Skocz do zawartości
doktur

Reefmax prośba o opinie, problemy z koralami miękkimi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Około rok temu zacząłem przygodę z Reefmaxem. Ogólnie mój problem polega na tym że moje korale praktycznie nie rosną. Jak widzę u wszystkich lasy koralów miękkich tak u mnie niemal gołe skały z jednym pozytywnym wyjątkiem - Duncanopsammia axifuga która w 4 miesiace zyskała 5 nowych główek.

Opis mojego akwarium: Używam soli IO (dla rybek) lekko zbrylowanej, skały ok 8kg.

parametry:

PH 7.7     

KH 11.2   i co ciekawe podmiankami je zbijam a pomiędzy rośnie !

CA 410    

zasolenie 1.022

PO4    0    od dłuższego czasu na teście saliferta

NO3    0.2   też na salifercie choć to wartość naciągana ale trzeba mocno wytężać wzrok

Akwarium to Reefmax - z lekko podniesionym odpieniaczem za pomocą szpulki od taśmy teflonowej, oraz ledami - zastąpiłem przepaloną lampę ledową niebieską ok 12W bałego 20K i 9W royal blue - poza tym oryginał

Przez ponad pół roku odpieniacz był na mokro - co spowodowało obniżenie zasolenia w pewnym momencie do ok 1.019 

Z obsady mam 2 błazenki i dwa garbiki.

Od września do połowy grudnia dość mocno walczyłem metodami naturalnymi z cyjano, w tym czasie NO3 spadło z 50 właśnie do 0 i tak jest do dziś.

Moją największą bolączką jest euphyllia  - która miała 3 główki -  i od roku ma cały czas tylko 3 główki, nigdy nie pompowała się więcej niż na 2cm a obecnie nie wysuwa polipów na więcej niż 0.5 cm poza szkielet.

Wymyśliłem sobie, że przyczyną jest brak pokarmu dla korali.

Co jakiś czas wracają mi ogniska cyjano - ostatnim razem dodałem saletrę potasową i zauważyłem szybkie cofanie się plagi - ale NO3 ani nie drgnęło

Obecnie od tygodnia gigantycznie przekarmiam akwarium - aż boje się o ryby - mniejszy z błaznów jest tak napchany, że mu się już płetwy z przodu nie schodzą - a NO3 - dalej 0.2 PO4 = 0, do ttego fito.

Ogólnie też mam problem z określeniem PH - na czystej solance mam 8 ale w akwarium to czasem wydaje mi się że nawet 7.4.

Podsumowując - proszę o opinie co mogę zrobić lepiej - czy walka z zerowymi nutrientami jest słuszna ? Co z kH - czemu rośnie.

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez doktur (wyświetl historię edycji)

ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powszechnie wiadomo że najważniejszym parametrem jest poziom zasoleni. Twój jest za niski powinno być 1.026 nie 1.019 czy 1.022 jak masz obecnie. Używasz soli dla rybek. A masz problem z koralami może sól jest zbyt uboga.

Edytowane przez Bamar
uzupełnienie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy posiadasz DSB?

U mnie ten problem wyglądał podobnie - korale wegetowały. Musiałem zdławić do min. odpieniacz (nawet wyłączać). Zdaje sobie sprawę, że to zupełnie inny zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bamar napisał:

Powszechnie wiadomo że najważniejszym parametrem jest poziom zasoleni. Twój jest za niski powinno być 1.026 nie 1.019 czy 1.022 jak masz obecnie. Używasz soli dla rybek. A masz problem z koralami może sól jest zbyt uboga.

Siemka, 

A skąd kolega ma takie info że ma być 1.026 ?? a nie 1.024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Foto napisał:

Siemka, 

A skąd kolega ma takie info że ma być 1.026 ?? a nie 1.024

Nie twierdzę że musi być 1.026. Może być równie dobrze 1.024 ale autor tematu napisał że ma 1.022 a nawet 1.019 a to Kolega sam chyba wie że to za mało dla koralowców.  Zwłaszcza jak ma sól ubogą dla rybek. A euphyllia to nie miękas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy nie prościej jest napisać że zasolenia powinno być między 1.023-1.026 w zależności co trzymamy w akwarium jakie korale i jakie ryby bo to chyba jest ważne,takie tylko moje spostrzeżenie upsss:ph34r: a Ty napisałaś powinno byś 1.026 tak jak by to była stała miara  zasolenia i niezmienna,No tak to zabrzmiało. 

Edytowane przez Foto
Dz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej Kostecki w swej książce podawał za prawidłowe zasolenie na poziomie 1021 ppm przy obsadzie na tamte czasy (książka ma prawie 20 lat). Tester również podawał niższe zasolenie dla koralowców miękkich, więc coś jest na rzeczy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

KH rośnie bo korale nie rosną a nie rosną najprawdopodobniej dla tego że głodują. Całkowity brak NO3 i PO4 lub przynajmniej jednego z nich uniemożliwia odżywianie się przez fotosyntezę. Po podaniu KNO3, NO3 nie podskoczyło bo zostało natychmiast skonsumowane przez "głodny system". Podawaj dłużej a na pewno podskoczy - nie zapominaj przy tym o PO4, nie może być absolutne 0.

Żeby podratować korale a nie przekarmiać ryb kup jakiś pokarm dla korali w płynie. Jeżeli chcesz podawać KNO3, często mierz nutrienty bo w pewnym momencie skoczą wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zasolenia, pytanie w jakich jednostkach kolega dokonuje pomiaru. Gęstość, czy ciężar właściwy? 35ppt czyli 1023,3 Density czyli 1.0264 S.G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla korali miekich zasolenie minimum 1024,zasolenia pomiedzy 1019 -1023 sa przeznaczone wylacznie dla ryb- zbiornikow fish only,sol IO zamienilbym chocby na Reef Crystals.Do koralowcow miekkich podawalbym rowniez z umiarem jbl koralfluid,nie ma lepszego pokarmu dla miekasow.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś test soli na reefhub.pl? Sól Instant Ocean nie jest wcale uboga. O zasoleniu w jakich jednostkach piszesz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Ja zapytam z innej strony. Zastanawia mnie to co kolega napisał na temat światełka. Nie do końca rozumiem, ile go wreszcie jest nad akwarium?

Jeśli dobrze zrozumiałem to dołożył kolega trochę niebieskiego światła a potem jeszcze ociupinkę bardziej niebieskiego. Nie jestem specem od Reefmaxów choć sam mam akwarium podobnej wielkości. Rozumiem, że poza tym coś tam jeszcze jest innego? Jak wiadomo widmem najbardziej pożądanym przez korale jest takie około 10k K. Niebieskie a szczególnie mocno niebieskie jest bardziej dla efektu. 

U mnie korale karmie sporadycznie (można powiedzieć, że rzadko), nad akwarium wisi lampa led o mocy 129W ustawiona no około 70% mocy i wszystko rośnie. Nie jest to taki efekt jaki kiedyś miałem pod świetlówkami T5 ale rośnie. Proszę to przemyśleć bo podstawowym pokarmem większości korali jest światło. Dobre światło jest bardziej istotne niż karmienie które szczególnie w nadmiarze prowadzi do kłopotów (jeśli nie hoduje się korali NP bo to inna bajka).

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.