Skocz do zawartości
gizmocs

Olsztyn - 240l + Sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem Kuba z Olsztyna, powoli rozpoczynam swoją przygodę z akwarium morskim. Doświadczenia w akwarystyce wielkiego nie posiadam, ale chętnie i szybko się uczę, (w wieku wczesno-młodzieńczym) posiadałem 30l akwarium słodkowodne. Na pewno moim słabym punktem jest systematyczność (ze względu na życie zawodowe) ale i z tym problemem mogę sobie poradzić stosując trochę automatyki ale po drugie i co ważniejsze zaraziłem tematem też i żonę, a jej ręka będzie nieoceniona przy prowadzeniu akwarium.

Poki co dzieki poradom zebranym na forum zakupiliśmy następujące sprzęty:

  • obieg - Jebao DCP 5000
  • odpieniacz - Twistman OB-150-IN
  • grzałka Jager 250W
  • RODI 75GP
  • Lampe Razor 180W 15000K
  • Gyre XF-230
  • refraktometr,termometr, szyscik ,szypce, testy Colombo
  • siporax 2L
  • bakterię na start Special Blend

Kolejnym etapem będzie zamówienie szkła. i tutaj jest kilka pytań:

  1. Czy robienie pełnego OW ma większy sens, jeżeli przez dolną i tylna ściankę i tak nie patrzymy?
  2. Czy warto robić plecy akwarium w konkretnym RAL'u skoro i tak robimy na nim tło z folii?
  3. Jeśli chodzi o komin zewnętrzy to czy musi on mieć jakąś konkretna wysokość? Póki co mamy sitko na odpływ wysokości 20cm + śrubunek da to nam zapewne jakieś 25cm, ale przecież mógłbym skrócić trochę sitko?
  4. Ogólnie projekt sumpa kopiowałem już z gotowym rozwiązań, z tym że nie zamierzam od początku zakładać DSB czy glonarium ale chciałbym mieć taką możliwość w przyszłości. NA start planuje tylko odpieniacz i trochę siporax'u, czy taka ilość którą mam teraz wystarczy (oraz miejsca w sumpie) czy potrzeba więcej?

Jeśli chodzi o obsadę to planujemy falującą rafę, wiec miękkasy i bardzo proste w obejściu LPS, SPS nas w ogóle nie interesują. Ryby, tutaj na razie obsada typowo pod dzieci Nemo+Dori :) Oczywiści po dojrzeniu akwarium jakaś grupa czyszcząca.

Z góry dziękuje za udzielone rady

Kuba

akwarium.jpg

akwarium1.jpg

sump.jpg

sump1.jpg

sump.jpg

Edytowane przez gizmocs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odnośne szkła, rozważ 100% opti white. Pamiętaj, że patrząc z przodu, widać boczne szyby akwarium, które stykając się z tylną szybą, przenoszą jej barwę. Stracisz efekt dekoracyjny. 

Mi polecono akwarium całe z opti white, gdyż różnica w cenie była niewielka.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz moc grzałki. W morskim raczej nie ma problemu, jak w słodkowodnym - z grzaniem. Wręcz przeciwnie - problem jest z przegrzewaniem - 100W spokojnie ci wystarczy.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Mozart napisał:

Witam

Odnośne szkła, rozważ 100% opti white. Pamiętaj, że patrząc z przodu, widać boczne szyby akwarium, które stykając się z tylną szybą, przenoszą jej barwę. Stracisz efekt dekoracyjny. 

Mi polecono akwarium całe z opti white, gdyż różnica w cenie była niewielka.

Pozdrawiam

Dzieki, cenna uwaga.

5 godzin temu, Dr@co napisał:

Zmniejsz moc grzałki. W morskim raczej nie ma problemu, jak w słodkowodnym - z grzaniem. Wręcz przeciwnie - problem jest z przegrzewaniem - 100W spokojnie ci wystarczy.

Hmm to było z rzeczy które mnie trapiły jak przyszła grzałka. Nie wiedziałem jak miałem to ustrojstwo zapakować do sumpa ale skoro 100W wystarczy to spróbuje ją wymienić.

 

PS. Chętnie bym się wprosił gdzieś lokalnie żeby zobaczyć takie akwarium w rzeczywistości :).

 

Pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ochotę to możesz do mnie wpaść.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A czy ktoś jest wstanie podpowiedzieć coś w kwestii komina i sumpa?

 

Dziękuje

Jakub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już taki zbiornik z takim kominem i jest to b.dobre rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mała aktualizacja. Wysokość komina zmieniona na 20cm, pomierzyłem sitko w raz ze śrubunkiem (wys 14cm) plus 5cm na grzebień. dodatkowo poszerzyłem komory przepływowe w sumpie (w kilku wątkach przewinęło się ze 3cm negatywnie wpłynie na łatwość czyszczenia),komin.jpg

ponadto wlot wody do drugiej komory został podwyższony (w razie jeśli zdecyduje się na DSB).

sum.jpg

Zamówiłem już stelaż pod akwa z profili 50x50mm i 20x20mm. W środku stelaża zamontowana zostanie stara skrzynia wojskowa, oczywiście będzie ona polakierowana i zabezpieczona przed wilgocią. Ponad to zamierzam ja wygłuszyć (jeszcze nie wiem tylko czym):

skrzynia przed.jpg

 

Tutaj projekt szafki i szkła:

komplet.jpg

komplet2.jpg

 

W sumie nasunęły mi się jeszcze dwa pytania:

1. czy jest wystarczająco miejsca w komorze 2 i 3 żebym na tylnej ściance wygospodarował miejsce na dolewkę ?

2. czy mógłby ktoś przeliczyć czy w razie awarii mam w sumpie wystarczająco miejsca na wodę?

 

Dziekuje

Kuba

 

Edytowane przez gizmocs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2 

Jaki poziom wody planujesz mieć w sumpie cały czas?

Ile zostanie wolnego miejsca na wodę do momentu przelania się przez górną krawędź sumpa.

(Ja mam sump 80x40x40) = 128 l. Wody w nim jest (80x21x40) = 67 l 

mój sump przyjmie około 61 litrów dodatkowej wody zanim się przeleje. 

To co spłynie z akwa to pojemność komina oraz woda z akwarium do wysokości grzebienia, czyli w okolicy pewnie 5-7 cm wysokości plus szerokość i głębokość akwa. 

 

Mam nadzieje że napisałem to prosto i czytelnie. 


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, gizmocs napisał:

... Ponad to zamierzam ja wygłuszyć (jeszcze nie wiem tylko czym)

 

Witam

Polecam zielone poroso - filc ok 20 mm (można dostać na alledrogo). Ten materiał pomimo wilgoci, zachowuje swoje właściwości.

Sam w ten sposób wygłuszyłem sumpa.  Pojawił się niestety problem z temperaturą wody w akwarium.

Są dwie możliwości, aby temu zaradzić - tania i droga.

Tania to wycięcie kratki wentylacyjnej na jednej ze ścian z wiatraczkiem komputerowym o dużych łopatkach (mam 14 mm bequite - bezgłośny).

Druga i droga to chłodziarka, która z kolei nie jest bezgłośna, a widzę, że ma to znaczenie (ciesze się, że nie jestem sam ;-)

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzieki za odp.

 

21 godzin temu, p_szubert napisał:

Ad. 2 

Jaki poziom wody planujesz mieć w sumpie cały czas?

Ile zostanie wolnego miejsca na wodę do momentu przelania się przez górną krawędź sumpa.

(Ja mam sump 80x40x40) = 128 l. Wody w nim jest (80x21x40) = 67 l 

mój sump przyjmie około 61 litrów dodatkowej wody zanim się przeleje. 

To co spłynie z akwa to pojemność komina oraz woda z akwarium do wysokości grzebienia, czyli w okolicy pewnie 5-7 cm wysokości plus szerokość i głębokość akwa. 

 

Mam nadzieje że napisałem to prosto i czytelnie. 

Pojemnosc sumpa to 78l, z poziomem wody 22cm wychodz ze bedzi w nim 49l, co daje 29l wody na przelew. Zmniejszona wersja komina ma pojemnosc 3l, nad grzebieniem przy spietrzeniu 5cm zmiesci sie 23l wody, z tego co czytalem wczesniej na grzebieniu spietrza sie tylko pare cm, wiec tu jest troche zapasu. plus to co znajduje sie w hydraulice. Mysle że mieszcze się na styk. :)

 

20 godzin temu, Mozart napisał:

Witam

Polecam zielone poroso - filc ok 20 mm (można dostać na alledrogo). Ten materiał pomimo wilgoci, zachowuje swoje właściwości.

Sam w ten sposób wygłuszyłem sumpa.  Pojawił się niestety problem z temperaturą wody w akwarium.

Są dwie możliwości, aby temu zaradzić - tania i droga.

Tania to wycięcie kratki wentylacyjnej na jednej ze ścian z wiatraczkiem komputerowym o dużych łopatkach (mam 14 mm bequite - bezgłośny).

Druga i droga to chłodziarka, która z kolei nie jest bezgłośna, a widzę, że ma to znaczenie (ciesze się, że nie jestem sam ;-)

Pozdr

Myśle ze zdjecyduje sie poki co na tanie rozwiazanie probemu, bo akurat mam zbedny wentylator beQuiet! i zobacze jak to sie sprawdzi. Jeśli chodzi o material, to jest jakis powod zeby nie stosowac gabki do wyciszen akustycznych? np. http://allegro.pl/wygluszenie-gabka-pianka-akustyczna-200x100-x-4-cm-i6802945750.html?

 

Pzdr

Kuba

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...bardzo ładna gąbka ...tylko ta cena...;-(  Policz ile potrzebujesz metrów...

Do sumpa nikt Ci nie będzie zaglądał. Polecany przeze mnie materiał stosuje się w motoryzacji, AGD (m.in. zmywarki) i przemyśle maszynowym (czyli trudnych warunkach jak nasze).

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz rację, pójde za twoja rekomendacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie i Panie

Przyszło na kolejne kroki w akwarium i w tym momencie pracujemy nad ułożeniem skały.

Co sądzicie o 3 poniższych propozycjach ułożenia skały? Nie chodzi mi tu o walory estetyczne, ale bardziej o technicznej, tj wysokość półek (odległość od tafli wody), łatwość obsługi, miejsca i zróżnicowania (nasłonecznienie/zaciemnienie) dla korali?

1.

2018-06-21-19_54.thumb.jpg.f929f4d2fa9483960edaed20fccf4815.jpg

 

 

 

2.

2018-06-21-20_14.thumb.jpg.90190b8bf35d75ad4abf70a836e64d23.jpg

 

3.

2018-06-21-20_20.thumb.jpg.2018555beca19c8d6f0c32cc66b2de55.jpg

 

Akwarium omiatane będzie przez MaxSpect Gyre.

 

Pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda,ale czy nie uważasz że te skały po lewej ala "grzybki" nie spowodują tego  że platforma u góry ładnie zarośnie koralowcami,natomiast poniżej już wiele koralowców nie umieścisz bo będzie zbyt zacienione?

I jeszcze jedno,czy przypadkiem akwarium nie jest szersze od blatu szafki?Jeżeli tak to jest to proszenie się o problemy zwłaszcza przy małym dziecku,ale nie tylko wystarczy że coś ciężkiego człowiek będzie niósł i zawadzi o krawędź akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp.

No właśnie nie wiedziałem jak to jest z koralami czy wszystkie potrzebują być równomiernie naświetlone, czy są gatunki mniej lub bardziej światłolubne, w takim bądz razie w propozycji nr 3 można by górną półkę odwrocić o 90* co spowoduję że nie będą się nakładały.

Co sądzicie o opcji 1 i odległości półek od lustra wody (ok 12-15cm)?

 

Jeśli chodzi o podparcie akwa to jest to zrobione na blacie z blach o gr 2 mm na całej powierzchni akwarium, na zdjęciu ze względu na jakość tego nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.06.2018 o 22:50, gizmocs napisał:

... a tutaj kolejna propozycja z ostatniej chwili nr 4.

2018-06-22-22_46_11.thumb.jpg.1642f0b6b6254974c672bf8d4c5846e6.jpg

jeśli się nie zawali to wybrałbym opcję nr 4 ale zawali się na pewno wcześniej czy później.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do powrotu do klej jeszcze rurę i poprowadz pod tafle wody bo jak zalejesz i walczysz to będzie Ci chlapalo z takiej wysokosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bart7891 napisał:

Do powrotu do klej jeszcze rurę i poprowadz pod tafle wody bo jak zalejesz i walczysz to będzie Ci chlapalo z takiej wysokosci

Dzięki za podpowiedz, ta część jest dokładana, wylot będzie pod lustrem wody.

 

1 godzinę temu, Przemek79 napisał:

jeśli się nie zawali to wybrałbym opcję nr 4 ale zawali się na pewno wcześniej czy później.... 

Nawet jeśli to pokleję do siebie, jak również do kratki rastrowej która będzie na dnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak chcesz zrobić kryjówki dla ryb to zrób w kształcie kwadratu bo na tej konstrukcji z prawej nawet nic nie postawisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, gizmocs napisał:

Dzięki za podpowiedz, ta część jest dokładana, wylot będzie pod lustrem wody.

 

Nawet jeśli to pokleję do siebie, jak również do kratki rastrowej która będzie na dnie?

wg mnie tylko jakieś nawiercanie i włożenie sztywnego szkieletu by pomogło. ja bym te skały położył dużymi bokami na dnie i ew dał 3-cią nad nimi i tak zrobił grotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepszym rozwiązaniem (moim zdaniem) jest podzielenie większych kawałków na kilka mniejszych, klej Ceresit CX5 i klejenie ciekawej ale.i praktycznej konstrukcji. 

Na marginesie proponuję usunąć ta kratkę, więcej problemu niż pożytku w późniejszym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. 2 lata planowania, przygotowywania, liczenia, sprawdzania, kombinowania, później znowu liczenia i znowu planowania, składania, rozkładania aż dotarłem do momentu kiedy leje się już woda do zbiornika (po raz drugi ale już docelowo). 20190308_192827.thumb.jpg.8b99f462c085f42ab011e505f4ea921d.jpg

  20190308_192958.thumb.jpg.112017971884bd7343e5ae6f1fb307f6.jpg

20190308_214238.thumb.jpg.861b57faff38a11eab7505dd5bc8f1de.jpg20190308_214244.thumb.jpg.8850eb12f1101557d97a0fad0f895f3e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.