Skocz do zawartości
Przemek79

Kilka różnych par błazenków w jednym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie stawiania pierwszego zbiornika. Planuję kilka par błazenków o różnej kolorystyce, np. 1 para klasycznych, 1 para czarnych, 1 para białych. Po przeczytaniu mnóstwa informacji na ich temat mam obawy, że będą ze sobą walczyć. Czy ktoś ma takie doświadczenia ? Akwarium będzie spore, planuję sporo kryjówek, ukwiałów nie będzie, dla moich klaunów myślę ew. o 1 czy 2 euphylii. Czy lepiej ją mieć czy też nie bo zamiast pomóc stanie się zarzewiem wojny? 

z góry dziękuję za pomoc

Więcej o planowanym akwarium można znaleźć tutaj: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem z doświadczenia, próbowałem połączyć 4 pary, różnych odmian kolorystycznych i niestety nie wyszło.

Pierwsza para zajęła całe akwarium i ganiała wszystkie inne ocelarisy jakie tylko pojawiły się w baniaku.

Obecnie pływają dwie pary:

- black snowflake

- chocolate midnight

Od czasu do czasu się pogonią, ale powiedźmy, że jest zgoda.

 

Klasyczne ocelarisy zostały oddzielone i pływają same. Za to z platynowych został tylko 1.

Może to kwestia tego, że nie były wpuszczone wszystkie jednocześnie. Dawno temu wpuściłem 5-7 sztuk (mix kolorów) i było dobrze. Do czasu jak się nie zaczęła walka o to, który samiec ma byc dominujący.

 

Znając życie i tak zaryzykujesz, ale napisałem co wiem z doświadczenia :)

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za swoje doświadczenia. Na taką odpowiedź liczyłem. co do tego czy zaryzykuję to zobaczę bo nie chciałbym ryzykować zdrowia i życia rybek. Narzeczonej się jednak bardzo podobają te mniej standardowe kolory klaunów, a że wiele więcej warunków nie stawia to trudno będzie odmówić.

A jak u Ciebie z ukwiałami/koralami dla błaznów? masz jakieś? ja ze względu na korale nie chcę ukwiałów ale myślę nad ładnymi euphyliami (bo widok błazenka w polipach to piękna sprawa), jak by się dało ograniczyć się do 1 lub 2 tylko przy powiedzmy 3 parkach to byłoby świetnie. Jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, dzym napisał:

Powiem z doświadczenia, próbowałem połączyć 4 pary, różnych odmian kolorystycznych i niestety nie wyszło.

Pierwsza para zajęła całe akwarium i ganiała wszystkie inne ocelarisy jakie tylko pojawiły się w baniaku.

To ciekawe. Myślę, że jest to kwestia dostępności bezpiecznych nisz do życia, ukwiałów.

W naturze można zobaczyć całe wielkie kolonie błaznów na niewielkich powierzchniach, tylko ,że każdy ma swój własny prywatny ukwiał, a może i więcej:)

No i to jest w naturze a nie baniaczku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kwestia siedliska dla poszczególnych par. Bez problemu hodowalem trzy pary błaznów w jednym akwa, małe około 1,5cm, średnie 3cm i dorosła para klarkow około 7/8cm Wszystkie żyły w zgodzie i nigdy się nie tłukły. Obsada zbiornika to dwanaście ukwiałów , czyli po dwa domy na głowę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ni jak sie to ma do Waszej teorii jezeli blazny w niczym nie chce mieszkac :)

To nie jest kwestia ilosci ukwialow, tylko tego ktora ryba byla szybciej w baniakau, jaki ma ksztalt + to co jej glowie siedzi.

Ja nie polecam laczenia. Predzej czy pozniej agresja sie pojawi np gdy dominujaca paraz zlozy ikre.

Przemek97 Nie mam ukwialow ze wzgledu na acry. Mialem w poprzednim cale stada ukwialow. Blazen sam decyduje gdzie chce mieszkac. Jeden zadowoli sie euphylia, inny jej nie wybierze. To gdzie spia I w czym spia to juz ich wybor o ile ten wybor maja :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek ma rację. Po złożeniu ikry samica dostaje białej gorączki i nawet 3 razy większą zebrasomę gania. Ja w tym czasie spokojnie nie mogę włożyć ręki do akwarium bo łajza atakuje. Ja bym nie ryzykował ale jak masz baniak 700ltr to myslę ze dwie pary dadzą radę.Najważniejsze to wpuścić je razem.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sewer ma około 10 małych błazenków w kostce 60x60x60 już 2 miesiące i narazie nie ma problemów bardzo mnie to zainspirowało bo też bym chciał mieć więcej małych błazenków w akwarium.

 

 

 

 


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2017 o 17:21, volf napisał:

To kwestia siedliska dla poszczególnych par. Bez problemu hodowalem trzy pary błaznów w jednym akwa, małe około 1,5cm, średnie 3cm i dorosła para klarkow około 7/8cm Wszystkie żyły w zgodzie i nigdy się nie tłukły. Obsada zbiornika to dwanaście ukwiałów , czyli po dwa domy na głowę. 

Volf a jak duże było to akwarium ?


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160 - panel 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wielokrotnie poruszany tu i tam....  3 główne zasady: wpuszczone wszystkie naraz ,ukwiały,i obfitość  pokarmu/częste karmienie-co przy tych wiecznie głodnych rybkach może być dla nie których bariera nie do przeskoczenia.Oczywiście odpowiedni litraż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.05.2019 o 21:00, Jointela napisał:

Czyli teoretycznie mam szansę w moim szkle mieć 6 błazów.

Dorosły błazen to 8cm wzwyż, czyli wcale nie taka mała ryba. Apetyt też niczego sobie (a wiadomo, że im więcej papu, tym większa kupka). Jeśli chcesz mieć jakieś korale, a nie fish-only z mocno przewymiarowanym odpieniaczem, raczej przemyśl jeszcze pomysł z 6 błaznami w 140 litrach. Pewnie można przez chwilę potrzymać stadko jakichś młodziaków po 2 cm, zanim nie urosną (tak samo, jak można je w takich rozmiarach trzymać w nano kosteczkach) i nie zaczną się napierniczać w walce o terytorium. Ale co potem z tymi rybami zrobić? I czy takie podejście (kupowanie ryby na kilka miesięcy) ma sens? Zapomnij o tym, że każda parka zadowoli się jednym ukwiałem. Jeśli tylko "obcy" błazen będzie w "zasięgu wzroku" - będzie walka. Błazny to jedne z bardziej terytorialnych i agresywnych ryb. Więcej niż jedną parkę to można trzymać w dużych zbiornikach, gdzie rzeczywiście będzie szansa, że ryby nie będą sobie wchodziły w drogę zbyt często.

A że ktoś pisze, że maił kiedyś 6 małych błaznów... to niech jeszcze napisze, jak to się skończyło, jakie były dalsze losy zbiornika i ryb, kiedy rybki urosły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dorosła parę w 90l, terytorium całe akwarium, ta sama para powędrowała do 170l i podczas złożenia ikry również rewir bardzo duży. Teraz pływają w dużo większym zbiorniku mam nadzieję że są zadowolone.
Sam miałem plan wpuścić 8 błaznów i same ukwiały ale zrezygnowałem na ten moment bo żadnych innych ryb przy takiej obsadzie już bym nie mógł mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje błazny + babka ze względu, że babka nie będzie im przeszkadzała. Wiadomo dużo będzie zależeć gdzie ukwiały postanowią zostać ponieważ obecnie  sprawdzają gdzie im będzie dobrze. W sobotę do akwarium trafi nowy quadri. 

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Dorosły błazen to 8cm wzwyż, czyli wcale nie taka mała ryba. Apetyt też niczego sobie (a wiadomo, że im więcej papu, tym większa kupka). Jeśli chcesz mieć jakieś korale, a nie fish-only z mocno przewymiarowanym odpieniaczem, raczej przemyśl jeszcze pomysł z 6 błaznami w 140 litrach. Pewnie można przez chwilę potrzymać stadko jakichś młodziaków po 2 cm, zanim nie urosną (tak samo, jak można je w takich rozmiarach trzymać w nano kosteczkach) i nie zaczną się napierniczać w walce o terytorium. Ale co potem z tymi rybami zrobić? I czy takie podejście (kupowanie ryby na kilka miesięcy) ma sens? Zapomnij o tym, że każda parka zadowoli się jednym ukwiałem. Jeśli tylko "obcy" błazen będzie w "zasięgu wzroku" - będzie walka. Błazny to jedne z bardziej terytorialnych i agresywnych ryb. Więcej niż jedną parkę to można trzymać w dużych zbiornikach, gdzie rzeczywiście będzie szansa, że ryby nie będą sobie wchodziły w drogę zbyt często.

A że ktoś pisze, że maił kiedyś 6 małych błaznów... to niech jeszcze napisze, jak to się skończyło, jakie były dalsze losy zbiornika i ryb, kiedy rybki urosły?

Oczywiście wstrzymuje się z zakupem ryb ponieważ najpierw muszę zasiedlić zbiornik ukwiałami. Baba ma trafić do zbiornika w przyszłym tygodniu 


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć grzybki. Mi błazny z daleka omijają ukwiały i ciągnie je tylko do grzybków 

DFB8EB26-2675-4EC1-ABC6-452B3A0001AC.jpeg

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do par to jest nie tak łatwo, blazny są rybami żyjącym w stadzie i prym wiedzie dominującą samica reszta to samce, kiedy ginie samica jeden ze starszych samców zmienia płeć i staje się samica, w naturze są to kolonie rodzinne zamieszkujące ukwial, trudno powiedzieć jak da się je pogodzić kupując większe sztuki które się nie znają do tego mają ograniczona przestrzeń, w takiej sytuacji im mniejsze tym lepiej i wszystkie w tym samym czasie wpuszczane, tym bardziej że to tylko odmiana kolorystyczna tego samego gatunku, problem jest kiedy są różne gatunki blaznow, wtedy wojna murowana bo są bardzo zadziorne i terytorialne 


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch tygodniach nie zauważyłem walk(do akwarium trafiło 6 młodych błaznów takich 2,5-3 cm gdzie już przebywał 3 letni błazen). Jedno można powiedzieć co jest udokumentowane  inność nie jest tolerowana ponieważ mam jednego błazenka, który ma lekko zdeformowany pysk i duży błazen  średnio go toleruje ale nie jest to walka i gonienie po całym akwarium. Ze względu na ta sytuację zmieniłem położenie 2 ukwiałów i teraz już nie ma konfliktu ponieważ są dwie strefy po przeciwległych stronach akwarium.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.