Skocz do zawartości
stwor93

Zakładanie pierwszego akwarium 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Przymierzam się do założenia pierwszego akwarium morskiego. Dużo spraw nie daje mi spokoju i chciałbym się dopytać specjalistów.

Planuję akwarium o wymiarach 60x60x60 czyli około 200l. Akwarium jest bez komina dla tego mam zamiar wykorzystać pudełko przelewowe. Które chcę wykonać sememu.

Co do pompy zastanawiam się nad Jebo/Jecod DCS-3000 i DCT-4000. Jedna o wydajności 900-3000l/h a druga 2800-4000l/h cenowo różnica jest 5 zł tylko nie wiem czy większa pompa ma lepszy czy gorszy wpływ na akwarium.

Oświetlenie także mam zamiar wykonać samodzielnie, będzie to lampa LED o mocy około 135W.

Planuję trzy beleczki:

1. 4szt.- 6500K, 6szt.-8500k, 12szt.-Royal Blue, 5szt.-Deep Red wszystkie 1W.

2. Taka sama konfiguracja tylko każda 3W.

3. I w trzeciej to samo co w pierwszej.

Co wy powiecie na takie oświetlenie ??

Nie mam pomysłu zupełnie co do sumpa jedno jest pewne musi się zmieścić w szafce 60x60x75( jaka budowa, wymiar, jaki materiał filtrujący, ani jaką średnice hydrauliki wybrać).

Odpieniacza, będę szukał jakiegoś używanego.

O cyrkulacji jeszcze nie myślałem.

Co do mieszkańców w akwarium chciałbym zacząć od łatwiejszych odmian korali i z czasem dość do wprawy. I kilka ładnych kolorowych rybek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa lepiej większa będzie działała na mniejszej wydajności przez co bedzzie cicha .

Oswietlenie proponuje uniknąć 6500 k i nie taką ilość czerwonych - zastąpił bym to niebieskimi i dodał uv .

hydraulika spływ i rewizja 25 mm powrot 20 mm

w sumpie jakas wata filtrująca , siporax , i najlepiej refugium oswietlisz w nocy barwa 6500 k i wszystko ładnie będzie działac

Przemysl dobrze miejsce na odpieniacz skoro go jeszcze nie masz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy budowie pudełka będę sie wzorował na tym modelu: http://www.marinedepot.com/CPR_CS90_Overflow_Box_External_Overflow_Boxes_for_Aquariums-CPR-CR1513-FIOFEB-vi.html. Producent podaje 125 galonów. Czy to nie za duże pudełko do mojego akwarium ? I czy ta pompa DCT-400 da sobie rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ile sztuk ledów ? Z czerwonych zejść całkowicie i z 6500 zostawić same blue i 8500 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji wiem,że jedna z kombinacji diod która w miarę daje fajne efekty wizualne i pozwala rosnąć koralom to białe 10-12K(lub zimniejsze)+niebieskie 440-460nm + royal blue. U mnie świeci 200W 14000-16000K, 100W 440-460nm + 60W Royal Blue,to wszystko jest dopalone 2xT5 84W 15000K(Ocean White). Tak jak wyżej przeczytałeś,z czerwonego zrezygnuj(ewentualnie zostaw 1-2szt po 1W na cały baniak i to koniecznie ściemnialne) a samo światło RB to za mało żeby twoim podopiecznym było dobrze.Diody białe o temperaturze poniżej 10000K przy przechodzeniu przez słoną wodę dają efekt "żółtej' poświaty.Nie wykluczaj całkowicie tych temperatur,ale bierz pod uwagę przy ich wklejaniu co napisałem,bo możesz się później złościć sam na siebie,że przedobrzyłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planowałem cos takiego robić na diodach 3w ale ostatecznie kupiłem lampe, może Ci sie przyda.

Pierwsze cztery rodzaje diod możesz wiecej ale raczej w podobnych proporcjach bym radził. Pozostałe po 1-2szt max

RB (450-460) 15x

białe (10-15k) 6x

blue1 (460-465) 4x

blue2 (475-485) 8x

390-395 2x

410-415 2x

420-425 2x

430-440 2x

640-660 1x red

500-505 1x green

583-595 1x amber

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o akwarium zapadła decyzja o wymiarach 65x65x65. Zawsze to kilka litrów więcej wiec lesze warunki dla podopiecznych.

Co do lampy przemyślałem i wyszukałem ledy co wy powiecie o takim zestawie.

ROYAL BLUE 450nm 3W- 19 szt.

POWER LED ZIMNA 11000-12000K 45mil 3W- 12 szt.vv

NIEBIESKA BLUE 460 465 nm 3W - 10szt

Blue2 (475-485) jeśli znajdę to chciałbym zastosować 12 szt, bo nigdzie nie mogę ich znaleźć

390nm 400nm 3W – 1 szt

410 3W – 1 szt

420 – 425 3W – 1 szt

430 3W – 1 szt

630 3W – 1 szt

500 – 505 – ta samo nie mogę upolować ale 1 szt.

583 – 595 to samo co wyżej

Taki zestaw lepszy ? razem miało być 60 LED po 3W czyli 180W na akwarium :)

Albo takie 145 W wszystkie LEDY3W

450 - 6x

465 - 6x

475 - 6x

610- 2x

525 - 4x

63- - 1x

400 - 5x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o akwarium zapadła decyzja o wymiarach 65x65x65. Zawsze to kilka litrów więcej wiec lesze warunki dla podopiecznych.

Skoro zamawiasz akwa, to może przynajmniej zewnętrzny komin, a nie pudełko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem zapytanie o wycenę akwarium z kominem zobaczymy co odpowiedzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wielbicielem kostek ;))

Co masz na myśli "trudno operować"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wielbicielem kostek ;))

Co masz na myśli "trudno operować"

Wysokość szafki +65cm +korona(chyba) =ciężko coś porobić w akwarium bez drabinki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój plan troszkę się zniszczył w mojej okolicy jest do sprzedania akwarium 160x60x60 ze szkła ow 15mm w niższej cenie nic akwarium 60x60x60.Troszkę zawirowało mi to w głowie z jednej strony mógłby hodować te rybki ktore mi się podobają ale cena wystartowania bedzie 3 razy większa. Taki dużo zbiornik startował by pewnie dopiero na wiosne juz po przeprowadzce ale czy dam z nim rade.

Czy w takim kolosie starczy 300w oswietlenia?

Czy skałę mogę dokładać co jakiś czas czy wszystko na raz ?

Mógł by sie ktoś pochwalić ile mniej więcej kosztuje utrzymanie takiego baniaka? (energia elektryczna, chemia)

Ile piachu potrzeb?

Edytowane przez stwor93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300w pod miękkie może się uda.

Co do kosztów wszystko zależy od aspiracji...

Miesięczna podmiana wody to 240l, potrzebujesz na to około 10kg soli, wiadro ok 20kg dobrej soli to około 300zł, do tego kilkadziesiąt złotych prąd, mrożonki to kolejne kilkanascie/dziesiąt zł/mc, bakterie, proszki do ballinga. Może się uzbierać 1zł/l, może być więcej jak i mniej.. a weź to obsadź czymś fajnym...

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.