Skocz do zawartości
Manxxxx

Dwie pompy obiegowe

Rekomendowane odpowiedzi

W z związku z tym , że dużo podróżuje często nie ma mnie w domu obawiam się awarii i w projekcie staram sie je jak najbardziej zminimalizowac. A konkretnie chodzi mi o pompy obiegowe. Chce na wypadek awarii zastosowac dwie pompy,  zeby mi w razie czego zbiornik mi nie padl.

Moje pytanie. Stosując dwie pompy o mniejszej mocy , jak najlepiej je połączyć?

I drugie pytanie . Jakie będą skutki awarii jednej z nich? Czy na przykład nie zwiększy się poziom wody w sumie w komorze pomp. I czy dolewka wody wtedy nie przestanie uzupelniac odparowanej wody? 

Edytowane przez Manxxxx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie masz duże akwarium i jakiej pojemności sump przewidujesz możesz połączyć pompy w ten sposób , że chodzi jedna a w razie zatkania wirnika lub spalenia włączy się 2 pompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznie montaż równoległy na niezależnych obiegach. W razie awarii jednej drugi obieg wystarcza. Rozwiązanie znacznie lepsze niż jedna duża pompa


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy jedna z pomp przestanie dzialac, to poziom wody w akwarium opadnie, przez co poziom wody w sumpie wzrosnie. Zanim ta woda nie odparuje, to jak piszesz, dolewka oczywiscie nie bedzie dolewac. Odpieniacz prawdopodobnie przeleje.

Mimo to, lepiej niech odpieniacz przeleje, niz zeby przez np: tydzien nie bylo wcale obiegu.

Czesto to sie nie zdaza, ze nagle pompa sie zepsuje. Raczej wylacza prad...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium planuje 300 litrow sump 100 litrow. Tego się obawiam, że jak będą dwa niezależne obiegi to jak padnie jedna pompa to przez nią cofnie się woda do sump a ta druga nie da rady utrzymać tego samego poziomu. Czy ktoś wie jak to będzie w praktyce?

Dnia 6/27/2017 o 21:34, Bart7891 napisał:

jakie masz duże akwarium i jakiej pojemności sump przewidujesz możesz połączyć pompy w ten sposób , że chodzi jedna a w razie zatkania wirnika lub spalenia włączy się 2 pompa.

Jak to rozwiązać technicznie aby druga pompa sama sie wlaczyla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy dwie pompy sa potrzebne. Jak prad wylacza to zadna nie bedzie dzialac, chyba ze druga sie wlaczy, bo bedzie podlaczona pod awaryjne zasilanie.

Krecenie bez przerwy dwoma pompami to przesada. Jesli zamiast dwoch kupisz jedna pompe, troche bardziej markowa, to pochodzi z 10 lat...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2017 o 06:29, Stani napisał:

Gdy jedna z pomp przestanie dzialac, to poziom wody w akwarium opadnie, przez co poziom wody w sumpie wzrosnie. Zanim ta woda nie odparuje, to jak piszesz, dolewka oczywiscie nie bedzie dolewac. Odpieniacz prawdopodobnie przeleje.

Mimo to, lepiej niech odpieniacz przeleje, niz zeby przez np: tydzien nie bylo wcale obiegu.

Czesto to sie nie zdaza, ze nagle pompa sie zepsuje. Raczej wylacza prad...

 

Ja nie rozumiem co ma paść jak sie zepsuje pompa to najwazniejsze i tak sa falowniki w akwarium, że obiegu nie bedzie sa osoby co nie maja sumpa czy panelu i maja akwaria.

Jedynie co może być nie tak to przycierać w sumpie ale można dac małą pompę zeby pompowała wode z ostatniej do pierwszej komory.

Ja bym tobie zainwestować w kamerę z wifi i podglądać akwarium online, jak by pompa nie dizałała to zauważysz ze nizszy stan wody i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, wtedy szybki teleport tam i spowrotem, a grzałka w sumpie podrzeje w międzyczasie dno akwarium.

Ja zaliczam awarię pompy do zdarzen losowych, na ktore nie mam wplywu. Skoro nie mam na cos wplywu, to sobie tym nie zaprzatam glowy, a swiat wydaje się bardziej kolorowy.

To na co mam wplyw, to wybor producenta, ktory ma malo zwrotow gwarancyjnych, wymiana pompy przed zakonczeniem okresu eksploatacji, zalozenie ups i terminowe placenie rachunkow za prad. 

Zrob tak jak radzi Stani, kup jedna porządną, a za zaoszczedzoną kasę browarki albo ją szybciej wymien, jesliś abstynent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już koniecznie chcesz mieć spadochron to proponuję tak.

Dwie pompy tej samej mocy wpięte w układ podawania wody przez trójnik z zaworami zwrotnymi.

Właściwa pompa podłączona do prądu bezpośrednio. Awaryjna załączana poprzez czujnik poziomu wody w sumpie i jakiś stycznik czy inny układ żeby "skleił" na stałe załączenie.

Główna pompa pada, poziom wody w sumpie podnosi się, czujnik podaje sygnał na to coś tam i druga pompa przejmuje funkcję pierwszej.

Zawsze pracuje tylko jedna pompa i wyregulowany układ działa na pierwszej czy na drugiej tak samo.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taki układ musi być naprzemiennie. Jedna pompa chodzi w dzień druga w noc. Bez tego pompa którą stoi w wodzie powiedzmy rok raczej nie ma szansy na start. Wirnik to będzie nowa planeta pełna życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.