Skocz do zawartości
Damian07

moje domowe SPS 500+900l

Rekomendowane odpowiedzi

Damian, pamiętasz jak za wszelkie niepowodzenia obwiniałeś ledy? Rozumiem że chcesz na własnym baniaku się przekonać czy są bee. Może jednak na ledach się da...

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.05.2017 o 11:11, okifaro napisał:

Pytanko o stelaż - jaki jest rozmiar kantówki, nie ma ugięcie bez środkowych podpór? Czy pod blatem znajdują się poprzeczne belki?

 

 

to kantówka 6,5 x 6,5cm taka zwykła ze sklepu budowlanego . Nie ma co się w środku ugiąć bo dno raczej się nie wygina ,w każdym razie nie zauważyłem nigdy takiej sytuacji  .nie ma też belek poprzecznych .Stelaż jest wzmocniony dwoma bocznymi płytami i tylną więc uważam że jest nie do ruszenia :)

 

Dnia 7.05.2017 o 11:52, katani napisał:

Ja mam pytank o ustawienie. Jaka jest wysokość słupa wody nad tą dużą płaską skałką?

ok 30cm

2 godziny temu, Rumun napisał:

Damian, pamiętasz jak za wszelkie niepowodzenia obwiniałeś ledy? Rozumiem że chcesz na własnym baniaku się przekonać czy są bee. Może jednak na ledach się da...

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
 

Dalej tak uważam,jeżeli nie sugerujemy się oszczędnością przy zakupie i wyborze lampy led. Różnica to taka ,że mi wystarczy lampa T5 8x80W czyli 640W ,a w ledach mam w tej chwili 720W które świecą na 90% mocy czyli o 10W więcej niż w T5 ,czyli oszczędności na energii nie ma . Cena tych lamp pozwoliłaby mi zakupić świetlówek na 12lat przy wymianie co 6 miesięcy więc tu też nie ma oszczędności . Dalej nie jestem pewien w 100% co do tych lamp ,których używam ,dlatego nie chcę pisać jakie to lampy .Po pierwsze nie chcę komuś reklamować produktu ,a jak coś bedzie nie tak brać jakąś odpowiedzialność oraz jak mi się nie uda nie mogę negatywnie publicznie obwinić produkt konkurencji podając nazwę model itd. Dlatego pozwólcie mi na to ,abym jak będzie ok napisał co to za lampy ,albo jak nie, napiszę ,że wracam do T5 . Na tą chwilę akropory żyją :) i według tych co widzieli całkiem mają się nie najgorzej.

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To dziwne że są tak mało wydajne gdzie przecież led w porównaniu do innego źródła o tej samej mocy daje dużo więcej światła. Tobie powinno styknąć z 400W w ledach.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To dziwne że są tak mało wydajne gdzie przecież led w porównaniu do innego źródła o tej samej mocy daje dużo więcej światła. Tobie powinno styknąć z 400W w ledach.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



Fresz33...przyjrzyj się dokładnie akwarium.
Damian doskonale wie co robi.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No widzę i nie rozumiem jak one pod taką mocą dają radę nie są popalone.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Damian07 napisał:

to kantówka 6,5 x 6,5cm taka zwykła ze sklepu budowlanego . Nie ma co się w środku ugiąć bo dno raczej się nie wygina ,w każdym razie nie zauważyłem nigdy takiej sytuacji  .nie ma też belek poprzecznych .Stelaż jest wzmocniony dwoma bocznymi płytami i tylną więc uważam że jest nie do ruszenia :)

 

ok 30cm

Dalej tak uważam,jeżeli nie sugerujemy się oszczędnością przy zakupie i wyborze lampy led. Różnica to taka ,że mi wystarczy lampa T5 8x80W czyli 640W ,a w ledach mam w tej chwili 720W które świecą na 90% mocy czyli o 10W więcej niż w T5 ,czyli oszczędności na energii nie ma . Cena tych lamp pozwoliłaby mi zakupić świetlówek na 12lat przy wymianie co 6 miesięcy więc tu też nie ma oszczędności . Dalej nie jestem pewien w 100% co do tych lamp ,których używam ,dlatego nie chcę pisać jakie to lampy .Po pierwsze nie chcę komuś reklamować produktu ,a jak coś bedzie nie tak brać jakąś odpowiedzialność oraz jak mi się nie uda nie mogę negatywnie publicznie obwinić produkt konkurencji podając nazwę model itd. Dlatego pozwólcie mi na to ,abym jak będzie ok napisał co to za lampy ,albo jak nie, napiszę ,że wracam do T5 . Na tą chwilę akropory żyją :) i według tych co widzieli całkiem mają się nie najgorzej.

720 w w ledach na 90% to według mnie za dużo na zbiornik 500l. Nie znam stosunku i ilości poszczególnych ledów tej lampy ale jeśli taka moc nic nie robi acroporom to musi być bardzo mało białych ledów lub świecą małą mocą.Jeśli jest stosunek niebieskich do białych 3:1 i świecą białe na 90% to będą marne przyrosty acropor.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem jedną lampę mniej u uznałem ,że jest za mało światła ,więc dołożyłem czwartą. Teraz uważam ,że jest idealnie . Korale jak mają za dużo światła to nie wywalają polipów do słońca :). U mnie cały czas humilis,milleopory mają ładnie wywalone polipy ,strawberry to samo . Nie uważam ,że jest za dużo ,na razie myślę że jest ok . Oczywiście uczę się używać tego światła , jednak jestem starej daty akwarystą morskim i uważam ,że akroporom nigdy nie jest za jasno . Kiedyś dałbym 3x400 hqi nad taki zbiornik i też by rosło wszystko , przy dobrej lampie T5 wystarczyłoby 800W . Widziałem różne zbiorniki pod led i według mnie miały jedną wspólną wadę było ciemno i piasek migotał kolorowo jak na dyskotece .Ja mam bliki jak pod hqi ,a piasek biały i razi po oczach. To jest ten efekt, który ja i akropory lubią ,a wieczorne światło jest bonusem :). 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co robisz że masz taki biały piasek??

Wymieniasz go co jakiś czas??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, MaciejK napisał:

No właśnie co robisz że masz taki biały piasek??

Wymieniasz go co jakiś czas??

Dbam o niego . Czasem przegrzebię , czasem odmulaczem syf zbiorę . Mam trzy rozgwiazdy piaskowe ,mam falowanie tak ustawione, że delikatnie piaskiem porusza .Oprócz tego dbam o parametry wody . Poświęcam dziennie ok 0,5-1 godziny na obsługę akwarium .

Dziennie robię podmianę 20 litrów. Czyszczę szyby. 

Co dwa trzy dni delikatnie wzruszam piasek i zbieram syf. Myję odpieniacz . Wymieniam wełnę filtracyjną . Robię testy kropelkowe Ca,Mg,Kh,NO3.

Co tydzień wymieniam wkład na fosforany. 

Co dwa tygodnie wymieniam zeolit i węgiel. Robię testy ICP.

Co miesiąc płuczę złożę biologiczne. 

To jest to co muszę wykonać plus oczywiście karmienie korali ,podawanie suplementacji ,regulacja pompy dozującej dla korekty itd. Niestety takie akwarium jest wymagające ,a dodatkowo bardzo wrażliwe. Nie będę tu pisał o tym ,że nic nie robię ,nic nie dodaję i wszystko rośnie ,polipuje i się wybarwia bo to byłaby nie prawda. To jest wymagające, czasochłonne i kosztowne hobby. 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Damian07 napisał:

Dbam o niego . Czasem przegrzebię , czasem odmulaczem syf zbiorę . Mam trzy rozgwiazdy piaskowe ,mam falowanie tak ustawione, że delikatnie piaskiem porusza .Oprócz tego dbam o parametry wody . Poświęcam dziennie ok 0,5-1 godziny na obsługę akwarium .

Dziennie robię podmianę 20 litrów. Czyszczę szyby. 

Co dwa trzy dni delikatnie wzruszam piasek i zbieram syf. Myję odpieniacz . Wymieniam wełnę filtracyjną . Robię testy kropelkowe Ca,Mg,Kh,NO3.

Co tydzień wymieniam wkład na fosforany. 

Co dwa tygodnie wymieniam zeolit i węgiel. Robię testy ICP.

Co miesiąc płuczę złożę biologiczne. 

To jest to co muszę wykonać plus oczywiście karmienie korali ,podawanie suplementacji ,regulacja pompy dozującej dla korekty itd. Niestety takie akwarium jest wymagające ,a dodatkowo bardzo wrażliwe. Nie będę tu pisał o tym ,że nic nie robię ,nic nie dodaję i wszystko rośnie ,polipuje i się wybarwia bo to byłaby nie prawda. To jest wymagające, czasochłonne i kosztowne hobby. 

Amen. 


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to jest piasek? Nazwa i granulacja?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Darekn12 napisał:

Jaki to jest piasek? Nazwa i granulacja?

Jakiś taki zwykły suchy drobny żwir koralowy ,dobrze wcześniej wypłukany w RO i tyle .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka z komórki tak na szybko, żeby nie było że się nic nie dzieje.

IMG-20170514-WA0000.jpg


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje się rewelacyjnie.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2017 o 16:43, Damian07 napisał:

Dbam o niego . Czasem przegrzebię , czasem odmulaczem syf zbiorę . Mam trzy rozgwiazdy piaskowe ,mam falowanie tak ustawione, że delikatnie piaskiem porusza .Oprócz tego dbam o parametry wody . Poświęcam dziennie ok 0,5-1 godziny na obsługę akwarium .

Dziennie robię podmianę 20 litrów. Czyszczę szyby. 

Co dwa trzy dni delikatnie wzruszam piasek i zbieram syf. Myję odpieniacz . Wymieniam wełnę filtracyjną . Robię testy kropelkowe Ca,Mg,Kh,NO3.

Co tydzień wymieniam wkład na fosforany. 

Co dwa tygodnie wymieniam zeolit i węgiel. Robię testy ICP.

Co miesiąc płuczę złożę biologiczne. 

To jest to co muszę wykonać plus oczywiście karmienie korali ,podawanie suplementacji ,regulacja pompy dozującej dla korekty itd. Niestety takie akwarium jest wymagające ,a dodatkowo bardzo wrażliwe. Nie będę tu pisał o tym ,że nic nie robię ,nic nie dodaję i wszystko rośnie ,polipuje i się wybarwia bo to byłaby nie prawda. To jest wymagające, czasochłonne i kosztowne hobby. 

Damian czy mógłbyś napisać dlaczego tak robisz, a nie zgodnie z poradnikiem AF?

6 godzin temu, Damian07 napisał:

Fotka z komórki tak na szybko, żeby nie było że się nic nie dzieje.

IMG-20170514-WA0000.jpg

Korale wyglądają super. Dla takich widoków warto się bawić w SPS-y. 

Czyli  jednak LED-y dają radę? 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Jacek56 napisał:

Damian czy mógłbyś napisać dlaczego tak robisz, a nie zgodnie z poradnikiem AF?

robię zgodnie z poradnikiem AF . Suplementy dokładnie tak jak zalecamy podaję . Podmieniam ok 10% wody tygodniowo (20litrów dziennie razy 7 dni to 140litrów w obiegu mam ok 1400litrów :) ,czyli 10% ) 

11 minut temu, Jacek56 napisał:

Czy jednak LED-y dają radę? 

Ledy na razie dają radę ,ale zobaczymy jeszcze trochę czasu potrzebuję żeby potwierdzić . Na tą chwilę kondycja acropor na 100% ,wybarwienie myślę że jakieś 85% więc jeszcze trochę brakuje . 

 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Damian07 napisał:

. Podmieniam ok 10% wody tygodniowo (20litrów dziennie razy 7 dni to 140litrów w obiegu mam ok 1400litrów :) ,czyli 10% ) 

Cześć Damian 

Możesz pokazać sump, jeśli to nie tajemnica taka szybka fotka z fona 

Akwa jak zawsze na wysokim poziomie 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Damian07 napisał:

robię zgodnie z poradnikiem AF . Suplementy dokładnie tak jak zalecamy podaję . Podmieniam ok 10% wody tygodniowo (20litrów dziennie razy 7 dni to 140litrów w obiegu mam ok 1400litrów :) ,czyli 10% ) 

To już tylko krok od zautomatyzowania całego procesu i wprowadzenia ciągłej systematycznej podmiany wody ;-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, AnT napisał:

Możesz pokazać sump, jeśli to nie tajemnica taka szybka fotka z fona 

 

DSC_1191~3.JPG


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I takie sumpy mi się podobają :] Wcale nie jest potrzebny sump za 1000$ z akrylu. Sump ma działać, nie wyglądać :) Akwa świetne :) A czemu podmianki robisz codziennie a nie raz w tygodniu, czy to tylko kwestia wygody ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Damian07 napisał:

 

DSC_1191~3.JPG

Acropory jak acropory ale sump mi się podoba ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak trochę sklepowo:P

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sump interesujący , możesz podać link do tych skrzynek ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zbiornik :) pomysł z sumpem rewelacja.Szkoda ze nie każdy ma miejsce na takie skrzynie.


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.