Skocz do zawartości
Garnet

Badanie parametrów wody kranowej przed postawieniem akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie więc zakładam nowy temat.

W związku z przeprowadzką i likwidacją mojego akwarium, w nowym miejscu zamieszkania zaczęło mi przeszkadzać suche powietrze (każdy powód dobry żeby wrócić do tego cudownego hobby :lol:

Zastanawiam się nad postawieniem jakiejś małej kosteczki (40-60 litrów) ale martwią mnie pewne "zachowania" wody kranowej. Mianowicie kamień ma kolor jasnoróżowy-rudy, w łazience w "misce ustępowej" ;) pojawia się czarny nalot tam gdzie stoi woda, wraz z tym różowym kamieniem po drodze gdzie spływa, w ekspresie do kawy (mimo przefiltrowania wody przez filtr węglowy Britta) również po jakimś czasie czarno, czajnik też dość często trzeba odkamieniać.

 

Pod poprzednim adresem miałem twardą wodę zasadową ale zwykłe RO+DI na standardowych złożach (bodajże 10 węgiel 5 + DI) wodę na wyjściu TDS pokazywał 0 i nie było z akwarium żadnych problemów.

 

Co sądzicie? Czym można przebadać wodę żeby być pewnym, że można zalewać i solić. Nie chcę wydawać milionów w filtrację. Żadnych biegunek dolegliwości żołądkowych nie mamy więc woda jest zdatna do picia. Gotować przed zasoleniem? Pytam bo nie chciałbym wydać kasy na sprzęt i się rozczarować wymianą wkładów osmozy co drugą podmianę.

 

Zapraszam do dyskusji 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź skład wody w przedsiębiorstwie, które dostarcza wodę. W Polsce chyba jest obowiązek publikacji składu chemicznego.

Ewentualnie testy wody w laboratoriach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę można taką odstaną zanieść do SANEPIDU, muszą ją zweryfikować, może coś u was rurami płynie i nie do końca będzie pewna ?

 

Katani, wielokrotnie to co wypływa, a dociera do nas, to dwie różne wody :)

 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, Pirotechnic napisał:

Wodę można taką odstaną zanieść do SANEPIDU, muszą ją zweryfikować, może coś u was rurami płynie i nie do końca będzie pewna ?

 

 

Zapomniałem dopisac, że wyniki publikowane przez "wodociągi" to wyniki na wejściu do rur a nie na wyjściu w kuchni. Rudy kamień sugeruje wysoką zawartośc żelaza w wodzie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ujecie wlasne czy z sieci? Pewnie masz duzo zelaza. To dla was tez moze byc szkodliwe. To ze nie ma rewolucji zoladkowych od razu nie znaczy ze wszystko jest ok. Ro pewnie sobie poradzi. Raczej szybko beda prefiltry sie zapychac membrana pewnie tez krocej popracuje ale jakiejs tragedii byc nie powinno.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sanepid odpada gdyż mieszkam w Niemczech ;) Chyba że oni robią takie badania od ręki i nic się nie stanie wodzie (nie zubożeje), przez podróż 11 godz w aucie. Orientujesz się może jaki koszt takiego badania z ciekawości.

Dane z wodociągów raczej też nie pomogą bo tu praktycznie co miasto wieś inna woda. W sumie trochę jeżdżę po okolicy i co jakiś czas widać jakąś małą oczyszczalnię. Mieszkam w małej miejscowości i jest jak opisałem ale gadałem z dziewczyną z miejscowości oddalonej raptem 15 km i nie ma takich objawów jakie opisywałem.

 

Edit

No dobra czyli na pierwszy strzał mamy żelazo do sprawdzenia. Jeszcze jakieś pomysły?

 

Ja muszę zgłosić w sanepidzie jakie parametry chcę znać czy to jest jakoś w pakiecie, że sprawdzają wodę całkiem? ;) 

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną osadu są najpewniej stare rury :) 

Jeżeli Twoim zmartwieniem jest żywotność membrany, najprostszy miernik TDS i pomiar kranówki da Ci obraz jak długo pociągną filtry.

TDS < 300ppm jest OK i filtry będziesz wymieniał co 6 mies a membrana pożyje wtedy 3 lata.

TDS 300ppm-1000ppm odbije się na żywotności prefiltrów, warto wtedy założyć ujęcie pomiędzy prefiltrami i membraną i sprawdzać stan wody na wejściu do membrany. TDS powyżej 100ppm istotnie wpłynie na jej wydajność i żywotność. Tak czy siak prefiltry są tanie, a tylko od ich gęstości zależy jaką wodą zasilasz membranę - zawsze można dodać kolejny stopień -schodzą do 0,01um bodajże w wydaniu przemysłowym

TDS powyżej 1000ppm to szambo którego pewnie byś nie pił nawet przez britę :P Tu już przydała by się pompa, która utrzyma ciśnienie przez te wszystkie dodatkowe prefiltry.

 

Gdyby po membranie przed żywicą wynik był powyżej 10 ppm to żywica będzie szybko padać albo nawet puszczać TDS. Wtedy trzeba dodać kolejny stopień przed RO - taniej jest kupić wkład sznurkowy co 3 miesiące niż wymieniać żywicę dwa razy częściej.

Ogólnie rzecz ujmując żywica filtrująca wodę z TDS 1ppm starczy na 10x dłużej niż gdyby filtrowała wodę 10 ppm. 

 

Natomiast w trosce o zdrowie to jak koledzy piszą, nie zaszkodzi dokładnie zbadać wodęB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filtrach to nie oszczędzaj  no możesz mieć najlepszą wodę w kranie  do czasu aż wodociągi  dodadzą  środek  na odkażający lub bakteriobójczy  

Człowiekowi nie zaszkodzi i większym zwierzętom domowym a dla pupilków w akwarium ?

Kolega mój  lał kranówę  i śmiał się że nie potrzebnie kasę wydałem  na ro.  

Do czasu jak powiedział że połowa obsady padła  a przyczyną na 99%  był jakiś środek  dodawany do wody  

Pech chciał że  w tym okresie robił podmiankę a info o zastosowanym  środku znalazł na www . wodociągów . 

Edytowane przez balast (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, tihs napisał:

Przyczyną osadu są najpewniej stare rury :) 

Jeżeli Twoim zmartwieniem jest żywotność membrany, najprostszy miernik TDS i pomiar kranówki da Ci obraz jak długo pociągną filtry.

TDS < 300ppm jest OK i filtry będziesz wymieniał co 6 mies a membrana pożyje wtedy 3 lata.

TDS 300ppm-1000ppm odbije się na żywotności prefiltrów, warto wtedy założyć ujęcie pomiędzy prefiltrami i membraną i sprawdzać stan wody na wejściu do membrany. TDS powyżej 100ppm istotnie wpłynie na jej wydajność i żywotność. Tak czy siak prefiltry są tanie, a tylko od ich gęstości zależy jaką wodą zasilasz membranę - zawsze można dodać kolejny stopień -schodzą do 0,01um bodajże w wydaniu przemysłowym

TDS powyżej 1000ppm to szambo którego pewnie byś nie pił nawet przez britę :P Tu już przydała by się pompa, która utrzyma ciśnienie przez te wszystkie dodatkowe prefiltry.

 

Gdyby po membranie przed żywicą wynik był powyżej 10 ppm to żywica będzie szybko padać albo nawet puszczać TDS. Wtedy trzeba dodać kolejny stopień przed RO - taniej jest kupić wkład sznurkowy co 3 miesiące niż wymieniać żywicę dwa razy częściej.

Ogólnie rzecz ujmując żywica filtrująca wodę z TDS 1ppm starczy na 10x dłużej niż gdyby filtrowała wodę 10 ppm. 

 

Natomiast w trosce o zdrowie to jak koledzy piszą, nie zaszkodzi dokładnie zbadać wodęB)

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :D 

Zbadam wodę bo już uruchomiłem znajomości w Sanepidzie u mnie w mieście rodzinnym :D

 

23 minuty temu, balast napisał:

Na filtrach to nie oszczędzaj  

Jeśli już akwarium stanie to na pewno nie będę ;) Po prostu znam fajniejsze sposoby na wydawanie kasy (np korale) niż wymiana złóż co podmianę ;) dla przykładu wkład węglowy w pl kosztuje 15 PLN a tutaj w pierwszym lepszym sklepie online 13,50 EUR !! :o 

 

Edit

Kalibrowany jakieś dwa lata temu tds pokazał 350 :/

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak jak u mnie w bloku, też nie piję kranówki bez filtra.

membrana robi mi z tego 5-7 ppm a 1L żywicy wystarcza mi na ok 300L RODI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, Garnet napisał:

 w pl kosztuje 15 PLN a tutaj w pierwszym lepszym sklepie online 13,50 EUR !! :o 

na allegro znajdź firmę która wysyła za granicę - są takie i za "stówkę"  masz 3 komplety prefiltrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, silvia napisał:

na allegro znajdź firmę która wysyła za granicę - są takie i za "stówkę"  masz 3 komplety prefiltrów

W ten weekend bede w PL to zbadam wodę w sanepidzie i uzbroję się w potrzebne graty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

U mnie na wejsciu TDS pokazuje 387, na wyjściu przed DI miałem 3 a po przefiltrowaniu przez Di mam 0. Nasze wodociągi (w Tarnobrzegu) słyną z tego, że woda w kranach jest twarda i nie należy do najlepszych - stare rury, kiedyś nawet mieliśmy plage coli. Jam - póki co - mam najtańszą wersje filtra z membrana 75 i wyrabia, więc u Ciebie też filtr powinien wyrobić bez problemu. Ostatnio wymieniałem żywicę w DI. Przed jej wymiana musiałem trochę czekać, żeby TDS pokazał mi 0.001. Teraz - po wymianie żywicy - od chwili załączenia za DI mam wynik 0,000

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żelazu utlenione do tlenku żelaza3 daje czarny osad - mam tego sporo bo kupuje jako składnik do szkliw ceramicznych, jest takie czarne, ciemno brązowe.

spokojnie prefiltry i membrana sobie z tym poradzą fajnie jest mieć puszki 10" w swoim filtrze z przezroczystymi pokrywami wtedy ładnie widać jak się zapycha gąbka sedymentacyjna, jak zmienia kolor to trzeba wymienić na nową, najlepiej razem z wkładem węglowym i po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.