Skocz do zawartości
wolan91

DIY szafka pod 300L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , do soboty muszę zbudować szafkę na akwarium 300 L , ciekawe czy mi się uda ;D

Puki co zamówiłem płyty pod wymiar ( odbieram w piątek )  i profile metalowe 30x30 2mm grubości

Akwarium  zamierzam postawić na 7 nogach ale troszeczkę się boje ze to nie wystarczy ( chociaż wiem że dało by sie na to pewnie i z 2 tony postawić ) to jakoś tak mam  :mellow:

Projekt stelaża z 7 nogami , chciałem zrobić 8 tak jak na tylnej ścianie ale strasznie by to utrudniało dostęp do sumpa

 

stelaz akwarium.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 x 50 x 50 :lol:

Cały czas chciałem profile o grubości 3mm jednak takich nie miała moja hurtownia i jakoś tak w głowie mi siedzi myśl że coś jest nie tak

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to niewielka szafka, spokojnie wytrzyma 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najważniejsze są połączenia i do tego trzeba się przyłożyć najbardziej, są one częścią stężenia konstrukcji pracując razem ze sztywnymi płytami i tarczami(blat i boki o ile się je gęsto przykręci). Konstrukcje lubią symetrie i dlatego pasowałoby zrobić 6 słupów wtedy masz równe ugięcia i nie ma czegoś takiego że przód ugina się bardziej bo wtedy woda automatycznie idzie do przodu obciążając jeszcze bardziej ten środkowy słupek(obliczenia wg. teorii II rzędu). Jeżeli masz 6 słupów i 3 lub 5 beleczek poziomych pod akwa to środkowa z nich dodatkowo stabilizuje górny węzeł słupa zapobiegając wyboczeniu przód-tył. Ja mam akwa prawie 400L(130x55x55) i stoi na 6-ciu słupkach z tego samego materiału co u Ciebie.To tak na temat pracy tego słupa. Jak zrobisz na 7 to też spoko. Oczywiście zależy jeszcze jaka stal.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, owler napisał:

Moim zdaniem najważniejsze są połączenia i do tego trzeba się przyłożyć najbardziej, są one częścią stężenia konstrukcji pracując razem ze sztywnymi płytami i tarczami(blat i boki o ile się je gęsto przykręci). Konstrukcje lubią symetrie i dlatego pasowałoby zrobić 6 słupów wtedy masz równe ugięcia i nie ma czegoś takiego że przód ugina się bardziej bo wtedy woda automatycznie idzie do przodu obciążając jeszcze bardziej ten środkowy słupek(obliczenia wg. teorii II rzędu). Jeżeli masz 6 słupów i 3 lub 5 beleczek poziomych pod akwa to środkowa z nich dodatkowo stabilizuje górny węzeł słupa zapobiegając wyboczeniu przód-tył. Ja mam akwa prawie 400L(130x55x55) i stoi na 6-ciu słupkach z tego samego materiału co u Ciebie.To tak na temat pracy tego słupa. Jak zrobisz na 7 to też spoko. Oczywiście zależy jeszcze jaka stal.

Widzę, że kolega po fachu :), budowlaniec... muzyka dla moich uszu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam jakaś mechanika konstrukcji była;). Jak to kiedyś zwali mechanika budowli.

Długo ciupałem w cienkościennych teraz się lekko przebranżawiam.

Sorry za off top.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze do wieczora konstrukcje zlepie . Dam zdjęcia jak to wyszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez profil metalowy rozumiem, że masz profil stalowy - przekrój nie jest największy ale bez problemu wytrzyma obciążenie ok.300kg rozłożone na 7pkt.. Ważne jest jaki masz pomysł na połączenie poszczególnych kształtowników. Jeżeli spawasz to nie widzę problemu ale jeżeli zamierzasz je w jakiś sposób skręcać to już należy przemyśleć temat. Fakt płyta, którą masz zamówioną usztywni konstrukcję ale co z frontem, który nie będzie wzmocniony płytą? Stelaż pod obciążeniem może  lekko pracować na boki ale nie musi :) powodzenia w montażu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jadę odebrać płyty , profil mam stalowy i właśnie pospawałem , jeszcze tylko wyszlifuje spawy lekko i 2x malowanie Hameraidem ;D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

917994aff7b4fb9af587e0b6de2d7afa.jpg
Ja mam pod 300l taki zrobiony i ci powiem daje rady. :-)
6ae12986b8546b802b31afa0a4433224.jpg
9bf37f2a103f49d67581cbb702737daf.jpg
Na ostatnim zdjęciu masz jakie ja przekroje uzywalem

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.