Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas temu walcząc z NO3, postanowiłem zaufać produktowi Bakterii w żelu, parę osób dość pozytywnie się o tym produkcie wypowiadało, więc postanowiłem zmienić "holenderskie" bakterie na korzyść dłużej działających w żelu.

Raz w tygodniu robię podstawowe testy, raz na dwa tygodnie pełne testy wody. Jakież było moje zdumienie, gdy nie mając wcześniej wykrywalnych fosforanów, tu pojawiły się na skali jako 1mg/ litr ! SIC! Tak być nie powinno. Myślałem, że coś z testem nie tak, sprawdzone od kolegi małą hanką i wyszło dokładnie 1,25mg/litr. Sporo za dużo.

Ponieważ prowadzę sobie kajet akwarystyczny, zacząłem szukać przyczyny zewnętrznej, gdyż w samym akwarium wszystko ma się dobrze, poza LPS.

Niedawno zmieniłem te bakterie oraz sól z syntetycznej Microbe-lift na Royal Natural (naturalną) . Sprawdziłem w międzyczasie wodę RODI, żadnych różnic, a tym bardziej fosforanów. Zrobiłem solankę i odstawiłem na dobę, nadmienię, że w osobnym litrze wody świeżej solanki wrzuciłem 1 kulkę bakterii. 

Po upływie doby sprawdziłem świeżą solanką i brak azotanów oraz fosforanów. Więc podejrzenia wzmocniły się odnośnie tych bakterii. Zrobiłem test i wyszło mi 2,5mg/litr wody PO4 !!

Teraz zastanawiam się, czy całkowicie nie usunąć bakterii z sumpa, gdzie są wrzucone do woreczka filtracyjnego. 

Najlepszy jednak jest opis bakterii , że usuwają fosforany, azotany, azotyny i amony. A tu taki wynik na fosforanach !

Czy uważacie, że taki produkt można reklamować ? Ponadto w tym wypadku nie spełnia tego, co opisuje. Azotany fakt, delikatnie zredukował.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Adi1977 napisał:

Zaczoles zbijac No3 to zwrost Po4 jest tak czasami to idzie w parach.Moim zdaniem zostaw kwestia czasu wroci wszystko do normy. Chyba ze pszesadziles z tym żelem na raz za dużo. No wiesz głośno myślę.

Zbijanie no3 powoduje wzrost po4 ? w parze to idzie ale w dół... Przeciwnym przypadkiem jest wytrzepanie wody z no3 i brak biologicznej redukcji po4 ale to indywidulany przypadek. Zachwianie biologią i osiągnięcie poziomu braku możliwości rozwoju bakterii przez brak no3 w wodzie nie spowoduje takiego skoku po4. @Pirotechnic wskazał przyczynę wzrostu prostą metodą - teraz pytanie dlaczego w kulkach jest tyle fosforanów ?

@Pirotechnic ja bym napisał do FM, opisał jaką próbę zrobiłeś i żądał wyjaśnienia - najlepiej oficjalnie na Facebook, odpowiedz będzie pieronująco szybka ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, kiflu napisał:

(...)dlaczego w kulkach jest tyle fosforanów ? (...)

(głośno myślę) z pożywki ? przecież nie z bakterii są formowane te kulki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zaczynam wątpić w efektywność tego produktu.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie te bakterie pracują odkąd tylko się pokazały na rynku i ja u siebie nie zauważyłem wzrostu PO4 i  stosuję je reguralnie cały czas  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlewasz je jakimś dodatkowym węglem?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, R.I.P napisał:

Podlewasz je jakimś dodatkowym węglem?

PK

Mnie pytasz.?

ja je "pompuję" od samego początku czystą wódką, dla mojego akwarium to wyszło 20ml/24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, to czy kulki działają czy wóda ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Darek ciebie pytalem ... robie dokladnie tak samo.

Dobre pytanie Maciek...

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że wódka.  Bakterie są już na Polskich paszport ach , a widziałeś kiedyś Polaka co by alkoholu nie lubił  :-p

 

Bakterie nie robią i po4 z pożywki uwalnia ci się do akwarium 

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje te bakterie od miesiąca i nie mam śladu PO4. Wódki nie leje.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale pewnie mają co jeść.  Sprawdź czy no3 ci nie zeszło za nisko i bakterie nie mają co jeść w temu ci po4 idzie w górę.  Zrób sobie test z wody bezpośrednio przy kulkach.  Coś czuje ze to jest źródło po4. 


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kiflu napisał:

Darek, to czy kulki działają czy wóda ?

Maciek.... myślę że jedno i drugie.

Już Ci mówię dlaczego tak myślę ze widzę że kulki działają, już o tym wcześniej pisałem.

na początku jak "szukałem" dawki udało mi się doprowadzić do sytuacji gdzie praktycznie całego sumpa miałem w galarecie tak się namnożyły bakterie, z samej wódki bym raczej nie uzyskał takiego efektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, laszek napisał:

Data ważności aktualna? 

Tak, data ważności do końca tego roku. Otóż zostawiłem jedną kulkę także w wodzie Rodi - 1 litr na dzisiejszy dzień od rana. W ciągu tych paru godzin pokazało mi wynik salifert i mała hanka dokładnie 1 mg/ litr.

Napisałem do Jadwigi morskiej, czy mieli takie przypadki i oni w moim imieniu piszą do FM z zapytaniem, oczywiście kulki stosowane zgodnie z instrukcją. Czyli na swoje 902 litry wychodzi 18 kulek, na pierwszą dawkę piszą by dać połowę, więc poszło 9 kulek do sumpa, po dwóch tygodniach dałem 18. Już faktem jest, że po pierwszym tygodniu pokazywało mi PO4 w granicach 0,10 - stwierdziłem że tragedii nie ma, gdyż może był to efekt przejściowy. Jednakże okazało się że to PO4 wzrasta i dlatego szukałem przyczyny.

 

Ponieważ prowadzę kajet, zmian, parametrów czy karmienia, szybko wyłapałem winnego. Wódki nie leję, węgla i absorberów poza Biopelletami NP nie posiadam, a je mam dłuższy czas i nigdy nie było takich sytuacji. Bakterie wcześniej podawałem inne - http://jadwigamorska.pl/equo-bio-nitronex-300-ml.html , jednakże zachęcony opiniami na temat tych kulek, postanowiłem również zaryzykować taką zmianę. 

Wcześniejsza zmiana to zmiana soli z Microbe-lift Premium reef salt (za dużo wapnia, za mało pierwiastków) i przejście na Royal Nature ION balance (sól naturalna)

NO3 obecnie to 15mg / litr, wcześniej miałem 25mg/litr. 

Nadal zastanawiam się czy wyjąć te bakterie i robić podmiany wody, bo boję się, że potruje mi życie taka dawka PO4.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co piszesz, to nie czekaj i wroc do starych bakterii i daj znac co sie dzieje z po4.

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie wywaliłem z sumpa. Nie będę dalej ryzykować, szykuję także dodatkową podmiankę 90 litrów.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj Piro z tymi bakteriami , ja niechcacy dałem cała dawkę na start i korale zaczely marniec i PO4 poszybowało ostro w góre, więc coś w tym jest , wrociłem do bakterii colombo i wszystko wróciło do normy :)  każde akwarium inne , u jednego zaskoczy u drugiego coś popsuje :)


7ffd65dd2ba18b46b0eedaa53030f743u908a788.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Dephire napisał:

Uważaj Piro z tymi bakteriami , ja niechcacy dałem cała dawkę na start i korale zaczely marniec i PO4 poszybowało ostro w góre, więc coś w tym jest , wrociłem do bakterii colombo i wszystko wróciło do normy :)  każde akwarium inne , u jednego zaskoczy u drugiego coś popsuje :)

A więc jednak nie tylko mi się takie coś przytrafiło. Dzięki za informację Dephire

 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety od producenta cisza. Po dodaniu absorbera na PO4, zaczęły fosforany znikać.

Czyli jeśli ktoś ma w akwarium jakieś absorbery PO4 lub pochłaniacze to może przy stosowaniu bakterii nie widzieć skoków tego parametru.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.