Skocz do zawartości
mrppp14

[ReefMax] Jak w 15min zmienić T5 na LED - poradnik (10 kroków)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak wiele osób zastanawiałem się jak nie dużym kosztem i nakładem pracy zmienić T5 na led. A przede wszystkim zachować sterowanie z komputera wbudowanego w pokrywę; i znalazłem rozwiązanie. Całość zajęło mi 15-20min.

W moim wypadku zamieniłem niebieską t5 (miałem ją standardowo pojedynczo) na niebieskie ledy ponieważ białe świetlówki mam względnie nowe. 
Co potrzebujemy? 
1) 10w LEDDY TUBE RETRO FIT od Aquael (niebieska to koszt 150zł)
2) patrz pkt 1.
Zdjęcia:
https://drive.google.com/open?id=0B6r2uTr_Tx-KY0M1NlN0LWRxUEk

Krok 1)
Wyciągamy obecne świetlówki i odkręcamy odbłyśnik (4 śruby na rogach)
Krok 2)
odkręcamy 3 czarne "skrzyneczki" z których rozchodzi się zasilanie do świetlówek.(Trzeba odkręcić je wszystkie bo kable blokują dostęp do elektroniki)
Krok 3)
odkręcamy czarny panel skąd wychodzą przewody ok. 10 śrubek. Ostrożnie odsuwamy panel ponieważ jest tam taśma od wyświetlacza.
Krok 4)
Naszym oczą ukazuje się płytka sterująca zasilanem. Po prawej stronie widzimy ciąg niebieskich i czerwono-brązowych przewodów. (3 pary niebiesko-czerwone). Każda para przewodów zasila jedną świetlówkę. W moim wypadku ostatnia para była od niebieskiej świetlówki. Aby wypiąć kabelki należy wcisnąć kwadraciki i lekko ciągniemy za kabel. Kabelek powinien się wysunąć.
Krok 5)
Bierzemy świetlówkę od aquaela i tniemy kabel ok 40cm od lampy. Ściągamy izolację. I mamy nową pare niebiesko-czerwonych przewodów. 
Krok 6)
Odpięty kabel z płytki w pokrywie wyciągamy od boku. Bierzemy czarną gumową uszczelkę, która jest nałożona na kablu od sterownika świetlówki. Zakładamy ją na kabel od lampy ledowej i przekładamy kabel przez otwór w panelu.
Krok 7) 
Wpinamy kable od ledów w to samo miejsce gdzie przed chwilą były kable od świetlówki. Można kontrolnie włączyć pokrywę i sprawdzić czy świeci. 
Krok 8)
przykręcamy wszystko tak jak było. 
Krok 9)
Zbędnych sterowników od świetlówek nie musimy przykręcać. 
Krok 10)
Aby przyczepić świetlówkę od aquaela mamy 2 wyjścia: 
       1) Odcinamy od sterowników od świetlówek i zostawiamy uchwyty na świetlówki i korzystamy z adapterów do ledów od aquaela (łatwo można za pomocą kilku lutów z powrotem przejść na T5)
       2) w miejscu starych uchwytów na T5 montujemy plastikowe uchwyty do rur (dostępne w każdym sklepie budowlanym)


 

 Trzeba pamiętać aby wszystkie prace prowadzić na odłączonej pokrywie i nie ponoszę odpowiedzialności jeśli jakiś komponent ulegnie uszkodzeniu. Jak na razie wszystko u mnie działa i oby tak dalej . :)

Edytowane przez mrppp14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.