Skocz do zawartości
yoluck

Zerowe azotany i fosforany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam pytanie czy Zerowe Po3 i No4 może być pięta moich dwu letnich problemów z glonam, cyjano i dino. Mam pewna teorie mianowicie glony pochłaniają całe No4 przez co bakterie nie sa w stanie dostatecznie sie rozwinąć (cały czas je dolewam) co z kolei efektuje jeszcze większa produkcja Po4 którym żywią sie glony i tak w kółko. Teraz chciał bym podwyższyć No4 Po3 jednocześnie z wódka i bakteriami lecz boje sie ze rozpetam kolejna plagę, teraz nie jest już tragicznie dolabella wyjadła już co nieco lecz pojawiło sie cyjano. Co myślijcie o podnoszeniu azotanow i fosforanów aby nie było zerowe

Akwarium 130l kilka rybek kilka korali miękkich ogólnie mała obsada. Wodę badałem kilkoma testami tak wiec jest wszystko po 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... troszkę namieszałeś z tymi cyferkami ale ...

Zauważyłem po swoim zbiorniku że podwyższenie N lub P tzn. wyregulowanie ich w/g  współczynnika Redfielda rzeczywiście rozwiązał u mnie problem cyjano.

Oczywiście trzeba włączyć w to jeszcze węgiel ( np. wódkę , vsv ) i dopasować ilość N i P aby wszystko działało jak trzeba.

W skrócie - odpowiedni stosunek C:N:P to droga do sukcesu i braku plag w akwarium.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł, czytałem jakis czas temu. Zastanawia mnie czym bezpiecznie podbijać te parametry. Czy mam podnosić jeden a bakterie zrobią resztę, czy sie mylę.

Znalazłem, kupiłem jeszcze raz dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się już nie trzymać zerowych parametrów.

Na zeo trzymałem i prawie popłynąłem ...

Obecnie PO4 0,03 max ,  NO3 1 max

Niestety nie jest proste utrzymanie założonych parametry non stop - ja tak długo cyrklowałem z dozowaniem N i P przy 8ml wódki aż system zatrybił i trzyma się jak chciałem ale co tydzień trzeba jednak przemierzyć wodę i skorygować ewentualne różnice.

Trwało to kilka miesięcy ale sukces jest. Zero plag , zbiornik czyściutki i tak jak pisałem z cyjano -  zakupiona szczepka z glutem wyczyszczona do zera bez chemii.

Na temat podnoszenia NO3 i PO4 wiele tu już napisano więc warto poszukać. Ja recepty nie podam bo na 100% będzie nieskuteczna w innym systemie.

Nie ma nic bardziej prostego jak wyzerować N i P ... ale po co? ...

Z pewnością zdania co do zer są podzielone - ja widzę różnicę po wyjściu z zer przede wszystkim po kondycji zwierząt ( sps ) , wzroście i co najważniejsze braku plag co kiedyś mi nie dawało spokoju.

A z ciekawości dodam że zbiornik na ceramice więc łatwo nie ma.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sprobowalbym najpierw podbić azotany. Saletra amonowa albo azotan wapnia. Chyba saletra lepsza bo dodaje też jon amonu - w minimalnych ilościach nieszkodliwy a potrzebny niektórym bakteriom. W ten sposób bakterie powinny zacząć się rozwijać i szukać fosforanow tzn wyzerac glonom i sinicom. Jeżeli dodasz też fosforan dokarmisz wszystko łącznie z plagami. Myślę że najlepszym sposobem na plagi jest utrzymywanie azotanow do ok 1 ppm Max i 0 fosforanow. Taka moja teoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na razie nie mogę podejrzeć linków - firewall nie puszcza ebay.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Nie mogę pobrać kalkulatora z artykułu ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ws Redfielda... najtrudniejsze w tym wszystkim jest określenie poziomu fosforanów i azotanów. Niestety do testów mam "męskie" podejście i z kolorów widzę tylko jasny, ciemny i prawie czarny co na wynik przekłada się mniej więcej: mało, sporo, maskra:) mało precyzyjny pomiar... i podejrzewam że nie jestem oryginalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje dostałem N i P lecz tymi testami którymi posiadam raczej tego nie zmierzę tak dokładnie. Muszę poszukać jakieś lepsze, coś muszę poszukać.11bfa425749913cf89ccd54f7e77f36c.jpg812e4345be6cec1b3e99c0ed95212f0c.jpg
Wygodne w dozowaniu.
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry zakup ... ale  zaopatrz się w dobry test na NO3 i najlepiej fotometr na PO4 ( Hanna , Milwaukee ) abyś nie zrobił sobie " holendra "

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.04.2017 o 18:05, yoluck napisał:

Masz racje dostałem N i P lecz tymi testami którymi posiadam raczej tego nie zmierzę tak dokładnie. Muszę poszukać jakieś lepsze, coś muszę poszukać.11bfa425749913cf89ccd54f7e77f36c.jpg812e4345be6cec1b3e99c0ed95212f0c.jpg
Wygodne w dozowaniu.
Pozdrawiam

Odkopuje temat :)

I jak sytucja po pewnym czasie? Uporales sie z glonami?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.