Skocz do zawartości
BzykU

Fotowoltanika

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, RaLe napisał:

I to się nazywa EKOENERGIA :D sorki @Ura nie mogłem się powstrzymać...

Co do tych optymalizatorów to sprawa jest na pewno super tylko moim zdaniem koszt ich zakupu (na dzień dzisiejszy) przy nie zacieniającej się instalacji nigdy się nie zwróci (i mocno podnoszą koszty całej instalacji). Patrząc na koszty instalacji które z roku na rok są znacznie niższe pewnie takie urządzenia w przyszłości będą montowane standardowo do paneli...

Ja niestety musze miec panele na dwoch polaciach i niestety las tez blisko wiec wszystkich drzew nie wytne ;) ;) Jak liczyłem sobie ile by mi się moja instalacja zwracała po dofinansowaniu wyszło mi 8-10lat uwzględniając obecne roczne zużycie ale w bloku. A domek raczej będzie miał większe zapotrzebowanie ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RaLe też się śmiałem z tej pilarkowej ekologii - zwłaszcza że lubię drzewa i las,  próbowałem pierwszy rok z tylko przyciętymi koronami - ale drzewa tak szybko rosną że nie nadążałem tego ciąć i ciągłe koszty przycinania mnie dobijały, musiały jednak pójść pod topór, innego wyjścia z zielenią nie widzę - no chyba że małe krzewy i niskie drzewka szczepione na pniu - np taka Paulownia czy Katalpa, ale część osób nie uznaje tego za drzewo :) tylko za cudo na patyku.

@VDR dwie połacie mają też swoje plusy, mniejsza moc szczytowa i przedłużenie działania całego systemu na mniejszych mocach - połacie wschód i zachód - długo produkuje prąd ale z mniejszym pikiem szycztowym - co bywa plusem bo jak jest stara instalacja jak u mnie i inwerter nie może wtłoczyć nadmiaru energii w starą sieć to podbija napięcie, aż do 260V a później przekaźnik wywala produkcję odcina od sieci, następuje restart systemu i znów to samo :/ u mnie max wtłaczania to 3,8 kW na jedną żyłę a mam moc 5 więc się marnuje przy dobrej pogodzie - dlatego będę zmieniał na inwerter 3 fazowy - moc się ładnie rozdzieli na żyły i nie będzie wywalało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O przyłącze i sieć do trafo nie martwię się bo to świeża instalacja miedziana.  Co do połaci to dom usytuowany jest frontem na polnocny wschod - dach ala kopertowy niestety z wykuszami - cześć paneli będzie od strony poludniowo wschodniej - wiekszosc od strony poludniowo zachodniej - tak aby 12 sztuk zmieścić.  

I jeszcze info odnośnie paneli:

http://www.selfa-pv.com/moduly-fotowoltaiczne/11-modul-fotowoltaiczny-sv60p

Gwarancja

Liniowy spadek mocy maksymalnej
1 rok (97% mocy maksymalnej)
10 lat (91,8% mocy maksymalnej)
25 lat (83% mocy maksymalnej)

12 lat gwarancji na wady ukryte produktu

To odnośnie starzenia się instalacji... 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że u nas w kraju powstała taka fabryka, siedzę i nie mogę się napatrzeć na tą czystą halę z tym robotem co składa te panele, ale maszyneria.

Ja mam jakieś indyjskie panele, mam nadzieje ze szybko nie zdechną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie dodatkowe do właścicieli instalacji

Czy dobrze sie domyślam ,że za prąd "przechowywany"przez zakład energrtyczny ,nie płaci sie opłat stałych i przesyłowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pytanie dodatkowe do właścicieli instalacji
Czy dobrze sie domyślam ,że za prąd "przechowywany"przez zakład energrtyczny ,nie płaci sie opłat stałych i przesyłowych?
20% zdaje się płaci za tzw. Magazynowanie.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, indra napisał:

pytanie dodatkowe do właścicieli instalacji

Czy dobrze sie domyślam ,że za prąd "przechowywany"przez zakład energrtyczny ,nie płaci sie opłat stałych i przesyłowych?

 

Nie płaci się dodatkowych opłat, tylko możesz wykorzystać 80% tego co wprowadziłeś do sieci, reszta przepada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dawno nie pisałem bo wcale nie było czasu ale ...

Takie pytanko mam zamiar właśnie kupić około 600 w .do 800 w panela może ktoś ma na sprzedaż ?

A i do tego które wybrać poli czy mono czy może są już jeszcze nowsze ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymizery mocy - gdyby nie takie drogie..

Bez optymizerów jak ptak narobi na jeden panel, to w tym panelu cały szereg paneli będzie pracował z niższą mocą. To samo dotyczy sytuacji  jak jakiś panel ulegnie awarii, przez co będzie miał mniejszą sprawność,  wtedy  także cały szereg będzie pracował z mniejszą mocą. Monitorując każdy panel osobno od razu widzimy który panel ma problem, co jest trudniejsze dla zwykłego użytkownika tradycyjnego systemu PV.  Mnie natomiast najbardziej podoba się w optymizerach zabezpieczenie przeciwpożarowe (funkcja SafeDC, która wyłącza automatycznie napięcie DC modułów, gdy inwerter lub zasilanie sieci jest wyłączone).  To do mnie najbardziej przemawia.  

Przykład: Piętrowy dom ze spadzistym dachem na którym jest tradycyjna fotowoltaika.  Z jakiegoś powodu, w piękny, słoneczny dzień dochodzi do zaprószenia ognia na strychu takiego domu. Straż pożarna odłączy zasilanie,  falownik przestaje produkować prąd, jednak na dachu nadal elektrownia działa (każdy panel  np. 280W x 10  i na przykład dwa stringi po dziesięć paneli.)  Gaszenie wodą odpada, bo może porazić strażaka, za wysoko aby zarzucić jakąś plandekę. Prawdopodobnie pomoże gaszenie proszkiem, jeżeli jak nie będzie za dużego kąta nachylenia dachu  i nie będzie wiało.  Przerwanie narzędziem  instalacji pv wiąże się z ryzykiem powstania dużego łuku elektrycznego i porażenia strażaka.  Zresztą Strażacy mogą odmówić gaszenia takiej instalacji. Był taki przypadek że strażacy czekali aż fotowoltaika wpadnie do strychu.  Polecam filmiki na youtube jak można spawać używając fotowoltaiki.  I właśnie tutaj optymizery mocy mają pole do popisu, bo w przypadku wyłączenia, inwertera, lub też wyłączenia bezpieczników, optymizery automatycznie obniżają napięcie każdego panelu do 1-2 woltów.  

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.