Skocz do zawartości
SlonaKrew

Przepływ wody w lampie uv 36v

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

posiadam lampę UV JBL 36v.

Zastanawiam się jaki przepływ wody zastosować aby był najodpowiedniejszy.

Jaką pompę wybrać? 450l/h, 500l/h czy może 650l/h. Mam jeszcze opcję 880lh ale ta wg mnie jest już za duża.

Chętnie posłucham waszych opinii.

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kiedyś tam się zorientowałem to jak jest mniejszy przepływ w niczym nie przeszkadza a nawet dokładniej sterylizuje wodę. Problemy pojawiają się w momencie zbyt dużego przepływu. Ale wydaje mi się że przy 36W nawet ta największa mogła by być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mówi sie, ze jak najmniejszy, wiem. Pytanie tylko czy przy tak w sumie sporej lampie np 450l/h nie bedzie zbyt małym przepływem. Czy cos takiego jak "za mały przepływ " istnieje w tym przypadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega autor tematu tą lampe stosuje 24h?bo jeśli chodzi o lampę uv to zdania są podzielone,mówią ze stosuje się w roznych chorobach plagach itp.ale nie nonstop.

Osobiscie nie posiadam fachowcy odradzili montaż na stałe.

Co Wy na to:unsure:

Edytowane przez Kiepski (wyświetl historię edycji)

akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie stosuje non stop, ma być w razie godziny W;)

Zamontowana na silikonowych wężach z oddzielną pompą (i tu właśnie zastanawiam się nad najlepszym rozwiązaniem) w celu uruchomienia przy awaryjnej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem ostatnio 36W . Nie mogłem poradzić sobie z  permanentnym zakwitem pierwotniaków jak i dobrze ją mieć w razie "W" . Też myślałem nad montażem na stałe w szafce na oddzielnej  pompie ale zastanawia mnie jedna rzecz. Co z wodą w lampie i wężach jeśli pompa będzie wyłączona.  


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kajtek77 napisał:

Zakupiłem ostatnio 36W . Nie mogłem poradzić sobie z  permanentnym zakwitem pierwotniaków jak i dobrze ją mieć w razie "W" . Też myślałem nad montażem na stałe w szafce na oddzielnej  pompie ale zastanawia mnie jedna rzecz. Co z wodą w lampie i wężach jeśli pompa będzie wyłączona.  

Musisz tak zrobić żeby obieg od czasu do czasu się zrobił lub cały czas był, ale lampa wyłączona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie myślę czy nie lepiej żeby sucha leżała w szafce a jak będzie potrzeba to do sumpa. Druga opcja włącznik czasowy i niech się włącza kilka razy na dobę obieg. W sumie to zależy od tego jak będę używał lampy. 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Kajtek77 napisał:

Zakupiłem ostatnio 36W . Nie mogłem poradzić sobie z  permanentnym zakwitem pierwotniaków jak i dobrze ją mieć w razie "W" . Też myślałem nad montażem na stałe w szafce na oddzielnej  pompie ale zastanawia mnie jedna rzecz. Co z wodą w lampie i wężach jeśli pompa będzie wyłączona.  

woda sama spłynie, lampa jest powyżej poziomu wody w sumpie, węże do nie są krótkie, nigdzie nie są pozawijane, więc woda nie ma gdzie stać. 

Nawet jak nie spłynie sama to wystarczy lampą trochę poruszać - ja mam na uchwytach z których mogę ja wyjąć i ponownie wsadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi raz zdażyło się przelać bakterie i kupiłem lampę UV 18W (w sumie raz użyta) i podpinam ją do obiegu z pompą Jebao dc3000 skręconą na połowę i po 12-14h po zakwicie śladu nie było. Więc wcale nie musi to być mały przepływ.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jimbim napisał:

podpinam ją do obiegu z pompą Jebao dc3000 skręconą na połowę i po 12-14h po zakwicie śladu nie było. Więc wcale nie musi to być mały przepływ.

no to obalasz tu prawdy objawione:) Ciekawe info:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie lampa UV pracuje 24/7 czyli non stop. Zasila ja pompa regon 1000 l/h.
Nie wiem co to plagi/glony czy inne paskudztwo. W akwarium czysciutko aż miło. Ilość bakterii reguluje zmieniając dozowanie wódki...golym okiem widać kiedy jest za dużo bakterii

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Kupilem lampe UV,kiedy nie dawalem sobie rady z zakwitem bakteryjnym a kiedy zakwitl znikl,pomyslalem ze dobrze bylo by jej uzywac przez jakis tam czas dziennie...Wczesniej mialem ozon i efekt dokladnie ten sam z tym ze UV'ka jest zdecydowanie bezpieczniejsza i wbrew temu co sie o niej mowi,wcale nie sterylizuje wody,tylko ja "szlifuje" ,zabijajac roznego typu wolne glony i nadmiar bakteri,ktory powinien byc na skalach,szybach,wszedzie,tylko nie w wodzie a przynajmniej nie w duzej ilosci...Moja lampa byla podlaczona przez jakis czas podczas dojrzewania zbiornika i odpieniacz najpierw wywalal brazowa maz (okrzemki) a potem zielona (glony wlasciwe),wiec nie mialem i do tej pory zadnych glonow i bardzo malo okrzemek...Jak Darek zauwazyl w akwarium czysciutko i woda juz na "oko" wyglada zdrowo...To takie moje wywody dotyczace UV'ki...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa UV że względu na jej konstrukcje nie ma takiej możliwości żeby wybiła wszystkie bakterie w akwarium. Promienie UV działają tylko na przeplywajaca przez lampę wodę sterylizujac to co jest w wodzie która przepływa przez lampe i na tym koniec reszta bakterii jest bezpieczna w akwarium.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalezy jeszcze dodac ze sa lampy przeznaczone do akwarium i oczek wodnych,te pierwsze maja slup wody 6 mm a te drugie znacznie wiecej,gdyz musi byc wymuszony wiekszy przeplyw wody i jezeli te akwaryjne blizsze sa sterylizowania to te do oczek wodnych nie maja takiego mocnego dzialania,gdyz sporo wody przeplywa,gdzie bakterie zostaja tylko uszkodzone,co wystarcza do osiagniecia klarownej wody...Oczywiscie znaczenie ma tez budowa,moc i szybkosc przeplywu wody...Ja do swojej 11 watt mam przeplyw 450 l/h i jest gitara...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc ja dam teraz około 850 l/h do 36v . Myślę. że będzie optymalnie:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat,  ale nigdzie na forum nie znalazłem a tutaj są przepływy przez różne lampy

lampa uv.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.