Skocz do zawartości
mithil

Oczyszczalnia przydomowa a akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Taki bardzo nietypowy temat, tzn buduje się  i zmuszony jestem mieć przydomową oczyszczalnię biologiczną. 

Po rozmowie z hydraulikiem na temat zasady działania tej że oczyszczalni zastanawiam się, czy co tygodniowa podmiana 30-60l solanki nie będzie wpływała negatywnie na jej działanie. Miał ktoś styczność z takim zagadnieniem? Użytkował taką oczyszczalnie i morszczaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taki bardzo nietypowy temat, tzn buduje się  i zmuszony jestem mieć przydomową oczyszczalnię biologiczną. 
Po rozmowie z hydraulikiem na temat zasady działania tej że oczyszczalni zastanawiam się, czy co tygodniowa podmiana 30-60l solanki nie będzie wpływała negatywnie na jej działanie. Miał ktoś styczność z takim zagadnieniem? Użytkował taką oczyszczalnie i morszczaka?

Nie stresuj się, z jednego prania dostarczysz tyle chemi że te parę litrów słonej wody to kropla bez znaczenia.


Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Każdy cykl zmywarki to też sól, w resztkach jedzenia sól, w praniu jest cała masa chemii. Kostki do toalet, płyn do mycia naczyń itd. Zero problemu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam, używam, chemię powinno się ograniczać lub stosować taką bio, profilaktycznie zalecają dawać więcej bakterii przy używaniu chemii.
Akwarium moim zdaniem nie ma wpływu.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam, używam, chemię powinno się ograniczać lub stosować taką bio, profilaktycznie zalecają dawać więcej bakterii przy używaniu chemii.
Akwarium moim zdaniem nie ma wpływu.

Wysłane z galaktyki S6




Dodatkowo dodałbym napowietrzanie w ostatnim etapie w przepompowni, u mnie to pomogło i rozwiązało problemy z działaniem oczyszczalni a ponieważ zbudowałem ja że środków na dofinansowanie z gminy zobowiązany byłem do przeprowadzania badań.
Sanepid co 6 miesięcy sprawdzał mi jakość wody z oczyszczalni.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili prawie cała chemia domowa jest "bio" w porównaniu do tych kiedyś.

Kiedyś można było namoczyć pranie w proszku i dwa tygodnie leżało i nic się nie działo. Teraz po 3 dniach zaczyna śmierdzieć, bo bakterie hasają w najlepsze.

Obecnie stosuje się adiuwanty oparte na cząsteczkach organicznych, enzymy białkowe itd. Bakterie są w stanie to rozłożyć.

5 minut temu, DarekB30 napisał:

Dodatkowo dodałbym napowietrzanie

Podstawa to procesy tlenowe. Brak tlenu to gnicie i smród.

Mój kuzyn zamontował taką oczyszczalnie przydomową i to samo powiedział. Działała tak sobie, dopóki mu majster nie podpowiedział, żeby zamontował mieszalnik i napowietrzanie. Problemy znikły jakby ręką odjął. Tak to jest jak się chce trochę przyoszczędzić nie tam gdzie trzeba.

Jakbyście  mieli kiedyś okazję być w oczyszczalni ścieków to polecam. W tych wielkich, okrągłych, otwartych  zbiornikach, które są dla oczyszczalni charakterystyczne ścieki są właśnie mieszane i napowietrzane.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi wszystkim :)

Bałem się tego bo wiem co może zrobić 1-2kg soli wylane w ziemię (ususzyć małe drzewo). A takie 30-60l z podmianki to właśnie tyle soli raz na tydzień do o czyszczalni. Bałem się że pozabija wszystkie procesy biologiczne, chociaż z drugiej strony w wodzie z podmianki jest podejrzewam więcej bakterii niż oczyszczalni. Może taki ładunek z podmian usprawnia jej działanie? 

Z chęcią bym się dowiedział więcej na ten temat ale nawet nie wiem do kogo "uderzyć" w tej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pojemność tej oczyszczalni ?

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki hydraulik Ci doradza, Ja korzystałem z usług tej firmy http://www.sotralentz.pl/


Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, SU1 napisał:

Jaką masz pojemność tej oczyszczalni ?

 

Jestem w trakcie budowy, oczyszczalnia jest w planach na przyszłe miesiące.  W domu będą 4 osoby ale planuje taką dla 6 osób.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj wiadomości w necie ,jest tego trochę . 
np: 

 http://www.wigo.pl/faq/czy-zmiekczacze-regenerowane-sola-maja-wplyw-na-oczyszczalnie-sciekow
 

ps: Nie chcę cię straszyć , tym bardziej że jak wiadomo wiadomości z netu trzeba mocno przesiewać ale . 
cyt :  Pytałem speców od biologii, twierdzą że POŚ padnie .
Tyczy sie to dawki soli na poziomie ponad dwa kilo na m2 wody .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rczej te bakterie które są zaszczepiane w oczyszczalniach są przystosowane do innego środowiska życia, nie są to bakterie słonowodne i kolonia bakterii może paść niestety :(  ja też mam taką oczyszczalnie, i profilaktycznie wylewam solankę na podjazd - przy okazji załatwiam chwasty które rosną mi w żwirowym podjeździe do domu i pozbywam się solanki z podmiany. W zimie może dwa razy wylałem do kanalizacji bo mi się nie chciało po mrozie latać z wiaderkiem, ale ja mam 20 l podmianki na tydzień - 0,5 kg soli.

Jest też obawa że sól będzie krystalizować i zatykać kanaliki w drenażu rozsączającym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm,

Przeczytałem z ciekawości ten artykuł...

Może to źle liczę ale jeśli woda w akwarium ma 35 PSU czyli 35 gram na litr i zlejesz 50-60 litrów wody z akwarium tygodniowo, czyli z grubsza licząc 2kg soli.

I zakładając, że rodzina zużywa średnio 12m3 wody w miesiąc, czyli 3 metry tygodniowo to rozmieszasz te 2 kg w 3000 litrów czyli uzyskasz zasolenie rzędu...

...0,6 promila = 0,6 PSU? Przy takim zasoleniu nic nie ucierpi. Nawet podwajając czy potrajając tę wartość na skutek używania różnych mogących zawierać sole/zmieniać zasolenie chemikaliów.

Woda mineralna z butelki ma większe zasolenie.

Zatoki fińskie mają zasolenie 2-5 promili i żyją w nich wszystkie typowe dla wód słodkich gatunki ryb, jak szczupak, karp, sandacz, okoń itd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że zauważ ,sól nie podajesz w sposób płynny z resztą wody , przy podmianie będzie spory skok .
Gdzieś trafiłem na opis że gość założył zmywarkę i miał problemy .Ale oczywiście wszystko u każdego deko inaczej działa  . Jedni zużywają 3m2 wody inni 13m2 (ostatni rachunek 12,36m2/m ),jeden produkuje "czyste" ścieki w dużych ilościach inny odwrotnie .
Ogólnie jeśli jest sporo pytań w necie i wzmianek o problemach, poprostu miał bym to na uwadze .

Jeśli masz możliwość , przy okazji robót , zawsze możesz sobie wyciągnąć z domu "awaryjną" nitkę ( w małym przekroju ) .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.