Skocz do zawartości
afgi

Czarna Perła - 100x60x55 + DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Czy ktos sie orientuje co to jest pod kwiatkami Zoa. Czy to jakaś gąbka?

5150fd0f11144fc2bf227dfe524e692b.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak gąbka. Pochwaliłbyś się zdjęciem całego zbiornika. Jak ci się sprawuje refugium z DSB? Ja wczoraj swoje zlikwidowałem. Będzie sama skała i spaghetti. Za dużo syfu piach zbierał i rosły fosforany(podejrzewam że od piachu, ale nie dałbym sobie ręki odciąć za to).


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak gąbka. Pochwaliłbyś się zdjęciem całego zbiornika. Jak ci się sprawuje refugium z DSB? Ja wczoraj swoje zlikwidowałem. Będzie sama skała i spaghetti. Za dużo syfu piach zbierał i rosły fosforany(podejrzewam że od piachu, ale nie dałbym sobie ręki odciąć za to).


Nie ma sie czym chwalic jeszcze. Ostatnie kilka miesiecy mialem zastoj, malo czasu na akwarium plus ospa. Wybila mi ona sporą czesc obsady i chciałem aby sytuacja sie unormowala. Teraz troche ruszylem, zainwestowalem w sprzet i suplementy. Kupilem Kore 5th oraz Kessila H80 jako lampe do refugium (stara sie rozsypala). Kupilem tez proszki ballinga z AF oraz ich blotko Life source. Zaczalem dozowac bakterie z Fauna Marine (therapy i blend; 7.5 i 10 ml tygodniowo). W kolejnym tygodniu zaczne tez dozowac amino LPS z KZ. Dodatkowo dozuje tez fito z Easy Reefs. Powoli wyprowadzam parametry na prostą.

e7ec7f52fe052869ba7371ad61315a19.jpg

W samym baniaku powoli cos dodaje, ale bez szalu na razie, malymi kroczkami do przodu :) W styczniu wybiore sie chyba do whitecorals po jakies rarytasy z acan, wiec bedzie czym sie chwalić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykra sprawa z tą ospą. Powodzenia!


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przykra sprawa z tą ospą. Powodzenia!

P.s. Refugium i DSB sprawują sie dobrze. PO4 na niewykrywalne Salifertem. Jedynie mam probplem z NO3, ktrore jest na poziomie 30/40. Dlatego kupiłem lepsza lampę do refugium i zaczalem łac bakterie.
Co do syfu, to zbiera sie glownie w cheato. Do piasku nie ma sie co dostac, zbyt drobny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zejdziesz z NO3 bez podbicia PO4. Podbiłbym PO4 do wykrywalnego poziomu i zacząłbym lać wódkę


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zejdziesz z NO3 bez podbicia PO4. Podbiłbym PO4 do wykrywalnego poziomu i zacząłbym lać wódkę

Wiem, ze nie zbije NO3, bez PO4, ale nie znam metody zwiekszamia PO4 (poza zwiekszonym karmieniem). Gdzies czytalem o uzyciu Fosforanu trójsodowego - NA3PO4. Znacie moze jakies inne metody?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, afgi napisał:


Wiem, ze nie zbije NO3, bez PO4, ale nie znam metody zwiekszamia PO4 (poza zwiekszonym karmieniem). Gdzies czytalem o uzyciu Fosforanu trójsodowego - NA3PO4. Znacie moze jakies inne metody?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

large_38-798x1064.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
large_38-798x1064.jpg.c3a4dd0b7426508d854892d98b8a43ef.jpg

No prosze, dzieki :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

 

czy ktoś z Was ma pomysł jak rozwiązać problem grawitacyjnego przelewanie wody z pojemnika na dolewkę do akwarium/sumpa. Chodzi o to, że w momencie jak uzupełnię wodę w pojemniku na dolewkę (która stoi obok sumpa) i naleje więcej wody niż jest w sumpie, to woda bedzie się przelewać z pojemnika na dolewkę do sumpa, aż do momentu wyrównania poziomu. Dzieje sie to od razu po pierwszym uruchomieniu ATO.

Sam mam kilka pomysłów, ale chciałbym wysłuchac Waszych. Moje pomysły, to:

  • dziurka w najwyższym punkcie przewodu - ale w tym przypadku może woda wylatywac nie tą dziurką :)
  • w najwyższym punkcie przewodu z pompy w pojemniku dolewki do  sumpa, umieszczę trójnik z podłączonym zaworem przeciwzwrotnym - pozwoli mi to na niewypuszczenie wody, a wpuszczenie powietrza - co pozwoli zmniejszyć ciśnienie i uniknę grawitacyjnego przelewania

dzieki za Wasze pomysły :)

1db92258e58a58bcc160af40e6b20907.jpg

dfc2d3ca41cc97b21e2debdee40d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z pojemnika dolewki podawana pompą? Jeśli tak to wystarczy, by najwyższy punkt wężyka był powyżej poziomu wody w zbiorniku dolewki. U mnie to pomogło bez żadnych dodatkowych modyfikacji.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej zrobić wężyk z dolewki aby kończył się wyżej niż poziom wody w zbiorniku dolewki. Cała filozofia... 

A żeby nie było nic słychać wodę skierować na ścianę sumpa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najłatwiej zrobić wężyk z dolewki aby kończył się wyżej ...

Woda z pojemnika dolewki podawana pompą? Jeśli tak ...

Problem w tym, ze z podwieszeniem wezyka moze byc ciezko.
Jak widac na zdjeciu, wysokosc pojemnika dolewki jest znacznie wyzej.

Innym rozwiazaniem moze byc jeszcze ewentualnie zdjecie wezyka znad 3 komory sumpa (powrot) i podpiecia nad pierwsza komore, na ściance pojemnika dolewki - tu miałbym tylko problem z wysokoscia konca wezyka a powiezchnia wody oraz dostaniem sie wody pomiedzy sumpa i dolewke. Chcialbym to zrobic mozliwie estetycznie, wiec wolalbym uniknac jakis przedluzek typu PCV
296588f272519010d195d89903b4abca.jpgcb917929ff14965c4aac3c5e60ee057c.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@afgi dolewka wcale nie musi trafić do sumpa. Doprowadź wężyk do komina po rurach- będzie estetycznie. Kwestia przemyślenia projektu. Jeśli boisz się wydajności pompy to  możesz zmniejszyć średnicę wężyka i powinno bez problemów dopompować do góry.  Dobrze sprawdza się wężyk od ro. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=25000]afgi[/mention] dolewka wcale nie musi trafić do sumpa. Doprowadź wężyk do komina po rurach- będzie estetycznie. Kwestia przemyślenia projektu. Jeśli boisz się wydajności pompy to  możesz zmniejszyć średnicę wężyka i powinno bez problemów dopompować do góry.  Dobrze sprawdza się wężyk od ro. 

Hmmm, nie glupi pomysl. W sumie to nawet nie musi byc do samego komina, wystarczy ze dam do rury rezerwy i zakoncze gdzies w polowie, albo nawet wwiercić sie na kolanku 90’. Przemysle temat przez weekend. Dzieki :)

P.s. jak juz tak dobrze idzie, to czy wiecie moze czy hexatenia dogaduje sie z royal grammà?
Mialem kiedys obie razem, ale gramma padla jako pierwsza na ospe. Teraz kupilem drugà, ale hexatenia nie dawala jej wyjsc ze skaly i najwidoczniej padla, bo nie widze jej od tygodnia. Chcialbym sprobowac jeszcze raz, ale gramma nie nalezy do tanich ryb :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rury bym się nie pakował. Bo ewentualne problemy spowodują przelanie się wody do zbiornika dolewki. Wyprowadź do góry do komina nad poziom wody. Bezpiecznie i estetycznie. 

 

A hexa to zaczepna ryba, zwłaszcza jak była puszczona szybciej. 
Ogólnie nie powinny mieć problemów z dogadaniem, ale muszą mieć czas, żeby się przyzwyczaić do swojej obecności. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A hexa to zaczepna ryba, zwłaszcza jak była puszczona szybciej. 
Ogólnie nie powinny mieć problemów z dogadaniem, ale muszą mieć czas, żeby się przyzwyczaić do swojej obecności. 

Tez tak myslalem. Moze gramma jakas felerna byla


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli chodzi o diademkowate to ja osobiście polecam P. fridmani.  Miałem G. loreto - nawet parę ale najpierw jedna wyskoczyła mimo że akwarium było przykryte a potem druga wyskoczyła. Były z odłowu i nie ukrywam że kupiłem je z zamiarem rozmnożenia. Nie mówię że nie spróbuję ale generalnie trochę mnie to zabolało... P. fridmani można za to trzymać nawet w grupie i to da się je kupić z polskiej hodowli na forum. Ja takie mam i polecam. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, nanokaczor napisał:

Jeśli chodzi o diademkowate to ja osobiście polecam P. fridmani.  Miałem G. loreto - nawet parę ale najpierw jedna wyskoczyła mimo że akwarium było przykryte a potem druga wyskoczyła. Były z odłowu i nie ukrywam że kupiłem je z zamiarem rozmnożenia. Nie mówię że nie spróbuję ale generalnie trochę mnie to zabolało... P. fridmani można za to trzymać nawet w grupie i to da się je kupić z polskiej hodowli na forum. Ja takie mam i polecam. 

Konrad ale z tego co mi się wydaje, p. fridmani to zupełnie inna rodzina niż g. loreto. Pierwsze to diademy a druga to grammy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad ale z tego co mi się wydaje, p. fridmani to zupełnie inna rodzina niż g. loreto. Pierwsze to diademy a druga to grammy. 

Ale ryby są faktycznie bardzo podobne


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Czy wiecie co to jest na zdjeciu. Podejrzewam wężowidło. Macki wystają z kilku stron.
Skąd mogló sie wziać u mnie w akwarium? Wszystkie szczepki mocze w Coral RX. Podejrzewam błotko z AF

Czy jest niebezpieczny, macie jakieś doświadczenia?

0328b85d63e91e346c93852e68c87eed.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mały update. Korali jeszcze troche mało, ale powoli będzie się zapełniać.
Z obsady planuje dokupić teraz mandaryna (lub parkę), Pseudanthias squamipinnis i żółtka.
Dzisiaj zamontowałem pompę vortecha, planuję niedługo dokupić drugą.

0154717cccb98c141da0cd9a65111ad4.jpgb6e9ef09b0cef3b4f283cb949a49b08e.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, kibicuję Ci od dawna, mam podobny zbiornik i tak się zastanawiam jak sprawdza Ci się DSB?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej, kibicuję Ci od dawna, mam podobny zbiornik i tak się zastanawiam jak sprawdza Ci się DSB?

Dzięki :)

DSB sprawdza sie znakomicie. Połączone jest oczywiście z refugium, wiec ciężko jest mi oceniać obydwa osobno. Piasek jest czysty i widać w nim sporo kanalików. Detrytus zatrzymuje sie głownie na cheato. Dość rzadko czyszczę tez odpieniacz, chyba raz na 10 dni.

Ostatnio kupiłem małą hanke na PO4 i pierwszy pomiar wyszedł .08 ppm. NO3 jest na poziomie 30

P.s. Ostatnio kupiłem pokarm Selcon i akwarium wrecz kipi po dodaniu go do mrożonek. Szkoda, ze nie jest dostępny w Polsce.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, zbiornik od X.2017 i taka uboga obsada?

Celowo tak wolno zasiedlasz czy zdarzyły się jakieś przykre historie?

Ja oceniasz te radiony ecotecha?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.