Skocz do zawartości
tihs

Mała Wielka Rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Mała Wielka Rafa

 

Cześć, mam na imię Kacper, mam 30 lat, lubię zwierzęta i kolor zielony, a zdjęcia robię telefonem ;)

Akwarium w domu rodzinnym było odkąd pamiętam, a najlepiej zapamiętałem z niego fascynację kota, przesiadującego godzinami przed 'telewizorem' i wieczną walkę mojej rodzicielki z czyszczeniem tego zielonego syfu. Po wielu latach dała za wygraną - mają teraz samoobsługowy staw z koi. Świat poszedl do przodu, a do nas dotarła wiedza, że plastikowe rośliny to nie wszystko - ja miałem jednak nadal przekonanie, że akwarium to strasznie pracochłonna atrakcja dla kota. Od jakiegoś czasu pracuję na 'statku' i temat ryb sam powrócił, do tego mam kota - więc zacząłem czytać.... oj ale świat poszedł do przodu. Ludzie potrafią nawet utrzymać piękne rafy robiąc przy nich niewiele więcej, jak wlanie co tydzień wiadra świeżej wody. Może i ja bym tak potrafił... I tak to się zaczęło.


Pierwsza koncepcją były 2 błazenki jako atrakcja dla kota, a dla mnie parę miękasków w 50L - na tym słaby ledzik, wiadro, worek soli i basta. Wtedy kolega przekonał mnie, że apetyt na litry szybko rośnie, więc lepiej żebym napierw zmierzył, ile mam w mieszkaniu miejsca, i takie kupił akwarium - odpadnie pokusa, żeby za dwa lata wymieniać. Moje małe M2 ma 37 metrów, więc akwarium miało mieć jak najwięcej wody zajmując jak najmniej miejsca. Stoi na środku pokoju więc każdy centymetr był ważny, wymierzyłem, przyciąłem biurko i udało mi sie upchnąć '112L' na 45cmx50cm. Wtedy ośmielony tym olbrzymim litrażem zacząłem czytać, co poza błaznami dla kota mogę hodować - mały ledzik szybko zniknął z listy zakupów, a mnie pochłonęły opisy wymagań LPSów. Tak po jakimś czasie trafiłem na wzmianki o mandarynach w nano rafach i znowu się zaczęło... skała, siporax, gruz, piasek, refugium, cyrkulacja, wszystko to sięgnęło by sufitu albo sciana panelu zabrała by mi pół zbiornika - kolejna decyzja - komin + sump. Lista rośnie... Po spisaniu wszystkiego stwierdziłem, że planowane wyposażenie przypomina już zbiornik pod SPS, więc zaczałem czytać dalej wymagania koralowców...

large.box_przymiarka2.jpg
Oczywiście szybko okazało się, że do SPS 150L wody, wiadro i sól to jeszcze za mało, więc teraz trochę detali:

  • Szkło: 45x50x50 OW 8mm + 40x40x35 4mm
  • Woda netto: Obieg ~135L = ~95L + 20L sump + 20L refugium + 10L RO-DI
  • Filtracja: Skarpetka + odpieniacz AM Miniflotor + żywa skała Indonezja 15 KG + żywy piasek Bahamy 10 KG +  siporax 2KG + węgiel 80g
  • Pompy: obiegowa 2000 @ 500 L/H + cyrkulacyjne 2500 + 4000 @ 5000 L/H
  • Lampa: LED 40W (Sterownik 10000K - Actinic) + LED 15W ( red/blue ) @ 12h

 

  • Sól: Red Sea Coral Pro @ 1,025
  • Suplementy: Red Sea Reef Foundation A+B+C; Reef Energy A+B; NO3PO4-X; Seachem Stability
  • Testy: Red Sea Pro - KH, Ca, Mg, NO3, PO4
  • Pomiary: Termometr termowizyjny; hydrometr precyzyjny

 

Jeśli wszystko będzie dobrze szło z Błazenkami i Euphylią, to mam zamiar z czasem przejść przez trudniejsze LPSy  do Seriatopor i utrzymać w dobrej kondycji Dragoneta. Gdybym jakimś nieszczęśliwym trafem zapadł kiedyś na Acrophilus influenzae, to w ramach terapii kupię drugą lampę B)

Skałę przywiozłem z Reefshopu w piątek 28 kwietnia, włożyłem do wanienki z 50L wody (SG 1,021 / 25st.C ), wlałem 7ml Stability  i odpaliłem pompy na full. Tak leżała do poniedziałku, a ja kombinowałem nad tym, jak ją poukładać. Przygotowania do scapingu zacząłem w ciągu dnia, w poniedziałek, a wodę skończyłem wlewać dopiero po bezsennej nocy. CX-5 + żywa skała + świeżak = zszargane nerwy i zmarnowany czas. Ciekawe, czy branżowym klejem do skał było by mi łatwiej. 

large.tester_skaly.jpgTester

Zacząłem od układania skały na sucho, z założeniem, żeby kleić jak najmniej i budować jak najwyżej. Potem było kucie, wiercenie, klejenie i rzucanie mięsem. Po paru godzinach wkładania i wyjmowania pojedynczych kawałków z wanienki dałem za wygraną i uznałem, że dalesze kombinacje na powietrzu tylko wydłużą dojrzewanie, więc resztę skończę pod wodą. Jeśli zajdzie potrzeba kupie nawet ten śmieszny klej do skał i korali.

large.rockwork2.jpg

Aquascape na sucho

Tu popełniłem błąd i wsypałem piach od razu, zamiast zalać skałę wodą. Dlatego o 5:30 nad ranem zrobiłem zdjęcie mętnej wodzie i padłem na kanapę obok.

large.pierwszy_dzien.jpg

Po paru godzinach drzemki woda zdążyła się wyklarować na tyle, że mogłem wypić kawę i znowu zacząć mieszać. Efekt wizualny jest zadowalający i udało mi się skleić na stałe tylko dwa kawałki, reszta znalazła oparcie na ostrych krawędziach. Obawiam się tylko, że kiedyś wsadzając łapy w ciasne miejsca coś strącę, dlatego 100g kleju za 5 dych wciąż śni mi się po nocach ^_^

large.po_poprawkach2.jpg

Po poprawkach 3 maja

Przez pierwszy tydzień stosowałem Stability, a po paru dniach zacząłem robić testy - w pierwszym tygodniu skoczył amoniak, po czym 10 dnia spadł do <0,05ppm; stężenie azotanów rosło od 9 do 13 dnia osiągając ok. 25ppm - dwa dni później test JBL pokazał <0,5 ppm - tym samym cykl azotowy zakończył się w 15 dni. Sciągnąłem 20l wody zbierając syf z piasku i sumpa (masa śmieci wyszła w tym czasie ze skały i błąd z piaskiem jeszcze raz się odezwał) podwyższyłem SG z 1,023 do 1,024 i pojechałem do SeaFarm po 2 ślimaki i kraba. Posiedziały chwilę w wiadrze, wlałem parę piećdziesiątek wody, po czym zwabiłem ślimaki na kawałek skałki (strasznie ciężko było je oderwać od plastiku i bałem się je uszkodzić ), na koniec dolałem 7ml Stability i ustawiłem lampę na 12h.

large.tydzien_pozniej.jpg

Skała tydzień po zalaniu - 11 maja

Glony wapienne przez ten czas obumierały, natomiast w drugim tygodniu zaczeły pojawiać się zielone mikro i makro glony.

large.glonyy15_05.jpg

Hypnea, Fauchea i Gracilaria 15 maja

W trzecim tygodniu fioletowe glony zaczeły powoli odrastać, natomiast 2 Tectusy zajęły się zieleniną.

large.trochus2.jpg

Tectus conus

W czwartym tygodniu przywiezionych ze skałą aiptasii było już tak dużo, że do zbiornika trafiły trzy krewetki L.Kuekhentali i przy okazji jeden Strombus.

large.kuekhentali.jpg

Lysmata Kuekhentali

Dwa dni później z największej aiptasii został tylko pieniek, niestety małe rurówki też im zasmakowały, dlatego raczej odchodzę od koncepcji hodowania miękasów jako pokarmu dla krewetek.

W międzyczasie zauważyłem jednego średniego Xhiantida i dwa małe - jeden biały drugi czarny. Jak narazie udało zwabić się dużego do pułapki z butelki ułożonej na piasku. Małe nie ruszają się ze swojego rewiru skały, będę musiał wykleić im jakieś małe pudełka i zamontować w okolicy.

large.garry3.jpg

Garry


Po miesiącu wszystkie fioletowe makro glony odżyły, a niektóre rosną w oczach i odzyskały fluorescencyjny odcień, dlatego kupiłem testy KH/Ca/Mg - tak czy siak będą mi z czasem potrzebne, a maly 'sukces' z glonami ośmielił mnie do wprowadzania LPSów.

large.glony55_30_05.jpgFauchea i Hypnea - 30 maja

 

pomiary 3 czerwca : JBL (Ph=7,9  NH4<0,05  NO3<0,5) Red Sea Pro (KH=7,2  Ca=420ppm  Mg=1340ppm PO4=0,02)
SG = 1,0249 temp = 26,2

Z dzisiejszych pomiarów wnioskuję że ph spada (było 8,1 po podmianie 24.05) bo KH jest niskie - chcę za pare dni powtórzyć testy i ewentualnie dodać Reef Foundation B aka sody - bardzo ciekawi mnie jak to działa i jak się to miesza :)

W planach na najbliższy tydzień są dwa Cerithy, dwa Błazny i pierwszy koral. 
Za dwa tygodnie chcę dodać spagetti i włączyć lampę w refugium.
Pod koniec miesiąca trzecia rybka tu kwestia cały czas otwarta pomiędzy Fridmani(x2), Loreto, Sphaeramia i Pterapogonem. Na Lipiec planuje korale i chłodzenie. Dalej będzie automatuzacja ballingu, zobaczymy ile czasu dam radę mieszać z ręki. No i najważniejsze: szczepki, targowisko, olx, sklepy, dostawy... wpadłem ;)

 

AKTUALIZACJA 19.06

Ryby (planowane):

  1. Błazenki para 
  2. Mandaryn
  3.  

Korale:

  1. Capnella
  2. Ricordea florida
  3. Caulastraea tumida
  4. Pavona decussata
  5. Duncanopsammia
  6. Euphyllia yaeyamaensis
  7. Seriatopora caliendrum
  8. Seriatopora stellata
  9. Montipora digitata 
  10.  

Makroglony: 

  1. Gracilaria
  2. Fauchea
  3. Hypnea
  4.  

Reszta:

  • Lysmata kuekhentali x3
  • Calcinus laevimanus
  • Mithraculus sculptus
  • Sabellastarte
  • Tectus conus x2
  • Strombus
  • Nassarius graphiteus
  • Hipponix x2


Karmienie: fitoplankton, widłonogi, mrożonki, Prime Reef Flakes

Nazwy łacińskie zaczerpnięte z reeflex.net

Linki: Reef Care ProgramGaleria HDZdjęcia z telefonu 

 

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

No witaj w posolonych widzisz jaki ładny wierszyk wyszedł z tego życzę sukcesów udanego startu bez większych niespodzianek.

Ps.testy JBL są dobre do słodkiego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny opis i podoba mi się Twoje podejście do tego tematu. Będziesz miał bardzo fajne akwarium :)
Jedyne co widzę na nie to kratka rastrowa pod skałą, choć nie mogę tego napisać ze swojego doświadczenia podobno to same problemy.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to urzadziles. Pozdro. 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że tę kratkę będziesz jednak szybko chciał wyjmowac. Piach trzeba co jakiś czas przetrzepac, bo inaczej zalepia się brudem i prosi się o wizytę cyjanobakterii. Babki cxy nassariusa z tą kratką nie zatrudnisz, sam też nie bedziesz miał jak go przemieszac i za kilka miesięcy będzie bardzo brudny. Ja bym te kratkę wyjela, póki nie masz ryb i korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie to zastanawia, czytalem sporo za i przeciw. piachu dalem malo, beda w nim mieszkac cerithy, nassarius i strombus

Probuje tez zbudowac jakis sprytny  odmulacz, ktory zostawi ten drobny piach w spokoju, niestety ostatnio slabo i z inwencja i z czasem.

Musialem uzyc jakiejs podkladki bo inaczej skala by sie rozjechala. Cala wieza oparta jest na 3 punktach, w piasku zagrzebane jest moze 10cm2 reszte plucze woda. large.rockwork3.jpg

Po prawej zamiast kamienia jest akrylowy fundament, 10 kg skaly opiera sie na tym srodkowym wypuscie, po lewej maly kawalek dotyka kratki w 2 miejscach. Alternatywa byla mata sylikonowa, ale pod nia to by sie dopiero robil sajgon, miedzy oczka kratki mam nadzieje chociaz troche tlenu dotrze. Trzymajcie kciuki ;)

 

I dzieki wszystkim za mile slowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nassariusa bym tam nie dawała. One się lubią zakopać po antenke, a gdzie on się u Ciebie w tej kratce zakopie? Poza tym ten slimak piachu nie czysci, nie zywi sie detrytusem. Mój tylko się zakopuje w nim na dzien i wylazi dopiero po zmroku szukać resztek pokarmu do zjedzenia,  albo drobnej padliny. Nie kopie piachu. Chyba, że tylko ten mój taki "lewy" jest.

Wydaje się po tym zdjeciu jeszcze bez skały, że kratka pokrywa z 80% dna. Strombus też się czasem lubi zakopać, zwlaszcza przez pierwsze dni po wpuszczeniu. Jest bardzo dobry do odkurzania piachu, nawet cyjano wcina, ale tylko na powierzchni, a detrytus wnika głęboko między ziarna piachu.

Pomyśl jeszcze nad próbą poklejenia tej skały i rezygnacji z kratki. Ja wiem, jak wyglada nie ruszany przez kilka miesięcy piach, choc kratki nigdy nie mialam. Nie jest łatwo utrzymać piachu we wzglednej czystości, bez pomocy babek i regularnego mieszania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten moj strombus to w ogole jakis dziwny, woli lazic po skale niz po piasku, a ostatnio coraz czesciej go widuje na szybie w polowie wysokosci akwarium.

Przy nassariusach sie bron Boze nie upieram, ich zadaniem mialo byc wlasnie wynajdywanie resztek, ale z tym powinny sobie poradzic trzy krewetki, prawda?

Zdjecie z pustym akwarium jest mylace, ale masz racje, ze kratka zajmuje tam prawie cale dno - to byla pierwsza przymiarka i po poprawkach zostala jej gdzies polowa.

Jedyna babka ma byc Dragonet, ale ten raczej nie kopie, to moze jakies inne pomysly na pomoc.

Zdaje sobie sprawe, ze jesli nie bede regularnie piasku odmulal/przerzucal to wyjda z niego klopoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łazi po skale i szybach w poszukiwaniu pokarmu, bo w piachu pewnie jeszcze nie ma czego jeść. 

A co to za babka dragonet? Daj linka, bo ja tylko łacińskie nazwy rozróżniam :)

Jedynie mandaryn mi się kojarzy, bo tak bywa nazywany, ale to nie babka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dragonet to nie jest babka a mandaryn Synchiropus Stellatus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje skojarzenie byli wlasciwe, a moj blad. Mandaryn to lirowiec a nie babka.

Zwyczajowa nazwa angielska to Mandarin Dragonet, Mandarinfish, Dragonet Goby Fish stad moje przekonanie, ze zalicza sie do babek, no i jest podobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa aranżacja skały. Możesz dać jakieś zbliżenia sumpa, żeby zobaczyć jak wyglądają poszczególne komory i jak są połączone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kacper :) Ułożenie skały bardzo mi się podoba, będę obserwować progres i trzymam kciuki! 
Mój rudzielec na razie ciągle patrzy przez szybę, lecz na razie jedyne szyby mam w oknie - mam nadzieję, że niedługo przyszłe akwarium też mu przypadnie do gustu :rolleyes:

karmel.jpg

Edytowane przez hardcorebaby (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok... pokaże sumpa z bliska tylko proszę nie krzyczeć ;)

pierwszy raz w życiu ciąłem szklo i kleiłem przegrody, dodam, że wszystko na podłodze w salonie. ( samo pudełko kupilem, bo nie chciałem ryzykowac krzywych krawędzi i przeciekow)

large.sump2.jpg

komory są szczelne, rezerwa odpowiednio duża, przegrody nie przelewają się bokiem a czyścik wszędzie się mieści i ogólnie działa tak jak chciałem - dla mnie duży sukces.

jednak gdybym miał robić następny z firmowym odpieniaczem, to na pewno wywalił bym przegródki odpowietrzające i komorę na media przeniósł za odpieniacz - miał być dyi a dostałem prezent - a darowanemu koniu... ale o tym kiedy indziej w dziale technicznym.

 

ps. dzięki Ewa :) Jak ma na imię Twoje futerko? Śliczny!

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którędy wpływa woda do refugium i odpływa, bo coś nie mogę rozgryźć tego zdjęcia sumpa? Jeszcze pytanie o komin, jakie ma wymiary u podstawy, jakiej średnicy masz przeloty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa jacod dc2000 jest ustawiona na ok 500 L/H, a hydraulika jest 20mm

zawór na spływie mam otwarty na 3/4, żeby tworzyl sie syfon. Jak przełączę pompę na pełną moc (ok 1000 L/H) to otwieram do 90%.

 

Refugium jest zasilane z pompy obiegowej - na powrocie jest trojnik, a potem zawór otwarty na 1/4. Przegroda pomiędzy refugium a pompą jest 5mm niższa i przez nią przelewa się woda.

te 100 L/H to tylko oszacowałem po tym, jak szybko napełnia się komora. 

Postaram się wieczorkiem wstawić aktualne zdjęcie ;)

 

edit wymiary: przelot fi20 ma 26mm na gwincie, 50mm na uszczelce (najszersze miejsce) - otwory w szkle fi 30 co 35mm, caly komin ma wewnatrz 65x165

i to jest moim zdaniem absolutne minimum, jak bym mial grubsze palce to juz bym nie dokrecił przelotów

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie to rozwiązałeś z refugium, ale najważniejsze że działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dziala to sie za jakis czas dopiero okaze, narazie to komora pelna wody.

Przez to ze to oddzielny obieg moge regulowac przeplyw niezaleznie od reszty sumpa. A jak pomysl z refugium nie wypali, to moge latwo ta komore zamienic na automatyczna dolewke/podmiane albo mini kwarantanne.

Obiecane zdjecie:

large.sump_04_06.jpg  i przy okazji zauwazylem cos nowego, czy to są lasonogi?

large.mysis.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wyglada na młode krewetki ale nie jestem na 100% przekonany słabe zdjecie^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to lasonogi vel mysis :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bardzo podobne do sexi krewetki młodej jedno dwu dniowej.widzialem kiedyś krewetkarium stąd skojarzenie takie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam nadzieję, że będzie ich przybywać :)

Wczorajsza podmiana 20L i czyszczenie dna:

large.po_podmianie_04_06.jpg

z bliska z balansem bieli na maksa large.kolory_04_06.jpg

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ta skała Ci się nie przestawia w sensie jest ma sztywno sklejona czy jak?

Sorry nie doczytałem teraz widzę że klejiles ok fajnie to wyszlo

Edytowane przez Foto (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tihs napisał:

Dzięki. Mam nadzieję, że będzie ich przybywać :)

Wczorajsza podmiana 20L i czyszczenie dna:

large.po_podmianie_04_06.jpg

z bliska z balansem bieli na maksa large.kolory_04_06.jpg

Fajnie zrobione te pierwsze zdjęcie, promienie światła tak jakby słońce świeciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.