Skocz do zawartości
mib86

Filtr FZN-3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ jestem tu nowy to na początek chciałbym się przywitać - cześć.

Chciałem spróbować swoich sił z akwarium morskim, więc kupiłem kostkę 30 litrów

Moje pytanie dotyczy dwóch spraw

1. Filtr - zastosowałem kaskadę Aquael FZN-3 (link do opisu Aquael FZN-3), czy ta kaskada wystarczy do odpowiedniego mielenia wody oraz ruchu wody tak aby korale dostały swoje papu?. Wewnątrz wsadziłem wkład biologiczny Siphorax? nie wiem jak się nazywa fachowo ale to są takie duże walce ceramiczne. Dodatkowo bakterie nitro - zbiornik chodzi już tydzień, w przyszły poniedziałek chciałbym już coś z korali wsadzić.

2. Dolewki wody - stosuję wodę RO/DI którą dostaję w zoologicznym. Wiem że należy utrzymywać stały poziom wody aby nie było wahań zasolenia, jednakże z pracy wracam dopiero o 17 i do tego czasu około 120 do 200 ml wody odparuje, pytanie czy to wprowadza duże zmiany ? Czy mogę być spokojny ?

 

Zaznaczam że jestem nowy, więc niektóre moje pytania mogą być śmieszne, ale kiedyś naukę trzeba zacząć. Korale oczywiście tylko miękkie na start.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

też jestem nowy, ale już zdążyłem swoje odpalić kilka m-cy temu i co nieco zaczynam wiedzy łykać.

Odpowiedzi na Twoje pytania:

1) spokojnie i bez problemu - taki filtr mam w swojej kostce 64L i jest ok. Co do dalszej części Twojej wypowiedzi, zbiornik chodzi DOPIERO tydzień :) Z życiem poczekaj, będzie Ci łatwiej ogarnąć syf jak zacznie dojrzewać + przejdź cykl azotowy.

Załóż wątek o swoim akwa z opisem co tam masz, na czym startowałeś itd., będzie łatwiej komuś Ci pomóc.

2) spokojnie nic się nie stanie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego!

Myślę, że powinieneś przejrzeć i przeczytać dział dla nowicjuszy... Jest tam wiele bardzo dobrych odpowiedzi dla Ciebie. Co jest/będzie niejasne, wtedy pytaj. Tydzień to dużo za krótko na wprowadzenie życia. Przy okazji na start zaopatrz się w konieczny zestaw testów (NO2, NO3, PO4, KH, Ca, Mg, PH). Poza czasem na dojrzewanie to one "powiedzą" Ci kiedy zbiornik "w miarę" się ustabilizuje. Przy okazji napisz coś też o tym: jakiej soli używasz, czym świecisz (choć na tym etapie funkcjonowania zbiornika to nie jest tak istotne, no może tylko, żebyś nie świecił za dużo), jaka skała.

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zaczynał więc nie martw się. Nie ma głupich pytań :)

-FZN to dobry filtr, chyba jedyny warty uwagi produkt aquaela...no może 1 z 2 czy 3. Realny przepływ będzie oscylował wokół 600 l/h czyli ok 20 razy pojemności akwarium. Wystarczy ale na styk. Ja osobiście wolę duży przepływ i dołożyłbym cyrkulator, przyda się zwłaszcza jak już będą koralowce i tym samym więcej "przeszkód". Do tego zbiornika polecam koralię 900, mały rozmiar, a ładnie dmucha. Jeśli myślisz w przyszłości o większym zbiorniku spróbuj koralię 1600 - rozmiar ten sam, wieje 1600. Przepływ nigdy nie za duży - ja mam prawie 50 razy, a lps-y pięknie napompowane. Zmień tylko ceramikę na gruz z żywej skały, da lepszy efekt.

-bakterie - używam zestawu bio-gro i ze wszystkich przetestowanych oceniam najlepiej.

To nie zbiornik słodkowodny - nie 2 tygodnie, a z 2 miesiące co najmniej :)

Parowaniem się nie przejmuj, to nie jest duża ilość. Mały zbiornik to mała stabilność, tego się nie przeskoczy. Ale w filtr ro bym zainwestował własny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chmieles2 napisał:

Każdy zaczynał więc nie martw się. Nie ma głupich pytań :)

-FZN to dobry filtr, chyba jedyny warty uwagi produkt aquaela...no może 1 z 2 czy 3. Realny przepływ będzie oscylował wokół 600 l/h czyli ok 20 razy pojemności akwarium. Wystarczy ale na styk. Ja osobiście wolę duży przepływ i dołożyłbym cyrkulator, przyda się zwłaszcza jak już będą koralowce i tym samym więcej "przeszkód". Do tego zbiornika polecam koralię 900, mały rozmiar, a ładnie dmucha. Jeśli myślisz w przyszłości o większym zbiorniku spróbuj koralię 1600 - rozmiar ten sam, wieje 1600. Przepływ nigdy nie za duży - ja mam prawie 50 razy, a lps-y pięknie napompowane. Zmień tylko ceramikę na gruz z żywej skały, da lepszy efekt.

-bakterie - używam zestawu bio-gro i ze wszystkich przetestowanych oceniam najlepiej.

To nie zbiornik słodkowodny - nie 2 tygodnie, a z 2 miesiące co najmniej :)

Parowaniem się nie przejmuj, to nie jest duża ilość. Mały zbiornik to mała stabilność, tego się nie przeskoczy. Ale w filtr ro bym zainwestował własny.

Dzięki za wsparcie,

Co do cyrkulatora zaraz popatrzę. Oczywiście myślę o większym zbiorniku ale dopiero jak przeniosę się do większego mieszkania.

Poszukam tego gruzu, może nawet w akwarystycznym będzie. Co do dojrzewania, nie napisałem ze solankę dostałem z chodzącego już 3 lata zbiornika, jedyna "świeża" rzecz to ceramika w filtrze, dlatego myslalem ze 2 tygodnie wystarczy. 

Jeżeli chodzi o oświetlenie, są to dwie lampki aquanela jedna niebieska a druga biała marine coś tam (szczegóły podam jak wrócę z pracy). Sól użyta do wody, niestety muszę gościa spytać od którego biorę wodę, ale powiedział mi ze RSS będzie dla mojego zbiornika za bogata;/.

Bakterie również stosuje bio-gro. Testy wody mam wszystkie poza ca ponieważ mam w domu duży słodki zbiornik to zakupiłem walizkę testów. Testy do słodkiej wody mogą być ? Poza Ca i Mg ? Jeżeli chodzi o światło to niebieskie świeci się obecnie 6 godzin a białe 2.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mib86 napisał:

Dzięki za wsparcie,

Co do cyrkulatora zaraz popatrzę. Oczywiście myślę o większym zbiorniku ale dopiero jak przeniosę się do większego mieszkania.

Poszukam tego gruzu, może nawet w akwarystycznym będzie. Co do dojrzewania, nie napisałem ze solankę dostałem z chodzącego już 3 lata zbiornika, jedyna "świeża" rzecz to ceramika w filtrze, dlatego myslalem ze 2 tygodnie wystarczy. 

Jeżeli chodzi o oświetlenie, są to dwie lampki aquanela jedna niebieska a druga biała marine coś tam (szczegóły podam jak wrócę z pracy). Sól użyta do wody, niestety muszę gościa spytać od którego biorę wodę, ale powiedział mi ze RSS będzie dla mojego zbiornika za bogata;/.

Bakterie również stosuje bio-gro. Testy wody mam wszystkie poza ca ponieważ mam w domu duży słodki zbiornik to zakupiłem walizkę testów. Testy do słodkiej wody mogą być ? Poza Ca i Mg ? Jeżeli chodzi o światło to niebieskie świeci się obecnie 6 godzin a białe 2.

Im dłużej poczekasz tym lepiej. "Używana" woda oczywiście przspiesza proces, ale i tak odczekaj trochę czasu. Zapotrzebowanie na wzbogaconą sól jest pochodną tego co masz w zbiorniku. Gdy nie masz nic wystarczy ci uboga, przy twardych koralach potrzeba bogatszej. Ja używam red sea pro, ale jeśli nie masz tam życia to szkoda pieniędzy. Oczywiście nie zaszkodzisz, ale pytanie po co taką dawać.

 

Skup się na testach na no3 i kh. Kropelkowe na PO4 są wiarygodne jak wróżka (tylko hanka), a po glonach też zobaczysz czy mniej więcej jest ok. Testy na no2 przy jakkolwiek dojrzałym zbiorniku też będą sztuką dla sztuki - może być ale lokalnie, tego i tak nie zmierzysz. Wszystkie inne są zbędne dopóki nie masz twardych koralowców. Jak je będziesz mieć w większej ilości wtedy oczywiście rób. pH w życiu nie mierzyłem w zbiorniku. Nie chodzi o to, że test są złe bo można robić wszystko i wydać wszystkie pieniądze. Pytanie po co :)

Edytowane przez chmieles2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda akurat nic nie daje. Ja startowałem na żywej wodzie, żywym piasku a i tak 2 miechy czekałem z życiem.

Testy ze słodkiego się nie nadają. Nawet nie rób bo wynik wyjdzie nie prawdziwy.

Światło świeć od razu takie jak ma być, później jak zwiększysz będziesz mieć z powrotem wysyp glonów.

Do tej kostki to bym wrzucił skimmer z eheima jako cyrkulator a przy okazji będzie ściągał filtr bakteryjny z powierzchni. koralia 900 może być za mocna, a SPS na pweno nie będziesz tam hodował.

Bakterie to special blend, najlepsze rozwiązanie.

Jakiej skały użyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, chmieles2 napisał:

Kropelkowe na No4 są wiarygodne jak wróżka (tylko hanka), a po glonach też zobaczysz czy mniej więcej jest ok. 

A co to jest No4?

Kolego piszesz takie bzdury że czytać tego nie można.. 

A mniej więcej to można jeździć na nartach, mniej na nartach więcej na tyłku.

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, elespero napisał:

A co to jest No4?

Kolego piszesz takie bzdury że czytać tego nie można.. 

A mniej więcej to można jeździć na nartach, mniej na nartach więcej na tyłku.

Źle napisane PO4 ;) 

Jak nie masz nic więcej do powiedzenia to jedź na lodowiec, tam jeszcze śnieg znajdziesz ;) Zrób wszystkie testy w akwa 30 litrów. Za godzinę będą inne wyniki :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Świetlówki mają 6W każda. Skała została użyta żywa natomiast nie widzę żadnych małych żyjątek jak to ludzie piszą. Może jej zdjęcie Wam pomoże.

 

received_1652188544821159.jpeg


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jakoś 40l i mogę robic co godzinę testy i parametry będą cały czas takie same.

Skała fajna, ale żywa to ona nie jest :) Gdzie kupiłeś?

Na wlot filtra załóż jakaś gąbkę, wyłapie dużo syfu a i zwierzaków nie będzie wciągało.

No i ja bym dorzucił piasek żywy, ale z piaskiem to już są gusta i guściki.

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, elespero napisał:

mam jakoś 40l i mogę robic co godzinę testy i parametry będą cały czas takie same.

Zmień zatem testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, elespero napisał:

mam jakoś 40l i mogę robic co godzinę testy i parametry będą cały czas takie same.

Skała fajna, ale żywa to ona nie jest :) Gdzie kupiłeś?

Na wlot filtra załóż jakaś gąbkę, wyłapie dużo syfu a i zwierzaków nie będzie wciągało.

No i ja bym dorzucił piasek żywy, ale z piaskiem to już są gusta i guściki.

W zoologiku który jest blisko mnie, cóż człowiek laik nie zna się to mu kit wcisnął...


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O moje testy się nie martw, po prostu trzeba wiedzieć jak prowadzić małe akwarium.

A z twoich wypowiedzi wnioskuję że wiedzę masz ograniczoną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, mib86 napisał:

Więc tak. Świetlówki mają 6W każda. Skała została użyta żywa natomiast nie widzę żadnych małych żyjątek jak to ludzie piszą. Może jej zdjęcie Wam pomoże.

 

received_1652188544821159.jpeg

dobrze widzę, że to ciężka i raczej mało porowata? Tzn taka.."porcelana"

 

Na żyjątka poczekaj, a obserwuj zwłaszcza w nocy przy silikonach. Światła będziesz miał mało na koralowce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja jednak wolałbym znać wszystkie kluczowe parametry... Nie chce kupić testów, niech da wodę do analizy... Zbiornik 30l mega trudno utrzymać stabilność, a kolega wydaje się jednak niedoświadczony w "morskiej wodzie". Zanim nabierze wprawy, na zasadzie polipy otwarte/zamknięte, nie ten kolor, minie trochę czasu, więc skąd ma wiedzieć dlaczego i co się dzieje (wg mnie z testów). W przeciwnym razie zaraz będziemy mieć temat z dino/cyjano/glonami....

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mib86 napisał:

W zoologiku który jest blisko mnie, cóż człowiek laik nie zna się to mu kit wcisnął...

gdzieś czytałem o morskich z częstochowy i nie było rewelacji. Bodajże Big Daddy jest z częstochowy, odezwij się do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chmieles2 napisał:

dobrze widzę, że to ciężka i raczej mało porowata? Tzn taka.."porcelana"

 

Na żyjątka poczekaj, a obserwuj zwłaszcza w nocy przy silikonach. Światła będziesz miał mało na koralowce

Nawet na miękkie ? To Panowie co powinienem tu zmienić ? Co dodać/odjąć. Tak żeby dla 30 litrów było dobrze.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mib86 napisał:

Nawet na miękkie ? To Panowie co powinienem tu zmienić ? Co dodać/odjąć. Tak żeby dla 30 litrów było dobrze.

Jakie te lampki? Jak masz 12W to zupełnie wystarczy!

Skałę już zostaw, da radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Skała, poza tym ,że wydaje się być jałowa, wygląda na porowatą. Światło wg mnie koniecznie do zmiany/dodania. 2x6W to bardzo mało. Pokombinuj docelowo może z jakąś lampką led DIY.

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała jest jaka jest więc niech zostanie. Jedynie do filtra daj gruz z żywej - musi być mokra i nie taka czysta, na pierwszy rzut oka widać. Skała będzie zwyczajnie dłużej dojrzewać.

 

Te porcelany wydają się porowate z zewnątrz, ale w środku to jest monolit - życie się tam nie zagnieździ, a przecież ta głęboka filtracja jest najważniejsza. Może się mylę, ale po miejscach łamania ta mi na taką wygląda.

 

12 W to bardzo mało, spokojnie o połowę za mało. Cóż...zestaw aquaela :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde zgłupiałem teraz :)


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy chcecie mu wcisnąć 20W led na 30l kostkę? Oszaleliście? Popali wszystko.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała wydaje się ok, nie wiem gdzie wypatrzyłeś, że mało porowata jest?

Nie wymieniaj siporaxu na gruz koralowy. Siporax jest stworzony do filtracji i będzie miał o wiele większą powierzchnię dla bakterii niż jakiś gruz. Siporax chyba zbiera najlepsze opinie jeśli chodzi o ceramikę do morskiego.

Kolego, to co masz Ci wystarczy, dwie świetlówki po 6 wat z zestawu są wystarczające dla miękkich i LPS. Dodatkowego cyrkulatora też nie warto kupować dla tych korali. Testy, wystarczą Ci NO3 i PO4, wbrew temu co piszą PO4 jest przydatne, lepiej wiedzieć czy masz 0 czy 1 niż nie wiedzieć nic, a tyle jednak potrafią zmierzyć.

Jeśli ktoś powie, że się nie znam to tylko napiszę, że trzydziestkę miałem przez rok i bardzo fajnie się w niej życie toczyło :) 

Proszę o to żebyście dawali przemyślane porady nowym morszczakom. Nie każcie mu kupować testów na Ca itp. jeśli nie będzie miał SPSów itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.