Skocz do zawartości
PrzemasLKR

Lampa LED, podział procentowy kolorów diód

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Planuję budowę lampy LED na Arduino, część rzeczy już mam.
Zastanawiam się teraz nad procentowym rozłożeniem kolorów diód.
W sumie lampa ma mieć około 160-170W i wymiar 100x40cm (z czego diody będą na powierzchni 90x30cm)

Teraz pytanie ile zrobić kanałów i ile dać LED niebieskich ile białych i czy dawać inne kolory ?


180L akwa OptiWhite 100x40x45cm, Lampa LED 180W DIY , 68L sump + 30L dolewka i podmiana wody, odpieniacz CoralBox D300 ze sterowalną pompą, obieg Jebao DC3000, grzałka Aquael Gold 200W, cyrkulacja: Jebao RW8, dolewka automatyczna z wydzielonej przegrody.

rapidox.pl_350x26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie które auto wybrać : zielone czy czerwone :)

wszystko zależy od tego co Tobie się bardziej podoba - popatrz na kilka firmowych lamp - jak świecą , wybierz w/g Ciebie najlepszą i zobacz ile i jakie kolory ma założone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po moich próbach i błędach podpowiem ze warto dodać czerwony i zielony kolor, 

procentowo dałbym jedna czerwona i jedna zielona na 10 białych i 10 lub 15 niebieskich 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, elektryk2e napisał:

Po moich próbach i błędach podpowiem ze warto dodać czerwony i zielony kolor, 

procentowo dałbym jedna czerwona i jedna zielona na 10 białych i 10 lub 15 niebieskich 

Powiem szczerze że ja właśnie jestem na etapie redukowania białych diod z chinki. Przelutowałem już wszystkie kolorowe diody (zielone, czerwone). Poczytajcie sobie proszę artykuły odnośnie spektrum z zakresu czerwonego:

http://www.advancedaquarist.com/blog/red-light-negatively-affects-health-of-stony-coral

Reasumując. Nie wiem czy to dobry pomysł dodawać diody z tego zakresu - powód w tekście w linku powyżej... Ja natomiast zauważyłem że dobrą rzeczą jest przemieszanie diod o różnych długościach fali z zakresu niebieskiego - diody charakteryzują się dość specyficznym spektrum z dyskretnymi liniami w niektórych obszarach widmowych dlatego odpowiednie zróżnicowanie źródeł światła (LED) pozwoli nam korzystnie uformować widmo wypadkowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz pytanie, czy czerwony kolor działa tak samo na wszystkie korale? W tym artykule był przeprowadzony eksperyment tylko na jednym koralu sps stlophora pistillata milka. Jak będzie z innymi sps, lps i miękkimi? Może tylko ten gatunek korala tak reagował na czerwony kolor? Ja osobiście mam diody RB i dwa zakresy W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz też będę budował lampę. Sterowanie od Maga więc sześć kanałów, nie liczę tego procentowo, chce pokryć jak najszerszą długość fali zgodnie z tym wykresem:1cd26ebf8ba3d70ad9f137fafbe01f39.jpg
Panuje diody rb 450mm, Blue 465, aktynika 430mm cw 20000 K i 12000K deep red 660nm cyjan i Green na dopełnienie widma.
Takie mniej więcej zrobiłem zakupy, jak to podzielę jeszcze nie wiem.
Prawdopodobnie będzie hybryda, 2x39W t5 plus jak pisałem, całe widmo w diodach Led. Będzie możliwość wyregulować sobie lampę pod siebie no i oczywiście dla korali.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Barwa czerwona .. jest test jak korale na światło czerwone reagują  , i nie wyszło to dobrze .

Złożyłem 9 kanałowa lampę , na razie jeszcze leci pełną mocą bo sterownika brak przez co nie mogę jej użyć  .( po zbliżeniu do akwa pozamykały sie korale i przypiekłem obicie krzesła ).

Użyte led :

420 nm
445 nm
460 nm
495 nm
520 nm
590 nm
600 nm
10 .000 K 
20 .000 K 

Jeszcze wlecą 400 i może 380 ,

będzie można się pobawić w ustawianie widma  .
 

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest test z udziałem jednego gatunku korala. Nie wiadomo czy wszystkie korale reagują tak samo na światło czerwone. Przecież nikt nie oświetla samym czerwonym lub z przewagą czerwonego. Czerwone, jeśli ktoś się zdecyduje, to daje do podkreślenia kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ten test wszyscy chyba zbyt mocno biorą do siebie a jednak w markowych lampach są montowane czerwone diody.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test testem , a jest tu na for znany kolega , siedzący w lampach i wspominał że po poważnym zmniejszeniu czerwieni zauważył sporą zmianę na plus ,korale odżyły .Z drugiej strony czerwony mamy w "białym" .Nic to nie ma jak samemu testa zrobić  , mam miejsce wolne w lampie to się podziała jak będzie mało .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej daje dlatego, że białe mam bardzo zimne 15 i 20tyś K więc to już podchodzi raczej pod niebieskie czerwonego widma pewnie tam mało. W lampę której teraz używam dałem cw o temp 8500K i czerwone są wyłączone całkowicie bo nie wygląda to dobrze moim zdaniem.

Nie mówimy tu o świeceniu czerwonym światłem tylko o uzupełnieniu widma, a w lampach które robimy możemy sobie regulować wszystko jak chcemy :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Gdyby się coś komuś jeszcze przypomniało dajcie znać. 

Ja rozmawiałem jeszcze z osobą która buduje takie lampy i zaproponowała mi zamiast czerwonych pomarańczowe. 

A co do przedstawionego wyżej wykresu to jestem laikiem w temacie i nie mam pojęcia jak przełożyć to na dobranie odpowiednich ledów... 

Edytowane przez PrzemasLKR (wyświetl historię edycji)

180L akwa OptiWhite 100x40x45cm, Lampa LED 180W DIY , 68L sump + 30L dolewka i podmiana wody, odpieniacz CoralBox D300 ze sterowalną pompą, obieg Jebao DC3000, grzałka Aquael Gold 200W, cyrkulacja: Jebao RW8, dolewka automatyczna z wydzielonej przegrody.

rapidox.pl_350x26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.