Skocz do zawartości
pdz

Krok po kroku 200-300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tytułem wstępu :-)

Jakiś czas temu pisałem z prośbą o pomoc w doborze akwarium i sprzętu i jak teraz patrzę na tamten wątek to się uśmiecham, nie będę się rozpisywał , w skrócie życie zweryfikowało tamten projekt.

Dodam też na początku, że nie mam aspiracji na super wyszukane życie, raczej ma to być miłe dla oka, mało wymagające a jak się okaże, że nabiorę doświadczenia i kasa się zgodzi to może stanie większe w salonie.

Na początek aby nie śmiecić poproszę Was o 2 rzeczy.

1. Dobór szkła i ocena szafki.

Mam szafkę :

https://www.brw.com.pl/katalog-produktow/produkt/3028,komoda-senegal.html

Wymiary 150 x 42 cm , więc głębokość 45 cm nie wchodzi w rachubę a szkoda, nie wiem czy robić je na zamówienie na 42 cm czy już nie kombinować i 40 cm ?

Jaka przy 42 czy 40 cm wysokość ?

Czy udźwignie ona akwarium ? Ma dwa boki dość solidne i w środku 2 przegrody, więc nie powinna się uginać.

2. Sump

W tej szafce nie ma możliwości go zamontować.

Ewentualnie przy 150 cm mogę postawić go z boku tylko nie wiem czy to dobry pomysł.

Co o tym sądzicie , jeżeli tak to jak byście zagospodarowali te 150 cm , ile na sump i ile na akwarium ?

Przeglądałem inne watki i widziałem projekt jednego z Kolegów, bez sumpa i ku takiemu bym się skłaniał ze względu na mało skomplikowaną konstrukcję i cenę.

http://nano-reef.pl/forums/topic/92785-solanka/?page=3

Co na początek o tych 2 rzeczach sądzicie ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladna szafka, ale pod akwarium troche malo "uzytkowa". Na szafke mozesz polozyc jakis blat i spokojnie ustawic akwarium 50 - 60 cm, nie tylko 42.

Z szafki wyjalbym cale te zbedne szuflady i inne przegrody, szafke wzmocnil i stawial sumpa. Front szafki (czyli te przednie scianki mozna pozostawic jako maskowanie dzrzwi.

Wtedy mialbys szafke z prawdziwego zdazenia a nie mebel na skarpetki i obrusy. :thumbup: 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Stani napisał:

Ladna szafka, ale pod akwarium troche malo "uzytkowa". Na szafke mozesz polozyc jakis blat i spokojnie ustawic akwarium 50 - 60 cm, nie tylko 42.

Z szafki wyjalbym cale te zbedne szuflady i inne przegrody, szafke wzmocnil i stawial sumpa. Front szafki (czyli te przednie scianki mozna pozostawic jako maskowanie dzrzwi.

Wtedy mialbys szafke z prawdziwego zdazenia a nie mebel na skarpetki i obrusy. :thumbup: 

Sytuacja jest taka, że górę mogę wykorzystać, środka nie mogę ruszyć, takie życie ;-)

A z tym blatem to niezły pomysł, nawet z tyłu "dosztukować" te 3-5 cm.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz użyć tej szafki to przede wszystkim plecy musisz mieć z normalnej płyty a nie dykty żeby Ci się nie złożyła :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kroczek napisał:

jesli chcesz użyć tej szafki to przede wszystkim plecy musisz mieć z normalnej płyty a nie dykty żeby Ci się nie złożyła :)

Masz rację, cenna uwaga, tak też zrobię. Co prawda jeden bok stoi przy ścianie ale drugi już nie, skręcana dość solidnie, kołki i wkręty ... ale licho nie śpi ;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plecy szafki obowiązkowo z płyty 18mm zamiast HDF co pewnie masz w tej chwili, ze zdjęcia wynika że dno szafki jest uniesione nad ziemię więc musisz je podepszeć  dodatkowo w 2 miejscach z prawej i lewej strony szuflad, pod pionowymi płytami bo to one przenoszą ciężar akwarium inaczej z czasem wygnie się dolna płyta i pęknie, nie wspomnę już o tym że drzwiczki i szuflady przestaną pasować. Na zdjęciu masz jak kończy właśnie przeciążone dno szafki :)

pekniecie.jpg


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kołki i wkręty nic nie dadzą przy tej masie. Wydaje je jeśli ktoś uderzy w zbiornik. Wystarczy że będziesz energiczniej czyścić szyby na boki i sam się przekonasz że szafka się buja a po pewnym czasie coś puści. Pełne plecy pewnie poprawią stabilność. Sumpa stawiaj bo w przyszłości będziesz żałował. Dolewke  zmieścisz w szafce ale co z resztą zostawisz na zewnątrz i będziesz mieć ciągle hałas i wszystko będzie widać. Po pewnym czasie sump zajdzie syfem i co wtedy? Ale to już Twoja decyzja. Nie śpiesz się !

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, macie rację, kiedyś słodkie miałem na takiej szafce ale z obu stron stały inne , tzw. regał.

Słusznie zauważyliście, że tył trzeba wzmocnić i te działowe o czym wiedziałem ale nie napisałem także od dołu, ponieważ są oparte o dno, które jest podparte tylko na bokach.

Powiedzmy, że ogarnąłem szafkę i zdecydowałem się na akwarium bez sump'a , życie mało wymagające , cieszące oko i w niezbyt dużej ilości , takie dla początkującego.

Akwarium o szerokości 100-120 cm , głębokości 40 cm i chyba nie będę jednak kombinował z blatem na rzecz tych 5 cm , wysokość 45 cm , szyba opti.

Czy te wymiary są w porządku ? Czy coś zmienić ?

Litraż wychodzi pomiędzy 100x40x45 i 120x40x45 czyli 180-216 litrów.

 

Jaki sprzęt ? Nie ukrywam , że wzoruję się na akwarium które znalazłem u Kolegi z Forum ale sam wybór jest wstępny , jeżeli zaproponujecie coś innego z uzasadnieniem to rozważę zmiany.

Chciałbym aby to był dobry sprzęt, nowy i z uwagi na sypialnię możliwie cichy ale też bez jakiegoś przesadnego szastania kasą ;-)

- odpieniacz - Tunze ReefPack 250 + grzałka ;

- pompy - 2 Tunze 6015 lub 6025 ;

- oświetlenie - 4 lub 6 x T5 , najchętniej gotowy ale te są dość drogie , więc rozważę propozycje DIY ;

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak 40cm przy dlugoscu metra i wiecej to wasko. Wiem to po sobie. Nie ma szalu. Dalej co do cyrkulacji ja w 200 mam 2x6015 ale wez wieksze. Szukaj uzywek ja mam trzy letnie i po umyciu jak nowe. A oswietlenie to moim zdaniem tylko diy bo sporo mozna na tym zaoszczedzic.chociaz belke na same t5 mozna czasem zbalezc w dobrych pieniądzach. Tak ze tu trzeba dobrze pomyslec. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa np: ATI 4 x 54W T5

odpieniacz bedzie pewnie za slaby: tu wlasnie brakuje sumpa do postawienia czegos odpowiedniego. Poza tym, szafka stoi w sypialni i odpieniacz w szafce bylby nieslyszalny

pompy: 2 x 6025 

glebokosc 40 cm to naprawde malo...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Stani napisał:

Lampa np: ATI 4 x 54W T5

odpieniacz bedzie pewnie za slaby: tu wlasnie brakuje sumpa do postawienia czegos odpowiedniego. Poza tym, szafka stoi w sypialni i odpieniacz w szafce bylby nieslyszalny

pompy: 2 x 6025 

glebokosc 40 cm to naprawde malo...

Pewnie nie kupię ATI za prawie 2000 pln ale widziałem fajne na Allegro znacznie taniej i fajnie wykonane.

Odpieniacz jak i inne graty to propozycja, jeżeli masz inną to daj znać.

Niestety tutaj sump'a nie dam rady zrobić , ewentualnie myślałem nad tym aby przy tych 42 cm nie robić panela z tyłu tylko może z boku ale nie wiem czy to dobry pomysł.

A ta głębokość przy założeniu, że nie ma nic z tyłu, nie zabieram niczym miejsca to naprawdę za mało ? Jeżeli tak to szafka ma 42 cm głębokości , w ramach zamiany tyłu z byle płyty dam tam coś grubszego na 3 cm i będzie 45 cm.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to szukaj ewentualnie używanego Tunze 9006 do skromnej  obsady może dać radę sam go używam w 300l i myślę ,że to odpowiedni litraż aczkolwiek można spróbować zaryzykować w Tunze 9012 bo opinii na jego temat w internecie niestety jak na lekarstwo.... 
Co do lampy to najlepsza była by hybryda T5+led 


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Robteos napisał:

Co do odpieniacza to szukaj ewentualnie używanego Tunze 9006 do skromnej  obsady może dać radę sam go używam w 300l i myślę ,że to odpowiedni litraż aczkolwiek można spróbować zaryzykować w Tunze 9012 bo opinii na jego temat w internecie niestety jak na lekarstwo.... 
Co do lampy to najlepsza była by hybryda T5+led 

Dzięki za info, rozważę mocniejszy odpieniacz.

A co do lampy, co dadzą LEDy , w czym będzie lepiej w stosunku do samych T5 ? W necie widzę różne opinie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pdz napisał:

Dzięki za info, rozważę mocniejszy odpieniacz.

A co do lampy, co dadzą LEDy , w czym będzie lepiej w stosunku do samych T5 ? W necie widzę różne opinie.

Ledy ogólnie dadzą tzw bliki ogólnie są to takie migotanie w akwarium na koralowcach ruch i możesz sobie też również trochę barwy ustawić pod siebie w świetlówkach masz tak ,że zapalisz i tak świeci a w led można kontrolować moc świecenia poszczególnych sekcji np niebieskich/białych/innych 


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy led, jak dla mnie dodają życia w akwarium. Możliwość ustawienia wschodu, zachodu, barwy, bardziej zaawansowane fazy księżyca. T5 jak dla mnie to takie statyczne oświetlenie, ale podobno korale lepiej rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbliżej mi do 6xT5 39W, bo i moc odpowiednia do litrażu, nawet z zapasem i przy tylu świetlówkach można dobrać dość dobrze kolor.

Może na początek wezmę taką konfigurację a później dodam LEDy.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak po przejrzeniu innych projektów, zebraniu opinii zrobię akwarium  z sumpem.

Nie stanie w sypialni, ponieważ komoda nie nadaje się pod sumpa (myślałem o wygospodarowaniu jednej części z trzech na sump ale to za mało) a kupując szafkę nie będę miał gdzie jej przestawić a jest bardzo przydatna.

Akwarium stanie w salonie, tylko w innym miejscu niż pierwotnie planowałem ... niestety przez szafkę dość mocno koszt skoczył w górę - szafka pod akwarium ze stelażem 150x50 to ok. 1000-1300 pln.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,bardzo trafny wybor,zbiornik bez sump'a czy panelu nie jest kompletny i naprawde bardzo niewygodny...Ja kiedys mialem akwarium z sump'em obok i bylo git,tylko troche dluzsze orurowanie...Jezeli nie ma innego wyjscia to mozna dobrac by dwa meble pasowaly do siebie i w jednym z nich zrobic sump...Ja na przyklad mam 60-cio litrowa beczke obok zbiornika i trzeba ja tylko zabudowac z czym na razie sie nie spiesze...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Iceberg napisał:

Heja,bardzo trafny wybor,zbiornik bez sump'a czy panelu nie jest kompletny i naprawde bardzo niewygodny...Ja kiedys mialem akwarium z sump'em obok i bylo git,tylko troche dluzsze orurowanie...Jezeli nie ma innego wyjscia to mozna dobrac by dwa meble pasowaly do siebie i w jednym z nich zrobic sump...Ja na przyklad mam 60-cio litrowa beczke obok zbiornika i trzeba ja tylko zabudowac z czym na razie sie nie spiesze...

Z sypialni zrezygnowałem definitywnie z kilku powodów :

- nie zamontuję sump'a w szafce i nie mogę jej zmienić , jest mi potrzebna a nie mam innego miejsca na nią ;

- ściana ma 150 cm i tyle ma ta szafka , więc więcej miejsca nie ma na akwarium , przy założeniu , że minimalnie chciałbym 100x42x45 to na sump postawiony obok zostałoby 50x42 a gdybym chciał 120x42x45 to zostałoby jeszcze mniej , prawie nic ;

- sump z boku szpeciłby nieco wszystko ;

- szafka ma 42 cm głębokości a chciałbym wg. zaleceń zrobić 45 lub 50 ale to przecierpiałbym gdyby się szafka nadała ;

Więc zdecydowałem definitywnie o salonie ale nie w miejsce gdzie kiedyś planowałem , tam stoi a jakże komoda i po rogach szafki narożne ;-) ale mam inne miejsce , zmierzę co tam mogę wstawić, wada jest tylko to, że jest to miejsce blisko wejścia do salonu ;

W zależności od miejsca zamówię szafkę pod konkretne akwarium , planuję 50 głębokości i 45-50 wysokości a w zależności od miejsca szerokość 100-120, to wychodzi 250-300 litrów.

Minusem jest dodatkowy koszt szafki , plusem to , że będzie to stelaż i drzwiczki lewe/prawe , bezproblemowy dostęp , przy szafce o szerokości akwarium sump będę mógł tam zmieścić niemalże dowolny , wszystkie graty , dolewkę a przy takiej szerokości to gdy w przyszłości zdecyduję się włożyć jakiś dodatkowy sprzęt to nie będzie problemu.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos nie za bardzo chce cie skroic za taka szafke? Moze fakt jak wszystko nowe to moze i kosztuje. Ja tylko dla przykladu powiem ile kosztowala moja o wymiarach 100x40x85wys. Plyta razem z przesylka w koloze salonowych mebli to 130zl.   Do tego zawiasy niech 40zl chociaz ja mam inne niz w standardowych szafkach bo mi na nie stelaz nie pozwolil a stelaz spawany z kontownika kupionego w cenie zlomu nie przekroczyl 100zl. Mysle ze moja szafka kosztowala by nie wiecej jak300zl jak bym musial kupic wszystko. Tyle ze trzeba troche inwencji wlasnej przy montarzu i malowaniy np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Damian K. napisał:

A czy ktos nie za bardzo chce cie skroic za taka szafke? Moze fakt jak wszystko nowe to moze i kosztuje. Ja tylko dla przykladu powiem ile kosztowala moja o wymiarach 100x40x85wys. Plyta razem z przesylka w koloze salonowych mebli to 130zl.   Do tego zawiasy niech 40zl chociaz ja mam inne niz w standardowych szafkach bo mi na nie stelaz nie pozwolil a stelaz spawany z kontownika kupionego w cenie zlomu nie przekroczyl 100zl. Mysle ze moja szafka kosztowala by nie wiecej jak300zl jak bym musial kupic wszystko. Tyle ze trzeba troche inwencji wlasnej przy montarzu i malowaniy np.

Na akwarium czekałem kilka lat, zawsze coś pod górkę, więc teraz nie spieszy mi się na już, chociażby z powodu uzupełnienia wiedzy.

W necie widzę stelaże są po ok. 700 , szafki 1000 i więcej.

Mam czas , spawarkę, diaksa , narzędzia i myślałem o tym, żeby kupić profile czy kątowniki i uspawać samemu a u meblarza , chociażby tego który robił kuchnię zamówić boki i drzwiczki.

Dlatego też podjadę do budowlanego i zobaczę ile wyjdzie materiał , malowanie i drzwiczki/boki , czy gra warta świeczki , bo jak miałbym zaoszczędzić 100 czy 200 kosztem wyglądu to wolę kupić.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stelaż z profili 40x40x2 o wymiarach 150x60x118 + ramka pod niego + śruby, piaskowanie + malowanie proszkowe z podkładem wyszedł mnie jakieś 400-450zł. Oczywiście to jest cena dla mnie  i swojej roboty nie liczę. 

Przy zabudowie też oszczędziłem jakieś 200-300 zł i to była pozorna oszczędność. Trzeba było zrobić samemu. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy wymiarach 110x55x80:

Stelaż 100 za stał, malowanie proszkiem 40, tarcze i elektrody 20 zł. Profil 30x30 i 20x30 na górę. Płyta z pocięciem i oklejanie 190 zł połowę jej zostało zrobi się jakiś regał na graty. Efekt taki, nogi miałem. Całość 350 zł moim zdaniem warto.

22736d525de8d67717359370f0bfec79.jpgacd520c8fdf3b0cfdd2b07219557d030.jpg

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co kraj to obyczaj.ale czy stelaz malowany proszkowo czy pedzlem i tak go nie widac tak naprawde.moj jest spawany byle jak wazne aby sie sprawdzal. Obidowany plyta i nie widac. Przeciez nikt go mie bedzie ogladal tylko akwarium. Tak wiec pamietajmy ze mozna zaoszczedzic i to duzo wbrew pozorom. Tylko trzeba przemyslec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem stelaż w necie , kosztuje 700 pln.

Policzyłem , że wyjdzie na niego ok. 15 mb profila stalowego 40x40x2 lub (40x40x3 - wtedy można nie stosować na środku wyporu) , to daje 300-400 pln za materiał w zależności od profilu.

Do tego piaskowanie (sąsiad robi ale zawsze to coś kosztuje) , malowanie (farba) , stopki ze 6-8 sztuk , z tego co widzę , to akwarium stoi na stelażu , nie daje się płyty , więc jakaś gąbka do oklejenia styku stelaż<>akwarium lub płyta OSB, sklejka, u meblarza, cokolwiek co spowoduje, że akwarium nie będzie stać bezpośrednio na stelażu ... nie wiem czy wyjdzie dużo taniej.

Na obecna chwilę myślę o gotowym stelażu , może znajdę taniej niż 700 pln i dobraniu u meblarza (pod kolor mebli w salonie) wykończenia.

 

Odnośnie stelaża mam pytania : u meblarza trzeba zamówić boki, dno i drzwiczki na przód a co jeszcze ? co między akwarium a stelaż ? czy tył zabudować ?

Wzoruję się na stelażu z Aquario :

stelaz-100x50.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.