Skocz do zawartości
Cichyppg

Dobór zasilacz oraz podłączenie z pwm. Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam problem z budową lampy. Szukam szukam i czym dłużej szperam w necie tym bardziej nic nie czaje. O co chodzi więc tak:

Chce zbudować lampę składająca się z 25 power led apistar. 20 diod pracuje na 3W i ma 700mA kolejne 5 mają 5W. Chciałbym to podłączyć pod pwm tak żeby linia z 5W diodami była osobno regulowana i 2 kolejne rzędy po 10 sztuk z osobna. Rozrysowalem sobie to i dalej z tego nic nie wiem. Proszę o pomoc w doborze zasilaczy i jaki pwm kupić oraz jak to podłączyć. Może być sterowanie za pomocą potencjometru chyba ze koszty nie będę o wiele większe to cyfrowe7f6d9ec801ec9ce0b06bc9db8e96f0f1.jpg

Czy da się to wogole tak podłączyć ? Jestem zielony w tym temacie dlatego proszę o cierpliwość.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Ewentualnie czy da rade podłączyć 3 sterowniki pwm pod jeden zasilacz i jaki by on musiał byc

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pwm (arduino?) steruje driverami (z pwm) a nie diodami :) 

drivery trzeba dobrać do prądu na jaki są diody i napięcia (ilości ledów w nitce)

dla 10 diod w nitce potrzebny zasilacz koło 34V więc popularne (i tanie) drivery "dareltek" odpadają - trzeba by poszukać wśród np. MeanWell

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to załóżmy na nitce co są diody o poborze 700mA mnozymy przez ilość diod czyli 7A i do tego musi być taki driver tak ?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

No i napięcie 30w z czego najlepiej dobrać większy żeby był zapas tak ? No chce wrzucić ardunio żeby szlo go ustawić na zachody wschody i takie tam bajery co konstruuje Magu

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dla diod 700mA np taki

http://www.tme.eu/pl/details/ldd-700h/przetworniki-dcdc/mean-well/?brutto=pl&gclid=CjwKEAjw5M3GBRCTvpK4osqj4X4SJAABRJNC2DGRFzLDq3rnCsyUpRXJ8LxAYFfX9m-dTie900GxLhoCE3bw_wcB

12 minut temu, Cichyppg napisał:

No to załóżmy na nitce co są diody o poborze 700mA mnozymy przez ilość diod czyli 7A i do tego musi być taki driver tak ?

 

nie - w nitce masz cały czas to samo natężenie - 700mA - im więcej diod to potrzebne większe napięcie

ps jeżeli podzielisz te diody 3W po 6 sztuk (max) wystarczy zasilacz 24V i drivery

http://allegro.pl/driver-p4115adj-led-200ma-do-700ma-pwm-lin-adj-i6697038387.html

ilość amper zasilacza to ilość nitek x 700mA (+ jakiś zapas czyli np. 3 nitki 3A , 4 nitki 3,5A)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli zasilacz jakbym to chciał w tej linii po 10 diod to potrzebuje 35W z nap
Tezeniem 700mA. Do tych 5 diod 5W odpowiednio 25W. Czyli jak mam 3 nitki po 700mA i i napięciu 2x 30W i 1x 25W to potrzebuje zasilacz ok 90W i 3A dobrze to rozumie ?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

I cały ten sterownik pwm montuje się zaraz przed diodami. A powiedz mi ta przetwornica musi być za zasilaczem i przed tym ardunio tak ?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W to Waty -  moc , a V to Volty - napięcie

diody w nitce : natężenie (zasilacz / driver stałoprądowy) dla PowerLed 3W to 700mA i taki driver potrzebny - na 700mA (dla Ciebie z PWM)

na każdej diodzie jest spadek napięcia od 3,2 do 3,6V (liczmy 3,4V) dla nitki 6 sztuk  x 3,4 = 20,4V a że driver też potrzebuje napięcia do pracy to zasilacz 24V jest idealny

dla nitki 10 sztuk 34V + 2V dla divera - więc zasilacz potrzebny 36-40V , a żeby drivery się nie sfajczyły to muszą wytrzymać co najmniej takie napięcie

ilość Amper pisałem wyżej - zależy ile nitek i na jaki prąd są diody (nie wiem jakie są/ile mają te 5W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak się ma np do tego sterownik aqma czy można go podłączyć pod taką lampę ? Bo głównie na tym mi zależy. Ja mam aktualnie stara lampę gdzie nie ma wogole regulacji i czas przyszedł żeby zrobić nowa

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Te 5Watowe mają też 700mA

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

5W mają 700mA czyli mają większe napięcie - trzeba to brać pod uwagę policzyć (zsumować)

AQma (wymaga własnego zasilania 7-12V) steruje sygnałem PWM - natężenie napięcie czy ilość diod nie ma dla niej znaczenia :)

do jednego PWM w ardiuno można podłączyć kilka driverów - więc jedna AQma może sterować lampą która ma dooobre kilkaset W mocy

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli tego aqma narazie nie biorę pod uwagę. Czy można ogólnie to puścić na jednym zasilaczy czy kupić 3 zasilacze odpowiednio dobrane czuli 2x 36-40V i jeden osobno na te 5 W ? Jeszcze byłbym bardzo wdzięczny jak byś mi napisał jak tam wygląda połączenie tego tzn zasilacz -> pwm -> diody czy jakoś inaczej ? I gdzie się wina całe ardunio ? I jakie polecasz bo koszta tego urządzenia są niewielkie a wydaje mi się ze lepsze niż potencjometr

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Diody 5W pracują na 6-7v czyli to może przez 5 i taki ma być zasilacz ?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można na jednym zasilaczu - jutro opiszę co i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki wielkie za cierpliwość :-)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no to zaczynamy 

Arduino nano V3 z rozpisanymi pinami (czyli gdzie co podłączyć)

arduino_nano_v3_PWM.JPG

jeżeli mamy "gołe" arduino najwygodniej dokupić taki adapter / terminal / listwę zaciskową

listwa.jpg

 

lub gotowy poskładany sterownik AQma , do którego wciskamy zaprogramowane arduino i zegar (i opcjonalnie dodatki np. moduł BT)

AQma.JPG

łączymy w sposób pokazany na fotce powyżej - kable czarne to minus/masa/GND

1. minus zasilacza łączymy z pinem GND na Arduino (lub złącza - sterownika) - bez tego PWM nie będzie działać

2. kolejnym kablem minus zasilacza łączymy z minusem drivera (opisane na driverze np. Vin - , IN -)

3. czerwony kabel (z zasilacza) plus łączymy z plusem drivera (Vin + , IN +)

4. żółty kabelek to PWM - łączymy do złącza DIM drivera oraz wybranego złącza PWM arduino

drivery z PWM mają różne kształty ale zawsze mają miejsce na podłączenie zasilacza , kanału PWM (DIM) i wyjście na diody (Vout, LED+ i LED-)

P4115b.jpgmean_well.jpgmean_well2.jpg

zegar podłączamy lub do złącza na sterowniku lub jak kto woli na pajęczynę :)

RTC.jpg

do odp. złącz SCL , SDA GND i +5V (opisane są na zegarze oraz pierwszej fotce)

oczywiście Arduino tez wymaga własnego zasilania 7-12V podłączamy albo do złącza sterownika albo do złącz VIN (30) oraz GND(29)

wszystkie połączenia lutujemy lub porządnie zaciskamy

jeżeli mamy więcej driverów powtarzamy pkt. 2. 3. 4.  (pkt. 1. już jest połączony)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek chylę czoła!
Kiedy podczas moich rozważań na temat lampy symulującej świt i zmierzch zaproponowałeś mi Arduino (Wtedy myślałem, że to jakiś program), wkręciłem się w mikrokontrolery totalnie.
Co prawda w temacie dopiero raczkuję ale w ramach ćwiczeń postanowiłem zmontować jakąś mini lampę. Szukałem na necie tutków i opisów właśnie jak podłączyć tylko kawałek paska LED i powiem szczerze że ciężko o tak proste informacje.
W sumie to dzięki Twojemu postowi mam zarys całości w głowie i na dniach zmierzę się z nim.
Takie pytanko. Przy prostym podłączeniu bezpośrednio do Arduino, zasilamy mikrokontroler a z niego wyprowadzamy tylko jedno połączenie z driverem? No a do driwera doprowadzamy napięcie z sieci i z drugiej strony podłączmy diody (LED+, LED-). I to generalnie tyle – dalej kwestia oprogramowania ?
Kamil proponuje krótką lekturę na temat podstaw elektroniki. Czym jest natężenie, napięcie itp.). Troszkę Ci się to wszystko mota a z własnego doświadczenia wiem, że to ułatwi sprawę. Warto też przejrzeć jakiś kursik o Arduino a uwierz mi wszystko pójdzie o wiele łatwiej.
Z tego co wiem to PWM, który błędnie Ci się kojarzy ze sterownikiem  (kontrolerem) to sygnał :
PWM (ang. Pulse-Width Modulation) – metoda regulacji sygnału prądowego lub napięciowego, o stałej amplitudzie i częstotliwości, polegająca na zmianie wypełnienia sygnału, używana w zasilaczach impulsowych, wzmacniaczach impulsowych i układach sterujących pracą silników elektrycznych. Układ PWM zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy wygładzający zmiany natężenia prądu elektrycznego i napięcia.
Innymi słowy chodzi tu o sygnał, który nadaje mikrokontroler (w tym wypadku Arduino) aby sterować lampą. Dla tego można przyjąć, że przy budowaniu lampy, osobno zajmujemy się samą lamą (diody i odpowiednie zasilanie) a osobno jej zasilaniem dołączając mikrokontroler który odpowiednio zaprogramowany będzie nimi sterował.

 


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to wszystko haotyczne. Regułki i teoria to jedno, zrozumienie tematu drugie [emoji4]

Nie wiem jak to prosty opisać...

Zasilanie Arduino i diod mocy to dwie osobne kwestie, to trzeba zapamiętać. Arduino pracuje na 5V i już to jest ograniczeniem, druga sprawa to wydajność prądowa ok 40mA na pin. To za mało żeby cokolwiek bardziej prądożernego podłączyć bezpośrednio do płytki.

Wracając do rzeczy, zasilanie drivera (silnika, czy czegokolwiek) to całkiem osobna sprawa. Dobieramy sobie napięcie do naszego drivera dobieramy diody, montujemy i już możemy sobie świecić.

Nie jest potrzebne do tego Arduino.

Jeśli jednak nasz driver ma opcję, a my ambicję sterowania przez pwm, możemy podłączyć nasze arduino(które również musimy zasilić odpowiednim napięciem) a w zasadzie jeden z pinów pwm na płytce z naszym pinem dimm na driverze.

Prąd nigdy nie popłynie jeśli nie ma dwóch biegunów dlatego koniecznie musimy połączyć masy obu źródeł zasilania. I to wszystko.

Tajemniczy skrót PWM można sobie w głowie zastąpić małym elektronicznie sterowanym wyłącznikiem.

Jeśli wyłączymy diody zgasną i potem znów się zapalą. Jeśli będziemy robić to szybko nasze oko nie będzie widziało tego że diody na moment gasną. Natomiast jeśli wydłużymy czas kiedy są wyłączone, oczy nadal nie będą widziały przerw, za to będzie im się wydawało(a w zasadzie chyba naszemu mózgowi), że diody świecą słabiej.

Cała tajemnica. Do tego właśnie zaprzęgamy arduino w naszych lampach.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Tenshuchiyu napisał:


Takie pytanko. Przy prostym podłączeniu bezpośrednio do Arduino, zasilamy mikrokontroler a z niego wyprowadzamy tylko jedno połączenie z driverem? No a do driwera doprowadzamy napięcie z sieci i z drugiej strony podłączmy diody (LED+, LED-). I to generalnie tyle – dalej kwestia oprogramowania ?

odp. masz zaraz pod fotką  (na fotce nie ma osobnego zasilania arduino 5-12V - ale o tym @magu napisał w instrukcjach :P )

1. minus zasilacza łączymy z pinem GND na Arduino (lub złącza - sterownika) - bez tego PWM nie będzie działać

co do "doprowadzamy napięcie z sieci" - zależy jaki masz driver czy zasilaczy z sieci (a te są drogie) czy np 12 ,  24V czy 52V

Godzinę temu, Tenshuchiyu napisał:

 Dla tego można przyjąć, że przy budowaniu lampy, osobno zajmujemy się samą lamą (diody i odpowiednie zasilanie) a osobno jej zasilaniem dołączając mikrokontroler który odpowiednio zaprogramowany będzie nimi sterował.

 

dokładnie - lampa (diody zasilacz z driverami) beż sterowania też będzie świecić :) sterowanie lampą to osobna i ciekawsza "bajka" 

(ps. chyba że ktoś ma drivery PWM które bez sygnału PWM nie "świecą")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Nie wiem co @magu pisał w instrukcjach bo ich nie czytałem. Przeglądałem tylko i wiem, że jego sterownik jest godny podziwu. Ja jednak na chwilę obecną chciałbym zrobić to po swojemu. Na tym etapie zastanawiam się nad podłączeniem samej taśmy LED pod Arduino.

Dzięki za odpowiedź Marku


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

taśmy led są sterowane napięciem a nie natężeniem :)  więc drivery stałoprądowe ... no właśnie 

a PWM najprościej mówiąc to sygnał który cyfrowo (zamiast potencjometru) może sterować (ściemniać - rozjaśniać lub włączyć wyłączyć) drivery (i podłączone do nich diody) które mają taką możliwość (czyli PWM)

do taśm są gotowe sterowniki - zaraz poszukam linka

--//-- Edit - tu o tym było

http://allegro.pl/kontroler-led-programowalny-tc420-zmierzch-swit-i6706499048.html

(na ebayu sporo taniej)

 

albo inny

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Pisaliśmy, już nawet o tym w jednych z tematów, który sam założyłem. Sęk w tym, że ja chcę to zrobić pod Arduino. Nie tylko dla tego, że wyjdzie o wiele taniej ale dla własnej satysfakcji i radości z majsterkowania. Poza tym mam w planach zmontować cały sterownik akwarium pod Arduino. Tak jak wspominałem jestem na etapie poznawania tego sprzętu i chciałbym to zrobić sam. Dzięki za pomoc. Jak już do czegoś dojdę to z pewnością się pochwalę.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj darlingtona np. Tip122

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Dzasek napisał:

Użyj darlingtona np. Tip122

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 

mówisz o czymś takim ?

 

TIP122 reg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, silvia napisał:

Czemu edytowałeś te post ? Tamto co wstawiłeś wcześniej było złe ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mówisz o czymś takim ?
 
TIP122 reg.jpg

Dokładnie

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.