Skocz do zawartości
waldek123blau

Moja domowa rafa w Szczecinie - ponad 3 tony solanki

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, kapa napisał:

witam pieknie to wszystko rosnie ,jakie utrzymujesz no3 i po4

 

Na dole moich wpisów jest zielony wskaźnik z moimi aktualnymi parametrami wody powyżej zdjęcia rybek. NO3 - 3.00   PO4 - 0,1 Na swój zbiornik leję codziennie z rana 40 ml wódki i wieczorem 45 ml wódeczki no i mam duże refugium i dwa duże DSB. Zobacz mój drugi wątek o sumpie:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau przy takim zapleczu utrzymują się takie wysokie fosforany? To celowo czy ciężko zbić? Mi się włos jerzy jak widzę na hance 0,06. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dla syna napisał:

@waldek123blau przy takim zapleczu utrzymują się takie wysokie fosforany? To celowo czy ciężko zbić? Mi się włos jerzy jak widzę na hance 0,06. 

Przy tak dużych pokolcach i tylu innych ryb muszę je karmić mrożonkami stąd NO3 utrzymuje się na poziomie 3. Ale dla korali wszystko jest ok. Aqua Forest w swoim poradniku podaje szacunki  NO3  dla korali LPS i  SPS  na poziomie od  2 - 5  Codziennie wrzucam do akwarium 2x po 12 kostek mrożonek do tego płatki, 3 listki nori i mix pokarmów dla korali                              


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek możesz mi rozjaśnić jak masz zrobiony ten prawie automatyczny system podmianki ? - planuję nowego sumpa i za cholere nie moge załapać jak to działa u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2019 o 18:18, sebo8877 napisał:

Waldek możesz mi rozjaśnić jak masz zrobiony ten prawie automatyczny system podmianki ? - planuję nowego sumpa i za cholere nie moge załapać jak to działa u Ciebie?

Tu masz pełen opis mojego sumpa ja go cały czas udoskonalam i wszystkie zmiany opisuję w tym wątku:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak walka z cyjano?jakich szczepow bacteri uzywasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na okrągło stosuję ProBioS i leję wódeczkę  czyli codziennie leję kroplę na 100 litrów wody bakterii i 2x 40ml wódki. Cyjano czasem się pokazuje a później samo odchodzi. Mam na piasku obecnie dwie strefy z mniejszą cyrkulacją i tam właśnie cyjano wyskakuje bo korale się rozrosły. Muszę trochę poprzestawiać falowniki lub dokupić jakieś 2 mniejsze. Przy podmianach wody leję zawsze jakieś bakterie które mam zwykle na zmianę Nitribiotic Bac. Essential,  BioDigest, Microbe-lift spec. blend i Akwesan,


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od poniedziałku pracuje jak mróweczka przy akwarium. Zrobiłem sobie urlop tygodniowy i poświęcam ten czas na akwarium. Chcę usunąć całkowicie widoczne aiptasie z akwarium. Resztę mam nadzieję załatwią krewetki mam ich już 20 szt wpuszczonych oraz auriga i brzydal. Poodrywałem korale od skały i skałę po kawałku wyjmuję ze zbiornika czyszczę mechanicznie na dworze szczotką,- płuczę solanką z podmian po czym wkładam do akwarium i czekam czy jakieś sztuki się nie uchowały. Na szczęście mam napełnione szczepkarium więc mam gdzie przenosić korale. Przy okazji połapałem te ryby które chciałbym wymienić na inne i wystawiłem je na sprzedaż w naszym targowisku. Oczyszczoną skałę układam od lewej strony akwarium. Poniżej fotka z prac w zbiorniku głównym i fotka szczepkarium.

14469257_IMG_0543.JPG

14469258_1.JPG

Mam to szczęście że skała w moim tanku nie jest całkowicie sklejona. Pokleiłem tylko 3 filary a reszta skały jest ułożona luźno więc mam ułatwione zadanie. Przy wyjęciu kawałków skały zobaczyłem jak bardzo aiptasia zaatakowała mój zbiornik, po niewidocznej stronie skały aiptasia rosła sobie przy aiptasi. Po usunięciu mechanicznym aiptasi spłukuje resztki różyczek wodą z podmian pod dużym ciśnieniem. Skonstruowałem sobie mini karsher: Pompa 20000 l/h zanurzona w beczce z solanką i szlauch ze zredukowaną średnicą do rurki o fi 5mm ze spłaszczoną końcówką. Sika z naprawdę dużym ciśnieniem. Po tych zabiegach wkładam skałę do akwarium i czekam sprawdzając czy jakiejś aiptasi nie przegapiłem.

Auriga i brzydal zawsze przy zanurzeniu kolejnego kawałka skały patrolują i szukają resztek czyszcząc dodatkowo. Srednio 2 - 3 razy skała jest wyjmowana do poprawek i wkładana z powrotem. Na szczęście mojej żony nie ma bo w domu jest taki pieprznik że trudno przechodzić!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow gratuluję wytrwałości. Pamiętam w 2010 miałem podobny problem, Stani przywiózł mi wtedy brzydala prosto z Hamburga i wkrótce było po kłopocie. Niemiecki brzydal uwinął się przez miesiąc w 900 ltr akwarium .

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Jacek56 napisał:

Wow gratuluję wytrwałości. Pamietam w 2010 miałem podobny problem, Stani przywiózł mi wtedy brzydala prosto z Hamburga i wkrótce bylo po kłopocie. Niemiecki brzydal uwinął się przez miesiąc w 900 ltr akwarium .

U mnie 3 brzydale + Auriga + 10 krewetek na aiptasie przez 2 miesiące nie dały rady! Co prawda nowych różyczek nie przybywało ale starych dużych aiptasi nie chcieli jeść dlatego zdecydowałem się na drastyczne środki. Dodatkowym bodźcem była chęć wymiany ryb - a w akwarium pełnym korali złapać 4 duże pokolce i dużego borsuka to ogromna sztuka! Cwaniaki nie chciały wchodzić do pułapki i głodówka też nie pomagała. Teraz miałem okazję gdy wyjąłem połowę skały z akwarium i powiesiłem 2 klipsy z Nori na bocznej szybie oraz przygotowałem siatkę dzielącą akwarium na 2 części. Gdy ryby podpłynęły do klipsów szybko zagrodziłem siatką dostęp do połowy akwarium z rafą Potem to już był pikuś! Ryby pływają już w sumpie a część została sprzedana. Zapraszam do kupna zostały jeszcze 2 pokolce:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14471458_IMG_0544.JPG

14471462_IMG_0545.JPG

Pomalutku do przodu


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, waldek123blau napisał:

U mnie 3 brzydale + Auriga + 10 krewetek na aiptasie przez 2 miesiące nie dały rady! Co prawda nowych różyczek nie przybywało ale starych dużych aiptasi nie chcieli jeść dlatego zdecydowałem się na drastyczne środki. Dodatkowym bodźcem była chęć wymiany ryb - a w akwarium pełnym korali złapać 4 duże pokolce i dużego borsuka to ogromna sztuka! Cwaniaki nie chciały wchodzić do pułapki i głodówka też nie pomagała. Teraz miałem okazję gdy wyjąłem połowę skały z akwarium i powiesiłem 2 klipsy z Nori na bocznej szybie oraz przygotowałem siatkę dzielącą akwarium na 2 części. Gdy ryby podpłynęły do klipsów szybko zagrodziłem siatką dostęp do połowy akwarium z rafą Potem to już był pikuś! Ryby pływają już w sumpie a część została sprzedana. Zapraszam do kupna zostały jeszcze 2 pokolce:

 

Tak z czystej ciekawości zapytam, co Tobą kierowało aby nakupować pełno ryb aby je teraz po roku czy dwóch się pozbywać? Pokolcowate w dobrych warunkach wytrzymują spokojnie do 15-20 lat w niewoli. Na brak miejsce chyba nie narzekają?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Jacek56 napisał:

Tak z czystej ciekawości zapytam, co Tobą kierowało aby nakupować pełno ryb aby je teraz po roku czy dwóch się pozbywać? Pokolcowate w dobrych warunkach wytrzymują spokojnie do 15-20 lat w niewoli. Na brak miejsce chyba nie narzekają?

Pokazały się nowe odmiany pokolców np. Acanthurus Guttatus i chcę je zamienić na swoje pokolce.  Nie chcę dokładać nowych do starej obsady bo niechcę mieć ich więcej. U mnie jest problem z kryjówkami na noc dla tych dużych ryb. W dzień pływają zgodnie a przed zgaszeniem światła rozpoczynają się gonitwy i wybieranie na noc najlepszych miejscówek. Dodatkowo rodzina chce ukwiała i z 10 błazenków do niego. Nie chcę zwiększać masy rybnej aby nie zaburzyć parametrów wody no i najważniejsza rzecz lubię zmiany a w akwarium morskim nie mamy wiele okazji na to.

14472519_Acanthurus_guttatus_Samoa_Ameri

Moja skała w akwarium jest ułożona  ażurowo a nie masywnie dlatego są korytarze do pływania dla ryb a nie ma kryjówek na noc dla dużych ryb. Hepatusy zamieszkały w seriatoporze łamiąc polipy aby się powciskać, mimo to że ta seriatopora ma średnicę piłki do kosza codziennie widzę nowe polipy połamane. W końcu załatwią mi tego korala. Jeden Hepatus został wyeksmitowany.

z tego powodu.

14472637_IMG_0547.JPG

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryby zawsze beda sie przepychac zaraz przed zgaszeniem swiatla mialem to w 800 litrach i mam to teraz w 300


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau ja w to nie wierzę co widzę:(

smutne to wszystko nie do wiary:(???


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, @Beti napisał:

@waldek123blau ja w to nie wierzę co widzę:(

smutne to wszystko nie do wiary:(???

Beti miałem taką plagę aiptasi i próbowałem prawie wszystkiego aby ją usunąć bez skutku. Kupiłem 10 krewetek na aiptasie, 3 brzydale oraz aurige - czekałem cierpliwie 2 miesiące i nic. Owszem małe aiptasie zostały pożarte i nie przybywało ich więcej ale las dużych pozostał. Różyczki rozprzestrzeniły się nawet w środku montipor czy seriatopor i parzyły je tak że korale bielały. Jak wyjmuję skałę z akwarium to na 10cm2 skały mam 10-12 aiptasii dużych. Z nimi nie poradzą sobie zwierzaki które mam a ślimaki Berghia które wpóściłem jakiś czas temu zostały zjedzone przez moje ryby. Nie miałem wyjścia chciałem nawet kupić całą skałę i swoją wymienić na nową ale w końcu znajomy podpowiedział rozwiązanie z czyszczeniem skały mechanicznie po za zbiornikiem i go posłuchałem. Roboty przy tym jest co nie miara ale od razu widać efekty. Jak wkładam oczyszczony kawałek skały od razu brzydale i auriga robią jej przegląd  w nadziei że jakąś różyczkę przegapiłem.

5 godzin temu, kosiarek84 napisał:

ryby zawsze beda sie przepychac zaraz przed zgaszeniem swiatla mialem to w 800 litrach i mam to teraz w 300

W nowo ułożonej skale zrobiłem całą masę zakamarków które od razu zostały zajęte przez pozostałe ryby. Nie widziałem przed zgaszeniem światła aby ryby się przeganiały ze swoich miejscówek Pokolce podzieliły się już terenem i mogę mieć tylko obawę co będzie gdy wpuszczę nowe sztuki. Dołożyłem 10 kg skały z sumpa i mam zamiar jeszcze dokupić z 20 kg żywej skały na następną część akwarium. Porobię dla nowych ryb też sporo grot i zakamarków.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, waldek123blau napisał:

ale w końcu znajomy podpowiedział rozwiązanie z czyszczeniem skały mechanicznie

czyli jak? myjka ciśnieniowa była w ruchu?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

czyli jak? myjka ciśnieniowa była w ruchu?

Beti w czwartek o 9.37 opisałem jak to robie:

Wyjmuje skałę z akwarium czyszczę mechanicznie ręcznie szczotką, opłukuje w wodzie z podmian, Leję pod ciśnieniem po skale własnym mini karsherem:

"Skonstruowałem sobie mini karsher: Pompa 20000 l/h zanurzona w beczce z solanką i szlauch ze zredukowaną średnicą do rurki o fi 5mm ze spłaszczoną końcówką. Sika z naprawdę dużym ciśnieniem"

potem wkładam skałę do akwarium i czekam czy jakieś aiptasie nie zostały, w tym czasie czyszczę następną skałę. Jak na skale jakieś różyczki zostały wyciągam do ponownego czyszczenia. I tak się bawię już tydzień.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arturro napisał:

Waldek, wydaje się mocno inwazyjnie.. System nie "klęka" ?

Dlatego zrobiłem w tym tygodniu pół skały i teraz tydzień przerwy, za tydzień następna połowa. Mam spore zaplecze w piwnicy z powiększonym sumpem myślę że systemu nie rozchwieje. Monitoruje parametry wody na bieżąco.

No i pomału przenoszę korale z piwnicy do akwarium

14484823_IMG_0552.JPG


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, waldek123blau napisał:

Beti w czwartek o 9.37 opisałem jak to robie:

Ojjj sory nie doczytałam już dobrze dobrze:D

:smile_tongue:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja bo doczekałem 718 dnia istnienia mojego szkiełka.

 

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche malo urozmaicone korale. no i nie przekonam sie do niebieskiego tla[emoji6]


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opylil bym te duże kolonie sps i w zamian nich posadzil sporo różnych szczepek sps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po namowach całej rodziny kupiłem na targowisku czerwony ukwiał quadri i od kolegi Sexy Krewetka nanokaczor 7 sztuk błazenków. Małe fotostory z uczenia błazenków zasiedlenia ukwiała: Najpierw ukwiał został włożony do akwarium - dostał osobną skałkę do zasiedlenia oddzieloną piaskiem od innych skałek. Po tygodniu dotarły kupione błazenki od kolegi Sexy Krewetka nanokaczor i rozpocząłem edukację rybek. Po aklimatyzacji włożone do kotnika zawieszonego nad ukwiałem na 6 godzin. Po tym czasie zrobiłem rurę z siatki do ociepleń budynków o średnicy około 30cm i włożyłem ją okalając ukwiał do akwarium. Następnie wpuściłem do tej konstrukcji błazenki. Ryby jednak nie chciały wejść między macki quadri więc postraszyłem je bąbelkami powietrza wlewając wodę z dzbana do otworu siatki. Po kilku minutach wszystkie błazenki taplały się już w nowym domu czyli w ukwiale.

IMG-0599.jpg

IMG-0600.jpg

IMG-0601.jpg

 

Błazenki są od Konrada nanokaczor który je sam rozmnaża i sprzedaje POLECAM zakup przebiegał jak zwykle bardzo profesjonalnie tzn zapakowane zostały w styrobox z dodatkowym źródłem ciepła i przesyłka poszła PKP Dostałem gratisowo jak zwykle dodatkowe zwierzaki. Tak samo było jak kupowałem u niego krewetki na aiptasie.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.