Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś już startowałem z morskim baniakiem ale warunki mieszkaniowe nie bardzo na to pozwalały i zestaw sprzedałem. Mieszkanie kupiłem, miejsce na duże akwarium wygospodarowane ale jednak postanowiłem wystartować z czymś mniejszym, oczywiście chodzi o kasę a raczej jej brak, wiecie mam kredyt do spłacenia:D. Duże akwa kosztowało by mnie około 8 tyś na co w tej chwili nie mogę sobie pozwolić, więc startuję z mniejszym ale największym na jakie mogę sobie pozwolić w tej chwili i na jakie mam miejsce. 

Wyposażenie:

1. Akwarium - 50x35x35 (6mm) full optiwhite, akwarium z małym panelem w którym pochowam graty.

2. Cyrkulacja - Jebao SW-2

3. Odpieniacz - Resun SK300

4. Grzałka - Aquael Comfort Zone Fix 75W

5. Pompa obiegowa - Aquael Circulator N500

6. Lampa - Kessil A80

7. I drobnica czyli TDS, filtr Ro+Di, salimetr itp.

8. Żywa skała - 5-6 kg

9. Suchy piasek - 2 lub 3 kg (0,5-1 mm) piasku będzie cienka warstwa

10. Filtracja - Siporax 15 mm - 1 litr (może wejdzie więcej), Chemi Pure jakiś woreczek.

 

Akwarium będzie miało czarne tło, dno pomalowane na biało (ze względu na mała warstwę piasku), oświetlenie Kessil A80, zawsze podobało mi się światło tej lampki i po prostu muszę ją mieć. Zdaję sobie sprawę, że może delikatnie nie doświetlać boków ale na obrzeżach pójdą miękkie korale, obejrzałem parę filmików na YT i powinna zdać egzamin przy tych rozmiarach baniaka. 

Jeżeli idzie o panel, uparłem się na niego ze względu na to, że da się w nim pochować osprzęt chociaż jeszcze myślę czy go robić bo w razie czego za osłoną akwarium (na zdjęciach) dam radę zmieścić jakąś kaskadę) więc jest to temat jeszcze do ustalenia. Panel będzie tak do połowy akwarium z tego względu, że zależy mi na każdym centymetrze z głębokości (przynajmniej od strony salonu). Wymiary panela i przegrody są jeszcze do ustalenia w zależności od kupionego osprzętu. Ciężko w necie o wymiary poszczególnych elementów więc będę go robił jak już wszystko kupię. 

Filtracja w panelu - pod odpieniaczem Siporax w siatce na krety (żeby było łatwo go wytrząchać), na dole zrobię jeszcze małe podwyższenie z kratki rastrowej żeby łatwiej było sprzątać. W wąskiej przegrodzie grzałka i ChemiPure w jakimś wąskim worku żeby nie tamował przepływu, w ostatniej komorze pompa obiegowa z kawałkiem rury przeznaczonej do filtra podżwirowego (Aquael ma takie w swojej ofercie dlatego padło na tę pompkę), na dole podwyższenie z kratki rastrowej i kolejna porcja Siporaxu. Teoretycznie powinno wszystko grać, media będą w lekkim przepływie wody, w miarę łatwe czyszczenie itp. 

Całość obudowana ściąganą osłoną ze spienionego pvc żeby ukryć przewody i osprzęt.

Trochę projektów w Sketchup na załączonych screenach. Prosiłbym o ocenę i co ewentualnie do poprawki?

EDIT: nie wiem czemu fotki wyszły takie bycze:/

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Edytowane przez Cerb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO genralnie spoko ;-) 

Zmieniłebym:

- odpieniacz na Tunze 9001/9004

- grzałkę na coś lepszego, np. Jager (ja generalnie boję się grzałek)

- pompę na jakąś ze sterownikiem, może być nawet Jebao

- siporax na 25mm

- chemipure niepotrzebny

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tunze 9001 tak - 9004 już za mocny

sterowana pompa do panelu - zbędny wydatek ale zamiast Aquael N500  daj Atman At-304 (800l/h)

atmanat3041.jpg

postaw normalnie na dnie i elastyczny wąż do wylotu - to co narysowałeś - cały panel może wibrować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

Tunze 9001 tak - 9004 już za mocny

sterowana pompa do panelu - zbędny wydatek ale zamiast Aquael N500  daj Atman At-304 (800l/h)

Mam sterowalną w panelu i nie wyobrażam sobie innej, chociażby po to by wyłączyć cyrkulację przy karmieniu.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, dari_a napisał:

Mam sterowalną w panelu i nie wyobrażam sobie innej, chociażby po to by wyłączyć cyrkulację przy karmieniu.

pol_pl_Przedluzacz-1-5m-5-gniazd-z-wylac

i wyłączasz co chcesz :D

 

(25zł na allegro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

pol_pl_Przedluzacz-1-5m-5-gniazd-z-wylac

i wyłączasz co chcesz :D

 

(25zł na allegro)

Mam taki, ale nie chce mi się wchodzić pod biurko za każdym karmieniem. Przy akwarium bez szafki na sumpa, zakładam, że każdy będzie się starał ukryć przedłużacz.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemi Pure niepotrzebny? Myślałem o nim jako o oczyszczaczu wody, generalnie wszędzie chwalą. A co do wibracji panelu to faktycznie o tym nie pomyślałem i sugerowałem się rozwiązaniem z tego filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=3mehcaIFUMA

Pompka Atman bardzo fajna i widzę ma wszystko to co potrzeba. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chemi Pure to mieszanka węgla z czymś na NO3 i PO4 - można "zrobić samemu" - czyli adsorbenty w osobnych saszetkach i wkładać / wymieniać tylko to co potrzeba

pompa nie musi wibrować - ale ja wole dmuchać na zimne

Atmana polecam - mam od ponad 2 lat  jest praktycznie niesłyszalna a czyszczę raz na pół roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Cerb napisał:

Chemi Pure niepotrzebny? Myślałem o nim jako o oczyszczaczu wody, generalnie wszędzie chwalą. A co do wibracji panelu to faktycznie o tym nie pomyślałem i sugerowałem się rozwiązaniem z tego filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=3mehcaIFUMA

Pompka Atman bardzo fajna i widzę ma wszystko to co potrzeba. 

Wszelkie absorbery tylko jak jest niezbędna potrzeba, nie ma co przyzwyczajać od razu systemu. A nawet jak pojawi się problem to lepiej rozwiązać przyczynę, a nie likwidować skutek. 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są trzy rodzaje Chemi Pure, Zwykły czyli ten co ja chcę dać, wersja Elite i Blue do usuwania fosforanów itd. Zwykła powinna być ok i się na nią zdecyduję, ale dzięki za rady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9001 będzie lepszy, ale sporo droższy od Resun SK300. Jak nie przesadzisz z obsadą i będziesz mało karmić, to pewnie Resun da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem resuna w akwa w pracy i to była tragedia, wypływające bąbelki, regulacja piany i tuning który trzeba było wykonać  i ciągle wibracje - szkoda na to kasy, lapiej pilnowac podmianek , ewentualnie miniflotor lub lepiej zewnętrzny deltec np mce600 w tym wsadzisz grzałkę siporax i absorbenty :)


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Deltec to lekka przesada do takiego małego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tu też o wygodę zamiast panelu, wydajnością można sterować a może przyda mu się na przyszłość w większym ?


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

20 minut temu, gesco napisał:

Chodzi mi tu też o wygodę zamiast panelu, wydajnością można sterować a może przyda mu się na przyszłość w większym ?

Czytałeś pierwszy post w tym temacie? Kolega wziął kredyt, chodzi o kasę, to nie kupi odpieniacza za około 1100zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 czytałem, chce mu pokazać alternatywę mimo, że drogą, może znajdzie na targowisku coś taniej. Natomiast resuna  nikomu bym nie polecił i jestem daleki aby stwierdzić, że da radę.

@Cerb pienidła pokroju resun300 naprawdę są marnej jakości a ich pracy nie zauważysz, lepiej postawić na coś sprawdzonego. 


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłem źle trafić;) 

Jeżeli zdecydujesz się na jego zakup w tym linku znajdziesz opis co najlepiej zrobić aby zaczął działać, na innych forach też znajdziesz  podobne instrukcje do niego, mniej lub bardziej rozbudowane :) btw myślałem że kupując sprzęt nawet za 100zl nie będę to sklejał, składał i rozwiercał robiąc prawie diy

 

 


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na bank źle trafiłeś :) miałem 2 Resuny - "tuning" trwał 10 minut (nic nie trzeba rozwiercać) , pieniły całkiem znośnie a wibracji nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny wątek - po moich wstępnych rozważaniach o zestawie 100-200L doszlam do wniosku, że bezpieczniej zacząć od czegoś tańszego, ale żeby było to większe niż 30L. Jak na moje oko, optymalną wielkość szkiełka wybrałeś. U mnie też wygospodarowane miejsce świeżo po przeprowadzce. Będę podglądać i trzymam kciuki :)

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, silvia napisał:

pol_pl_Przedluzacz-1-5m-5-gniazd-z-wylac

i wyłączasz co chcesz :D

 

(25zł na allegro)

Taka mała uwaga. Jakby wam tak przez przypadek, na któryś z tych pstryczków spadła kropla słonej wody, na przykład z mokrej ręki to są fajne fajerwerki. Naprawdę warto to zobaczyć. Tylko wietrzenie mieszkania po tym trochę trwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To się po pijaku do zbiornika łap nie wkłada :D  - można zawiesić/postawić w pionie a wtedy trzeba by chyba specjalnie "nasikać"

identyczny mam 4ty rok przy słodkim - leży sobie zaraz obok zbiornika (tak wiem BHP) nie raz coś kapnęło przy podmianach wody - żadnych fajerwerków nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, hardcorebaby napisał:

Bardzo fajny wątek - po moich wstępnych rozważaniach o zestawie 100-200L doszlam do wniosku, że bezpieczniej zacząć od czegoś tańszego, ale żeby było to większe niż 30L. Jak na moje oko, optymalną wielkość szkiełka wybrałeś. U mnie też wygospodarowane miejsce świeżo po przeprowadzce. Będę podglądać i trzymam kciuki :)

Mój docelowy baniak to Red Sea Reefer 170 lub customowy 90x45x45 (optymalny baniak na moje warunki mieszkaniowe, wzrost i inne składowe;), coś takiego:

ee49c3a8a4318d15m.jpg

Chwilowo będzie ten mniejszy, choćby po to żeby nabrać doświadczenia. Nie będzie to moje pierwsze akwarium w życiu ale pierwsze morskie no i jak będę się przesiadał na docelowe to będę miał co przełożyć do większego:). Duży baniak trzeba mieć czym zasiedlić a ja lubię jak w akwarium jest dość gęsto od korali. Czasem widzi się na forum dobrze rokujące na początku akwaria ale po roku w dalszym ciągu jest w nich pustawo. 

Co do Resuna to jestem na niego zdecydowany, forum czytam systematycznie od dwóch lat więc trochę tematów o nim przejrzałem i jak nie spełni swojej roli to kupię Tunze 9001 który byłby optymalny więc przegrodę będę robił pod niego. 

Generalnie to akwarium ma być ładne i minimalistyczne więc muszę wszystko poukrywać, jedynie kontrolery od cyrkulacji i lampy będą widoczne. Ta listwa z włącznikami się u mnie nie zmieści, no chyba, że ma 8 cm szerokości (tyle będzie stało akwarium od ściany). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

To się po pijaku do zbiornika łap nie wkłada :D  - można zawiesić/postawić w pionie a wtedy trzeba by chyba specjalnie "nasikać"

identyczny mam 4ty rok przy słodkim - leży sobie zaraz obok zbiornika (tak wiem BHP) nie raz coś kapnęło przy podmianach wody - żadnych fajerwerków nie było

No to masz szczęście i w sumie szkoda bo przynajmniej forum nie byłoby zasypywane chłamem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Marek Gr napisał:

No to masz szczęście i w sumie szkoda bo przynajmniej forum nie byłoby zasypywane chłamem.

Mnie tez miło Cię widzieć - jak się kończą argumenty to zaczynają się wycieczki osobiste ?

opisałem "swoją historię" Ty (chyba ) swoją - Ty miałeś pecha a ja nie - masz z tym problem ? to proponuję wizytę u jakiegoś specjalisty

a takich zasilaczy używają .. setki? akwarystów - jakoś nie słychać na forum żeby ktoś miał takie przygody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.