Skocz do zawartości
ojdas

Własna lampa na bazie Zetlight Aqua 2421 do kostki 64L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do wykonania własnej lampy i jakiś czas temu znalazłem taki link https://www.plantagarden.pl/led/2852-belka-oswietleniowa-zetlight-aqua-2421-28w.html
Na tej podstawie chcę wykonać własną lampę sterowaną z poziomu mikro-kontrolera ale ma pytanie czy ten dobór diod chodzi o barwę jest OK? Czy może coś dodać jeszcze skoro jest okazja i czy nie zwiększyć mocy lampy? Akwarium będzie mieć około 60l poj. obsada typowa jak dla amatora morszczyzny :-)

pzdr
Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta lampa ma nieodpowiedni stosunek diód niebieskich do białych. Powinno być 3-2RB, B do 1W. Możesz zwiększyć moc, ale wtedy może się okazać, że będzie potrzebne chłodzenie aktywne. Przy sterowalnej lampie warto  mieć zapas mocy, a przy włącz/wyłącz starczy te 28W. Czy Twoja lampa też będzie na diodach SMD jak ten Zetlight?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, maciej01 napisał:

Ta lampa ma nieodpowiedni stosunek diód niebieskich do białych. Powinno być 3-2RB, B do 1W. Możesz zwiększyć moc, ale wtedy może się okazać, że będzie potrzebne chłodzenie aktywne. Przy sterowalnej lampie warto  mieć zapas mocy, a przy włącz/wyłącz starczy te 28W. Czy Twoja lampa też będzie na diodach SMD jak ten Zetlight?

Moja lampa będzie na power ledach 1W aby w miarę dobrać odpowiedni stosunek ledów do siebie.

Rozumiem, że  stosunek ma być 3-2 Royal Blue do jednej Białej?

Czy robić dodatkowe ledy na oświetlenie typowe nocą?

Edytowane przez ojdas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wygogluj sobie lampę która w/g Ciebie dobrze / ładnie świeci i zobacz w dokumentacji jakie i ile ledów ma zamontowane - szukanie lampy bo ma ładną obudowę to chyba nieporozumienie :)

(na forum były już dziesiątki podobnych tematów)

szukaj np takich lamp na wzór

https://www.google.pl/search?q=radion+g4&client=firefox-b&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiEo7XI-OzSAhVrCZoKHdWVAFEQsAQINA&biw=1280&bih=899#imgrc=uSjWsEmPtICTlM:

a to czy będzie stała na stopkach (i jakiego kształtu) czy wisiała to kwestia projektu i widzimisię

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ojdas napisał:

Moja lampa będzie na power ledach 1W aby w miarę dobrać odpowiedni stosunek ledów do siebie.

Rozumiem, że  stosunek ma być 3-2 Royal Blue do jednej Białej?

Czy robić dodatkowe ledy na oświetlenie typowe nocą?

Większość lamp DIY jest na diodach RB i W, a te wszystkie inne kolorowe diody nie są niezbędne, są głównie do podkreślenia kolorów. Tak 3-2 sztuki RB do 1 białej, możesz też dołożyć kilka diód aktynicznych, które  będą podkreślały, wydobywał z korali kolory fluo. Jak masz taki kaprys to możesz zrobić oświetlenie nocne. Co to ma być i na czym ma polegać sterowanie tego mikro kontrolera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, maciej01 napisał:

Większość lamp DIY jest na diodach RB i W, a te wszystkie inne kolorowe diody nie są niezbędne, są głównie do podkreślenia kolorów. Tak 3-2 sztuki RB do 1 białej, możesz też dołożyć kilka diód aktynicznych, które  będą podkreślały, wydobywał z korali kolory fluo. Jak masz taki kaprys to możesz zrobić oświetlenie nocne. Co to ma być i na czym ma polegać sterowanie tego mikro kontrolera?

Kontrole będzie zarządzał światłem, porami gaszenia oraz jasnością, a przy okazji obsługiwał inne elementy jak już będzie...

Czy diody aktyniczne to diody UV? i w jakim paśmie one świecą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

410nm też  poniżej 400nm UV zaczyna być szkodliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taka ilość/rozkład będzie OK?

8 szt. Cool white 1W 10000-15000K
18 szt. ROYAL BLUE 1W 450nm
4 szt. UV 1W 420nm

W sumie 30W na 60L.

Edytowane przez ojdas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być. Tych aktynicznych może być mniej 2 lub 3, bo one i tak światła prawie nie dają, tylko korale lepiej pod nimi świecą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie czy bawić się w zarządzanie kanałami i rozdzielić to na 3 części?
Czy raczej nie ma to sensu i zrobić sterowanie tylko ON/OFF + ściemnianie/rozjaśnianie całości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oświetlenie na dwóch zasilaczach stałoprądowych, dwa kanały. Oddzielnie niebieski i biały i każdy on/off. Jak masz możliwość zrobić ściemnianie/rozjaśnianie to według mnie warto, ale każdy kanał oddzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2017 o 19:00, maciej01 napisał:

Większość lamp DIY jest na diodach RB i W, a te wszystkie inne kolorowe diody nie są niezbędne, są głównie do podkreślenia kolorów. Tak 3-2 sztuki RB do 1 białej, możesz też dołożyć kilka diód aktynicznych, które  będą podkreślały, wydobywał z korali kolory fluo. Jak masz taki kaprys to możesz zrobić oświetlenie nocne. Co to ma być i na czym ma polegać sterowanie tego mikro kontrolera?

kolory są potrzebne nie wprowadzaj ludzi w błąd  na białym i rb patyki robią się brązowe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2017 o 16:19, ojdas napisał:

Moja lampa będzie na power ledach 1W aby w miarę dobrać odpowiedni stosunek ledów do siebie.

Rozumiem, że  stosunek ma być 3-2 Royal Blue do jednej Białej?

Czy robić dodatkowe ledy na oświetlenie typowe nocą?

ja bym Ci radził dać jedna diodę 1w pod osobne sterowanie na nocne, ja miałem w mojej 18w niebieskiego i na arduino przy minimalnej mocy było za jasno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.