Skocz do zawartości
Roman.P

Valonia - glon prawie doskonały

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu miałem w akwarium wysyp Valonii. Długa walka przy pomocy krabów i pokolców  oraz mechanicznym usuwaniem zakończyła się sukcesem.

W miedzy czasie część skały wylądowała w ogrodzie wystawiona na wszystkie czynniki atmosferyczne i leżała tam jakieś trzy lata.

Jak zakładałem zbiornik z makroglonami kilka kawałków po przygotowaniu włożyłem do niego. Ku mojemu zdziwieniu po kilku miesiącach zauważyłem na nich kuleczki Valonii. Dziadostwo przetrwało wszystko. Niesamowita przeżywalność.

Przygotowanie polegało na prażeniu w piekarniku i gotowaniu w RO.

Jakie jest Wasze doświadczenie z tymi glonami?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre organizmy są w stanie przeżyć wieki, szczególnie te prostsze, w formie zarodników/przetrwalników.

Pod tym względem lądowym odpowiednikiem są trawy. Pewnie wszyscy słyszeli o wschodzącej pszenicy z grobowców egipskich. Ale są gatunki traw, których nasiona leżą w ziemi, narażone na wodę, mróz, słońce, bakterie, grzyby i nawet ogień. I potrafią wschodzić po dziesiątkach lat.

Podejrzewam, że każdy kto miał kiedyś ospę, valonię, dino, cyjano ma je w zbiorniku na zawsze. I tylko od warunków środowiska zależy czy dojdzie do eksplozji. Słabsza ryba, gorsze warunki i bum!

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,ciakawy temat...Wiadomo ze czasami na suchej skale,odpowiednio przygotowanej rosna glony,kiedy na innych kawalkach ich nie ma.Czyzby i tu potwierdzalo sie o czym mowi Roman?...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o Valonii ponieważ miałem w zbiorniku też inne makroglony i nie ma po nich śladu a to jest jak feniks.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien że ta valonia wyrosła z tej przegotowanej skały? A może zarodniki były w wodzie albo dotarły z innymi makroglonami?

U mnie borsuk jak wyjadł ze skały, to już się nie pojawiła, pomimo że teraz jest w małym zbiorniczku, bez borsuka.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku głównym nie ma glona.

Skała była włożona do nowego zieleniaka wpiętego w układ.

Dzisiaj ją wywaliłem.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek ..Prażyłeś z termoobiegiem , czy bez?? Hehe..

W 200* to raczej mało prawdopodobne, może za krótko po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, slovy napisał:

Romek ..Prażyłeś z termoobiegiem , czy bez?? Hehe..

W 200* to raczej mało prawdopodobne, może za krótko po prostu.

Żebyś wiedział że z termoobiegiem przez godzinę i dwie godziny gotowania w RO


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Roman.P napisał:

W zbiorniku głównym nie ma glona.

To że go nie widać to wcale nie znaczy że go nie ma ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mitrax pilnował ostro, niestety tak mialem wyprana wode ze jak uporał sie z valonia to nie mial co jeść i mu sie umarło pol roku temu albo i

lepiej ale od niedawna zacząłem troche wiecej karmić to widze ze juz to dziadostwo wraca i znowu trzeba mitraxa kupic

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Roman.P napisał:

Żebyś wiedział że z termoobiegiem przez godzinę i dwie godziny gotowania w RO

Tworzysz nowe podstawy biologii. To nie jest możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba , że Valonia jest glonem z kosmosu . Przybył na ziemię na asteroidzie i zasiedla nasze akwaria . Strzeżcie się !  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, BONSAIMANIA napisał:

Chyba , że Valonia jest glonem z kosmosu . Przybył na ziemię na asteroidzie i zasiedla nasze akwaria . Strzeżcie się !  ;)

No to mój zbiornik nawiedzili kosmici bo glon pojawił się tylko na tych skałach na których był poprzednio. na innych nie ma go.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek..Też mam to dziadostwo z tym , że u mnie populacja nie wzrasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się też u mnie kilka lat temu , ale dosłownie kilka kuleczek . Nie rozprzestrzeniał się dalej . Widziałem kilkanaście dni temu zbiornik u koleżki z Radomia , który sprzedawał akwarium , sprzęt i całe życie na olx . To była faktycznie istna masakra . Nie było miejsca na skałach i koralach wolnego od tego dziadostwa . Wyglądało to koszmarnie . Współczuje osobie co odkupiła od niego całe życie i skałę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, akwarium ma prawie dwa lata ,czy da się pozbyć jakoś tego dziadostwa No3, PO4 O test Colombo i Salifert , jestem sceptyczny do wyników. Nie mam możliwości zrobienia Hanką bo mieszkam na pustyni z akwarystyką morską w Węgorzewie na Mazurach. Miałem borsuka ,ale po tygodniu mi zdechł (podróż z erybki ) reszta ryb w świetnej kondycji . Czy jest sens zbijać PO4 ,glonów innych nie ma oprócz valonii. Obsada 2 błazny jedną babka trzy krewetki ,korale miękkie ,2 LPS. Mam też calurepę na skale trochę bieleje, ale żyje. Podaję kalkwaser ,i vsv .Parametry Ca 430, kh 8,3 , Mg 1390. Od dwóch tygodni nie podmieniam wody i jest jakby lepiej ,valonia zrobiła się szara. Podaję od dwóch dni jod i stront bo miękkie marudzą. Przecież to gówno musi coś żreć żeby żyć.Myslałem o mitraxach ,ale poczekam aż będzie cieplej. Komuś się udało pozbyć się tego bez restartu?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę ponad miesiąc temu kupiłem kraba percnona i coś tam skubie valonie, po mału ubywa jej. Poprzednio miałem kraba mitraxa i ten nie był zainteresowany valonią, wolał zrzucać szczepki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, akwarium ma prawie dwa lata ,czy da się pozbyć jakoś tego dziadostwa No3, PO4 O test Colombo i Salifert , jestem sceptyczny do wyników. Nie mam możliwości zrobienia Hanką bo mieszkam na pustyni z akwarystyką morską w Węgorzewie na Mazurach. Miałem borsuka ,ale po tygodniu mi zdechł (podróż z erybki ) reszta ryb w świetnej kondycji . Czy jest sens zbijać PO4 ,glonów innych nie ma oprócz valonii. Obsada 2 błazny jedną babka trzy krewetki ,korale miękkie ,2 LPS. Mam też calurepę na skale trochę bieleje, ale żyje. Podaję kalkwaser ,i vsv .Parametry Ca 430, kh 8,3 , Mg 1390. Od dwóch tygodni nie podmieniam wody i jest jakby lepiej ,valonia zrobiła się szara. Podaję od dwóch dni jod i stront bo miękkie marudzą. Przecież to gówno musi coś żreć żeby żyć.Myslałem o mitraxach ,ale poczekam aż będzie cieplej. Komuś się udało pozbyć się tego bez restartu?.

A nie gania Ci percon ryb? Dziś zapisałem phfosfate remover na fosforany w płynie mimo że testy pokazują zero do tego wóda będę je głodził , może się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, percnon nie gania ryb. Przynajmniej nie zauważyłem, a z ryb mam tylko dwa błazenki i jednego garbika chrysiptera springeri.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę , trochę się boję bo mam rozgwiazdę piaskową ,.Widzę że masz DSB i refugium i to też na valonie nie pomaga. 

Edytowane przez wukk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup jeszcze raz borsuka z krabami to ruletka 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z e rybki boję się kupować , muszę znaleźć w Olsztynie bo wysyłkowo to loteria.

Jedyny sklep jeżeli chodzi o ryby to Jadwiga Morska jeszcze nic mi nie padło ,a jechało zimą po 20 godzin.

Edytowane przez wukk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupuje w jednym i drugim sklepie i jak do tej pory jestem zadowolony :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w e rybce kupiłem mandaryna i borsuka mandaryn wykitował po trzech dniach borsuk po tygodniu , aklimatyzowałem ok godziny ,nie wiem może za krótko inne ryby i krewetki żyją i nigdy nie chorowały wszystkie od Jadwigi . Może jakieś fatum .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.