzszego niezeli 45cm ze wzgledu na wyzej juz wymienione pole manewru...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to Gyre może być zbyt mocne lub "nieustawne. Może 2x jebao rw4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko gyre :) Jak ktoś miał, nie wróci już do zwykłych. Jak wychodzi drogo, odpuść sterownik, wystarczy i podstawowy. Ta pompa daje przepływ laminarny, całe akwarium pływa, siłę ustawisz. A zaoszczędzone środki, odłóż, sprzedaj razora i kup eternala :) Będzie miał lepsze barwy i lepsze rozłożenie światła.

Dlaczego sump nie przejdzie?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy deltecu mce 600 nie licz na cisze i będziesz tez miał babelki w akwarium z powrotu z odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, sump nie przejdzie z błahego powodu porostu nie mam miejsca. Niestety szafka na którym zamierzam postawić akwarium jest już wykorzystana i nie ma opcji żeby coś tam zmieścić.

Oczywiście panel chciałem na początku robić z tym że jaki odpieniacz mogę tam umieścić żeby zbyt wiele miejsca w szkle nie zająć.

Możecie coś zasugerować w sprawie panelu, czy zrobić jednokomorowy tylko na odpieniacz, ewentualnie dwukomorowy w drugiej komorze pompa obiegowa?


Akwa - 220l (90bok x 90bok x 120bok x 55wys. w trójkącie) + panel; Pienidło - Tunze 9012; Obieg - Blau Reef Motion 1K DC; Cyrkulacja - Jebao / Jecod Cross Flow Pump CP-25; Słoneczko - maxspect razor 160w 16000k

http://89450fa7a2f3c516f0b89d71210135bcu1603a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że Deltec 600 może przelać bo jest zewnętrzny. Raczej nie bo ma zabezpieczenie. Jak bez sumpa to zrób panel 3 komorowy a do niego Deltec 500.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecyduje się na DELTEC 400 to może faktycznie bym go powiesił na zewnątrz, a jakie on ma zabezpieczenie przed przelaniem?

Wówczas panel mógłbym przygotować jako dodatkową filtrację + graty?


Akwa - 220l (90bok x 90bok x 120bok x 55wys. w trójkącie) + panel; Pienidło - Tunze 9012; Obieg - Blau Reef Motion 1K DC; Cyrkulacja - Jebao / Jecod Cross Flow Pump CP-25; Słoneczko - maxspect razor 160w 16000k

http://89450fa7a2f3c516f0b89d71210135bcu1603a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kubku jest rurka którą woda wraca do komory reakcyjnej w razie przelania i tak mieli się aż w koncu opróżnisz kubek. Jak bym robil panel to bym się nie bawił w wiszący odpieniacz. Ale to twój wybór.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasowe wskazówki, na chwilę obecną zdecydowałem że będzie panel o wymiarach 33cm (bok), w narożniku (dla przypomnienia akwarium narożne).

Panel będzie miał dwie przegrody na odpieniacz (Tunze 9012), grzanie i druga na pompę i dolewkę.

Czytając wiele postów jestem przekonany że sump jest wygodniejszym rozwiązaniem, ale z tym niestety muszę poczekać do najbliższego remontu i przemeblowania.


Akwa - 220l (90bok x 90bok x 120bok x 55wys. w trójkącie) + panel; Pienidło - Tunze 9012; Obieg - Blau Reef Motion 1K DC; Cyrkulacja - Jebao / Jecod Cross Flow Pump CP-25; Słoneczko - maxspect razor 160w 16000k

http://89450fa7a2f3c516f0b89d71210135bcu1603a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam coś czuję że za parę miesięcy będzie remont i przemeblowanie :)

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem powyżej na chwilę obecną przygotowuje panel w narożniku akwarium. Jednocześnie wciąż myślę o sumpie i chciałbym się przygotować na taką ewentualność (która może pojawić się później), czy można przygotować otwory, śrubunki i w nie zaślepki w bocznej (w dolnej części) panelu, pytam ponieważ takiego rozwiązania (otworów z boku komina) nie spotkałem.


Akwa - 220l (90bok x 90bok x 120bok x 55wys. w trójkącie) + panel; Pienidło - Tunze 9012; Obieg - Blau Reef Motion 1K DC; Cyrkulacja - Jebao / Jecod Cross Flow Pump CP-25; Słoneczko - maxspect razor 160w 16000k

http://89450fa7a2f3c516f0b89d71210135bcu1603a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.